مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار بیمار

پرستار بیمار ؛ نگهداری بیمار در منزل

ضرورت وجود یک پرستار بیمار در منزل یا بیمارستان، برای خانواده‌هایی که عزیزانشان بیمار هستند و نمی‌توانند از آن‌ها مراقبت کنند، بسیار احساس می‌شود. از این‌ رو یکی از مهم‌ترین خدمات سلامت اول، اعزام نیرو برای پرستاری از بیمار در منزل یا بیمارستان است. شاید هریک از ما تا به‌ حال شاهد بیماری یکی از عزیزان خود در خانواده بوده‌ایم و می‌دانیم که مراقبت و پرستاری از بیمار، امری حساس و ضروری است. حتی ممکن است به دلیل کمبود وقت یا فضای شلوغ بیمارستان، ترجیح دهیم تا به مراقبت و نگهداری بیمار خود در فضای آرام خانه روی بیاوریم.

تیم پرستاران مجرب شرکت پرستاری سلامت اول ، با در اختیار داشتن مدرک معتبر پرستاری از آکادمی سلامت، مهارت و تخصص لازم برای مراقبت از بیمار در منزل و یا بیمارستان را داشته و باکیفیت ترین خدمات ممکن را ارائه خواهند کرد. خدمات پرستاری بیمار با در دسترس بودن 24 ساعته، برنامه‌ریزی منعطف و تمرکز بر رضایت بیمار، بهترین انتخاب برای کسانی است که به دنبال مراقبت‌های درجه یک در خانه خود هستند. پرستاری و مراقبت از بیمار به نحو احسن، اولویت اصلی موسسه خدمات پرستاری سلامت اول است. پرستاران بیمار ما فقط متخصصان مراقبت های بهداشتی نیستند؛ آن‌ها افرادی قابل اعتماد و دلسوز هستند که نیازهای عاطفی و فیزیکی بیماران را درک کرده و برای رفع آن‌ها با تمام صبر و حوصله تلاش می‌کنند. 

برای ثبت درخواست مشاوره رایگان خدمات پرستاری، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید.

پرستاری بیمار | وظایف و ویژگی ها

مسئولیت‌پذیر

تنظیم برنامه مراقبتی روزانه، نظارت بر وضعیت بهداشت فردی بیمار

دقیق و منظم

نظارت بر تغذیه بیمار و انجام توصیه‌های غذایی، انجام انواع تزریقات

مرتب و باحوصله

انجام تغذیه با گاواژ یا تغذیه وریدی، مراقبت از سوند و انجام سونداژ؛ مراقبت از زخم

حساس و محتاط

مراقبت و پیشگیری از بروز بیماری، نظارت بر مصرف منظم داروی تجویز شده توسط پزشک

متعهد و وفادار

توجه به عوارض دارویی بیمار، تغییر دادن پوزیشن بیمار برای جلوگیری از زخم بستر

همراه و یاور

کمک به حرکت و جابجایی بیمار، همراهی بیمار در انجام امور شخصی و بهداشتی

پرستار کودک

پرستار کودک

اعزام پرستار خانم و آقا، ساعتی، روزانه و شبانه روزی جهت مراقبت از کودک در منزل با نیروهای آموزش دیده و قابل اعتماد با حسن انجام کار

پرستار سالمند

پرستار سالمند

اعزام پرستار خانم و آقا، ساعتی، روزانه و شبانه روزی جهت مراقبت از سالمند در منزل با نیروهای مجرب، قابل اعتماد و آموزش دیده

سوالات متداول خدمات مراقبت از بیمار

پرستار بیمار در منزل که وظیفه مراقبت از بیمار را برعهده می‌گیرند، بر اساس شرایط بیمار و توصیه‌های پزشکف پرستاری بیمار را انجام می‌دهند. در این زمان، پرستار توسط پزشک معالج توجیه شده و شرایط بیمار را به‌درستی درک کرده و بر آن اساس، به بیمار خدمات‌ رسانی می‌کند. برای مثال، تعویض پانسمان‌ها و یا تزریقات، از موارد عمومی خدماتی است که پرستار بیمار در منزل ارائه می‌دهد.

بیماران بر اساس وضعیت سلامت، درمان و نوع بیماری به زمان‌های مختلفی برای نگهداری نیاز دارند.به عنوان مثال، در بیماری‌های حاد، نیاز به پرستار محدود بوده و صرفا تا زمان بهبود بیمار از پرستار کمک گرفته می‌شود. زیرا بیماری به‌ صورت موقتی است و بعد از درمان، فرد به‌طور کامل سلامت خود را باز خواهد یافت.

استخدام پرستار برای بیمار در منزل از طریق مراکز ارائه خدمات پرستاری معتبر و دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان صورت می‌گیرد. در این مراکز، پرستاران مجرب با عبور از فیلترهای مهارتی، رفتاری و اخلاقی به خانواده‌ها معرفی می‌شوند.

در زیر به برخی از ویژگی‌های یک پرستار بیمار خوب اشاره کرده‌ایم:

 • درک همدلانه
 • قابل اعتماد
 • تمیز و فعال در نظافت
 • حساس به نیازهای بیمار
 • با درایت
 • مدبر
 • لطیف
 • سیستماتیک و منظم

ساعات کاری پرستاری بیمار در منزل، بر اساس نیاز خانواده و توصیه‌های پزشک تعیین خواهد شد.

استخدام پرستار بیمار در منزل | نظرات افرادی که از خدمات ما استفاده کرده اند...

سلام و درود. پدر من هفته گذشته عمل قلب داشت و باید به مدت یک هفته در بیمارستان تحت مراقبت میموند. از خدمات پرستاری بیمار شما برای مراقبت از ایشون به شکل اختصاصی در بیمارستان استفاده کردم و پرستار آقایی که برای ما اعزام کردید کارشون عالی بود.

متشکرم از مرکز سلامت اول که با ارائه خدمات پرستاری بیمار در منزل با هزینه های مقرون به صرفه تمام دغدغه های های من بابت نگهداری از همسرم بعد از عمل رو رفع کردن. طی یک ماهی که مراقبت از خانمم رو به پرستاران شما سپردم هیچ نگرانی در رابطه با گذراندن دوران نقاهت همسرم نداشتیم.

پرستاری از بیمار واقعا یکی از دشوار ترین کارهاست و به شکیبایی زیادی نیاز داره. بهتون خسته نباشید میگم بابت خدمات با کیفیت و هزینه های منصفانه ای که ارائه میدید. پسر من بعد از گذشت 3 ماه سلامتیش رو به طور کامل بدست آورد و لازم دونستم ازتون تشکر کنم.

ضمن عرض سلام و خسته نباشید، میخواستم تشکر کنم از خدمات پرستاری بیمار مجموعه سلامت اول که باعث شدن بدون نگرانی، دوران نقاهت خودم رو بعد از عملی که داشتم بگذرونم. پرستار بیمار خانمی که برای من اعزام کردید هم در بیمارستان و هم در خانه کارشون رو عالی انجام دادن.

خسته نباشید. خواستم بگم که ما در مدت زمانی که از خدمات پرستاری بیمار موسسه شما استفاده کردیم تقریبا رضایت کامل داشتیم و پرستار کارش رو درست انجام داد؛ فقط یکسری مشکلات جزئی در اول کار مطرح بود که با پیگیری تیم پشتیبانیتون رفع شد ممنون.

سلام وقتتون بخیر. راستش قبل از استخدام پرستار بیمار آلزایمری از مرکز سلامت اول فکر نمیکردم بتونن از عهده مراقبت از پدر من در مدت زمان حضورشون در بیمارستان بر بیان؛ اما ایشون واقعا کارشون رو بلد بودن و میخواستم که از این طریق بهشون خسته نباشید بگم.

بدلیل تجربه های بدی که در استخدام پرستار بیمار در منزل داشتم در ابتدا اعتماد به مرکز سلامت اول برام سخت بود؛ اما طی صحبت با کارشناسان شما و مشاوره رایگانی که به من دادن، در نهایت مراقبت از بیمار خودم رو به شما سپردم و تا الان که کاملا راضی بودم از کارشون. ممنون.

