مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

نکات مهم مراقبت از کودک برای مادران

نکات مهم مراقبت از کودک برای مادران

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم نکات مهم مراقبت از کودک برای مادران را به ترتیب ذکر کنیم

فضای خانه را در طی مراقبت از کودک ساکت نکنید.

زمانی که کودک خواب است، برخلاف تفکر رایج در مراقبت از کودک، خانه نباید ساکت باشد.هنگامی که کودک خواب است تلویزیون تماشا کنید، جارو بزنید و یا با تلفن حرف بزنید. این کار نه تنها مانع خواب کودک و اخلال در مراقبت از کودک نمی شود، بلکه کودک پس از بیدار شدن سرحال خواهد بود.

کودک گریان خود را آرام کنید.

برای مراقبت از کودک، وقتی کودک گریه می کند، با ضربات آرام و یکنواخت – مانند ضربان قلب – به پست او ضربه بزنید تا احساس راحتی بکند. با انجام این کار در طی مراقبت از کودک، علاوه بر این که کودک راحت تر آروغ می زند، کودک احساس امنیت می‌کند و کمتر گریه می‌کند.همچنین می‌توانید از یکی یا همه ی موارد زیر برای آرام کردن در مراقبت از کودک استفاده کنید:
قنداق کردن
– هیس هیس کردن
– کودک را به پهلو نگه داشتن
– تاب دادن و حرکت دادن او در حالی که در دستان شماست
– اجازه به کودک برای مکیدن انگشت
– آماده شوید
از هفته‌ی سوم تولد به بعد و شروع مراقبت از کودک، خواب و بیداری کودک، روند مشخصی به خود می گیرد. بنابراین می توانید بیشتر به خود توجه کنید. گام اول برای این کار می تواند کاهش استرس در مراقبت از کودک باشد. برای این کار یک پیشنهاد این است که برای زمان های گرسنگی کودک برنامه ریزی کنید. می توانید پس از پایان یافتن یک وعده غذایی کودک، مقدمات وعده‌ی بعدی را آماده کنید. برای مثال، پس از صرف غذا در ساعت 11، مقدمات را برای وعده‌ی ساعت 2 آماده کنید. به این شکل، در طی شب ذهنتان آزادتر است ، دل مشغولی ندارید و مراقبت از کودک عملا لذت بخش تر می شود..
در طی روز می توانید از چرت کودک استفاده کرده و استراحت کنید یا به کار مورد علاقه‌ی خود بپردازید.

در  مراقبت از کودک و زمانی که کودک خواب آلود است، به آرامی شیر می خورد. می توانید با یک ضربه‌ی آرام به گونه‌ی کودک، او را هوشیار کنید. با این کار کودک سریع تر از روند قبلی، غذای خود را تمام خواهد کرد. اگر کودک بهتر غذا بخورد، خواب او نیز بهتر و بیشتر خواهد بود و این مورد سبب آرامش بیشتر شما و آسان تر شدن مراقبت از کودک خواهد شد.

به کودک کمک کنید تا با پدرش ارتباط برقرار کند.

مطمئن شوید که کودک مدت زمان کافی را با پدرش بگذراند. نوازش و صدای پدر متفاوت با شماست و این می تواند سبب تحکیم ارتباط بین پدر و کودک شود و مراقبت از کودک را آسان تر کند.
ممکن است ار تباط کودک با هر کسی غیر از مادر در ابتدا دشوار و سخت باشد ولی به تدریج این کار راحت تر خواهد شد. حتما قبل از ملاقات پدر و نوزاد، از بی نقص بودن پوشک و سیری کودک مطمئن شوید تا در طی زمانی که پدر در حال ارتباط و مراقبت از کودک است، دچار مشکل نشود. سعی کنید در طی این ملاقات، حضور نداشته باشید و یا این که سعی کنید کودک شما را نبیند. اگر کودک شروع به گریه کرد، برای مراقبت از کودک و آرام کردن او، خودتان را به اتاق برسانید. پدر نیز باید به شیوه‌ی خودش در این کار سهیم شده و کودک را آرام کند. با این کار کودک راحت تر آغوش پدر را می پذیرد و راه برای مراقبت از کودک توسط افراد دیگر در آینده باز می شود.

مراقب راحتی زیاد کودک باشید.

در مراقبت از کودک، ممکن است کودک علاقه مند باشد که در آغوش شما بخوابد و در نتیجه اگر او را از آغوش خود خارج کنید، ممکن است گریه کند. علت این امر می تواند در عادت کردن کودک به گرمای آغوش شما باشد. برای رفع این مسئله و کمک به مراقبت از کودک، می توانید یک پتو را از قبل گرم کنید و کودک را به آرامی در زیر آن بخوابانید.

حقه‌ی خواب

اگر کودک موقع خواب بد قلقی می کند یک راه برای آرام کردن و مراقبت از کودک می تواند این باشد:
از بالای بینی کودک شروع کرده و ماساژ دهید تا به پایین بینی برسید. این کار را چند بار تکرار کرده تا چشم کودک گرم شده و آماده‌ی خواب شود.

اجازه بدهید کودک راهنماییتان بکند.

اولین تجربه‌ی بچه دار شدن می تواند برای والدین استرس زا باشد. هر کسی، اعم از والدین و دوستان و خویشان، ممکن است شروع به نسخه پیچیدن و راهنمایی برای نحوه مراقبت از کودک کند.
در مراقبت از کودک، شما می توانید با توجه به گریه‌ی او متوجه منظور کودک شوید. برای مثال اگر از آخرین وعده‌ی غذایی کودک، 3 ساعت می گذرد، به احتمال زیاد کودک گرسنه است. با توجه کردن به این علائم، مراقبت از کودک آسانتر خواهد شد.

نکات مهم مراقبت از کودک
نکات مهم مراقبت از کودک

اولین حمام کودک

بعد از افتادن بند ناف، کودک می تواند اولین حمام واقعی را تجربه کند. برای این که حمام برای او راحت باشد، یک پارچه‌ی گرم به دور شکم او بپیچید. اگر بخشی از خانه سرد است، برای مراقبت از کودک حتما قبل از حمام وسایل گرمایشی را روشن کنید تا پس از حمام، کودک سرما نخورد.

یک دلیل دیگر برای گریه کودک

مردم اغلب فکر می کنند که تنها دلایل گریه‌ی کودک، گرسنگی، تعویض پوشک و یا کسل شدن است ولی ممکن است علت گریه‌ی کودک، بدخویی ناشی از خستگی باشد. در این مواقع برای مراقبت از کودک به طور صحیح،  به او کمک کنید تا بخوابد.

منابع برای مراقبت از کودک در خانه

ممکن است مراقبت از کودک برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از کودکتان به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت و پرستاری از کودک خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار کودک متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به کودک عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.