نكاتي براي پرستار سالمند ، وظايف و چالش ها و آنچيزي كه بايد بدانيد

مراقبت از سالمندان مي تواند چالش هاي گوناگوني را براي پرستار سالمند به وجود بياورد. پرستار سالمند در حين انجام وظايف بايد سعي كند با سالمند رابطه اي صميمانه برقرار كند. زيرا ايجاد يك رابطه بين سالمند و پرستار سالمند، تاثير زيادي بر بهبود عملكرد پرستار سالمند دارد.

آگاهي از چالش هاي كار امري مهم به شمار مي رود و عدم آگاهي از آن ها باعث مي شود پرستار سالمند هنگام انجام وظايف دچار مشكل شود

ممكن است از خودتان بپرسيد پرستار سالمند چه وظايفي را بر عهده دارد؟ پرستار سالمند علاوه بر كمك به سالمند در  فعاليت هاي روزانه (مانند غذا خوردن و استحمام) به او در ورزش كردن و مصرف دارو نيز كمك مي كند. در ادامه، نكاتي را براي بهبود عملكرد پرستار سالمند ارائه مي كنيم:

نكاتي اساسي در مورد چگونگي بهبود عملكرد پرستار سالمند

پرستار سالمند هنگام كار با سالمندان بايد مهربان و صبور باشد.

پرستار سالمند بايد به گونه اي از سالمند مراقبت كند كه انگار عضوي از خانواده خودش است.

پرستار سالمند بايد با حوصله به حرف هاي سالمند گوش دهد. انجام اين كار به ايجاد يك رابطه مثبت ميان پرستار سالمند و سالمند كمك مي كند. با بالا رفتن سن، توانايي هاي جسمي سالمند كاهش مي يابد و اين موضوع باعث ناراحتي او مي شود. با گذشت زمان اين احساس ناراحتي در سالمند گسترش مي يابد و كوچكترين اشتباه از جانب پرستار سالمند او را عصباني مي كند. در اين زمان برقراري ارتباط با سالمند كمي مشكل است و پرستار سالمند بايد با صبر و حوصله با سالمند همدردي كند. پرستار سالمند مي تواند تنها با گوش دادن به حرف هاي سالمند از ناراحتي او بكاهد.

با روش های خانگی مراقبت از پوست چرب آشنا شوید
مطالعه کنید

حمايت و تشويق سالمند به داشتن استقلال در انجام كارهاي شخصي، از وظايف مهم پرستار سالمند به شمار مي رود.

پرستار سالمند با تشويق سالمند به داشتن استقلال در انجام كارهاي شخصي مي تواند به بالا رفتن اعتماد به نفس او كمك كند. پرستار سالمند مي تواند همزمان با رعايت حد و مرز ها در انجام وظايف، به سالمند اجازه دهد بعضي از كارها را به تنهايي انجام دهد.

پرستار سالمند مي تواند از راه هاي گوناگون با سالمند ارتباط برقرار كند

برقراري ارتباط موثر با سالمند از اهميت زيادي برخوردار است. اغلب اوقات سالمند از مشكلات شنوايي رنج مي برد. در اين زمان پرستار سالمند مي تواند از راه هاي مختلف ( مانند برقراري تماس چشمي) با سالمند ارتباط برقرار كند.

پرستار سالمند بايد تمايل خود را براي كمك به سالمند نشان دهد و به نياز هاي او توجه كند. پرستار سالمند مي تواند با نشان دادن تمايل خود براي كمك به سالمند، اعتماد او را جلب كند. انجام اين كار به ايجاد يك رابطه صميمي ميان پرستار سالمند و سالمند كمك مي كند.

پرستار سالمند هنگام كار بايد وقت خود را كاملا به سالمند اختصاص دهد.

اين نكته براي پرستار سالمند از اهميت زيادي برخوردار است. زيرا نيازها و توانايي هاي جسمي سالمند روزانه تغيير مي كنند و پرستار سالمند مي تواند با تنظيم يك برنامه و اولويت بندي وظايف، همه نيازهاي سالمند را برآورده كند. به عنوان مثال، پرستار سالمند بايد هنگام انجام يكي از وظايف مطمئن باشد كه انجام آن باعث ناديده گرفتن وظايف ديگر نمي شود.

فیزیوتراپی سالمند در منزل
مطالعه کنید

پرستار سالمند بايد درمورد بيماري ها و مشكلات سالمند اطلاعات كافي داشته باشد. هنگام كار با سالمندان ممكن است سوال هاي گوناگوني براي پرستار سالمند پيش بيايد. براي مثال اگر سالمند مبتلا به يك بيماري خاص (مانند آلزايمر) باشد تعداد اين سوالات افزايش مي يابد. بنابراين پرستار سالمند بايد اطلاعات خود را درباره اين بيماري بالا ببرد. زيرا نداشتن اطلاعات كافي در مورد بيماري هاي سالمند ميتواند مراقبت از او را به كاري دشوار تبدبل كند.

پرستار سالمند بايد با افرادي كه سالمند را مي شناسند واز وضعيت جسمي او آگاهند (مانند اعضاي خانواده يا پزشك) صحبت كند.

پرستار سالمند بايد با اعضاي خانواده سالمند مشورت كند و چالش هاي اين كار را به حداقل برساند. زيرا پرستار سالمند با اين كار مي تواند اطلاعات لازم درمورد وضعيت جسمي سالمند را به راحتي به دست بياورد. پرستار سالمند همچنين بايد با افراد ديگر (مانند پزشك) در ارتباط باشد تا در صورت ايجاد هرگونه تغيير در وضعيت جسمي سالمند از آن مطلع شود. انجام اين كار نگراني هاي پرستار سالمند را كاهش مي دهد.

در ابتداي كار ممكن است چالش ها و وظايف پرستار سالمند كمي مشكل به نظر برسد اما هميشه اينطور نخواهد بود. زيرا پرستار سالمند مي تواند روش هاي جديدي را براي مقابله با چالش ها ياد بگيرد و با اين كار به بهبود عملكرد خود كمك كند.

كار پرستار سالمند بسيار مهم است و يك پرستار سالمند علاوه بر توانايي انجام وظايف، بايد از ويژگي هاي مهم ديگر نيز برخوردار باشد. پس اگر قصد داريد كار پرستار سالمند را برعهده بگيريد به خاطر داشته باشيد كه پرستار سالمند مهم ترين نقش را در زندگي سالمند بر عهده دارد. همچنين مي توانيد با داشتن اطلاعات كافي و استفاده از نكات بالا در اين كار پيشرفت كنيد.

(امتیاز دهید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527