وقت بخیر. دلسوزی و مسئولیت پذیری پرستار بیمار آقایی که برای من فرستادن واقعا ستودنی بود. پدر من در دوران بیماری سختی که داشت حتی کارهای شخصی مانند رفتن به دستشویی رو هم به زحمت انجام میداد اما آقای ***** با نهایت صبر و بردباری به بیمار ما کمک میکردن.

سلام من این پیام رو صرفا برای خانم ***** ارسال میکنم و خطاب صحبتم با ایشون هست. واقعا ازتون تشکر میکنم که پرستاری در منزل رو به معنای واقعی در بهترین شکل ممکن برای ما انجام دادین و من و دخترم خیلی ازتون راضی هستیم خدا خیرتون بده.

پرستار بیمار در منزل

مراقبت‌های بهداشتی و خدمات مراقبت و پرستاری بیمار، یک حوزه تخصصی در حال رشد و پایدار است. پرستار بیمار در منزل با ایده تعامل بیماران و تغییر زندگی آن‌ها برای بهتر شدن شرایط روزمره ظهور کردند. زمانی‌ که بیمار یا خانواده آن‌ها قادر به پرستاری از بیمار نیستند، مراکز خدمات پرستاری، با اعزام پرستار بیمار، برای ارائه مراقبت‌های پزشکی، همراهان بیمار و بیماران را راهنمایی و یاری می‌کنند. پرستاری از بیمار در منزل، وظایف زیادی را شامل می‌شود که تمامی مراتب مراقبت و نگهداری بیمار باید تحت نظر پزشک معالج انجام پذیرد.

انواع پرستار بیماروظایفتایم کاری
پرستار بیمار در منزلپرستاری از بیمار در منزل شخصی24 ساعته | 7 روز هفته
پرستار بیمار در بیمارستانمراقبت از بیمار در بیمارستان24 ساعته | 7 روز هفته
پرستار بیمار تمام وقتنگهداری بیمار در منزل بصورت شبانه روزی24 ساعته | 7 روز هفته
پرستار بیمار آلزایمریپرستاری و مراقبت از بیماران آلزایمری24 ساعته | 7 روز هفته
همراه بیمار در بیمارستانهمراهی و مراقبت از بیمار در بیمارستان تا زمان مرخصی24 ساعته | 7 روز هفته
پرستار بیمار سرطانیپرستاری از بیماران سرطانی در منزل شخصی24 ساعته | 7 روز هفته
پرستار بیمار اعصاب و روانمراقبت و نگهداری از بیماران اعصاب و روان در منزل24 ساعته | 7 روز هفته
پرستار بیمار جراحی شدهپرستاری بیمار پس از عمل جراحی در منزل و یا بیمارستان24 ساعته | 7 روز هفته

چرا باید از خدمات پرستاری از بیمار در منزل استفاده کنیم؟

وقتی فرد بیمار در منزل نگهداری می‌شود و دوران بیماری خود را در خانه می‌گذراند، با حضور در خانه و در جمع خانواده روحیه بهتری برای مقابله با بیماری خواهد داشت و از طرفی خانواده و عزیزان نیز بهتر متوجه روند درمان و بهبودی اوضاع سلامت فرد بیمار خواهند شد. مهمترین مسئله در روند بهبودی بیمار و گذران دوران نقاهت، حفظ روحیه و حال خوب فرد بوده که این امر با استخدام پرستار خصوصی بیمار در منزل و تعامل دوستانه با وی میسر خواهد بود. 

از دیگر مزایای استفاده از خدمات اعزام پرستار بیمار در منزل، به‌صرفه بودن هزینه‌های پرستاری نسبت به خدمات بستری در بیمارستان است. احتمال ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در این نوع از خدمات وجود ندارد. پرستار بیمار در خانه، در واقع یک پرستار اختصاصی و منطبق با شرایط بیمار است که کاملاً وقت و توجه خود را به یک بیمار معطوف می‌کند. حضور در کنار بیمار و توجه به شرایط پیرامون بیمار باعث می‌شود پرستار در مراقبت خود فاکتورهای محیطی را نیز در نظر بگیرد.
نکته بسیار مهمی که در خدمات مراقبتی  و پرستاری بیمار لحاظ می‌شود این است که ساعات کاری پرستاری که باید بر بالین بیمار حاضر شود، از طرف خانواده و توصیه‌های پزشک تعیین می‌شود؛ این مورد یکی از مهم‌ترین جنبه‌های استفاده از خدمات پرستار بیمار در منزل است.

