مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

با 9 مزیت ماساژ شانه برای سالمندان آشنا شوید

فواید ماساژ شانه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ماساژ شانه Shoulder Massage  فعالیتی آرامبخش و سودمند برای تمام گروه های سنی می باشد . اگر تا به حال ماساژ درمانی را تجربه کرده اید ، قطعا از فواید ماندگار آن را آگاه هستید . ماساژ درمانی نه تنها تنش و انقباض عضلانی را در همان لحظه کاهش می دهد ، بلکه باعث تسکین مداوم درد و استرس های فرد می شود.

ماساژ شانه برای سالمندان

با کمال تعجب ، همه گروه های سنی به یک اندازه از ماساژ درمانی سود نمی برند . بر طبق تحقیقات به عمل آمده افراد سالمند بیشترین تاثیرات مثبت را از ماساژ دریافت می نمایند و این تاثیرات اغلب طولانی مدت می باشد .

در این مقاله به بیان 9 مزیت ماساژ شانه برای سالمندان می پردازیم :

مزیت شماره 1: تسکین درد

یک مزیت بزرگ ماساژ شانه، تسکین درد برای افراد سالمند است. متأسفانه ، درد یک تجربه عادی در سالهای پیری ما است. در حالی که دلایل بسیاری برای درد وجود دارد ، برخی از متداول ترین انواع درد در میان سالمندان شامل سردرد ، درد عضلانی و آرتروز است. ماساژ درمانی می تواند در بهبود گردش خون ، کاهش تنش و به طور کلی تسکین درد این افراد کمک زیادی کند.

مزیت شماره 2: انعطاف پذیری را افزایش می دهد

با گذشت زمان ، عضلات و بافت های ما سفت و سخت می شوند. ماساژ درمانی به بهبود جریان خون در اعضای مختلف بدن بویژه انگشتان دست ، بازو و قسمتهای دیگرکمک می کند و با نرم کردن عضلات و بافت ها  با استفاده از تکنیک های  لمس فیزیکی باعث انعطاف پذیری بیشتر دستها و شانه ها می گردد.

این تکنیک ها سبب افزایش جریان خون به عضو می شود و این جریان خون جدید و گرم سبب منعطف شدن بیشتر بدن می گردد .  سالمندان معمولاً هنگام استفاده منظم از ماساژ شانه، انعطاف پذیری بیشتری را تجربه می کنند.

ماساژ شانه و تقویت خواب

مزیت شماره 3: خواب را بهبود می بخشد

وقتی بدن ما در حالت استرس عمومی قرار دارد ، هوشیاری حواس ما افزایش می یابد و به همین دلیل داشتن خواب کافی برای ما دشوار می شود . سالمندان معمولاً برای رسیدن به استراحت کافی در شب تلاش زیادی می کنند ، زیرا چرخه های منظم خواب با افزایش سن مختل می شوند.

نشان داده شده است که ماساژ درمانی  سطح اضطراب را کاهش می دهد و به  برطرف شدن  عوارض سایر موارد مختل کننده مانند تنش عضلانی ، سردرد و پاهای بی قرار کمک می کند. ماساژ درمانی منظم می تواند کل سیستم عصبی را ریلکس کند و به سالمندان در بهبود طول و کیفیت خواب  شبانه کمک کند.

مزیت شماره 4: تقویت سیستم ایمنی

اعتقاد بر این است که ماساژ درمانی به آزادسازی سموم و  اسید لاکتیک تجمع یافته در  بافت ماهیچه ای کمک می کند و به آن اجازه می دهد قبل از خروج از بدن در جریان خون جریان یابد.

این فرآیند به طور موثر به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا در بهترین حالت کار کند. به طور کلی ، با افزایش سن ، تصور می شود که سلول های T ما ضعیف می شوند و ما را در معرض خطر بیشتری برای بیماری قرار می دهد. ماساژ شانه منظم می تواند به بیماران سالمند کمک کند تا وضعیت سیستم ایمنی بدن و سلامت کلی خود را بهبود بخشند.

ماساژ شانه و بازیابی از سکته

مزیت شماره 5: بازیابی از سکته مغزی

بسته به ماهیت و میزان سکته مغزی ، ماساژ درمانی می تواند کمک زیادی به بهبودی سالمند کند. بعد از اینکه بیمار از داروهای مناسب پزشک استفاده نمود ، ماساژ درمانی می تواند استرس ، تحریک عضلات و گردش خون را بهبود بخشد. اگر سالمندی در اطراف شما دچار سکته مغزی شده است ، او را تشویق کنید تا از پزشک خود بپرسد آیا ماساژ درمانی برای بهبود وضعیت او مفیداست یا خیر ؟

مزیت شماره 6: تقویت سیستم عصبی

ثابت شده است که ماساژ درمانی و  ماساژ شانه برای  تقویت سیستم عصبی مفید است. بدن با لمس و فشار ، اندورفین ، سروتونین و دوپامین زیادی آزاد می کند و به ما کمک می کند تا به طور کلی آرام ، شاداب و خوشحال باشیم. برای سالمندان ، ترشح این مواد شیمیایی می تواند از استرس و حتی افسردگی پیشگیری نماید.

ماساژ شانه و بهبود تعادل

مزیت شماره 7: تعادل را بهبود می بخشد

یکی از بزرگترین خطراتی که سالمندان را تهدید می کند سقوط  و  شکستگی استخوانهاست. با افزایش سن ، بینایی ، زمان عکس العمل و درک عمق  در ما تغییر نموده و احتمال سقوط را بیشتر از قبل می کند. علاوه بر این ، با توجه به افزایش سفتی عضلات و تاندون ها و شکننده شدن استخوان ها ، خطر آسیب برای این گروه در حین افتادن بیشتر است.

ماساژ درمانی باعث افزایش جریان خون در ماهیچه ها ، تاندون ها و مفاصل می شود ، و باعث بهبود حس تسلط و کنترل به روی بدن می شود و  به طور پیش فرض تعادل را بهبود می بخشد.

مزیت شماره 8: سالمند احساس دریافت مراقبت و توجه می نماید

افراد سالمند غالباً با کمبود ارتباط فیزیکی و احساسی دست و پنجه نرم می کنند. بسیاری از آنها همسر خود را از دست داده اند و یا اینکه از عزیزان و دوستان خود فاصله زیادی دارند و امکان در آغوش کشیدن و حتی دست دادن برای آنها وجود ندارد . بر طبق تحقیقات ثابت شده  است که لمس فیزیکی برای احساس کلی سلامتی ما مفید است. پیشنهاد می‌شود برای کمک به بهبود روحیه سالمندان مطلب 5 راه برای تقویت هورمون های شادی در بدن را مطالعه کنید.

ماساژ شانه نیز دقیقاً همین کار را می کند – اینکار یک تماس مستقیم پوست با پوست در یک دوره پایدار  است که ، به بیماران امکان می دهد احساس دریافت مراقبت ، راحتی و آرامش داشته باشند.

ماساژ شانه و ورزش

مزیت شماره 9: کاهش عوارض پس از ورزش

بسیاری از سالمندان تشویق می شوند که با افزایش سن فعالیت های ورزشی خود را ادامه دهند ، خواه این ورزش مانند تنیس  والیبال یا گلف باشد و خواه به اندازه راه رفتن ملایم در طول روز انجام شود.

ورزش برای سالمندانی که قادر به ورزش کردن هستند ، فواید جسمی و سلامتی زیادی دارد اما همچنین خطرات ناشی از کشیدگی عضلات و خستگی را  نیز در پی دارد.

ماساژ شانه پادزهر ایده آلی برای عضلات دردناک و خسته  پس از ورزش است. با افزایش گردش خون ، بهبودی عضلات تا حد زیادی تسریع می شود.

ماساژ درمانی منظم برای سالمندان می تواند سطح انرژی و کیفیت کلی زندگی آنها را تا حد زیادی بهبود بخشد. برخی از افراد سالمند با بیماری های مرتبط با سن مانند دیابت ، آرتروز و پارکینسون دست و پنجه نرم می کنند.

با نرم شدن عضلات و بهبود گردش خون ، می توان از درد این بیمای ها کاست و علایم آنها را ضعیف کرد. فواید ماساژ درمانی برای افراد سالمند بسیار زیاد است.

اگر شما سالمندی در اطراف خود  دارید بهتر است ماساژ درمانی را به عنوان یک روتین و عادت خوب در زندگی او بگنجانید. اگر خودتان قادر به انجام این کار نیستید  حتماً درباره افراد متخصص در زمینه ماساژ درمانی مجاز تحقیق کنید و به دنبال یافتن یک ماساژور حرفه ای برای این کار باشید.

در حالت ایده آل ، بهتر است از شخصی استفاده نمایید که هم حرفه ای باشد و هم از سالمندان و مسائل و مشکلات جسمی آنها اطلاعات کافی داشته باشد .

مرکز پزشکی سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزرات بهداشت و سال ها تجربه در عرصه ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند در تهران و پرستار بیمار به ارائه خدمت بپردازد. با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما  اقدام گردد.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار