مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

هنر نه گفتن به کودکان: آنچه والدین و پرستار کودک باید در این مورد بدانند

یادگیری هنر نه گفتن به کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

هنر نه گفتن به کودکان The Art of Saying ‘No’ to Children  یکی از مهمترین اصول تربیتی کودک است که در آینده او تاثیرات بسزایی گذاشته و به تقویت شخصیت کودک کمک بزرگی می نماید.

آموزش هنر نه گفتن به کودکان
معمولا والدین داستان های مختلفی پیرامون فرزندپروری از روشهای ملایم را می شنوند. بعضی از این روش های آنقدر پوچ هستند که تنها می توان به آنها خندید . یک نمونه از این روش ها که به شدت آسیب زننده هستند این است که والدین مهربان به فرزندان خود” نه “نمی گویند”.

در واقع این روش به هیچ وجه درست نیست و لازم است کودک با مفهوم کلمه نه در زندگی خود آشنا شود. سوالی که ذهن بعضی از والدین را در این مورد به خود مشغول ساخته این است که چرا باید وقتی می توانم کاری را برای کودک خود انجام دهم باید به او نه بگویم. در این مقاله به بررسی فواید هنر نه گفتن به فرزندان در شرایط مناسب پرداخته شده است .

هنر نه گفتن به کودکان : چرا گاهی باید به فرزندان خود “نه” بگویید؟

جواب این سوال خیلی ساده است ، چون بعضی اوقات واقعا نه گفتن به کودک ضروری است! اگر کودک شما قصد دارد کودک دیگری را بزند ، به سمت یک حیوان سنگ پرتاب کند یا گلدان گران قیمت مادربزرگ را خرد کند ، فقط دو جمله وجود دارد که باید به او بگویید . نه . لطفا این کار را انجام نده.

در اینجا یک صحنه آشنا برای والدین به تصویر کشیده می شود . یک خانواده در یک رستوران هستند و یک کودک پس از انداختن مقدار زیادی از وعده های غذایی خود روی زمین ، درخواست یک نوع دسر دلخواه را می کند.والدین برای جلوگیری از بروز یک گریه طولانی و خشم زیاد در کودک، در شرایط استرس آور رستوران درخواست کودک را پذیرفته تا آرامش در فضا برقرار شود .

هنر نه گفتن به کودکان: آنچه والدین و پرستار کودک باید در این مورد بدانند
در این شرایط کودک یاد می گیرد که می تواند به رفتار نادرست خود در شرایطی که والدین تحت فشار هستند ادامه دهند و در خواستهای نامعقول خود را دریافت کند . این خوشبختی کوتاه مدت هرچند در لحظه موفق است ، عواقب زیادی برای کودک و والدین او دارد. بنابراین والدین باید بدانند ، هنر نه گفتن به کودک را در شرایط مختلف بیاموزند تا جلوی عواقب مخرب شخصیتی بر کودک را بگیرند.

بهتر است بر سرکودک فریاد نزنید (زیرا بچه ها در صورت فریاد کشیدن واقعاً به حرف شما گوش نمی دهند) ، اما خیلی قاطع و جدی این کلمات را مطرح نمایید .

از چه طریقی به کودکان “نه” بگوییم؟

هر دو کلمه کاملا تاثیر گذار است . کلمات نه . لطفا این کار را انجام نده.  به وضوح به کودک می گوید کاری که قصد انجام آن را دارند (یا تازه انجام داده اند) به طور قطع برای شما به عنوان پدر یا مادر او قابل قبول نیست.

این کلمات کوتاه ، مختصر و قابل درک است و برای کودک کاملاً قابل فهم است. قطعا والدین در یک لحظه خطرناک و حساس نمی توانند با استفاده از یک جمله طولانی و پیچیده، کودک را به اشتباه انداخته و او را دچار سردرگمی کنند .

شما باید در مورد سریعترین جملات برای متوقف کردن کودک فکر کنید. بیش از هر چیز ، ایمنی کودک ، سایر کودکان ، حیوانات و اشیا گرانبها و یا ارزشمند برای دیگران از اهمیت حیاتی برخوردار است.

پیشنهاد مطالعه: نکات مهم برای تقویت فن بیان و یادگیری زبان در کودکان نوپا

بهترین روش هنر نه گفتن به کودک
وقتی که امنیت کودک و دیگران تامین شد و مشکل و خطر برطرف گردید حالا موقع آن است که همه چیز را برای کودک توضیح دهیم تا کودک نیز آرامش خود را بدست آورد . پس باید دلیل نه گفتن را به خوبی برای او توضیح دهید. قطعا هرگز نباید کودک را در این حال رها کرده و او را بدون دادن توضیح کامل ترک نمایید زیرا با این کار احتمال تکرار آن عمل در کودک به شدت افزایش می یابد.

هنر نه گفتن به کودکان : چه مواقعی نباید به کودک نه بگویید ؟

هنگامی که هیچ نیازی واقعی به نه گفتن وجود ندارد نباید به کودک نه بگویید . این موضوع در شرایط مختلف، متفاوت است.  متأسفانه والدین گاهی در نه گفتن به کودک افراط می نمایند ، اما این پاسخ ناخودآگاه اغلب کاملاً غیرضروری است .
بنابراین ، اگر می خواهید در مورد موضوعی به کودک نه بگویید ، بهترین توصیه روانشناسان این است که ابتدا از خود بپرسید “چرا باید به کودک نه بگویم ؟”

اگر این کار دلیل موجهی دارد و واقعاً معتقد هستید که نه گفتن کار درستی است ، گفتن نه  اشکالی ندارد!

در این شرایط از کودک حمایت کنید و در مورد دلیل نه گفتن به او توضیح دهید و مطمئن شوید که کودک متوجه شده است که به جای این کار بهتر است چه کاری انجام دهد.

توضیح دادن به کودک در این شرایط کاری کلیدی است. به او بگویید چه کاری می خواهید انجام دهد ، در غیر این صورت کودک به تنهایی نمی تواند بهترین کار جایگزین را پیدا نماید .

اما اگر کودک از ممانعت شما بسیار خشمگین شده و در حال گریه کردن و جیغ کشیدن است صبر نمایید تا او آرام شود و سپس دلیل ممانعت خود را برای او بیان کنید . قطعا وقتی کودک بسیار عصبانی و ناراحت باشد تمرکز کافی نخواهد داشت و متعاقبا متوجه کلام شما نخواهد شد و به انجام آن کار اصرار خواهد نمود.

آموزش هنر نه گفتن به کودکان
بهتر است والدین با حذف هر چیزی که نمی خواهند بچه لمس کند و غیره ، احتمال هرگونه نه گفتن مداوم و پرتکرار را به او کاهش دهند.

به عنوان مثال در چیدن وسایل منزل بهتر است وسایل شکننده و خطرناک را از دسترس کودک دور نگه داشته تا احتمال آسیب دیدن کودک با آن شی از بین برود.
به خاطر داشته باشید که یادگیری هنر نه گفتن به کودکان  کار اشتباهی نیست ، اما حذف احتمال هرگونه یادگیری از کودکان اشتباه است. اینکه همیشه سعی نمایید که با کاهش هر گونه احتمالی از نه گفتن به کودک اجتناب ورزید باعث می شود که کودک در سن بزرگسالی قادر به کنا رآمدن با هیچ ناملایماتی در زندگی خود نباشد زیرا هموراه در محیطی امن و بدون جلوگیری زندگی کرده است و حقیقت زندگی را درک ننموده است .

 

هنر نه گفتن به کودکان باعث تقویت و استحکام شخصیت کودک می شود:

در حالی که گفتن “نه” به کودک می تواند باعث ناامیدی ، و بروز احساسات ناخوشایند دیگر در کودک شود ، گاهی تحمل احساسات سخت برای فرزند شما فواید زیادی دارد.
اساساً ، نه شنیدن ما را قادر می سازد تا در برابر موانع ، ناراحتی ها و حتی شکست ها مقاومت بیشتری بدست آوریم.  این بدان معناست که شنیدن “نه” روحیه کودک را تضعیف نمی کند و از تلاش  او برای رسیدن به هدف نمی کاهد.

علیرغم چالش ها ، نه شنیدن به کودک اجازه می دهد تا تمرکز خود را حفظ کرده و همچنان ارزش را در روند کار ببینند ، نه فقط نتیجه نهایی.
کودک پس از نه شنیدن ، با درگیر شدن در روند انجام کارها سعی می نماید که بهترین و بی خطر ترین راه را برای انجام اهداف خود پیدا کند.

بنابراین در حالی که والدین تلاش خود را می کنند تا زندگی فرزندانشان سرشار از احساس رضایت ، شادی و امنیت شود اما گاهی لازم است کودک کلمه نه را از والدین خود بشنود.
والدین با این کار جلو رضایت فوری کودک در تأمین عوامل مختلف را گرفته و به کودک کمک می کنند که شخصیتی قدرتمند ، منصف و مقاوم داشته باشد .

در حالی که نه گفتن به کودک می تواند باعث ناراحتی والدین و کودک در لحظه شود ، اما مزایای طولانی مدت آن به شدت اثرات مثبتی را در تربیت و شکل گیری شخصیت مناسب نشان داده است .
همانگونه که بیان شد به تعویق انداختن لذت بردن لحظه ای می تواند کمک زیادی به رشد استقلال کودک ، عزت نفس و ایجاد انعطاف پذیری او بنماید .

یادگیری هنر نه گفتن به کودکان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هنر نه گفتن به کودکان می توانید به مطالعه کتاب های مختلف روانشناسی با موضوعات مرتبط بپردازید و یا از مشاوران کودک در این زمینه مشاوره تخصصی دریافت نمایید .

پیشنهاد مطالعه: روش های موثر برای پرورش کودک با اعتماد به نفس که والدین و پرستار کودک باید بدانند

 

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت سال هاست که در عرصه خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل فعالیت دارد . کادر مجرب این مرکز اعم از پرستار سالمند ، پرستار بچه و پرستار بیمار در هر ساعت شبانه روز آماده خدمت گزاری به همشهریان گرامی می باشند.

 

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.