هزینه پرستار بیمار در منزل

تعرفه خدمات پرستاری بیمار و اعزام پرستار بیمار در منزل، به‌صورت سالیانه با صلاحدید شورای عالی بیمه و خدمات درمانی به مراکز خدمات مراقبتی و خدمات پرستاری ابلاغ می‌شود. اما با توجه به این موضوع که افراد و خانواده‌ها هر کدام با دیگری شرایط متفاوتی دارند، نیازهای متفاوت بر میزان هزینه‌های مراقبت و نگهداری از بیمار تاثیرگذار است. به طور کلی می‌توان گفت که هزینه پرستاری از بیمار در منزل، بسته به نوع بیماری، مدت زمان پرستاری بیمار، شرایط خاص و ویژه بیمار، و همچنین نوع خدمات پرستاری بیمار که قصد استفاده از ان را دارید (پرستار بیمار روزانه، پرستار بیمار ساعتی، پرستار بیمار شبانه روزی، پرستار بیمار تمام وقت، پرستار بیمار نیمه وقت و … ) متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید برای استعلام قیمت خدمات اعزام پرستار بیمار در منزل، با پشتیبانی مرکز سلامت اول به شماره 1527 در تماس باشید و ضمن استعلام هزینه، از مشاوره رایگان پیش از استخدام پرستار بیمار نیز بهره مند شوید.

پرستار بیمار در منزل

وظایف پرستار بیمار در منزل

پرستار بیمار، همانطور که از نام آن پیداست، وظیفه مراقبت و پرستاری از بیمار تا زمان بهبودی کامل را بر عهده دارد. اما بسته به نوع بیماری شخص مورد نظر، شرایط خانواده بیمار و فضای نگهداری، شرایط خود پرستار بیمار و … یکسری وظایف دیگر نیز برای پرستار بیمار تعیین می‌شود که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 • رسیدگی به امور تغذیه بیمار: از مهمترین وظایف پرستار بیمار در منزل، توجه به رژیم غذایی مخصوص بیمار می‌باشد؛ برخی از بیماران به دلیل شرایط خاصی که دارند، یکسری ممنوعیت های غدایی برایشان تعریف شده که به ضمه پرستار بیمار می‌باشد که به آن ها توجه کافی داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است بیمار توانایی خوردن و نوشیدن بدون استفاده از یکسری ابزارها مانند لوله معده را نداشته باشد؛ در چنین شرایطی، پرستار بیمار باید غذا و نوشیدنی های مورد نیاز را از این طریق به بیمار برساند.
 • کمک به بیمار برای استحمام: از دیگر وظایف پرستار بیمار در منزل، انجام استحمام و امور شخصی بیمار می‌باشد. بیماران مختلف با توجه به شرایط شخصی خودشان ممکن است توانایی انجام کارهای شخصی را نداشته و نیاز به کمک برای انجام این کار داشته باشند.
 • توجه به برنامه دارویی بیمار: در روند درمان و گذراندن دوران نقاهت، مصرف به موقع داروها از اهمیت زیادی برخوردار است. از مهمترین مولفه های پرستاری بیمار در منزل، توجه به این موضوع و دادن به موقع داروها به بیمار می‌باشد.
 • انجام امور شخصی و بهداشتی: پرستار بیمار می‌بایست در انجام کارهای فردی مانند پوشیدن لباس، جابجا شدن، تغییر موقعیت و … به بیمار کمک کند. علاوه بر این، در صورتی که بیمار توانایی دفع ادرار و مدفوع خود را به تنهایی نداشته باشد، باید در انجام اموری مانند رفتن به دستشویی و یا تخلیه لوله سوند از پرستار بیمار کمک بخواهد.
 • پرستاری از بیمار در طول شبانه روز: از ویژگی های یک پرستار بیمار خوب و حرفه ای، می‌توان به مراقبت از بیمار به صورت 24 ساعته اشاره کرد و زمان های استراحت و یا تغییر شیفت پرستار بیمار باید به گونه ای تعریف شود که در روند نگهداری بیمار وقفه و تداخلی به وجود نیاید.
 • بررسی وضعیت بیماری و روند بهبودی: ارتباط گرفتن با پزشک معالج و گزارش دهی از وضعیت بیمار و روند درمان، از اصلی ترین وظایف پرستار بیمار در منزل می‌باشد.

