نگهداری از بیمار به‌صورت شبانه‌روزی

ضرورت وجود یک پرستار بیمار در منزل یا بیمارستان، برای خانواده‌هایی که عزیزانشان بیمار هستند و نمی‌توانند از آن‌ها مراقبت کنند، بسیار احساس می‌شود.

از این‌رو یکی از مهم‌ترین خدمات سلامت اول، پرستار بیمار در منزل یا بیمارستان است. شاید هریک از ما تا به‌حال شاهد بیماری یکی از عزیزان خود در خانواده بوده‌ایم و می‌دانیم که مراقبت و نگه داری از بیمار مخصوصا عزیزان امری ضروری است. حتی ممکن است به دلیل کمبود وقت یا فضای شلوغ بیمارستان ترجیح دهیم تا به مراقبت و نگهداری از بیمار خود در فضای آرام خانه روی بیاوریم.

تیم پرستاران مجرب شرکت پرستاری سلامت اول برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن برای هر بیمار فعالیت می‌کند. خدمات پرستار بیمار با در دسترس بودن 24 ساعته، برنامه‌ریزی منعطف و تمرکز بر رضایت بیمار، بهترین انتخاب برای کسانی است که به دنبال مراقبت‌های درجه یک در خانه خود هستند.

 مراقبت و نگهداری بیماران به نحو احسنت، اولویت اصلی موسسه خدمات پرستاری سلامت اول است. پرستاران بیمار ما فقط متخصصان مراقبت های بهداشتی نیستند، آنها افرادی قابل اعتماد و دلسوز هستند که نیازهای عاطفی و فیزیکی بیماران را درک کرده و برای رفع آنها با تمام صبر و حوصله تلاش می‌کنند. 

هزینه خدمات مراقبت از بیمار در منزل

تعرفه خدمات پرستاری بیمار و اعزام پرستار در منزل؛ به‌صورت سالیانه با صلاحدید شورای عالی بیمه و خدمات درمانی به مراکز خدمات مراقبتی و خدمات پرستاری ابلاغ می‌شود. اما با توجه به این موضوع که افراد و خانواده‌ها هر کدام با دیگری شرایط متفاوتی دارند. نیازهای متفاوت بر میزان هزینه‌های مراقبت و نگهداری از بیمار تاثیرگذار است.

وظایف و ویژگی‌های پرستار بیمار

مسئولیت‌پذیر

تنظیم برنامه مراقبتی روزانه، نظارت بر وضعیت بهداشت فردی بیمار

دقیق و منظم

نظارت بر تغذیه بیمار و انجام توصیه‌های غذایی، انجام انواع تزریقات

مرتب و باحوصله

انجام تغذیه با گاواژ یا تغذیه وریدی، مراقبت از سوند و انجام سونداژ؛ مراقبت از زخم

حساس و محتاط

مراقبت از زخم‌های دیابتی‌؛ پیشگیری از زخم بستر و مراقبت از زخم بستر؛ نظارت بر مصرف منظم داروی تجویز شده توسط پزشک

متعهد و وفادار

توجه به عوارض دارویی بیمار، تغییر پوزیشن دادن به بیمار برای جلوگیری از زخم دیابت، مدیریت درد بیمار.

همراه و یاور

توجه به بهداشت روان بیمار، ارائه توصیه‌های لازم در جهت انجام اصلاحات مربوط به محیط فیزیکی بیمار، کمک به حرکت و جابجایی بیمار

سوالات متداول

پرستاران حرفه‌ای بیمار؛ که وظیفه نگهداری از بیمار در منزل را برعهده می‌گیرند بر اساس شرایط بیمار و توصیه‌های پزشک مراقبت از بیمار را انجام می‌دهند. در این زمان پرستار توسط پزشک معالج توجیه شده و شرایط بیمار را به‌درستی درک کرده و بر آن اساس به بیمار خدمات‌رسانی می‌کند. برای مثال تعویض پانسمان‌ها و یا تزریقات از موارد عمومی خدماتی است که پرستار بیمار در منزل،  ارائه می‌دهد.

بیماران بر اساس وضعیت سلامت، درمان و نوع بیماری به زمان‌های مختلفی برای نگهداری نیاز دارند.به عنوان مثال، در بیماری‌های حاد نیاز به پرستار محدود بوده و صرفا تا زمان بهبود بیمار از پرستار کمک گرفته می‌شود. زیرا بیماری به‌صورت موقتی است و بعد از درمان، فرد به‌طور کامل سلامت خود را باز خواهد یافت.

استخدام پرستار برای بیمار از طریق مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل معتبر و دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان صورت می‌گیرد. در این مراکز، پرستاران مجرب با عبور از فیلترهای مهارتی، رفتاری و اخلاقی به خانواده‌ها معرفی می‌شوند.

در زیر به برخی از ویژگی‌های یک پرستار خوب اشاره کرده‌ایم:

 • درک همدلانه
 • قابل اعتماد
 • تمیز و فعال در نظافت
 • حساس به نیازهای بیمار
 • با درایت
 • مدبر
 • لطیف
 • سیستماتیک و منظم

ساعات کاری پرستار بیمار که باید بر بالین بیمار، حاضر شود؛ بر اساس نیاز خانواده و توصیه‌های پزشک تعیین می‌شود.

پرستار بیمار در منزل

مراقبت‌های بهداشتی و خدمات مراقبت و نگه داری از بیمار یک حوزه تخصصی در حال رشد و پایدار است. پرستاران بیمار با ایده تعامل بیماران و تغییر زندگی آنها برای بهتر شدن شرایط روزمره ظهور کردند. زمانی‌که بیمار یا خانواده آنها قادر به مراقبت از بیمار، نیستند؛ مراکز خدمات پرستاری، با اعزام پرستار بیمار؛ برای ارائه مراقبت‌های پزشکی، همراهان بیمار و بیماران را راهنمایی و یاری می‌کنند.

چرا باید از خدمات نگهداری بیمار در منزل، استفاده کنیم؟

وقتی فرد بیمار در منزل نگهداری می‌شود و دوران بیماری خود را در خانه می‌گذراند؛ با حضور در خانه و در جمع خانواده روحیه بهتری برای مقابله با بیماری خواهد داشت و از طرفی خانواده و عزیزان نیز بهتر متوجه روند درمان و بهبودی اوضاع سلامت فرد بیمار خواهند شد.

حدمات پرستاری و مراقبت از بیمار در منزل
پرستار بیمار در خانه


از دیگر مزایای استفاده از خدمات اعزام پرستار بیمار، به‌صرفه بودن هزینه‌های پرستاری نسبت به خدمات بستری در بیمارستان است. احتمال ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در این نوع از خدمات وجود ندارد. پرستار در خانه، در واقع یک پرستار اختصاصی و منطبق با شرایط بیمار است که کاملاً وقت و توجه خود را به یک بیمار معطوف می‌کند. حضور در کنار بیمار و توجه به شرایط پیرامون بیمار باعث می‌شود پرستار در مراقبت خود فاکتورهای محیطی را نیز در نظر بگیرد.
نکته بسیار مهمی که در خدمات مراقبتی لحاظ می‌شود این است که ساعات کاری پرستاری که باید بر بالین بیمار، حاضر شود؛ از طرف خانواده و توصیه‌های پزشک تعیین می‌شود؛ این مورد یکی از مهم‌ترین جنبه‌های استفاده از خدمات پرستار بیمار در منزل؛ است.

ویژگی های یک پرستار بیمار خوب چیست؟

پرستاری در منزل یکی از جنبه های ارزشمند پرستاری فرد بیمار است. این فعالیت به بیمار و شخص تحت مراقبت آرامش و لذت بیشتری می دهد. این مسئله به دلیل مراقبت در محیط آشنا و نزدیک به خانواده و دوستان بوده و در عین حال فضای ارزشمندی را برای شخص بیمار یا سالخورده پدید می آورد. برخی پرستاران به طور خاص پرستار خانگی هستند. از این رو در کنار انجام امور درمانی به صورت مستمر و حتی ۲۴ ساعته، برای مراقبت از شخص در خانه او حضور دارند.

یک پرستار خوب بهتر است ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • درک همدلانه
 • قابل اعتماد
 • تمیز و فعال در نظافت
 • حساس به نیازهای بیمار
 • با درایت
 • مدبر
 • لطیف
 • سیستماتیک و منظم

یک پرستار با تجربه در حوزه مراقبت از بیمار باید همیشه مهربان و مسئولیت پذیر باشد. او زمان زیادی را با یک بیمار که ممکن است مسن، آشفته یا بداخلاق باشد، سپری می کند. مقابله با بیماری های لاعلاج و غم و اندوه ناشی از آنها نیز می تواند منبع استرس در این نوع شغل باشد. نظارت بر مراقبت از یک فرد ناتوان یا نگه داری روزانه از بیمار به قدرت و شقفت زیادی نیاز دارد.

بیمار تا چه مدتی به پرستار نیاز دارد؟

بیماران بر اساس وضعیت سلامت، درمان و نوع بیماری، به زمان‌های مختلفی برای نگهداری نیاز دارند. برای مثال، در بیماری‌های حاد که بیماری به صورت موقتی است و بعد از درمان، فرد به‌طور کامل سلامت خود را باز خواهد یافت طبیعتاً نیاز به پرستار محدود بوده و صرفاً تا زمان بهبود بیماری از پرستار استفاده می‌شود.
در برخی موارد بیماری‌ها مزمن و پیش‌رونده هستند یعنی بر اثر گذشت زمان وضعیت سلامت بیمار وخیم‌تر می‌شود. این بیماری‌ها زندگی فرد را به‌طور دائم مختل کرده و نیاز به پرستاری از این بیمار، همیشگی و دائمی خواهد بود.

استخدام و اعزام پرستار بیمار به منزل

اگر تمایل به استخدام و اعزام پرستار به خانه دارید باید به یک‌سری موارد توجه کنید. ابتدا می‌بایست، هدف شما از گرفتن پرستار کاملا مشخص باشد و مشخص کنید دقیقا به چه خدماتی نیاز دارید.اگر قرار است پرستار بیمار استخدام‌ کنید؛ باید تمامی شرایط مربوط به فرد بیمار را برای وی شرح دهید. در حقیقت جزئیات درمانی، داروها، زمان مراجعه به پزشک و غیره همه اهمیت دارند. نکته بعدی چهارچوب و مرز مربوط به فرد است.

مسئولیت پرستاری و مراقبت از افراد بیمار، چالش‌های بسیاری برای پرستار بیمار به همراه دارد. از این‌رو بهتر است از طریق  موسسات پرستاری معتبر اقدام کنید.

سوالات ضروری خانواده‌ها از موسسه خدمات پرستاری هنگام اعزام پرستار بیمار 

لازم است که خانواده‌ها برای بهترین تجربه از داشتن پرستار بیمار قبل از تصمیم گیری، سوالات زیر را از مراکز خدمات پرستاری مطرح کنند:

 • کیفیت خدمات پرستاری مرکز شما در چه سطحی است و چه امتیازی دارد؟
 • آیا اعزام پرستار بیمار در تمامی ساعات شبانه‌روز صورت می‌گیرد؟
 • آیا خدمات و اعزام پرستار جهت نگهداری از بیمار؛ در تمامی فصول سال و مناسبت‌های خاص نیز فعال است؟
 • سطح تحصیلات مراقبین و پرستاران شما به چه میزان است؟
 • ارزش ها و فلسفه کاری مرکز شما در مورد مراقبت از بیمار، چیست؟
 • مرکز شما چه هزینه هایی دریافت می‌کند؟
 • پشتیبانی از نیازهای اضافی در طول مدت قرارداد به چه صورت است؟

