خدمات مراقبت از سالمندان در خانه

گزینه های متفاوتی برای مراقبت از سالمندان در منزل وجود دارد. انتخاب بهترین نوع به علایق، سن، سلامتی، شرایط مالی سالمندی که نیاز به مراقبت دارد بستگی دارد. از بین این گزینه ها مورد پسند ترین شکل به نظر پزشکان و سالمندان و همچنین خانواده آنها اقامت در خانه با شرایط خاص می‌باشد.


یک شیوه برای اجرایی کردن این طرح “کانون بازنشستگی طبیعی” (Naturally Occurring Retirement Community) است. در این شیوه که از دهه هشتاد در آمریکا در حال اجرل شدن است فرد سالمند در محله ای که بیشتر افراد آن پیر هستند (غالبا بالای 60 سال دارند) زندگی می‌کند و از امکاناتی که برای این محله وجود دارد استفاده می‌کند. بیش از 3 میلیون سالمند آمریکایی در سال 2010 از این شیوه زندگی بهره برده اند. در ادامه وضعیت این شکل از اقامت سالمندان تشریح می شود. توجه شود که کانون بازنشستگی طبیعی تنها یکی از اشکال این شیوه از زندگی است.
(چنین محله هایی در ایران وجود ندارد)
اقامت در محل (Aging In Place)
گزینه هایی از قبیل مراکز مراقبت از سالمندان مانند کانون بازنشستگی(NORCs).ساختمان ها و آپارتمان ها و مالکیت مشترک با تعاونی ها تحت عنوان یک سازمان بازنشستگی فعالیت نمی‌کنند اما درصد بالایی از افراد بالای 62 سال در آنها زندگی می‌کنند. ساختمان ها امکاناتی از قبیل سوپر مارکت ها ، خوار بار فروشی ها ،داروخانه و در بعضی مکان ها سرویس رایگان خرید دارند و این باعث می شود بسیاری از سالمندان در جایی که در آن زندگی می کنند احساس راحتی بکنند و نیازی به پرستار سالمند و یا مراکز مراقبتی از افراد سالمند را نداشته باشند. این ساختمان ها امکاناتی از قبیل تکنولوژی رفاهی برای جابجایی سالمند (با ویلچر)، امکانات ویژه پاسخ گویی تلفن و لوازم ضروری در حمام که برای حفظ تعادل سالمند ضروری است را دارند.


گزینه های مختلف مراقبت از سالمندان در خانه برای ساکنین در محله به شرح زیر است:

1-خدمات مراقبت خانگی که در بسیاری از جوامع موجود است. این مراکز مراقبت از سالمندان افرادی کار بلد را برای کمک به افراد سالمند در خصوص سلامتشان و یا بهداشت شخصیشان مثل حمام کردن سالمند ارائه می دهند.

2-حمل و نقل و وعده های غذایی، این گزینه به افراد سالمند کمک می کند تا استقلال خود را حفظ کنند و گروهی از برنامه های رساندن غذا به خانه برای افراد سالمند کمک می کند که فرد سالمند سلامت و استقلال خود را حفظ کند. همچنین بعضی از گزینه ها مانند رساندن دارو و چیزهای مورد احتیاج برای افراد سالمند از این نوع می باشد.


3-مراقبت از سالمند در طی روز: این نوع مانند نگهداری از کودکان در طول روز می باشد.فرد سالمند هر روز یا چند روزدر هفته به صورت روزانه به این مراکز مراقبت از سالمندان می رود.این برنامه های مراقبت از سالمندان شامل برنامه های ورزش و نرمش، آواز خوانی، سخنرانی مهمان و برنامه های موضوع بحث و بررسی می باشد. قیمت این مراکز مراقبت از سالمند متفاوت می باشدو معمولا صف انتظار طولانی از افراد سالمند در این مراکز مراقبتی از سالمند وجود دارد.
بعضی از مراکز مراقبت از سالمندان برای استراحت پرستار سالمند، فرد کاربلد دیگری را جایگزین پرستار سالمند می کنند تا پرستار سالمند بتواند برای چند روزی کارهای روزمره‌ی خود را مانند ویزیت دکتر و رسیدگی به کارهای شخصی مثل مسافرت را انجام دهد.


4-مراکز همگانی سالمندان نوع دیگری از مراکز مراقبت از سالمندان سالم و بالای 55 سال است. افراد به صورت ماهانه مبلغی را به این مراکز مراقبت از سالمندان می دهند تا کارهایی که کمی برای سالمندان سخت است را انجام دهند (از قبیل کوتاه کردن چمن دم درب خانه و حیاط ، جمع آوری برگ ها و پارو کردن برف و…)
دراین گزینه پرستار سالمند به صورت24 ساعته در حال آماده باش می باشد تا در صورت وخیم شدن اوضاع سلامتی سالمند از وی مراقبت و رسیدگی کند.
مراکز کمک زندگی خدماتی از قبیل پخت و پز، شستن لباس ها و کمک به زندگی روزانه به سالمندان ارائه می دهد.

5-مراکز بازنشستگی اجاره ای ، این مراکز خدمات مراقبتی به کسی که نیاز به مراقبت پرستار را دارد ارائه می دهند. شما در این مراکز در ابتدا باید فردی مستقل و سالم باشید. این مراکز در ابتدا مبلغی را از فرد سالمند دریافت کرده و بقیه هزینه ها به صورت ماهانه از شما دریافت خواهد شد. ساکنین این مراکز مراقبت از سالمندان در طول روز خدماتی مانند یک وعده ی غذایی دراتاق ناهار خوری، خدمات نگهداری، حمل و نقل به محل خرید و و حمل ونقل به محیط و مکان های عمومی، برنامه های مسافرتی و پرستار در موقع اضطراری را دریافت خواهند کرد.

6-خانه های مراقبت شخصی در بسیاری از جوامع مراکزی هستند که سر پناه، نظارت، وعده های غذایی و مراقبت شخصی از سالمندان را به تعداد محدودی از افراد سالمند ارائه می دهند.

7-خانه هایی با بودجه ی دولتی برای افراد سالمند یک گزینه برای افراد سالمندی که در سلامتی خوبی هستند در ایالت متحده موجود است.خدمات ارائه شده در این خانه ها مانند وعده ی غذایی ناهار استفاده از کتاب خانه و مراکز تفریحی به صورت 24 ساعته نیست ولی پرستاران به صورت روزانه به شما سر می‌زنند و فشارخون و عملکرد سالمندان را بررسی می کنند.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527