پرستاری بیمار | ویژگی های یک پرستار بیمار خوب چیست؟

پرستاری از بیمار در منزل، موضوع مهمی بوده و باید با حساسیت زیادی به آن پرداخت؛ چرا که شخصی که برای مراقبت از بیمار در منزل استخدام می‌شود، در صورتی که صلاحیت لازم را نداشته باشد، ممکن است نه تنها به بهبود بیمار کمکی نکرده، بلکه باعث کند شدن این روند نیز بشود. از این رو، برخی از ویژگی های شخصیتی و حرفه‌ای در این زمینه کاری وجود دارد که در نظر گرفتن آن‌ها پیش از استخدام پرستار برای نگهداری از بیمار ضرورت دارد که در ادامه عنوان شده‌اند:

یک پرستار بیمار خوب، لازم است که ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • درک همدلانه
 • قابل اعتماد
 • تمیز و فعال در نظافت
 • حساس به نیازهای بیمار
 • با درایت
 • مدبر
 • لطیف
 • سیستماتیک و منظم

یک پرستار بیمار باتجربه که سابقه طولانی فعالیت در امور مراقبتی و نگهداری بیمار دارد، باید همیشه مهربان و مسئولیت پذیر باشد. او زمان زیادی را با یک بیمار که ممکن است مسن، آشفته یا بداخلاق باشد، سپری می کند. مقابله با بیماری‌های لاعلاج و غم و اندوه ناشی از آن‌ها نیز می‌تواند منبع استرس در این حرفه باشد. نظارت بر مراقبت از یک فرد ناتوان یا نگهداری روزانه از بیمار به قدرت و شفقت زیادی نیاز دارد.

پرستار بیمار در منزل

بیمار تا چه مدتی به پرستار نیاز دارد؟

بیماران براساس وضعیت سلامت، درمان و نوع بیماری، به زمان‌های مختلفی برای نگهداری نیاز دارند. برای مثال، در بیماری‌های حاد که بیماری به صورت موقتی است و بعد از درمان، فرد به‌طور کامل سلامت خود را باز خواهد یافت، طبیعتاً نیاز به پرستار بیمار محدود بوده و صرفاً تا زمان بهبود بیماری از پرستار استفاده می‌شود. در برخی موارد، بیماری‌ها مزمن و پیش‌رونده هستند یعنی با گذشت زمان، وضعیت سلامت بیمار وخیم‌تر می‌شود. این بیماری‌ها زندگی فرد را به‌طور دائم مختل کرده و نیاز به پرستاری بیمار در چنین شرایطی، همیشگی و دائمی خواهد بود.

پرستار بیمار در بیمارستان

از دیگر خدمات موسسه پرستاری سلامت اول، می‌توانیم به اعزام پرستار بیمار در بیمارستان اشاره کنیم. اگر شما قصد دارید برای بیمار خود در بیمارستان یک پرستار بیمار خصوصی استخدام نمایید، می‌توانید این کار را از طریق مرکز سلامت اول انجام دهید. امکان استخدام پرستار بیمار ساعتی و روزانه برای شما عزیزان فراهم شده و قادر هستید بر اساس نیاز خود و شرایط بیمار، پرستار مورد نظر را استخدام نمایید. لازم به ذکر است که برای هماهنگی های پرستار بیمار و کادر بیمارستانی که فرد مورد نظر در آن بستری است و عنوان کردن سوالات خود می‌توانید با مرکز پشتیبانی سلامت اول به شماره 1527 در تماس باشید. در ادامه، برخی از وظایف همراه بیمار در بیمارستان را عنوان خواهیم کرد:

 

وظایف همراه بیمار در بیمارستان

 

 • مراقبت از بیمار در بیمارستان به صورت تمام وقت
 • کمک به بیمار برای رفتن به دستشویی و انجام امور شخصی
 • کمک کردن در انجام پوشیدن لباس و تغییر وضعیت بدن
 • کنترل علائم حیاتی و شرایط جسمانی بیمار
 • کنترل مداوم قند خون در بیماران دیابتی
 • کنترل رژیم غذایی بیمار و توجه به دستورات تغذیه ای
 • هماهنگی با کادر درمان و ارائه گزارشات از وضعیت بیمار
 • تغییر وضعیت خوابیدن و نشستن بیمار برای جلوگیری از زخم بستر
 • پرستاری از بیمار و توجه کامل در طول شبانه روز
 • کمک کردن به بیمار برای راه رفتن و جابجا شدن

مراقبت از بیمار ؛ اعزام پرستار بیمار در منزل

اگر تمایل به استخدام پرستار بیمار در خانه دارید باید به یک‌سری موارد توجه کنید. ابتدا می‌بایست هدف شما از استخدام پرستار بیمار کاملا مشخص باشد و مشخص کنید دقیقا به چه خدماتی نیاز دارید. اگر قرار است پرستار بیمار استخدام‌ کنید، باید تمامی شرایط مربوط به فرد بیمار را برای وی شرح دهید. در حقیقت جزئیات روند درمان، داروها، زمان مراجعه به پزشک و غیره همه اهمیت دارند. نکته بعدی چارچوب و مرز مربوط به فرد است؛ مسئولیت پرستاری و مراقبت از بیمار، چالش‌های بسیاری برای پرستار بیمار به همراه دارد. از این‌ رو بهتر است از طریق  موسسات پرستاری معتبر اقدام کنید.

پرستار بیمار

نکات پیش از استخدام پرستار بیمار در منزل

لازم است که خانواده‌ها برای بهترین تجربه از داشتن پرستار در منزل برای مراقبت از بیمار، قبل از تصمیم گیری، سوالات زیر را از مراکز خدمات پرستاری مطرح کنند:

 • کیفیت خدمات پرستاری بیمار مرکز شما در چه سطحی است و چه امتیازی دارد؟
 • آیا اعزام پرستار بیمار در تمامی ساعات شبانه‌روز صورت می‌گیرد؟
 • آیا خدمات و اعزام پرستار جهت نگهداری از بیمار در تمامی فصول سال و مناسبت‌های خاص نیز فعال است؟
 • سطح تحصیلات مراقبین و پرستاران بیمار شما به چه میزان است؟
 • ارزش‌ها و فلسفه کاری مرکز شما در مورد پرستاری از بیمار در منزل چیست؟
 • مرکز شما چه هزینه‌هایی دریافت می‌کند؟
 • پشتیبانی از نیازهای اضافی در طول مدت قرارداد به چه صورت است؟

اگر قبل از اعزام پرستار بیمار در منزل، جواب سوالات ذکر شده را بدانید، می‌توانید با خیال راحت موسسه پرستاری مناسب و پرستار بیمار متناسب با نیازهایتان انتخاب کنید.

پرستار بیمار موسسه سلامت اول

موسسه پرستاری سلامت اول با تشکیل کادر مراقبتی و درمانی متخصص و اعزام پرستار با تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستار بیمار در منزل در حال خدمات‌رسانی به همشهریان محترم تهرانی است. مرکز سلامت اول سعی بر آن دارد تا با استفاده از تخصص و توانمندی کادر حرفه‌ای با ارائه خدمات با کیفیت و به موقع نیاز خانواده‌ها به نگهداری و مراقبت از بیمار را برطرف کند. لطفا جهت اطلاع بیشتر از شرایط و قیمت خدمات با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5 2 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
27 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار