نگهداری و پرستاری کودک؛ تمام وقت و نیمه وقت

نیاز به حضور پرستار کودک برای نگهداری از کودک در منزل، با وجود اشتغال بسیاری از مادران به فعالیت‌های خارج از خانه، بیش از پیش در میان خانواده‌ها احساس می‌شود. با استخدام پرستار کودک متخصص و قابل اطمینان، شما می‌توانید با خیال راحت نگهداری از کودک دلبندتان را به ما بسپارید.

پرستاران کودک اعزام شده از طرف شرکت پرستاری سلامت اول، با میزان تخصص و تجربه‌ای که در امر مراقبت از کودکان و نوزادان دارند، موجب آرامش خاطر شما می‌شوند.

مرکز خدمات پرستاری و مراقبتی سلامت اول از کودک شما به صورت نیمه‌وقت و شبانه‌روزی (۲۴ ساعته) مراقبت می‌کند. این مرکز حتی برای نوزاد تازه متولد شده نیز نیروهای متخصصی را جهت مراقبت، در نظر دارد. پرستاران کودک می‌توانند نیازهای مادر در روزهای ابتدایی تولد را شناسایی کنند و به آن‌ها آموزش‌های لازم را در حوزه مراقبت از کودک در منزل ارائه دهند.

خدمات پرستاری کودک و نوزاد

تخصص پرستاری از کودک به بخش‌های مادریار، کودک‌یار و روانشناس کودک تقسیم می‌شود. در واقع، شما می‌توانید با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ما در موسسه پرستاری سلامت اول، با وظایف هرکدام آشنا شوید و بهترین مراقبت از کودکتان را فراهم آورید.

پرستار کودک مورد اعتماد، بهترین گزینه برای نگهداری از کودک در منزل است. مراقب کودک، آشنا به مفاهیم رشد و پرورش کودک است.

هزینه خدمات مراقبت از بچه در منزل

تعرفه خدمات پرستاری کودک و مراقبت از بچه، به‌صورت سالیانه از طرف شورای عالی بیمه و خدمات درمانی به موسسات خدمات مراقبتی و پرستاری ابلاغ می‌شود. البته شرایط خانواده‌ها و خدماتی که مد نظر دارند بسیار متفاوت است و می‌تواند بر هزینه پرداختی پرستاری کودک و مراقبت و نگه داری تاثیرگذار باشد.

تماشای این ویدئوی کوتاه از سلامت اول موجب می‌شود که بدون دغدغه پرستاری مناسب و متخصص، برای کودک خود انتخاب کنید.

ویژگی‌ها و وظایف پرستار در نگهداری و مراقبت از کودک در منزل

با توجه به حساسیت مراقبت از کودکان مخصوصا در صورت عدم حضور والدین در منزل، بسیار مهم است تا ویژگی‌ها و وظایف پرستاران کودک مشخص باشد. یک پرستار کودک حرفه‌ای علاوه‌بر تحصیلات و دانش تخصصی مربوط به سنین خردسالی، مسلط‌ بر مهارت‌های نرم ارتباط با کودکان نیز هست. فرقی نمی‌کند پرستار کودک، مادریار و یا روانشناس کودک همگی سعی می‌کنند تا علاوه‌بر توجه به نیازهای جسمی و روانی کودکان، ارتباط مناسبی با والدین برقرار کرده و درصورت نیاز آموزش‌های مرتبط با چالش‌های فرزندپروری برای آنان، ارائه کنند.
در ادامه به برخی از مسئولیت‌ها و ویژگی‌های بارز پرستار کودک برای نگهداری از کودکان در منزل میپردازیم:

مسئولیت‌پذیر

دادن شیر به نوزاد، آماده کردن شیر خشک نوزاد به صورت استریل و بهداشتی

دقیق و منظم

خواباندن نوزاد در زمان‌های مشخص و منظم، ماساژ نوزاد

مرتب و باحوصله

مرتب کردن تخت نوزاد، مراقبت از کودکان چند قلو( دوقلو، سه قلو)

