مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

روش های کاهش وزن بعد از 50 سالگی

رفع چربی شکمی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

روش های کاهش وزن Weight loss methods  پس از پنجاه سالگی اهمیت زیادی دارد.حفظ وزن متوسط ​​برای افراد در هر سنی مهم است ، اما با افزایش سن از اهمیت بیشتری برخوردار است.به چند دلیل ، ممکن است برای بسیاری از افراد بعد از 50 سالگی کاهش وزن دشوارتر شوند. با این حال ، حفظ وزن متوسط ​​برای بزرگسالان همچنان مهم است.

روش های کاهش وزن

در این مقاله 20 روش های کاهش وزن در افراد بالای پنجاه ساله بررسی می شود که فرد می تواند پس از رسیدن به سن 50 سالگی به طور ایمن لاغر شده و وزن متعادل خود را حفظ کند.

چرا کاهش وزن بعد از 50 سال سخت تر است؟

عوامل زیادی در این امر دخیل هستند که باعث می شود برای شخصی که وارد 50 سالگی می شود ، کاهش وزن را دشوارتر شود. این عوامل از  انواع بیماری ها که به احتمال زیاد با پیرتر شدن افراد رخ می دهند تا اثر برخی داروها ، متغیر است.

علاوه بر این ، یکی از اثرات پیری ممکن است متابولیسم کندتر بدن باشد ، که همچنین می تواند بر افزایش یا کاهش وزن اثر بگذارد.

روش های کاهش وزن بعد از 50 سالگی

بخشهای زیر برخی از روشهای کاهش وزن و حفظ وزن متعادل پس از 50 سالگی را در فرد توصیف می کند.

1.بیشتر حرکت کنید

اصل اساسی کاهش وزن ، سوزاندن کالری بیشتر از میزان کالری مصرفی است. برخی از منابع ، سبک زندگی بی تحرک را با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ، چاقی و به طور کلی سلامتی ضعیف مرتبط دانسته اند.

یکی از فاکتورهای مهم در زندگی کم تحرک امروزی ، داشتن شغلی است که نشستن زیادی را می طلبد ، مانند کارمند دفتر ، راننده یا صندوقدار.

با این حال ، مطالعات نشان می دهد که بهتر است افراد روزانه  مدت زمانی را که صرف نشستن می کنند کاهش دهند و به تحرک خود اضافه نمایند . با این کار می توانند سلامت عمومی بدن خود را افزایش دهند.

روش های کاهش وزن و خواب

2.خواب کافی داشته باشید

بسیاری از مطالعات ارتباط بین کمبود خواب یا خواب بی کیفیت و  چاقی را مطرح کرده اند. به طور خاص ، آنها پیشنهاد می کنند که رابطه ای بین مدت خواب کم و خواب بی کیفیت و افزایش خطر ابتلا به چاقی وجود دارد.

اطمینان از اینکه فرد به اندازه کافی خواب با کیفیت دارد ، برای اطمینان از  کاهش خطر چاقی در سالمندان مهم است.

3.از وعده های غذایی صرف نظر نکنید

صرف نظر از مصرف وعده های غذایی برای کاهش کالری دریافتی ، ممکن است ایده خوبی به نظر برسد ، اما اینکار در واقع می تواند برای کاهش وزن مضر باشد.

برخی از تحقیقات رابطه ای را بین عدم صرف صبحانه و چاقی نشان می دهند ، به این معنی که احتمال این که این عادت به جای کاهش وزن ، منجر به افزایش وزن در فرد شود ، بسیار زیاد است.

4.مسافت رفت و آمد را بیشتر کنید

هنگام رفت و آمد ، ماشین را دورتر از محل کار خود پارک کنید یا در اتوبوس یک ایستگاه جلوتر از ایستکاه مورد نظر خود  پیاده شوید. همه اینها می تواند کمک کند تا بدون تلاش زیاد حرکت بیشتری داشته باشد و بیشتر ورزش کند. کالری اضافی که فرد می سوزاند می تواند به او در حفظ وزن متوسط ​​کمک کند.

روش های کاهش وزن و ورزش

 

بیشتر بخوانید : 12 نکته سودمند برای کاهش وزن بانوان که لازم است بدانیم

5.از ورزش لذت ببرید

با توجه به برخی از نتایج بدست آمده از تحقیقات دانشمندان، یافتن تمرینی که فرد از آن لذت می برد ممکن است عامل اصلی ادامه فعالیت فرد در طولانی مدت باشد.

