مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

3 ویژگی اساسی پرستار سالمند حرفه ای در منزل

پرستار حرفه ای سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ویژگی‌های مهم پرستار سالمند در منزل در راستای کمک به سالمندانی است که به مراقب و پرستار در منزل نیاز دارند اغلب سامندان تنها، سالمندان ناتوان، سالمندان مبتلا به بیماری های مرتبط با اختالات شناختی مانند آلزایمر و پارکینسون و غیره هستند. بسیاری از سالمندان نیاز به مراقبت و پرستار حرفه ای دارند تا بتوانند سطح توانمندی‌های خود را حفظ یا ارتقاء دهند. بسیاری از سالمندان به ویژه افراد مبتلا به آلزایمر تحت مراقبت‌های خانگی قرار دارند و از داشتن پرستار سالمند حرفه ای محروم هستند و به همین دلیل حداقل مراقبت ها را دریافت می‌کنند. مراقبت از سالمند در منزل، مزایای بسیاری به همراه دارد که مهمترین مزایای آن دریافت خدمات پرستاری تخصصی در محیط امن منزل است. این موضوع به ویژه در سالمندان مبتلا به آلزایمر اهمیت بیشتری برخوردار است.

برقراری رابطه صمیمانه پرستار با سالمند

برقراری رابطه صمیمانه و بر پایه اعتماد بین پرستار سالمند و سالمندان، اهمیت بسیاری در مراقبت و خدمات بهتر به این گروه سنی دارد. زمانی که پرستار با سالمندان ارتباطی صمیمانه برقرار می‌کند، می‌تواند بهترین مراقبت و حمایت را فراهم کند. این رابطه صمیمانه، اعتماد و احترام متقابل را بین پرستار و سالمندان تقویت می‌کند و به سالمندان احساس ارزشمندی و اهمیت می‌دهد. با ایجاد یک فضای آرام و دوستانه، سالمندان احساس راحتی و آسایش می‌کنند و احتمال بروز عواطف منفی و اضطراب در آن‌ها کاهش می‌یابد. همچنین، رابطه صمیمانه با پرستاران، سالمندان را تشویق می‌کند تا بهترین خود را در ارتقاء سلامت و شرکت در برنامه‌های توانبخشی نشان دهند. در نتیجه، برقراری رابطه صمیمانه پرستار سالمند با سالمندان، بهبود کیفیت زندگی و رضایت بیشتر این گروه سنی را تضمین می‌کند.

3 ویژگی اساسی برای تبدیل شدن به پرستار سالمند حرفه‌ای

اگر به تازگی وظیفه پرستاری از سالمند را بر عهده گرفته اید و می خواهید به عنوان یک پرستار سالمند حرفه ای در کار خود مشغول به کار شوید، باید برخی نکات را از ابتدای امر مورد توجه قرار دهید.

در ادامه به نکات مهم برای تبدیل شدن به یک پرستار سالمند جرفه‌ای را بررسی میکنیم:

 1. مراقبت های عاطفی و توجه به نیازهای روانی سالمند
 2.  روش نشانه گذاری
 3. توانایی مدیریت
  پرستاران سالمند حرفه‌ای حداقل مهارت‌های نرم را برای برقراری ارتباط موثر با افراد سالخورده دارا هستند.

  اساسی ترین وبژگی‌های پرستار سالمند حرفه ای
  3 خصوصیت اصلی پرستار سالمند مجرب در منزل

مراقبت های عاطفی و توجه به نیازهای روانی سالمند

مراقبت‌های روانی و توجه به روحیات فرد مسن یکی از وظایف پرستار سالمند در منزل است که گاها میتواند باعث بهبود برخی نشانه‌های فیزیکی در افراد سالخورده شود.

 • درمورد خواسته های بهداشتی و مراقبتی با سالمند صحبت می کند. مطمئن شوید که انجام امور مالی سالمند نیز بر عهده شماست یا خیر. این موضوع وظایف شما را در شرایط اضطراری مشخص می کند.
 • با تمامی اعضای خانواده صحبت کنید، تا انتظارت و وظایف به روشنی مشخص شود و بتوانید برنامه ریزی مشخصی انجام دهید.
 • از مطالعه و آموزش غافل نشوید. یک پرستار سالمند حرفه ای پیوسته از روش های ارائه خدمات و مراقبت های مناسب با افراد سالمند برای بالابردن کیفیت کار خود استفاده می کند.
 • در زمانی که فشار مراقبتی زیادی بر خود احساس کردید از سایرین درخواست کمک کنید تا در امر مراقبت شما را یاری کنند.
 • در زمان صحبت با سالمند از جملات کوتاه استفاده کنید.
 • از کلمات و جملات قابل درک ساده استفاده کنید.
 • تن صدای خود را کنترل کنید و با لحنی گرم و صمیمی صحبت کنید.
 • در طول مکالمه لبخند بزنید.
توجه به نیازهای روانی سالمندان در امر نگهداری و مراقبت از آن‌ها
توجه به نیازهای روانی افراد مسن هنگام پرستاری سالمند
 • با دقت به صحبت های سالمند گوش دهید و برای صحبت با او وقت بگذارید.
 • در مورد بیماران مبتلا به آلزایمر در مراحل پیشرفته بیماری ممکن است سالمند افرادی را صدا بزنند که فوت کرده اند و نیاز داشته باشند که آن ها برای سالمند کاری انجام دهند. مثلا بخواهند مادرشان برایشان چایی بیاورد. در این موارد باید بجای مخفی کردن موضوع، بر روی نیاز سالمند تمرکز کنید و به دنبال رفع نیاز سالمند باشید. به او بگویید مادر فعلا اینجا نیست ولی من هستم و برای شما چایی می آورم.
 • با در نظر گرفتن ترس ها و روحیه سالمند با او تماس فیزیکی برای احساس نزدیکی بیشتر برقرار کنید. گرفتن دست سالمند و یا دست گذاشتن روی شانه او می تواند احساس اطمینان در سالمند ایجاد کند.
 • پرستار سالمند حرفه ای به رفتار سالمند توجه می کند و از برخی رفتارهای او به خواسته های سالمند پی می برد. مثلا ممکن است راه رفتن مداوم ناشی از درد، بی حوصلگی، گرسنگی و… باشد.
 • مناسب سازی محیط

استفاده از روش نشانه گذاری در خانه

روش نشانه گزاری یک روش یادآوری برای سالمندان است، بخصوص اگر دچار حواس‌پرتی های مکرر، اختلال حواس و یا آلزایمر باشند. پیاده سازی روش نشانه گذاری به شکل زیر است:

 • نشانه گذاری در خانه می تواند به سالمند برای جلوگیری از سردرگمی کمک کند. مثلا چسباند برچسب روی در سرویس بهداشتی و یا آشپزخانه
 • کاهش سرعت و پیچیدگی در مراقبت. در زمان انجام کارهای سالمند همز مان چند کار را انجام ندهید و یا در زمان تعویض لباس از خودردن دارو صحبت نکنید. سالمند قادر به توجه روی چند موضوع نیست.
 • نور محیط را تنظیم کنید.
 • از وسایل دکوری و مبلمان راحت و امن در محیط خانه استفاده کنید.
 • طراحی و استفاده از رنگ های متضاد در منزل: استفاده از رنگ های متضاد مثلا در قاب اطراف درها می تواند پیدا کردن مسیر را برای سالمند راحت تر کند.
استفاده از روش نشانه گذاری در منزل برای در پرستاری از سالمندان
استفاده از روش نشانه گذاری در منزل برای به خاطر سپردن امورات مهم

تونایی مدیریت امور نگه‌داری و مراقبت از سالمند

در شرایط نگهداری از یک فرد سالمند موقعیت‌های زیادی پیش خواهند آمد که لحظه‌ای غفلت و فراموشی می‌تواند تاثیر زیادی در احوال سالمندان داشته باشد. مثلا فراموش کردن یک قرص می‌تواند تهدید جدی برای سلامتی فرد سالمند باشد؛ بنابراین توانایی مدیریت زمان و کارها از مهم‌ترین مسئولیت‌های یک پرستار سالمند حرفه‌ای در منزل است. در ادامه برخی از موقعیت‌هایی که نیازمند مدیریت دقیق هستند را بررسی می‌کنیم:

 • شما به عنوان پرستار سالمند حرفه ای زمان خواب سالمند را مدیریت کنید.
 • انجام مراقبت و پانسمان سالمند را در کمترین زمان و بدون ایجاد درد و ناراحتی برای سالمند انجام دهید.
 • فعالیت های لذت بخش و سرگرم کننده را برای سالمند ایجاد کنید. پیشنهاد می شود جهت سرگرمی آنها از مقاله آموزش تکنولوژی به سالمندان بهره گیرید.
 • از عکس ها ونشانه های آشنا در محیط زندگی سالمند استفاده کنید.
 • در مورد اتفاق های روزمره صحبت کنید.
 • از سالمند درخواست کنید خاطرات گذشته را با شما در میان بگذارد.
 • برای سالمند یاداشت بنویسید.
 • سالمند را با توجه به توانایی جسمانی در فعالیت های روزانه مشارکت دهید تا سطح استقلال خود را بالا ببرد.

با توجه به افزایش تعداد سالمندان و تمایل آن‌ها برای اقامت در خانه و استقلال بیشتر، نقش پرستاران سالمند حرفه‌ای در منزل بیش از پیش اهمیت یافته است. آن‌ها با ارائه خدمات مراقبتی حرفه‌ای و فراهم کردن یک محیط امن و مراقبتی در خانه، به سالمندان امکان می‌دهند تا در محیطی آشنا و محبت‌آمیز با کیفیت زندگی کنند. وظایف پرستاران سالمند حرفه‌ای در منزل شامل ارزیابی و نظارت بر وضعیت سلامت سالمندان، ارائه مراقبت‌های پزشکی و پرستاری، مدیریت داروها، کمک به فعالیت‌های روزمره و توانبخشی، ارائه حمایت روحی و اجتماعی و همچنین ارائه آموزش و راهنمایی به خانواده‌های سالمندان می‌باشد. با توجه به رشد روزافزون جمعیت سالمند و نیازهای ویژه آن‌ها در محیط خانگی، حضور پرستاران سالمند حرفه‌ای در منزل نقش بسیار مؤثری در بهبود کیفیت زندگی این گروه سنی ایفا می‌کند.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.