حساس و محتاط

مراقبت از نوزادان، مراقبت از کودکان بیمار و سالم کمک به انجام تکالیف مدرسه

متعهد و وفادار

تهیه غذای کودک، کمک در مطالعه تکالیف مدرسه، بازی و ورزش با کودک

همراه و یاور

همراهی کودک در ویزیت‌های پزشکی، گردش‌های بیرون از منزل، مسافرت و مدرسه، کمک به نظافت منزل

سوالات متداول پیرامون استخدام پرستار کودک

از مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل معتبر اقدام به استخدام پرستار کودک کنید. سوابق کاری پرستار کودک را بررسی کنید. عدم سوء پیشینه و اعتیاد پرستار را بررسی نمایید. حتما جلسه مصاحبه حضوری برگزار کنید و در صورت تایید، روز کاری آزمایشی برای مشاهده عملکرد پرستار در نگهداری از کودک را، در نظر بگیرید.

یک پرستار بچه خوب با کودک رابطه صمیمانه‌ای برقرار می‌کند. درمورد اصول تربیتی و مراقبتی کودک با توجه به سن او اطلاعات کافی دارد. هنگام نگهداری از کودک در منزل، با کودک بر اساس اصول و قوانین خانواده رفتار می‌کند. رویکردهای تربیتی والدین را درمورد کودک به کار می‌برد. فعال و پرانرژی بوده و کودک را با فعالیت‌های فیزیکی هیجان انگیز سرگرم می‌کند. به رژیم غذایی و وضعیت سلامتی کودک توجه ویژه‌ای دارد.

مراکزی که دارای مجوز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند، سابقه کاری بالایی دارند و یک موسسه نگهداری از کودک محسوب می‌شوند؛ بهترین گزینه برای گزینش و اعزام پرستار کودک به منزل تلقی می‌شوند.

حقوق پرستار کودک در منزل با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. از جمله این عوامل عبارتند از : تعداد کودکان، نیازمندی به مراقبت‎‌های ویژه، ساعت کاری پرستار، وظایف محوله پرستار و … . برای آگاهی از مقدار دقیق حقوق پرستار بچه در منزل باید از  مشاوران سلامت اول، اطلاعات لازم را کسب کنید.

شرایط کاری پرستار کودک با توجه به نیازهای مراقبتی فرزند دلبند شما، و ساعات نیاز به حضور پرستار بچه در منزل تعیین خواهد شد. شما می‌توانید اقدام به استخدام پرستار کودک به صورت ساعتی، روزانه و شبانه‌روزی کنید. پرستاران کودک یا نوزاد، در انجام مراقبت‌های پزشکی، رسیدگی به وضعیت بهداشت کودک، توجه به تغذیه‌ی کودک و موارد درخواستی دیگر شما، کمک خواهند کرد.

زمان کاری پرستار برای مراقبت از کودک در منزل، با توجه به برنامه خانواده تعیین می‌شود. قبل از عقد قرارداد باید روزهای کاری پرستار و زمان ورود و خروج مشخص شود. اما خانواده می‌تواند با هماهنگی قبلی پرستار؛ برای روزهای تعطیل، مسافرت‌ها و یا تغییر در ساعت ورود و خروج پرستار در برخی از روزها با او هماهنگ کنند.

اگر پرستار دچار مشکل برنامه‌ریزی شود و یا به هر دلیلی برای یک یا چند روز قادر به حضور در منزل نباشد؛ می‌توانید با هماهنگی مرکز ارائه خدمات پرستاری در منزل، از پرستار جایگزین برای مراقبت از کودک در منزل استفاده کنید.

وظایف اصلی پرستار بچه در مراقبت از کودک در منزل

پرستار کودک براساس نیازهای مشخص شده خانواده و بر‌اساس قرارداد می‌تواند وظایف متغیری داشته باشد؛ اما مهم‌ترین وظایف یک پرستار نوزاد یا کودک استخدام شده برای مراقبت کودک در منزل، عبارتند از: نگهداری کودک، توجه به شرایط روحی و روانی کودک، پشتیبانی در یادگیری و تحصیل، ارتباط با خانواده، ایجاد فضای بازی و خلاقیت که در ادامه مختصری در مورد هر یک ار این موارد توضیح داده شده است:

مراقبت از کودکان و نوزادان در خانه

مهم‌ترین وظیفه پرستار در منزل، مراقبت از کودک و نوزاد است. پرستار باید محیطی امن در خانه برای نگهداری کودک در منزل، ایجاد کند. پرستار بچه می‌بایست به امور تغذیه کودک، بهداشت شخصی نوزاد یا کودک نیز بپردازد. پرستار موظف است که کاملا مراقب سلامت کودکان و نوزادان باشد. مراقب کودک باید پیش‌زمینه‌ای در مورد کودک، موارد حساسیت‌زای کودک و مشکلات بچه داشته باشد و به انجام کمک‌های اولیه هم وارد باشد که در صورت بروز مشکل برای نوزاد یا بچه بتواند سریع اقدامات درست در جهت حفظ سلامتی و بهبود سریع‌تر کودک انجام دهد.

توجه به شرایط روحی و روانی کودک

پرستار نه تنها باید به مسائل جسمانی کودک رسیدگی کند، بلکه باید به شرایط روحی او نیز رسیدگی نماید. پرستار بچه با ایجاد محیطی صمیمانه، با انجام حمایت‌های احساسی درست و به‌موقع، بازی با کودک و تشویق او در انجام فعالیت‌ها می‌تواند به کودک حس اعتماد به‌نفس دهد و باعث ایجاد حس خوشحالی و رضایت در کودک شود.

توجه به سلامت روانی و روحی کودکان
مهارت پرستار کودک در تشخیص نیازهای روانی دوران کودکی

زمانی‌که پرستار کودک بتواند از لحاظ روحی با بچه ارتباط برقرار کند؛ خیلی راحت‌تر می‌تواند از عهده وظایف تربیتی، مراقبتی کودک برآید؛ زیرا می‌تواند درک بهتری از کودک و خواسته‌هایش داشته باشد؛ که سبب می‌شود کودک هم بتواند در کنار او احساس امنیت بیشتری داشته باشد. درواقع در بسیاری از مواقع، پرستار کودک در منزل، نقش دوست و همدم بزرگسال را برای کودکان ایفا می‌کند،؛ همچنین در صورت نیاز، پرستار مراقب کودک، میتواند پل ارتباطی برای بیان خواسته‌ها و چالش‌های فرزندان به والدین باشد؛ از این رو بسیار واجب است که پرستار کودک حرفه‌ای در منزل، به اصول تربیتی کودک و روش‌های فرزندپروری مسلط باشد تا ارتباط بهتری با شیوه تربیتی کودک برقرار کند.

پشتیبانی در یادگیری و تحصیل

پرستار با کمک روش‌های نوین یادگیری و همراه با بازی می‌تواند کودک را آموزش دهد. اگر کودک محصل است، پرستار می‌تواند در امور آموزشی و تحصیلی به او یاری رساند. در راستای این وظیفه پرستار کودک باید به امور تحصیلی کودک آشنا باشد تا بهتر بتواند کودک را یاری کند.

به‌علاوه مراقب بچه باید محیطی برای کودک فراهم کند که با آرامش و امنیت بتواند به امور تحصیلی رسیدگی کند. در ضمن متناسب با سن کودک می‌تواند کودک را درگیر بازی‌های خلاقانه کند و به‌صورت غیر مستقیم و به همراه بازی و فعالیت‌های خلاقانه به امر آموزش مهارت‌های اجتماعی، هنری، تحصیلی و … بپردازد.

ارتباط با خانواده

پرستار کودک باید به‌طور مداوم با خانواده کودک در ارتباط باشد تا هم نیازمندی‌های آنها را به‌درستی درک نماید و هم بتواند در پاره‌ای از اوقات به خانواده در امر تعلیم و تربیت فرزندان، مشاوره داده و آنها را راهنمایی کند. البته پرستار باید دقیقا مطابق با مدل رفتاری که خانواده مدنظر دارد با کودک رفتار نماید.

هر چه پرستار یا نگهدار کودک بتواند ارتباط بهتری با خانواده کودک برقرار کند، راحت‌تر می‌تواند خواسته‌های آنان را درک کند و در انجام وظایفش موفق‌تر خواهد بود. بهتر است مراقب کودک روزانه گزارش‌هایی در رابطه با اتفاقات یا فعالیت‌های روزانه تهیه کند و در اختیار خانواده بچه قرار دهد.

ایجاد فضای بازی و خلاقیت

پرستار می‌تواند با ایجادی محیطی امن، شرایطی برای کودک به‌وجود آورد که بتواند به انجام فعالیت‌های نوآورانه و خلاق بپردازد. پرستار باید دوره‌های مربوطه را گذرانده باشد و به امر آموزش کودک در سنین مختلف تسلط کافی داشته باشد. کودکان به دلیل انرژی بالایی که در این سن دارند، مدام نیاز به جنب و جوش و فعالیت دارند تا علاوه‌بر تخلیه این انرژی مضاعف، بتوانند تفکر خلاق را نیز بیاموزند. بنابراین بازی و سرگرمی برای کودکان شامل دو بخش، به‌کاری گیری انرژی دوران کودکی در جهت مثبت و همچنین یادگیری و آموزش حل مسئله با روش‌های خلاقانه، می‌شود.

سرگرم کردن کودک با بازی‌های فکری و خلاقانه
پرستار کودک سرگرمی‌های فکری متناسب با سن کودک طراحی می‌کند

نگهدار کودک، با انجام بازی راحت‎‌تر می‌تواند با کودک ارتباط برقرار کند و موارد آموزشی را به او منتقل نماید. بازی‌ و سرگرمی برای کودکان می‌تواند گاه جنبه نشاط آور داشته باشد، تا مطابق با روحیه‌ی کودکان سبب تخلیه انرژی لازم برای بچه‌ها شود؛ همچنین گاهی لازم است تا برخی سرگرمی‌ها شامل بازی‌های فکری و حل مسئله باشند تا روحیه رویکرد خلاقانه در کودکان را تقویت نمایند.

نکات ضروری قبل استخدام پرستار کودک

استخدام پرستار جهت نگهداری از بچه، کار دشواری است؛ زیرا خانواده‌ها می‌خواهند ساعاتی از روز را از فرزند خود دور باشند و فرزند دلبند خود را به شخص دیگری بسپارند. بنابراین برای استخدام نگهداری از کودک، باید پرستار کودک را از تمامی جهات بررسی کنند. بدین منظور بهترین کار این است که لیستی از دغدغه‌های خود تهیه کنید. در زیر برخی از نکاتی را ذکر کرده ایم که باید قبل از انتخاب پرستار کودک مد نظر داشته باشید:

 • چه مراقبتی مناسب سن و شرایط فرزند شماست؟
 • در چه ساعاتی از شبانه‌روز به مراقبت و پرستار کودک نیاز دارید؟
 • آیا برای بیش از یک کودک نیاز به مراقب پرستار دارید؟
 • توان پرداخت مراقبت کودک در منزل، را تا چه میزان دارید؟
 • آیا کودک شما دچار بیماری خاصی است؟

آماده سازی کودک قبل از استخدام پرستار

قطعا کودک ممکن است در مواجه شدن با مراقب خود دچار چالش‌هایی شود و یا حتی ترس داشته باشد. این موضوع یک فرآیند کاملا طبیعی است؛ زیرا کودک قرار است ساعاتی را به‌ دور از خانواده و با فردی باشد که قبلا او را نمی‌شناخته است. با توجه به این موضوع بهتر است از قبل تمهیداتی برای آماده سازی کودک در نظر بگیرید:

 • کاملا طبیعی است که کودکان در ابتدا برای برقراری ارتباط با پرستار جدیدشان به مشکل برخورد کنند. ممکن است بچه‌ها از چند روز تا چند هفته، زمان نیاز داشته باشند تا به حضور فرد جدید در منزل عادت کنند.
 • بهتر است چند روز یا حتی چندین هفته قبل از حضور پرستار کودک در منزل، سعی کنید فرزندتان را به دوری از خودتان عادت دهید.
 • استخدام پرستار کودک یک موقعیت عاطفی جدید برای شما و فرزندتان است. به خود و فرزند خود فرصت کافی برای سازگاری با شرایط جدید را بدهید.
 • هر روز درمورد اتفاقات روز و تجربه و احساس فرزند خود با او صحبت کنید.