یوگا ، ورزش با وزنه ، یا تنیس ، لذت بردن از ورزش می تواند به درگیر کردن فرد کمک کند و احساس راحتی در کار را بیشتر نماید . لذت بردن از ورزش یکی از روش های کاهش وزن است که تاثیرات زیادی دارد.

6.دوست صمیمی

دوستی داشته باشید که اهداف مشابهی با شما دارد. برخی مطالعات نشان می دهد که داشتن روابط اجتماعی برای کاهش وزن اغلب می تواند به افراد کمک کند تا به برنامه های خود پایبند باشند و در صورت انجام این کار به تنهایی ،  کمتر می توان وزن متوسطی خود را حفظ نمود.

7.میان وعده ها را عوض کنید

بهتر است سالمندان به جای اینکه در هنگام گرسنگی به دنبال غذاهای شیرین بروند ، می توانند به دنبال میان وعده های سالم مانند آجیل باشند.

برخی از منابع منبع معتبر نشان می دهد که خوردن مرتب بخشی از آجیل های سالم بر وزن بدن فرد تأثیر نمی گذارد ، در حالی که میان وعده خوردن غذاهای شیرین منجر به افزایش وزن می شود.

8.اهداف واقع بینانه تعیین کنید

مهم است که فرد سعی نکند خیلی زود وزن خود را کم کند یا برای رسیدن به اهداف غیر واقعی تناسب اندام خود را خیلی تحت فشار قرار دهد.

نرسیدن به اهداف بلند پروازانه می تواند منجر به دلسرد شدن فرد شود. سالمندان اگر بلافاصله نتایجی را که می خواستند نبینند ، ممکن است کمتر به رژیم غذایی و ورزش خود پایبند باشند. درعوض ، افراد باید با تنظیم اهداف واقع بینانه تر و كوچكتر ، در این اهداف ایده آل  خود عمل كنند.

9.وزنه ها را بلند کنید

برخی از مطالعات منبع معتبر نشان می دهد که روند پیری منجر به از دست رفتن توده عضلانی و قدرت می شود. این بدان معناست که وزنه برداری و تمرینات قدرتی می توانند برای سالمندان مفید باشند تا به حفظ وزن متوسط ​​بدن کمک کنند.

وزنه برداری همچنین باعث تقویت استحکام استخوان می شود ، که می تواند به جلوگیری از صدمات کمک کند و فرد به راحتی بتواند به روال ورزش خود ادامه دهد.

روش های کاهش وزن و فناوری

10-از فناوری تناسب اندام استفاده کنید

با استفاده از ساعت هوشمند یا تلفن همراه ، فرد می تواند مراحل روزانه پیاده روی یا ورزش خود را ردیابی کند. پیگیری مراحل آنها ممکن است به فرد کمک کند تا با گذشت زمان شاهد افزایش گام های روزانه خود باشد و انگیزه بیشتری پیدا کند. این کار از روش های کاهش وزن است که در سرتاسر جهان طرفداران زیادی دارد.

ردیابی مرحله ای همچنین می تواند به افراد در محاسبه میزان کالری سوزاندن در روز کمک کند تا بتواند کالری مورد نیاز خود را برای کاهش وزن به طور دقیق محاسبه کند.

11.پروتئین بیشتری مصرف کنید

برخی از منابع منبع معتبر نشان می دهد که خوردن پروتئین بیشتر هنگام تلاش برای کاهش وزن می تواند به سالمندان کمک کند که چربی بیشتری از دست بدهند و توده عضلانی بیشتری نسبت به رژیم غذایی کم پروتئین داشته باشند.

12.استرس پایین تر

محققان استرس زیاد را به داشتن ولع بیشتر برای مصرف مواد غذایی مرتبط دانسته اند. افرادی که سطح استرس بالایی دارند ممکن است به عنوان نوعی منبع آرامشبخش غذا بخورند و این کار می تواند کاهش وزن را دشوار کند.

استرس همچنین باعث تولید هورمون کورتیزول در بدن می شود. محققان سطح بالای کورتیزول را با افزایش وزن ، به ویژه در اطراف شکم و صورت مرتبط دانسته اند. کاهش سطح استرس می تواند به فرد در حفظ وزن متوسط ​​کمک کند.