خدمات پرستار بیمار سلامت اول

موسسه پرستاری سلامت اول با تشکیل  کادر مراقبتی و درمانی متخصص و اعزام پرستار با تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستار بیمار در منزل در حال خدمات‌رسانی به همشهریان محترم تهرانی است. مرکز سلامت اول سعی بر آن دارد تا با استفاده از تخصص و توانمندی کادر حرفه‌ای با ارائه خدمات با کیفیت و بموقع نیاز خانواده‌ها به نگهداری و مراقبت از بیمار را برطرف کند. لطفا جهت اطلاع بیشتر از شرایط و قیمت خدمات با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را مطرح کنید
27 دیدگاه
پرستار بیمار
جواد

سلام برای نگهداری بیمار در منزل به همراه پرستار امکانات پزشکی هم نیاز هست؟

پرستار بیمار
parisa nabi

سلام دوست عزیز
وابسته به وضعیت بیمار تشخیص داده میشو شما میتوانید با مشاورین مرکز در تماس باشید.

پرستار بیمار
محسن

برای کسی که توی تصادف جراحت شدید دیده هم میتونید خدمات پرستاری ارائه بدید؟

پرستار بیمار
parisa nabi

سلام دوست عزیز
بله خدمت رسانی انجام میشود.

پرستار بیمار
زهرا عزیزی

پرستار بیمار رو تا بیمارستان هم میتونه همراهی کنه؟

پرستار بیمار

شما مرکز نگهداری از بیمار و سالمند هم دارید؟

پرستار بیمار
کارشناس پرستاری سلامت اول

سلام. با تشکر از پیام شما. خیر. پرستارهای ما از سالمندان و بیماران عزیز در منزل خود سالمند نگهداری میکنند.

پرستار بیمار
ستاره سهیلی

درود و خسته نباشید. در صورت بستری بودن بیمار در بیمارستان آیا امکان حضور پرستار همراه با بیمار هست؟

پرستار بیمار
خانم شکرالهی کارشناس پرستاری

با سلام. بله خدمات پرستاری در قالب همراه بیمار نیز ارائه می شود که پرستار با حضور در بیمارستان به نیازهای بیمار رسیدگی خواهد کرد

پرستار بیمار
جعفری

سلام. برای استخدام پرستار شبانه روزی باید چطور از مرکز شما درخواست پرستار کنیم؟

پرستار بیمار
خانم شکرالهی کارشناس پرستاری

با سلام. برای این کار لازم است فرم موجود در سایت را تکمیل بفرمایید و منتظر تماس کارشناسان باشید. در غیر این صورت با تماس با شماره 1527 به صورت شبانه روزی با کارشناسان مشورت فرمایید.

پرستار بیمار
علی حسین تبار

سلام و وقت بخیر.برای پرستاری از پدرم که به زوال عقل مبتلا هستند نیاز به پرستار دارم. لازم به ذکر هست که ایشون توانایی تحرک ندارند و از پوشک براشون استفاده می کنیم. از چه راهی باید اقدام کنم؟

پرستار بیمار
خانم شکرالهی کارشناس پرستاری

با سلام. کارشناسان این مرکز به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات مشاوره هستند که با تماس با شماره 1527 امکان این مشاوره برای شما فراهم است

پرستار بیمار
رابعه

سلام
آیا می شه برای دوره نقاهت جراحی بینی از پرستار بیمار استفاده کرد؟

پرستار بیمار
Mehrad

سلام
بله، شما می تونید از خدمات پرستاری بعد از جراحی که جزو پرستار بیمار در منزل هست استفاده کنید.

پرستار بیمار
opo@gmail.com

سلام
هزینه استفاده از پرستار بیمار چقدر است؟

پرستار بیمار
Mehrad

برای اطلاع از لیست قیمت ها می توانید با شماره های داخل سایت تماس برقرار کنید. همکاران ما در طول 24 ساعت پاسخ گوی شما هستند.

پرستار بیمار
ارسلان

سلام،
چطور میشه از خدمات پرستار بیمار در منزل استفاده کنیم؟

پرستار بیمار
Mehrad

سلام
برای مشاوره و دریافت خدمات با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

یازده − هفت =

تماس 1527