چگونه با مراقب یا پرستار خود رابطه خوبی برقرار کنیم؟

همان‌طورکه ما از پرستار کودک انتظار داریم که مطابق با خواسته‌های ما عمل کند. ما نیز باید بتوانیم رابطه خوب و منصفانه‌ای با مراقب کودک داشته باشیم. ایجاد ارتباط درست با پرستار کودک باعث می‌شود تا از لحاظ روحی و روانی هم پرستار در آرامش باشد و بهتر بتواند به کودک رسیدگی نماید.

ارتباط والدین با پرستار کودک و مادریار در منزل
مسئولیت های مادریاران برای کمک به والدین در مراقبت از نوزاد

در قدم اول بهترین کار اعتماد به دانش و مهارت پرستار کودک یا مادریار است؛ همچنین بیان خواسته‌ها و داشتن مکالمات شفاف درباره شرح وظایف پرستار کودک می‌تواند به ایجاد یک رابطه سالم بین والدین و مراقب کودک کمک نماید. برای اینکه پرستار بتواند در فرآیند مراقبت از کودک به‌درستی عمل کند، نیاز است نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • به مراقب خود توضیح دهید که دوست دارید چگونه با شما در ارتباط باشد.(ایمیل، پیامک، تماس تلفنی و یادداشت…)
 • مشکلات فرزندتان را با مراقب او درمیان بگذارید. مثلا کودک من خوب نمی‌خوابد، خوب غذا نمی‌خورد یا رفتار پرخاشگرانه دارد. عواملی را نیز بیان کنید که باعث استرس یا نگرانی کودک شما می‌شود.
 • برای موارد ضروری در دسترس باشید.
 • برنامه غذایی کودک را آماده کنید و از مراقب کودک، بخواهید طبق برنامه به کودک غذا بدهد.
 • به زمان‌بندی مراقب خود احترام بگذارید و برای تحویل گرفتن کودک در زمان مقرر دیر نکنید.

سوالات والدین درباره پرستار کودک از موسسات نگهداری از کودک

بهترین و امن‌ترین راه استخدام پرستار کودک استفاده از خدمات موسسات مراقبت از کودکان دارای مجوز است. اما برای این‌که بتوانید بهترین موسسه خدمات پرستاری را جهت استخدام پرستار، بیابید بهتر است جوانب مختلفی را مد نظر قرار دهید. در ادامه چک لیستی از سوالاتی که بهتر است از مراکز خدمات پرستاری قبل از اعزام پرستار بپرسید آورده شده است:
 • کیفیت خدمات پرستاری مرکز شما در چه سطحی است و چه امتیازی دارد؟
 • آیا موسسه پرستاری شما در 24 ساعت شبانه روز در دسترس و آماده خدمت رسانی است؟
 • آیا خدمات مراقبت از کودک در شرکت سلامت اول، در تمامی روزهای سال حتی ایام تعطیل نیز برقرار است؟
 • سطح تحصیلات مراقبین و پرستاران شما به چه میزان است؟
 • ارزش‌ها و فلسفه کاری مرکز شما در مورد مراقبت از کودک چیست؟
 • مرکز شما برای نگهداری از کودک، چه هزینه‌هایی دریافت میکند؟
 • پشتیبانی از نیازهای اضافی در طول مدت قرارداد به چه صورت است؟

خدمات پرستاری کودک در منزل سلامت اول

دوران کودکی از زیباترین و البته حساس‌ترین دوران زندگی است که در آینده و سرنوشت انسان بسیار تاثیرگذار است. همین مهم، اهمیت نگهداری و مراقبت حرفه‌ای از کودک را به‌خوبی نشان می‌دهند. یک پرستار کودک باتجربه، کاملا با تمامی نکات لازم برای رشد و پرورش کودک آشناست و می‌تواند گزینه مناسبی برای پرستاری و مراقبت از فرزندان دلبندتان باشد. پرستاران کودک حرفه‌ای به خوبی با انواع نیازها و شرایط سنین کودکی آشنا هستند و حتی بیماری‌های رایج دوران خردسالی را میشناسند و به عنوان افرادی متخصص در کنار شما هستند تا بهترین نگهداری روحی و جسمی را از کودکتان فراهم آورند.

خدمات مراقبت و نگهداری از کودکان در منزل
استخدام پرستار کودک در منزل

موسسه پرستاری سلامت اول از تیمی از پرستاران مجرب تشکیل شده که کاملا تحت نظارت خود موسسه پرستاری سلامت اول انجام وظیفه می‌کنند.
کارشناسان سلامت اول تمامی سوابق تحصیلی و حرفه‌ای پرستاران کودک را پیش از استخدام بررسی کرده، سپس فردی متخصص و مطابق با شرایط شما به منزل اعزام خواهند کرد.
برای اطلاع از شرایط و اعزام فوری پرستار کودک در منزل، با کارشناسان مرکز خدمات پرستاری سلامت اول تماس بگیرید.

دیدگاه خود را مطرح کنید
19 دیدگاه
پرستار کودک
سهیلا

برای سن های بالاتر هم امکان پرستاری هست؟ 16 ساله نیاز به مراقبت داره به علت بیماری

پرستار کودک
parisa nabi

سلام دوست عزیز
بله، برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز در تماس باشید.

پرستار کودک
seyed

سلام پرستار کودک کودک رو تا مهد هم همراهی میکنه؟ و اونجا هم مراقبت کنه ازش؟

پرستار کودک
parisa nabi

سلام بله این امکان وجود دارد.

پرستار کودک
مهدی اصغری

سلام دختر من تصادف کرده نیاز به پرستار داره. پرستار کودک مناسب تر هست یا پرستار بیمار؟

پرستار کودک
parisa nabi

سلام مهدی عزیز
وابسته به شرایط فرزندتون متغییر است و میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 1527 در ارتباط باشید.

پرستار کودک
نوید

میتونیم برای مدت کوتاه مثلا برای مسافرت چندروزه از خدمات پرستاری استفاده کنیم؟

پرستار کودک
afrouz

سلام پرستارای مرکز شما چقد قابل اعتماد هستند… ملاک اعتماد به پرستار در دفتر شما چطور؟ که با کودک بدرفتاری نکنن خدای نکرده دزدی نکنن فامیل یا دوستاشونو به خونه نیارن.. من دنبال یه پرستار خوب و قابل اعتماد میگردم بعضی از همکارام تجریه خوبی از پرستار گرفتن ندارن و این منو نگران میکنه

پرستار کودک
حمید

سلام من مادرم 25 سابقه مربی مهد کودک داره و 6 سال هم پرستار بچه هستن و بازنشته
و در مهد کودک های به نام منطقه 6 بودن
با این رزومه سنگین موردی تا حالا پیدا نشده که فقط اموزش بخواهند وکار منزل نداشته باشه؟

پرستار کودک
کارشناس پرستاری سلامت اول

سلام وقت بخیر
لطفا با شماره 1527 تماس بگیرید راهنمایی کنیم

پرستار کودک
رژان

کار منزل به عهده پرستار کودک نیست. پرستار کودک مستخدم که نيست فقط امور مربوط به کودک و اتاق کودک جزء وظایفشه

پرستار کودک
مهراد هدایت

سلام
بسته به قراردادی که نوشته میشه شرح وظایف می تونه تغییر کنه.

پرستار کودک
شبنم

سلام و عرض خسته نباشید. آیا پرستار کودک در منزل به کارهای منزل هم رسیدگی میکنه؟

پرستار کودک
مهراد هدایت

سلام
بله یکی از وظایف پرستار در منزل رسیدگی به کارهای خانه است.

پرستار کودک
سارو صفری

سلام . برای پرستاری کودکان در چه رنج سنی است؟

پرستار کودک
Mehrad

سلام
پرستار کودک معمولا برای کودکان از نوزادی تا حدود نوجوانی مورد استفاده قرار می گیرد.

پرستار کودک
سارو صفری

سلامت اول بسیار عالی هست

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

4 + 1 =

تماس 1527