روش های کاهش وزن و تغذیه

13.مصرف میوه ها و سبزیجات

منابع معتبر نشان می دهد که مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات با عملکرد بهتر عضلات ارتباط دارد. میوه ها و سبزیجات نه تنها عمدتا کالری کمی دارند ، بلکه حاوی بسیاری از مواد مغذی ضروری برای کمک به عملکرد بهتر بدن هستند و ممکن است به کاهش خطر  بسیاری از بیماری ها کمک کنند. در نتیجه مصرف این مواد جزو موثرترین روش های کاهش وزن پس از پنجاه سالگی است.

14.مصرف غلات کامل

یکی از راه های کاهش وزن ، طبخ با استفاده از مواد سالم است. به عنوان مثال ، فرد باید به جای انتخاب غذاهای فرآوری شده ، غلات سبوس دار را انتخاب کند.

برخی از منابع منبع معتبر نشان می دهد که خوردن غلات کامل می تواند به طور قابل توجهی مصرف انرژی کلی و وزن بدن را در بزرگسالان دارای اضافه وزن کاهش دهد.

15.یک مربی شخصی استخدام کنید

کمبود انگیزه ممکن است از کاهش وزن فرد پس از 50 سالگی جلوگیری کند ، اما استخدام مربی شخصی می تواند کمک کند.مربیان شخصی می توانند افراد را مورد پاسخگویی قرار دهند و همچنین در مورد بهترین روش های کاهش وزن توصیه هایی ارائه نمایند .

با این حال ، استخدام مربی شخصی نیز می تواند گران باشد. اگر این گزینه در دسترس نیست ، سعی کنید مربی ای را پیدا کنید که ویدیوها را در YouTube ارسال کند و او را به صورت پیوسته دنبال کنید. این  امکانات معمولا رایگان است.

16.یوگا را شروع کنید

برخی از منابع معتبر معتبر نشان می دهد که یکی از موثرترین روش های کاهش وزن ، اشکال ورزش نرم است.  تمرینات کم ضربه – مانند تای چی ، یوگا و پیلاتس – ممکن است به نفع کسانی باشد که می خواهند لاغر شوند اما قادر به شرکت در سایر اشکال ورزش نیستند.

17.با حضور ذهن غذا بخورید

غالباً ، مردم هنگام انجام کارهای دیگر غذا می خورند. ممکن است هنگام کار پشت میز خود غذا بخورند و یا هنگام تماشای تلویزیون در حال صرف غذا باشند . اما حقیقت این است که تمرکز بر روی چیز دیگری هنگام غذا خوردن باعث پرخوری فرد می شود.

این موضوع به این دلیل است که تمرکز آنها بر روی احساس آنها کمتر است و پس از احساس سیری ممکن است به خوردن غذا ادامه دهند.خوردن ذهن آگاهانه منبع مطمئن می تواند روشی تأثیرگذار برای کاهش وزن باشد.

روش های کاهش وزن و کاهش شکر

18.نوشیدنی های شیرین را قطع کنید

مصرف نوشیدنی های شیرین گازدار مانند نوشابه ، یا حتی نوشیدنی های “سالم” مانند اسموتی های خریداری شده در فروشگاه ها ، می تواند به این معنی باشد که فرد بسیار بیشتر از آنچه که از آن مطلع است قند می نوشد. این شرایط می تواند لاغر شدن را دشوار کند.

برخی از مطالعات ، نشان دهنده وجود ارتباط بین نوشیدنی های پر قند و تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری کبد چرب ، دیابت و بیماری های قلبی عروقی است. یکی از بهترین روش های کاهش وزن نوشیدن،  آب یا دمنوش های گیاهی برای هیدراته ماندن در عین کاهش وزن استفاده کنند.

19.کمتر غذا بخورید

ممکن است دشوار باشد که در هنگام صرف غذا در رستوران متوجه حجم و کالری غذای مصرف شده خود باشید . این به این دلیل است که غذاهای رستوران ممکن است حاوی مواد پنهان و چربی و قندهای اضافی باشند که مردم آنها را به حساب نمی آورند .

ماندن در خانه و انجام پخت و پز به این معنی است که فرد می تواند از آنچه در وعده های غذایی  وارد بدن او می شود آگاهی داشته و این یکی از بهترین روش های کاهش وزن است .

20.انجام آزمایشات لازم

اگر بعد از 50 سالگی هنوز هم کاهش وزن در فرد دشوار است ، ممکن است ارزش یک مشاوره پزشکی را برای معاینه داشته باشد. یک پزشک می تواند آزمایشاتی را برای رد کردن هرگونه بیماری زمینه ای مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یا مشکلات تیروئید انجام دهد.

مرکز پرستاری سلامت اول  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
1 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.