مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

تاثیرات سپاسگزاری بر سلامت جسمی و روانی در دوران شیوع کرونا

اهمیت سپاسگزاری

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اهمیت سپاسگزاری The Importance of Gratitude  یکی از قدیمی ترین و پایه ای ترین مفاهیم هر جامعه ای است. شکر گذاری این موضوع را به ما یادآوری می کند که زندگی ما حتی در شرایط چالش برانگیز ، استرس زا و طاقت فرسا چقدر خاص ، زیبا و پر برکت است.

اهمیت سپاسگزاری
مفهوم شکر گذاری به ویژه در دوران شیوع یک بیماری همه گیر مانند COVID-19 بسیار مهم است چرا که دنیای اطراف ما در این شرایط غیرقابل پیش بینی و حتی گاهی خطرناک است.

اگر از خود می پرسید که چگونه شکرگذاری می تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد یا حتی اگر فقط به دنبال یافتن راه هایی هستید به زندگی خود شکرگذاری بیشتری را وارد نمایید در این مقاله به موارد کلیدی اشاره شده است .

سپاسگزاری چیست؟

محققان سپاسگزاری را به عنوان توانایی تشخیص خوبی های زندگی تعریف می کنند ، که این خوبی ها می تواند ناشی از محیط اطراف شما و همچنین اقدامات شخص دیگری یا گروهی از افراد باشد.

سپاسگزار بودن یک ویژگی بسیار مثبت است که به شما اجازه می دهد نه تنها بهترین ها را در افراد دیگر ببینید بلکه این موهبت ها را در زندگی خود نیز ببینید.

تمرین سپاسگزار بودن به طور منظم در کمک به رشد احساس خوش بینی بسیار موثر است. همچنین می تواند تأثیر زیادی بر روحیه و دیدگاه کلی افراد بگذارد.
علاوه بر این، در زمان های دشوار زندگی، قدردانی می تواند به شما کمک کند تا خوبی های زندگی خود را تشخیص دهید ، که این موضوع به نوبه خود به شما کمک می کند تا ترس و اضطراب درون خود را آرام کنید و در یک موقعیت نامطمئن چشم انداز مثبتی داشته باشید.

فواید سپاسگزاری

بیشتر بخوانید : اهمیت سلامت روان سالمندان و وجود یک پرستار

مزایای سپاسگزار بودن در طول شیوع ویروس کرونا

تحقیقات نشان می دهد که احساسات مثبت مانند قدرشناسی و سپاسگزاری ارتباط تنگاتنگی با سلامتی و تندرستی شما دارند. نه تنها احساسات مثبت باعث خوشبختی افراد می شوند بلکه پلکانی رو به بالا در زندگی شما ایجاد می کنند.

با داشتن احساساتی مانند قدردانی و حس شوخ طبعی و همچنین تمرکز بر روی چیزهایی در زندگی که برای آنها ارزش قائل هستید می توانید با مشکلات زندگی کنار آمده و حس اضطراب و عدم اطمینان را شکست دهید

پرورش یک نگرش سپاسگزارانه همچنین می تواند در ایجاد انعطاف پذیری بیشتر شما کمک کننده باشد . این احساس انعطاف به نوبه خود به شما کمک می کند تا با مسائل یا مشکلات فعلی زندگی خود کنار بیایید و راهی روشن به سوی آینده باز خواهد نمود و سبب غلبه شما بر چالش هایی که با آن روبرو هستید می گردد.

همچنین برخی تحقیقات نشان می دهد که انجام سپاسگزاری در طول بحران شیوع کرونا ، نه تنها برای تقویت روحیه از نظر روانی مهم است ، بلکه به سلامتی جسمی شما در پاسخ به بیماری هایی مانند عفونت های تنفسی نیز کمک می کند.

تاثیر سپاسگزاری بر کاهش بیماری های جسمی

یک مطالعه بر روی 118 بزرگسال نشان داد که سپاسگزار بودن ، به طور قابل توجهی مشکلات و بیماری های جسمی زیر را کاهش می دهد :

  • اختلالات خواب
  • سردرد
  • مشکلات دستگاه گوارش
  • عفونت های تنفسی

علاوه بر این ، در صورت ابتلا به ویروس کرونا احتمال بهبود افراد سپاسگزار به مراتب بیشتر می باشد. به عنوان مثال ، مطالعه ای بر روی 997 بازمانده از بیماری همه گیر SARS نشان داد که افراد بهبود یافته مقاومت بیشتری دارند ، از حمایت اجتماعی بهتری برخوردار هستند و نگرانی کمتری در رابطه با SARS تجربه می کنند.

راه های سپاسگزار بودن

شیوع ویروس کرونا باعث شد که مردم احساس کنند یک شبه دنیای آنها وارونه شده است. مردم در این شرایط احساس ترس و وحشت زیادی را تجربه نموده اند .

اما یادگیری تمرین روزانه قدردانی می تواند با ایجاد تمرکز بر روی چیزهای خوب به جای موارد نامشخص یا غیرقابل پیش بینی به ایجاد ثبات در زندگی کمک کند.
اگر به دنبال راه هایی برای قدردانی بیشتر هستید ، سعی کنید چند مورد از این نکات را در زندگی روزمره خود بگنجانید.

یادداشت سپاسگزاری

یک یادداشت ، متن یا ایمیل تشکرآمیز بنویسید

ابراز سپاسگزاری می تواند به شما کمک کند تا با افراد حاضر در زندگی خود ارتباط بیشتری داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که حرکات کوچکی از این دست می تواند تأثیر بسزایی در سلامتی و تندرستی فرد بگذارد .
همچنین با تمرکز بر موارد مثبت شخصیت همسر یا فرزند … و شکرگذاری به خاطر آن حس شادی و رضایت خاطر را تجربه خواهید کرد .

از کسی قدردانی کنید

حتی در حد یک تلفن ساده یا یک پیام کوتاه ، به کسی اطلاع دهید که از او سپاسگزار هستید نه تنها باعث بهبود روحیه شما می شود بلکه باعث بهبود روحیه وی نیز می گردد.
مطمئن باشید که با قدردانی سخاوتمندتر هستید و نه تنها در ذهنیت خود بلکه در اطرافیان خود نیز شاهد بهبود خواهید بود.

یک دفتر یا کتابچه شکر گذاری داشته باشید

این که شما یک دفتر از جملات شکرگذاری دانلود شده از اینترنت داشته باشید ، یا اینکه خودتان جملاتی را در دفترچه از مواردی که سپاسگذار آن هستید یادداشت کنید یا اینکه یک کتاب شکرگذاری خریداری کنید همینکه پیگیرانه در حال تشکر و شکر گذاری هستید باعث بهبود اوضاع روحی و به دنبال آن سلامت جسمی شما می شود .

در حقیقت ، تحقیقات بر روی کارکنان مراقبت های بهداشتی که هر روز برای سه اتفاق خوب زندگیشان شکرگذاری می کردند باعث شد تعادل بهتری در زندگی داشته باشند و علائم افسردگی و فرسودگی حاصل از شغل در این افراد تا حدود زیادی بهبود یافته بود .

قدرشناسی را به یک عادت روزانه تبدیل کنید

یکی از راه های تبدیل شکرگذاری به بخشی منظم از زندگی این است که فکر کردن در مورد سه چیز که از بابت آن شکرگذار هستید را تبدیل به عادت روزانه خود کنید . خیلی مهم نیست که شما این تمرین را اول صبح انجام می دهید یا درست قبل از خواب ، مهم این است که وقت بگذارید و در مورد آنچه که سپاسگذار هستید تامل کنید .

عادت سپاسگزاری

 

بیشتر بخوانید : 10 نشانه مشکلات سلامت روان سالمندان

به دنبال الگوهایی در زندگی خود باشید

همانطور که شروع به تأمل در مواردی می کنید که از آنها سپاسگزار هستید ، ممکن است الگویی را مشاهده کنید. این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا روزهای خود را به گونه ای تنظیم کنید که از آنها نهایت استفاده را ببرید.
به عنوان مثال ، اگر مرتباً از چیزی در طبیعت سپاسگزار هستید ، بیرون رفتن ممکن است همان چیزی باشد که برای تقویت روحیه خود نیاز دارید.
یا اگر مرتباً از وقت خود برای انجام بازی با خانواده سپاسگزار هستید ، می دانید اولویت بندی وقت گذراندن با خانواده به شما کمک می کند و باعث شادی شما می شود و حس شکر گذاری را در شما افزایش می دهد.

از طریق دعا یا مراقبه تشکر کنید

مطالعات بی شماری نشان داده است که ذهن آگاهی و مراقبه می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت روانی و جسمی فرد داشته باشد. بنابراین ، صرف نظر از اعتقادات معنوی خود ، ممکن است بخواهید ترکیب دعا ، مراقبه یا ذهن آگاهی را به عنوان وسیله ای برای ابراز سپاس در نظر بگیرید.

پیگیر همه چیزهایی باشید که به خاطر آنها سپاسگزار هستید

با استفاده از یک برنامه ضبط صدا ، می توانید مواردی را که از آنها سپاسگزار هستید ضبط کرده و بعداً وقتی که با مشکل روبرو می شوید ، روی آنها تأمل کنید. گزینه دیگر استفاده از رسانه های اجتماعی و یا حتی نصب یادداشت های شکرگذاری بر روی آینه اتاق ، برای ابراز سپاسگزاری است.

نکته اصلی استفاده از این روشها ، یاد آوری مواردی است که از بابت آنها شکرگذار و قدردان هستید. به این ترتیب ، هنگامی که احساس ضعف می کنید یا در حال طی کردن شرایط سختی هستید ، با استفاده از این تکنیکها ، به موضوعاتی که قبلا لبخند به لبتان ّآورده اند تمرکز کنید.

سپاسگزاری برای چیزهای کوچک :

لازم نیست سپاسگزاری برای چیز های خیلی مهم وبزرگ در زندگی بوده و یا مختص موارد قابل توجه و خاص باشد. در حقیقت ، سپاسگزار بودن می تواند برای چیزهای کوچکی به اندازه یک فنجان قهوه تازه ، یک روز آفتابی یا یک مکان عالی پارکینگ ، سبب تقویت روحیه شما شود و مغزتان را برای دیدن چیزهای خوب و نه بد تربیت نماید.

مزیت های سپاسگزاری

تجربیات منفی گذشته را دوباره مرور کنید

به بدترین لحظات و خاطرات زندگی خود فکر کنید.سپس به تجاربی که در اثر این خاطرات بدست آورده اید تمرکز نمایید .
وقتی در تجربه های منفی ، نکات مثبت را پیدا می کنید ، آنها دیگر در ذهن شما تاثیرات منفی قبل را نخواهند داشت . شما آنها را به چیزی مثبت تبدیل کرده اید که در آخر به سودتان خواهد بود .

شکی نیست که زندگی کردن در دوران شیوع یک بیماری مانند کرونا چالش برانگیز است. اما به خود یادآوری کنید که بزودی زندگی به حالت عادی برمی گردد – حتی اگر نوع جدیدی از حالت عادی باشد.
در عین حال ، سعی کنید در این شرایط دشوار به سمت روشن وقایع نگاه کنید زیرا این کار برای سلامتی روحی و جسمی مفید است.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر مجرب ومتخصص آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است . کافی است با کارشناسان این مرکز در تماس باشید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار