مراقبت از دندان سالمند با مسواک

مراقبت از دندان در سالمندان

مراقبت از دندان در سالمندان یکی از الویت های بهداشتی و مراقبتی در سالمندان است که می تواند بر تمام جوانب زندگی سالمند تاثیر گذار باشد.

مراقبت از دندان سالمندان

سلامت دهان و دندان مستقیماً بر سلامت  و کیفیت زندگی سالمند تأثیر می گذارد. در حقیقت ، طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، بیماری دندان یکی از دلایل عمده مراجعه به مراکز درمانی و اورژانس است. داروها و بیماری های مزمن شایع در سالمندان ، مانند دیابت یا بیماری قلبی، افراد مسن را در معرض خطر بیشتری برای مشکلات دندانی قرار می دهد.

مراقبت از دندان در سالمندان ممکن است به جلوگیری از مشکلات رایج مانند دندان درد ، بیماری لثه و از دست دادن دندان کمک کند. دندان های سالم همچنین به سالمندان کمک می کند تا از غذا لذت ببرند و بهتر غذا بخورند.

هفت دلیل برای مراقبت از دندان در سالمندان

پوسیدگی دندان

به وجود آمدن پلاک ناشی از باکتری به مینای دندان آسیب می زند و باعث ایجاد حفره می شود. یکی از دلایلی که افراد مسن در معرض خطر افزایش حفره در دندان قرار دارند خشکی دهان است. بزاق به محافظت از دندان ها و کاهش باکتری کمک می کند ، اما خشکی دهان از عوارض جانبی برخی از داروها است که معمولاً توسط افراد سالمند مصرف می شوند ، مانند داروهای افسردگی ، آسم و فشار خون.

مراقبت از دندان در سالمندان و  بیماری های لثه

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، از هر سه سالمند 65 سال و بالاتر دو نفر به بیماری های لثه مبتلا هستند. بیماری شدید لثه ، که به آن پریودنتیت نیز گفته می شود ، می تواند منجر به زخم ، خونریزی لثه ، مشکلات جویدن و از دست دادن دندان و سایر مشکلات سلامتی شود. متأسفانه ، بسیاری از مردم نمی دانند که بیماری لثه دارند زیرا تا زمان پیشرفت بیماری علائمی ایجاد نمی کند. مراقبت از دندان در سالمندان و معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به جلوگیری از بروز بیماری های لثه کمک کند.

از دست دادن دندان

از دست دادن دندان ها در سالمندان بسیار رایج است. در واقع ،از هر پنج سالمند 65 سال به بالا ، یک نفر تمام دندانهای خود را از دست داده است.

از دست دادن دندان می تواند به دلیل عدم مراقبت از دندان در سالمندان بوده و بر روی تغذیه تأثیر بگذارد زیرا افراد سالخورده که دندان هایشان از دست رفته است ، نمی توانند از غذاهای تازه مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنند یا از آن لذت ببرند.

نگه داشتن بیشتر دندان های طبیعی در سنین بالا به معنای نیاز بیشتر به پشتیبانی روزانه ، درمان دندانپزشکی و کارهای ترمیمی و همچنین مراقبت بیشتر از دندانهای ترمیم نشده است.

افرادی که از بیماران مسن یا اعضای خانواده بزرگتر مراقبت می کنند ، به دلیل کاهش تحرک و همچنین از دست دادن توانایی شناختی ، با مشکلات بیشتری در مراقبت از سلامت دهان و دندان فرد سالمند روبرو می شوند.

افراد مسنی که از سلامت دهان و دندان رنج می برند ممکن است درد و ناراحتی داشته باشند و با مشکلات دهان و فک مواجه شوند. همچنین ممکن است در خوردن و آشامیدن مشکلاتی داشته باشند که منجر به کمبودهای تغذیه ای شود که می تواند بر سلامت بیشتر آنها تأثیر بگذارد.

مهم است که از همه افراد سالمند از فرصت مراقبت و حفظ سلامت دهان و دندان استفاده کنند. لطفا اطمینان حاصل کنید که در بهترین موقعیت برای کمک مستقیم به ارائه این مراقبت ها هستید و یا می دانید برای دسترسی به خدمات مناسب کجا بروید.

بهداشت و مراقبت از دندان

بیماری قلبی و سلامت دندان

طبق آکادمی پریودنتولوژی آمریکا ، التهاب ناشی از بیماری لثه خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. بیماری لثه همچنین می تواند برخی از بیماری های قلبی را بدتر کند و ممکن است با خطر بیشتر سکته مغزی همراه باشد.

مراقبت از دندان در سالمندان مبتلا به دیابت

افرادی که کنترل قند خون ضعیفی دارند در معرض خطر بیشتری برای مشکلات دندانی مانند التهاب و بیماری های لثه هستند. این به این دلیل است که مقدار زیاد گلوکز (قند) بزاق به رشد باکتری ها در دهان کمک می کند. به نظر می رسد بیماری لثه نیز بر کنترل قند خون در افراد دیابتی تأثیر می گذارد.

ذات الریه

افراد مسن که بهداشت دندانی نامناسبی دارند ، به ویژه کسانی که سیگار می کشند ، در معرض خطر بیشتری برای پنومونی باکتریایی هستند. این به این دلیل است که با نفس کشیدن ، باکتری های دهان می توانند به ریه ها بروند. رعایت بهداشت و مراقبت از دندان در سالمندان که نمی توانند از خود مراقبت کنند ممکن است به کاهش خطر ابتلا به این نوع ذات الریه کمک کند.

سرطان دهان و سلامت دندان

افراد مسن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان های دهان هستند. این خطر برای افرادی که سیگار می کشند بیشتر است. قرار ملاقات منظم با دندانپزشک می تواند به تشخیص زود هنگام مشکلات کمک کند.

بهبود مراقبت از دندان در سالمندان

به عزیزان خود یادآوری کنید که روزانه دو بار با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنند. یک مسواک نرم و برقی ممکن است بهداشت دندان را آسان کند.

ثابت شده است که مسواک های برقی پلاک بیشتری نسبت به مسواک های دستی پاک می کنند ، بنابراین همه می توانند از استفاده از آنها بهره مند شوند. محصولات زیادی در دسترس است و تیم دندانپزشکی شما می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما بهترین است.

بهبود مراقبت از دندان در سالمندان
اگر والدینتان فراموشکار هستند ، به آنها یادآوری کنید. اگر از شخصی که نمی تواند سلامت دندان را حفظ کند مراقبت می کنید ، مهم است که دهان و دندان او دائما تمیز باشد.

به والدین خود یادآوری کنید که مرتباً نخ دندان بکشند. نخ دندان کشیدن روزانه به جلوگیری از بیماری پلاک و لثه کمک می کند. اگر عزیز شما با نخ دندان کشیدن مشکل دارد ، در مورد سایر ابزارها یا تکنیک هایی که می توانند به شما کمک کنند با دندانپزشک صحبت کنید.
دندان های مصنوعی را تمیز نگه دارید. به سالمند خود یادآوری کنید که دندان مصنوعی کامل یا جزئی خود را روزانه تمیز کرده و در طول شب آنها را از دهان خارج کند.

ویزیت دندانپزشک برای مراقبت از دندان در سالمندان

قرار ملاقات منظم می تواند از بروز مشکلات دندانی جلوگیری کرده و دندان ها را سالم نگه دارد. برای مراقبت از دندان در سالمندان و معاینه کلی، حداقل یک بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. مقاله دندوفوبیا یا ترس از دندانپزشکی را جهت درک بهتر اینکه چرا برخی حتی در سنین بالا نیز تمایل به ویزیت دندانپرشک ندارند.

در مورد شرایط پزشکی و داروهای مورد مصرف سالمند خود به دندانپزشک بگویید. اگر سالمند شما دچار خشکی دهان باشد ، دندانپزشک می تواند راهکارهایی برای کمک به تسکین آن ارائه دهد.

ارتقا مراقبت از دندان در سالمندان
برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و سایر مشکلات سلامتی ، عزیزان خود را به داشتن یک رژیم غذایی سالم تشویق کنید.
والدین مسن خود را تشویق کنید که سیگار را ترک کنند. ترک سیگار دشوار است ، اما به کاهش خطر بسیاری از مشکلات سلامتی کمک می کند. پزشک شما ممکن است بتواند استراتژی ها یا داروهایی را برای کمک به آنها در ترک سیگار ارائه دهد.

بهداشت ضعیف دهان و دندان senior-dental-care می تواند نشانه ای باشد که سالمند شما در انجام کارهای روزمره خود به کمک نیاز دارند. بررسی کنید که آیا نیاز به استخدام پرستار شخصی در منزل است.با در نظر گرفتن اینکه پرستار یا مراقب می تواند به نظافت، لباس پوشیدن، مدیریت دارو و موارد دیگر به سالمند شما کمک کند.

مرکز پزشکی سلامت اول با سابقه درخشان در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل از سالمندان ، کودکان و بیماران آمادگی دارد همچون گذشته به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید. کافی است با کارشناسان ما در تماس باشید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

 

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527