مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

افسردگی پس از زایمان |هر آنچه که لازم است بدانید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افسردگی پس از زایمان postpartum depression چیست؟ گاهی اوقات مادرانی که تازه فرزندی به دنیا آروده اند ممکن است کمی احساس ناراحتی ، نگرانی یا خستگی داشته باشند . حدود 80 درصد مادران یک یا دو هفته پس از زایمان این احساسات را دارند. این احساس کاملا طبیعی است و معمولاً در عرض چند هفته کمرنگ می شود.

علایم افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان از افسردگی عادی بسیار قدرتمندتر است و ماندگاری بیشتری دارد. این حس  معمولا حدود 15 درصد از  مادران را پس از اولین زایمان و کسانی که قبلاً زایمان کرده اند را درگیر  می نماید .

این افسردگی می تواند باعث تغییرات شدید خلقی ، خستگی و احساس ناامیدی شود. شدت این احساسات می تواند  روند مراقبت از کودک یا خودتان را دشوار کند. نباید افسردگی پس از زایمان را آسان گرفت. این یک اختلال جدی است ،که با درمان قابل برطرف شدن است.

علائم افسردگی پس از زایمان چیست؟

اگرچه احساس بدخلقی یا خستگی پس از زایمان حسی طبیعی است ، اما افسردگی پس از زایمان فراتر از این است. علائم آن شدید است و می تواند در عملکرد شما اختلال ایجاد کند.

علائم افسردگی پس از زایمان :

 • شما غمگین هستید یا بسیار گریه می کنید ، حتی وقتی دلیل آن را نمی دانید.
 • با وجود خستگی  نمی توانید بخوابید یا اینکه خیلی زیاد می خوابید
 • بیش از حد غذا می خورید یا  کاملا بی اشتها هستید
 • وجود درد و بیماری های مختلف غیرقابل توجیه
 • فرد تحریک پذیر ، مضطرب یا عصبانی است
 • تغییر حالات به طور ناگهانی و بدون هشدار  قبلی.
 • احساس  از دست دادن کنترل
 • عدم توانایی در به خاطر سپردن اطلاعات جدید
 • عدم تمرکز  و ناتوانی در اخذ تصمیمات ساده .
 • عدم علاقه به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • مادر احساس می کند از کودک خود جدا است و متعجب است که چرا مانند آنچه که تصور می کرد احساس شعف و شادی ندارد
 • احساس ناامیدی
 • داشتن احساس گناه و بی ارزش بودن
 • عدم توانایی مادر برای گفتگو در مورداحساسات خود با دیگران
 • احساس مادر بد بودن و عدم توانایی مراقبت از کودک
 • احساس انزجار و فرار از دیگران
 • احساس افکار خود کشی و تمایل به آسیب به خود یا کودک .
 • کناره گیری مادر از فعالیت های اجتماعی و فاصله گرفتن از شخصیت واقعی خود

علائم به احتمال زیاد طی چند هفته پس از زایمان شروع می شود. گاهی اوقات ، افسردگی پس از زایمان تا چند ماه بعد ظاهر نمی شود. علائم ممکن است برای یک یا دو روز کاهش یابد و سپس دوباره برگردد. بدون درمان ، علائم ممکن است همچنان بدتر و بدتر شوند.

علل افسردگی پس از زایمان

 

بیشتر بخوانید :تهوع در بارداری

درمان افسردگی پس از زایمان

اگر علائم افسردگی پس از زایمان را دارید ، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید درمان خود را شروع کنید.

دو درمان اصلی برای افسردگی پس از زایمان وجود دارد: دارو و روان درمانی.

هر یک از این دو روش می تواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد ، اما ممکن است در صورت استفاده همزمان با هم موثرتر باشند.  ممکن است مدتی طول بکشد که پزشک متوجه شود که چه درمانی برای شما مفید است.

