نکاتی برای مراقبت و پرستاری و تغذیه کودک معلول

مراقبت از یک کودک معلول می تواند وظایف روزانه پدر و مادر رابیشتر به چالش بکشد. مانند تغذیه کودک معلول، آموزش کودک معلول ،توالت و خواباندن کودک معلول.

تغذیه کودک معلول

یک کودک معلول به دلایل مختلفی‌ میتواند مشکلات با تغذیه و غذا خوردن داشته باشد مانند:
مشکلات جسمی کودک معلول که باعث اشکال در بلع، جویدن ، مکیدن و یا هضم غذاهای خاص وجود دارد.
محدودیت در حرکت کودک معلول که نشستن برای خوردن و آشامیدن را سخت می‌کند.
ناتوانی در یادگیری کودک معلول که یاد گیری رفتار مناسب هنگام غذا خوردن را سخت می‌کند.
شاید مدت طولانی تری برای کودک شما نیاز باشد تا بتواند غذای خود را بخورد، ولی پرستار خانگی می تواند به صورت های دیگری به توسعه توانایی هایی مانند حرف زدن، توسعه زبان و هماهنگی کمک کند. پرستار خانگیِ شما میتواند در بسیاری از جنبه‌های تغذیه و از شیر گرفتن کودک به شما کمک کند. مادامی که فرزند شما رشد می‌کند شما ممکن است نیاز به ملاقات با پزشک عمومی یا پرستار خانگی یا کارشناسان بهداشت داشته باشید.

تغذیه کودک معلول

تغذیه کودک معلول

برای مثال:

یک متخصص گفتار درمان میتواند در مشکلات فیزیکی‌ مانند بلعیدن و جویدن نیز کمک کند
یک فیزیوتراپیست یا متخصص کاردرمانی می تواند شما را در انتخاب موقعیت فیزیکی مناسب برای غذا خوراندن راهنما یی کند.
یک کار درمانگر یا پرستار کودک معلول میتواند شمارا در کمک به کودک خود با استفاده از ابزارهای مختلف یا وسیله‌هایی‌ چون تشک‌های مخصوص برای بازی و استراحت یا استفاده از وسیله‌هایی‌ مثل قاشق و چنگال و فنجان و مسائل مشابه راهنمایی‌ کند.
متخصص تغذیه و یا پرستار خانگی هنگامی که نگران تغذیه نا مناسب یا کم فرزند خود هستید به شما کمک می‌کند
اگر فرزند شما نیاز دارد که به طور دائم یا موقت از طریقه لوله تغذیه شود و غذا مستقیما به معدهِ ی کودک معلول وارد شود میتوانید از گروه مشاوره راهنمایی‌ بخواهید و از پرستار خود در منزل کمک بگیرید.
این مشکلات می تواند سلامت شما را به خطر اندازد. اگر شما احساس تنهایی دارید، استفاده از حمایت های احساسی مراقبان و پرستار خانگی به دردتان خواهد خورد.

خواب و کودک شما

اگر کودکی خوب نمیخوابد، خستگی‌ اش میتواند همه‌ی اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.کودکان معلول بسته به شرایط خاص خود مشکلات خواب دارند که علتش طیف وسیعی از ضعف های فیزیکی،‌ اسپاسم عضلانی یا مشکلات تنفسی است. کودکان معلولی که ناتوانی در یادگیری دارند، درک اینکه چرا باید بخوابند و یا چه زمانی‌ باید بخوابند برایشان سخت میشود. پرستار خانگیِ شما باید قادر به ارائه ی الگوهای مناسب خواب باشد.همچنین پزشک عمومی میتواند با معرفی‌ یک متخصص خواب یا روانشناس خوب کمک بکند.
گروه های پشتیبانی و سازمان های ملی ، مانند انجمن ملی مبتلا به اوتیسم ، اغلب می تواند مشاوره هایی‌ برای خواب کودکان با شرایط خاص ارائه دهند.شما میتوانید پشتیبانی‌ در محل زندگی‌ خود از طریق خدمات اجتماعی بیابید.

آموزش آسان

همه کودکان باهم تفاوت دارند اما بیشترین نشان آمادگی برای یاد گیری آماده بودن برای استفاده از توالت در دو یا سه سالگی است.برخی کودکان معلول ممکن است دیرتر  برای این کار آماده شوند.این اتفاق به علت ضعف در یاد گیری یا ضعف حرکتی‌ و عضلانی پیش می‌‌آید.بعضی‌ کودکان معلول هم هرگز قادر به استفاده از توالت نخواند بود. وجود بعضی‌ شرایط به این معنی‌  است که کولوستومی و یا ایلئوستومی مورد نیاز است. یک کار درمانگر یا پرستار خانگی میتواند در حمام کردن یا توالت رفتن و پیدا کردن بهترین موقعیت فیزیکی‌ برای استفاده ی راحت از توالت راهنمای خوبی‌ باشد. خدمات اداره ی بهداشت در بعضی‌ شرایط قادر به تأمین اقلامی مانند پوشاک بزرگتر و حصار حفاظتی تخت خواب هستند.در صورتی‌ که قادر به انجام این کار نباشند به شما خواهند گفت که از بخش خصوصی خریداری کنید.

توانایی کودک در حرکت

توانایی کودک در حرکت

توانایی کودک در حرکت

اگر شما نگران توانایی حرکات کودک خود هستید پزشک عمومی تان ممکن است مراجعه به فیزیوتراپیست را پیشنهاد دهد. فیزیوتراپیست از وسیله‌های کمک حرکتی‌ برای ارزیابی استفاده خواهد کرد.

چالش فرزند و رفتار

در کودکانی که معلولیت یادگیری دارند رفتار چالش برانگیز بسیار رایج است. علت این میتواند باشد که کودکان معلول در برقراری ارتباط و بیان نیاز‌ها و نشان دادن آنچه که دوست دارند یا دوست ندارند مشکل دارند.

برقراری ارتباط با فرزند

بعضی‌ از ناتوانی‌های جسمی‌ به این معنی‌ است که کودک شما قادر به صحبت کردن به صورت واضح نیست و یا کاملا به صورت نا مفهوم صحبت می‌کند و نگران این هستید که چگونه کودک معلول تان با شما یا دیگران ارتباط برقرار خواهد کرد. در این صورت یک گفتار درمان و پرستار خانگی میتواند به کودک معلول شما کمک کند.

منابع برای مراقبت از کودک در خانه

ممکن است مراقبت از کودک برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از کودکتان به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت و پرستاری از کودک خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار کودک متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به کودک عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527