مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات چیست و روش درمان آن چگونه است؟

درمان انحراف ستون فقرات

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات Scoliosis یک انحراف  پهلو به پهلو است که می تواند شبیه “S” یا “C” باشد. اسکولیوز یا انحراف ستون مهره زمانی است که مهره ها به جای قرار گرفتن در یک خط صاف ، یک خط انحراف  تشکیل می دهند. بعضی اوقات نیز مانند ممکن است پیچ بخورند

انحراف ستون فقرات در کودکان

ستون فقرات را گاهی اوقات “ستون مهره” می نامند . این قسمت از بدن از تعداد زیادی استخوان (به نام مهره ها) ساخته شده است که توسط نوعی بافت الاستیک و انعطاف پذیر به نام غضروف به هم متصل می شوند.  این قابلیت انعطاف پذیری در خم شدن ، کشش ، تعادل و حتی راه رفتن به بدن کمک میکند.

.

انحراف های کوچک معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند. اما یک انحراف که بدتر شود می تواند برای سلامتی فرد مضر باشد.  انحراف های بسیار بزرگ می توانند به مفاصل آسیب برسانند و باعث آرتروز ستون فقرات شوند. انحناهای بزرگ باعث می شوند که مهره ها روی لگن بمالند و باعث درد شوند.

اگر ستون فقرات زیاد خم شود ، ممکن است افراد به مشکلات ریوی مبتلا شوند. کودکان در هر سنی – حتی نوزادان – می توانند اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات داشته باشند. متداول ترین نوع انحراف ستون مهره ،  اسکولیوز ایدیوپاتیک نامیده می شود. این  مشکل معمولاً وقتی افراد شروع به بلوغ می کنند ، بروز می یابد.

چه عواملی باعث اسکولیوز ایدیوپاتیک می شوند؟

اسکولیوز ایدیوپاتیک یکی از رمز و رازهای پزشکی است. هیچ کس به طور قطعی نمی داند چرا افراد به آن مبتلا می شوند ، اما تحقیقات نشان می دهد که این بیماری در خانواده ها به صورت ارثی  وجود دارد.

اسکولیوز ایدیوپاتیک به دلیل مواردی مانند حمل کوله پشتی سنگین ، وضعیت بد بدن ، ورزش نامناسب – یا هر کار دیگری که ممکن است اشتباه انجام دهید ، ایجاد نمی شود. عملکرد شما نقشی در ابتلا به اسکولیوز ندارد. این بیماری در ژن شماست.

علائم و نشانه های اسکولیوز چیست؟

گاهی اوقات اسکولیوز به راحتی قابل مشاهده است. انحراف  در ستون فقرات می تواند بدن را به سمت چپ یا راست متمایل کند.

اگر به اسکولیوز مبتلا هستید ، ممکن است به نظر برسد که به یک طرف خم شده اید. بعضی از افراد یک شانه بالاتر از دیگری دارند یا یک تیغه شانه بالاتر از دیگری  قرار دارد.  اگر ستون فقرات شما پیچ خورده باشد ، هنگام خم شدن ممکن است یک طرف ریبج شما بیشتر بیرون بیاید.

علایم انحراف ستون فقرات

اغلب ، گاهی علایم اسکولیوز مشخص و واضح نیست. به همین دلیل ارائه دهندگان خدمات بهداشتی به عنوان بخشی از معاینات منظم ، یک معاینه برای بررسی اسکولیوز را انجام می دهند.  بعضی از کشورها یک برنامه غربالگری اسکولیوز در مدارس دارند.

 

چگونه اسکولیوز تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید اسکولیوز دارید ، با پزشک خود مشورت نمایید . او  با انجام معاینه دقیق و بررسی سوابق پزشکی و خانوادگی مشکل انحراف ستون فقرات را تشخیص خواهد داد.

همانطور که بیان شد  بخشی از معاینه بررسی کردن سلامت خانواده شما است زیرا اسکولیوز می تواند در خانواده ها به صورت ارثس ایجاد شود. دانستن این موضوع که آیا بستگان آن بیماری را داشته اند یا نه ، می تواند به پزشک کمک کند که راحت تر این بیماری را تشخیص دهد.

پزشک عمومی ممکن است شما را به یک متخصص ارتوپدی ارجاع دهد. این متخصصان بیماری های استخوان ها و عضلات را درمان می کنند. آنها با افراد زیادی که مبتلا به این بیماری هستند روبرو شده اند  و تجربه کافی برای درمان این مشکل را دارند.

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی  انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز را در درجات مختلف اندازه گیری می کنند:

انحراف ملایم کمتر از 20 درجه است.

انحراف متوسط ​​بین 25 درجه و 40 درجه است.

انحراف شدید بیش از 50 درجه است.

انحراف های شدید می توانند بر ریه ها تأثیر بگذارند. متخصصان ارتوپدی معمولاً می توانند با بیماران کار کنند تا از رسیدن انحراف  ها به این مرحله جلوگیری کنند.

انحراف ستون فقرات و کمربند طبی

بیشتر بخوانید: آیا بیماری اوستئوآرتریت در جوانان نیز مشاهده می گردد و علل بروز و روش درمان آن چیست

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز چگونه درمان می شود؟

بیشتر انحراف  های خفیف اسکولیوز نیازی به درمان ندارند. اگر انحراف  ملایمی دارید ، برای اطمینان از شدید نشدن این مشکل باید مرتباً تحت نظر پزشک باشید.

در مورد کودکانی که در حال رشد هستند ممکن است اسکولیوز بدتر شود. بنابراین ارائه دهنده خدمات مراقبت های بهداشتی قطعا با حساسیت زیادی به بررسی وضعیت انحراف در حین رشد خواهد پرداخت .

اگر ارائه دهندگان خدمات مراقبت های بهداشتی شما فکر می کنند که ممکن است انحراف  شما بدتر شود یا مشکلی ایجاد کند ، احتمالاً از شما می خواهند تا پایان رشد خود از کمربندهای طبی مخصوص انحراف ستون فقرات استفاده کنید.  این کمربند ، انحراف  موجود را از بین نمی برد ، اما می تواند مانع از بدتر شدن آن شود.

افراد مبتلا به اسکولیوز شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. هیچ راه حل سریعی  برای درمان اسکولیوز وجود ندارد. استفاده از کمربند طبی یا بهبودی بعد از جراحی مدتی طول می کشد.

برای برخی از افراد ، این پروسه درمانی می تواند سخت باشد.  با عضویت در یک گروه یا انجمنی که مربوط به این مشکل است می توانید با افرادی که تجربه مشترک داشته اند آشنا شوید و مورد پشتیبانی و حمایت روحی قرار بگیرید .

 

کمربندهای طبی

کمربندهای طبی انواع مختلفی دارند. اگر به این وسایل نیاز دارید ، متخصص ارتوپدی در مورد تعداد ساعات استفاده روزانه و شبانه شما تصمیم می گیرد. این کمربندها به عنوان یک وسیله نگهدارنده عمل می کند که باعث می شود انحراف  بدتر نشود اما باعث نمی شود ستون فقرات صاف شود

اما اگر وظیفه خود را به خوبی انجام دهد ، انحراف ستون فقرات شدیدتر نخواهد شد. اگر از کمربند طبی برای درمان مشکل ستون فقرات استفاده می کنید ، تیم مراقبت شما برای انتخاب مورد مناسب به شما راهنمایی لازم ارائه خواهد نمود .

بنابراین بهتر است با تهیه لیستی ،  سوالات و نگرانی ها ی خود را با پزشک مطرح نمایید و در مورد آنها از دستورالعمل های پزشک استفاده نمایید .  استفاده از کمربند طبی می تواند از  جراحی جلوگیری  به عمل آورد.

عمل جراحي

برخی از نوجوانان مبتلا به اسکولیوز شدید به نوعی جراحی به نام همجوشی نخاع نیاز دارند. در حین عمل جراح ارتوپدی ستون فقرات را تا حد ممکن صاف کرده و با میله و پیچ آن را در جای خود نگه می دارد. سپس جراح پیوند استخوان را قرار می دهد تا برخی مهره ها را به هم متصل کند. به این ترتیب جلوی  پیشرفت انحراف گرفته می شود.

جراحی انحراف ستون فقرات

بعد از حدود یک سال ، استخوان ها باید کاملاًجوش بخورند . میله های فلزی دیگر مورد نیاز نیستند ، اما در قسمت عقب ستون فقرات می مانند زیرا هیچ آسیبی نمی رسانند و بیرون آوردن آنها نیاز به عمل دیگری دارد.

وقتی درمان به پایان رسید ، افراد مبتلا به اسکولیوز قادر به زندگی کامل و فعال و عادی هستند. تا زمانی که افراد در دوران کودکی یا نوجوانی درمان صحیح را انجام دهند ، معمولاً پس از رشد ، ستون فقرات آنها بهتر خواهد شد. مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزرات بهداشت و کادر مجرب و متخصص آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مراقبت و پرستاری بیمار در منزل بپردازد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.