دارو

داروهای ضد افسردگی تأثیر مستقیمی بر روی مغز دارند. این داروها بر مواد شیمیایی تنظیم کننده خلق و خو  و روحیات تاثیر می گذارد . این داروها به تدریج به بیمار تاثیر خواهند گذاشت

برخی از افراد هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی دارند که شامل خستگی ، کاهش میل جنسی و سرگیجه می باشد .

در صورت شیردهی مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی بی خطر است ، اما ممکن است برخی دیگر از این داروها مجاز نباشد . در صورت شیردهی حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر سطح استروژن کم باشد ، پزشک ممکن است هورمون درمانی را توصیه کند.

روان درمانی

روانپزشک ، روانشناس یا سایر متخصصان بهداشت روان می توانند به شما مشاوره ارائه دهند. روان درمانی می تواند به شما کمک کند تا افکار مخرب خود را درک کنید و راهکارهایی برای مقابله با آنها بیابید .

خود مراقبتی

این قسمت از درمان ممکن است کمی دشوارتر از آنچه به نظر می رسد باشد. تمرین مراقبت از خود به معنای این است که خود را کمی رها و آزاد  کنید.

شما نباید تلاش کنید تا مسئولیتی بیشتر از ظرفیت خود به عهده بگیرید . ممکن است دیگران از نیاز های شما بی خبر باشند لذا لازم است در مورد نیاز های خود با آنها صحبت نمایید . کمی  برای خود وقت بگذارید اما خود را منزوی نکنید. پیوستن به گروه های درمانی مادران را جدی بگیرید .

بهتر است از هر فرصتی برای بهبود وضعیت جسمی خود استفاده نمایید . یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و هر روز ورزش کنید ، حتی اگر فقط یک دور زدن در  اطراف خانه باشد این کار را انجام دهید .

روان درمانی به بیشتر خانم ها کمک می کند تا در عرض شش ماه احساس بهتری داشته باشند ، هرچند که ممکن است درمان بیشتر طول بکشد.

درمان افسردگی پس از زایمان

آیا درمان های طبیعی برای افسردگی پس از زایمان وجود دارد؟

افسردگی پس از زایمان  یک بیماری جدی است و چیزی نیست که بخواهید بدون کمک پزشک درمان کنید. در کنار درمان پزشکی ، درمان های طبیعی مانند ورزش و داشتن  خواب کافی می توانند به بهبود علائم کمک کنند.

گرفتن ماساژ ، مراقبه و سایر اقدامات ذهن آگاهی ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.  داشتن رژیم غذایی حاوی مواد مغذی و عدم استفاده از غذاهای فرآوری شده بسیار مهم است .

مکمل

استفاده از مکمل ها می تواند برای افرادی که رژیم  غذایی کاملی ندارند مفید باشد .  سازمان غذا و داروی ایالات متحده مکمل های غذایی خاصی را برای استفاده مادران شیرده مجاز می داند که لازم است در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید.

چه عواملی باعث افسردگی پس از زایمان می شود؟

علت دقیق آن روشن نیست ، اما فاکتورهایی وجود دارد که ممکن است در بروز افسردگی پس از زایمان نقش داشته باشد. افسردگی پس از زایمان ممکن است با ترکیبی از تغییرات جسمی و عوامل استرس زای عاطفی ایجاد شود.

عوامل جسمی موثر بر افسردگی پس از زایمان

یکی از بزرگترین تغییرات جسمی پس از زایمان شامل هورمون ها است. در حالی که باردار هستید ، سطح استروژن و پروژسترون بالاتر از حد معمول است.

چند ساعت پس از زایمان ، سطح هورمون ها به حالت قبلی خود کاهش می یابد. این تغییر ناگهانی ممکن است منجر به افسردگی شود.

برخی از عوامل فیزیکی دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سطح پایین هورمون تیروئید
 • کم خوابی
 • رژیم غذایی ناکافی
 • زمینه های پزشکی
 • مصرف مواد مخدر و الکل

عوامل احساسی موثر بر افسردگی پس از زایمان

اگر در گذشته اختلال خلقی داشته اید یا در خانواده شما سابقه این اختلالات خلقی وجود داشته باشد ، ممکن است به افسردگی پس از زایمان مبتلا شوید.

عوامل استرس زای عاطفی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • طلاق یا مرگ یکی از عزیزان
 • بیماری مادر یا فرزند
 • انزوای اجتماعی
 • مشکلات اقتصادی
 • احساس تنهایی و عدم حمایت مادر

 آمار افسردگی پس از زایمان

در حدود 80 درصد مادران در هفته های پس از زایمان دارای افسردگی عادی  هستند. در مقابل  حدود 14 درصد از مادران دارای افسردگی پس از زایمان به صورت جدی هستند که  19.3 درصد از آنها در مورد آسیب رساندن به خود  و 22.6 دارای اختلال دوقطبی  هستند.

علایم افسردگی پس از زایمان

4 نکته در مورد نحوه مقابله با افسردگی پس از زایمان:

پس از مشورت با پزشک می توانید برای مقابله با افسردگی پس از زایمان اقدامات زیر را انجام دهید.

1- برقراری ارتباط

ممکن است تصمیم بگیرید که احساسات خود را برای  خود نگه دارید و درمورد آن با کسی گفتگو نکنید . اما بهتر است که همه احساسات خود را با شخصی که به او اعتماد دارید در میان بگذارید و قطعا با درک این موضوع که تنها نیسیتد  ممکن است دریابید که این شرایط برای زنان دیگری نیز رخ داده است.

2- با انزوا طلبی مبارزه کنید

اگر به مدت طولانی با احساسات منفی خود در تنهایی زمانی را سپری کنید ممکن است دچار افسردگی شوید . بهتر است سعی کنید که روابط خود را با  نزدیکترین  اطرافیان خود حفظ نمایید .

می توانید به یک گروه پشتیبانی از مادران افسرده بپیوندید.  اگر شرکت در فعالیت های گروهی لذت بخش  را ترک نموده اید بهتر است دوباره آنها را امتحان کنید . در یک گروه بودن می تواند به شما کمک کند تا روی چیزهای دیگر تمرکز کنید و استرس خود را تسکین دهید.

3- مشغله کاری خود را کاهش دهید

بهتر است مشغله کاری خود را کاهش دهید  و از انرژی خود برای تأمین نیازهای اساسی خود و کودک خود استفاده کنید. در صورت امکان ، از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید.

4-استراحت و آرامش کافی داشته باشید

 

بیشتر بخوانید : پرستار زن باردار

هم بدن و روح شما  به خواب کافی نیاز دارند. اگر کودک شما مدت طولانی نمی خوابد ، از شخصی بخواهید تا در شیفت های مختلف از کودک نگهداری کند تا شما بتوانید استراحت کنید و به مقدار کافی بخوابید .  اگر در به خواب رفتن مشکل دارید  استفاده از یک حمام آب گرم ، یک کتاب خوب یا هر چیز دیگری که به شما کمک کند آرام شوید مفید خواهد بود . مدیتیشن و ماساژ ممکن است به کاهش تنش کمک کرده و به خواب رفتن شما کمک کند.

بهتر است از یک پرستار کودک یا مادر یار در این شرایط استفاده نمایید . یک مادر یار با تجربه کافی که در نگهداری از نوزادان دارد می تواند تا حد زیادی استرس مادر را کاهش دهد و اعتماد وی را جلب نماید . همچنین مادر یار با انجام کارهای روزانه منزل مانند آشپزی یا نظافت می تواند سبب ساز احساس آرامش مادر شود و مسئولیت های او را کاهش دهد. مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات مراقبت و نگهداری از جمله پرستار نوزاد در منزل می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.