تاثیر تغذیه بر شیوع کرونا ویروس

تغذیه و ویروس کرونا : موارد تغذیه ای که والدین و پرستار کودک باید در دوران شیوع کرونا بدانند؟

تغذیه و ویروس کرونا Nutrition and coronavirus  از مهم ترین مواردی است که در دوران همه گیری ویروس کرونا  باید مورد توجه  همگان بالاخص والدین و پرستار کودک قرا ر گیرد و رعایت اصول تغذیه ای در این دوران از اهمیت بسزایی برخوردار است.

تاثیر تغذیه بر کرونا
نکات غذایی آسان ، مقرون به صرفه و سالم در طول شیوع ویروس کرونا:

شیوع بیماری ویروس کرونا COVID-19 عامل بروز مشکلات فزاینده ای برای خانواده های سراسر جهان است. با بسته شدن مدارس و مراکز نگهداری از کودکان ، بسیاری از والدین در بیشتر روزها درگیر مراقبت از کودکان، آموزش مجازی کودکان ، دورکاری و سایر مسئولیت های شغلی هستند . برای بسیاری از والدین یافتن پاسخ این سوال که برای شام وناهار چه غذایی آماده نمایند یکی از چالش های مهم روزانه آنها می باشد.

در بسیاری از کشورها در اثر شیوع ویروس کرونا تعداد زیادی از والدین ممکن است کار خود را از دست داده باشند و با مشکلات عدیده مالی روبرو گردیده باشند. در شرایط بروز بیکاری و رفتارهای هیجانی در جامعه باعث اختلال در سیستم توزیع مواد غذایی می گردد و در این میان تهیه مواد غذایی مناسب برای تهیه غذای خانواده یک چالش بزرگ برسر راه والدین بوجود آورده است .

در حالی که بسیاری از والدین در این شرایط به طور قابل توجهی به دنبال تهیه وعده های غذایی آماده و غذاهای فرآوری شده به عنوان راهی سریع و کم هزینه برای تغذیه خانواده هستند ، گزینه های مناسب ، مقرون به صرفه و سالمی وجود دارد.
در اینجا پنج روش برای کمک به والدین برای تهیه یک رژیم غذایی متنوع و مغذی وجود دارد که از رشد و نمو کودکان پشتیبانی نموده و سبب ایجاد عادات غذایی سالم می گردد.

1. مصرف میوه و سبزیجات را ادامه دهید

خرید ، آماده سازی و پخت سبزیجات تازه می تواند دراین برهه زمانی اندکی چالش برانگیز باشد ، به ویژه هنگامی که به والدین توصیه می شود رفت و آمدهای خارج از خانه را محدود کنند.
اما در صورت امکان ، اطمینان از اینكه كودكان همچنان مقدار زیادی میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خود دارند ، مهم است.

لازم است والدین هر زمان که بتوانند محصولات تازه را تهیه نمایند . بهتر است میوه ها و سبزیجات علاوه بر اینکه به صورت تازه خورده شوند ، در صورت امکان منجمد شده و بیشتر مواد مغذی و عطر و طعم آنها را حفظ می کنند.
استفاده از سبزیجات تازه برای پختن سوپ ها ، خورش ها یا غذاهای دیگر ، باعث ماندگاری بیشتر آنها و گزینه های غذای متنوع برای چند روز آینده می شود. سبزیجات همچنین این امکان را دارند که در صورت لزوم مجددا یخ زده و سپس به سرعت گرم شوند.

مصرف سبزیجات تازه و ویروس کرونا
2. در صورت عدم دسترسی به محصولات تازه ، مواد خشک یا کنسرو شده را جایگزین کنید

محصولات تازه تقریباً همیشه بهترین گزینه هستند ، اما در صورت عدم دسترس بودن ، گزینه های سالم زیادی برای ذخیره و تهیه آسان وجود دارد.
کنسرو لوبیا و نخود که مقدار زیادی مواد مغذی را تأمین می کند ، می تواند برای ماهها یا حتی سالها ذخیره شود و از بسیاری جهات در وعده های غذایی گنجانده می شود.
ماهی های روغنی کنسرو شده مانند ساردین ، ماهی خال مخالی و ماهی آزاد سرشار از پروتئین ، اسیدهای چرب امگا 3 و طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

می توان از آنها به صورت سرد در ساندویچ ، سالاد یا غذاهایی مانند ماکارونی استفاده کرد و یا به عنوان بخشی از یک وعده غذایی گرم طبخ گردد.
سبزیجات کنسرو شده ، مانند گوجه فرنگی ، حاوی مقادیر کمتری ویتامین نسبت به محصولات تازه هستند ، اما وقتی محصول تازه یا سبزیجات منجمد به سختی قابل تهیه هستند ، گزینه خوبی محسوب می شوند.

مواد غذایی خشک مانند لوبیای خشک ، حبوبات و غلات مانند عدس ، نخود خرد شده ، برنج ، کوسکوس یا کینوا نیز گزینه های مغذی و ماندگاری هستند که خوشمزه ، مقرون به صرفه و سیر کننده هستند.
جو دوسر پخته شده با شیر یا آب می تواند یک گزینه عالی برای صبحانه باشد و می توان آن را با ماست ، میوه های خرد شده یا کشمش مزه دار کرد.

3. تغذیه و ویروس کرونا : میان وعده های سالم

کودکان اغلب برای ادامه فعالیت های روزانه نیاز به خوردن یک یا دو میان وعده در طول روز دارند. به جای دادن شیرینی یا تنقلات نمکی به کودکان ، گزینه های سالم مانند آجیل ، پنیر ، ماست (ترجیحاً بدون شکر) ، میوه های خرد شده یا خشک ، تخم مرغ آب پز یا سایر گزینه های سالم را انتخاب کنید.
این غذاها مقوی ، سیر کننده و مفید هستند و به ایجاد عادات غذایی سالم که مادام العمر هستند ، کمک می کنند. تغذیه و ویروس کرونا

4- تغذیه و ویروس کرونا :غذاهای کاملاً فرآوری شده را حذف کنید

در حالی که استفاده از محصولات تازه همیشه ممکن نیست ، سعی کنید تعداد غذاهای کاملاً فرآوری شده در سبد خرید خود را محدود کنید.
وعده های غذایی آماده ، میان وعده ها و دسرهای بسته بندی شده اغلب غنی از چربی اشباع ، قندها و نمک هستند. اگر غذاهای فرآوری شده خریداری می کنید ، به برچسب آن نگاه کنید و سعی کنید گزینه های سالم حاوی مقدار کمتری از این مواد را انتخاب کنید.

سعی کنید از نوشیدنی های شیرین نیز خودداری کنید و در عوض مقدار زیادی آب بنوشید. افزودن میوه ها یا سبزیجاتی مانند لیمو ، کلسیم ، برش های خیار یا توت ها به آب یک روش عالی برای افزودن تنوع به مزه آب می گردد.

تغذیه و ویروس کرونا درکودکان
5. آشپزی و غذا خوردن را جزو برنامه های تفریحی و سرگرم کننده خانواده قرار دهید

آشپزی و غذا خوردن با هم راهی عالی برای ایجاد روال سالم ، تقویت پیوندهای خانوادگی و همچنین تفریح است.
هر جا که می توانید ، کودکان خود را در تهیه و طبخ غذا مشارکت دهید . کودکان کوچک می توانند در شستن یا مرتب سازی مواد غذایی کمک کنند در حالی که کودکان بزرگتر می توانند کارهای پیچیده تری را بر عهده بگیرند و به چیدن سفره نیز کمک کنند.

تا آنجا که ممکن است سعی کنید به عنوان یک خانواده به زمان های غذای ثابت پایبند باشید. چنین ساختارها و برنامه های روزانه در خانواده می تواند به کاهش سطح اضطراب کودکان در شرایط همه گیری ویروس کرونا که بسیار استرس زا می باشد کمک کند.

6- هر روز به اندازه کافی آب بنوشید

آب برای زندگی ضروری است زیرا مواد مغذی را در خون حمل می کند ، دمای بدن را تنظیم می کند سبب دفع مواد زائد بدن شده و مفاصل را روان و نرم می کند. لازم است روزانه 8-10 لیوان آب نوشیده شود.
آب بهترین انتخاب است ، اما می توانید گاهی به جای نوشیدن آب خالص از سایر نوشیدنی ها ، میوه ها و سبزیجات حاوی آب اتسفاده نمایید ، به عنوان مثال آب لیمو (رقیق شده در آب و شیرین نشده) ، چای و قهوه گزینه های مناسبی هستند .

اما مراقب باشید که زیاد کافئین مصرف نکنید و از آب میوه های شیرین ، شربت ها ، کنسانتره های آب میوه ، گازدار و نوشیدنی های بی مصرف خودداری کنید زیرا همه آنها حاوی قند فراوان هستند و به بدن شما آسیب وارد می نمایند.

بیرون غذا خوردن در دوران شیوع کرونا
7- از غذا خوردن در محیط بیرون خودداری کنید

در خانه غذا بخورید تا میزان تماس با دیگران را کاهش دهید و احتمال قرار گرفتن در معرض COVID-19 برای شما و خانواده تان کاهش یابد.
بر طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت لازم است بین هر فرد و کسی که سرفه یا عطسه می کند حداقل یک و نیم متر فاصله وجود داشته باشد.

رعایت این فاصله در محیط های شلوغ اجتماعی مانند رستوران ها و کافه ها امکان پذیر نیست. قطرات تنفسی افراد آلوده ممکن است روی سطح و صورت افراد دیگر فرود بیاید (به عنوان مثال مشتری ها و کارمندان) ، و با آمد و رفت تعداد زیادی از افراد ، نمی توان تشخیص دهید که آیا دست ها به طور منظم شسته می شوند یا سطوح به سرعت تمیز و ضد عفونی می شوند با خیر ؟

مرکز پرستاری سلامت اول با سال ها تجربه ارزشمند و گرانقدر در عرضه خدمات پرستاری و مراقبتی به سالمندان ، کودکان و بیماران در منزل، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی میباشد.

پیشنهاد مطالعه: چالش پرستار کودک دارای اختلال تغذیه ای

4.6/5 - (5 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527