پرستار سالمند: مراقبت و نگهداری از سالمند

ضرورت وجود یک پرستار سالمند خوب، در خانه‌هایی که فرزندان نمی‌توانند زمان زیادی را برای ولدین موسن خود بگذارند؛ احساس می‌شود.

ارائه خدمات پرستاری، مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل، جزو مهم‌ترین خدمات شرکت پرستاری سلامت اول می‌باشد.

والدین نعمت‌های بزرگ و با‌ارزشی هستند که در دوران کهنسالی، به کمک فرزندان خود نیاز دارند. اما متاسفانه، به دلیل مشغله‌های زیاد کاری و فکری افراد امروزی؛ آن‌ها نمی‌توانند زمان کافی را برای سالمندان خود بگذارند.

پرستاران مجرب و کاربلد سلامت اول با سال‌ها تجربه درخشان، با ارائه خدمات پرستاری، مراقبت و نگهداری از سالمندان عزیزتان در منزل، می‌توانند به شما کمک کنند که دیگر نگران والدین مسن خود نباشید؛ و آن‌ها را با خیال راحت به پرستاران متخصص ما بسپارید.

پرستار سالمند در منزل، به بهترین نحو از شخص کهنسال مراقبت و نگهداری می‌کند و نمی‌گذارد که او احساس تنهایی کند.

خدمات مراقبتی 24 ساعته 

به دلیل اینکه، سالمندان در یکی از حساس‌ترین دوران زندگی خود به‌سر می‌برند و توانایی خود را برای انجام برخی از کار‌ها از دست داده‌اند، مراقبت و نگهداری از آن‌ها نیازمند دانش و تجربه می‌باشد.

کادر مجرب پرستاران سلامت اول، خدمات پرستاری، مراقبت و نگهداری از سالمندان را با ابلا‌ترین کیفیت و به صورت 24 ساعته به شما ارائه می‌کنند.

مجموعه پرستاران سلامت اول؛ متشکل از پرستاران متخصص و باتجربه می‌باشد. بنابراین، شما می‌توانید مسئولیت مراقبت و نگهداری از سالمندان گران‌بهای خود را به پرستاران ما بسپارید.

هزینه خدمات نگهداری از سالمند در منزل

 تعرفه و قیمت خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل  سالیانه توسط شورای عالی بیمه و خدمات درمانی به مراکز خدمات مراقبتی ابلاغ می‌شود. شرایط خانواده‌ها و خدماتی که مد نظر دارند بسیار متفاوت است و می‌تواند بر هزینه پرداختی تاثیرگذار باشد و ما این موضوع را در سلامت اول به خوبی درک می‌کنیم. خدمات پرستاری از سالمند در موسسه خدمات پرستاری سلامت اول بر اساس درخواست و نیاز شما خانواده‌های عزیز ارائه می‌گردد.

یکی از اهداف اصلی ما در موسسه پرستاری سلامت اول، این است که خانواده‌های سالمندان برای دریافت خدمات نگهداری سالمند در منزل، کمترین دغدغه مالی را داشته باشند و در سریع‌ترین زمان ممکن بهترین پرستار را برای مراقبت و نگهداری از سالمند عزیز خود بیابند؛ از همین رو با فراهم کردن بستری برای استخدام پرستاران سالمند حرفه‌ای در سراسر تهران، و تعیین حقوق و دستمزد پرستاران نگهدار سالمند، براساس تعرفه‌های مصوب قانونی، اکنون تمام همشهریان عزیز تهرانی می‌توانند از بهترین سطح خدمات نگهداری سالمند در منزل در کمترین زمان ممکن، بهره‌مند شوند.

توصیه می‌کنیم برای انتخاب پرستار مناسب و متخصص برای مراقبت از سالمندان عزیزتان، این ویدئوی کوتاه از سلامت اول را مشاهده کنید.

وظایف و ویژگی‌های پرستار سالمند

پرستار سالمند، شخصی است که با نیازها و شرایط ویژه سالمندان به خوبی آشنایی دارد و مسئولیت مراقبت و نگهداری از سالمندان را برعهده می‌گیرد. پرستاران و مراقبان سالمند بر طبق میزان تحصیلاتشان و تجربیات گذشته، به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند: مراقب و نگهدار سالمند، پرستار یا بهیار، که زیر نظر پزشک کار می‌کند و پرستار سالمند. هر سالمند یا خانواده او می‌توانند با‍‌توجه به نیاز و انتظارات خود، از خدمات هر کدام از پرستاران برای سالمند استفاده کنند. ویژگی‌ها و وظایف پرستار سالمند عبارت است از:

مسئولیت‌پذیر

اجرای دستورات پزشکی، تزریق انسولین، گاواژ، لاواژ و مراقبت از زخم

منظم و پاکیزه

مراقبت از سوند، تعویض پانسمان، سرم تراپی کنترل درد

مرتب و صبور

تزریقات وریدی و عضلانی، طبق دستور پزشک برای پیشگیری از عفونت

دقیق و محتاط

مانیتور فشار خون، قند خون، ضربان قلب، دمای بدن، تعداد تنفس، گردش بردن سالمند و خواندن کتاب برای سالمند

متعهد و وفادار

حفظ ارتباط با پزشک سالمند، گزارش تغییرات سلامتی و تغییرات نسخه دارویی سالمند

همراه و همدم

همراهی کردن با سالمند برای پیاده روی، نامه نوشتن یا پیغام گذاشتن از طرف سالمند، کمک به انجام فعالیت های بدنی سالمند

خدمات پرستار سالمند در منزل

با‌توجه به افزایش روز افزون تعداد سالمندان و همچنین نبود زمان کافی فرزندان، برای مراقبت از والدین سالمند خود؛ احساس نیاز به پرستار سالمند خیلی بیشتر از گذشته وجود دارد. شرکت پرستاری سلامت اول؛ با ارائه خدمات پرستاری و مراقبت از سالمندان در منزل؛ می‌تواند کمک خیلی بزرگی به خانواده‌ها کند و با اعزام پرستاران ماهر و خبره می‌تواند باعث آرامش خاطر شما عزیزان شود.

موسسه پرستاری سلامت اول، با کادر پرستاری مجرب خود در زمینه؛ پرستاری و مراقبت از سالمندان در منزل، سازماندهی مصرف دارو و کمک به روند درمان در صورت بیمار بودن، همراهی و کمک پرستاران به سالمندان در‌جهت سهولت انجام کار‌های روزانه، ایجاد فضای دوستانه برای سالمندان و… خدمات با‌کیفیت ارائه می‌دهد. پرستاران سلامت اول تمام تلاش خود را می‌کنند؛ تا فضای خانه را برای سالمندان به محیط خیلی بهتری تبدیل کنند و کمک کنند تا افراد کهنسال کمبود و جای خالی فرزندان خود را کمتر حس کنند.

خدمات مراقبتی و نگهداری از سالمند

سلامت اول می‌تواند تمام خدمات پرستاری، مراقبتی و نگهداری از سالمندان در منزل را منطبق با انتظارات و خواسته هر خانواده؛ به آنان ارائه کند. پرستاران سالمند در منزل؛ خدمات را در قالب: خدمات نگهداری و پرستاری، درمانی، بهداشتی، همراهی عاطفی، کمک در انجام کار‌های روزانه، تنظیم برنامه غذایی و انجام تمرینات ورزشی و… می‌باشد. خدمات پزشکی – درمانی نوع دیگری از خدمات مراقبتی سالمند است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

خدمات پزشکی طب سالمند و رسیدگی درمانی سالمند در منزل

در صورتی که سالمند مبتلا به بیماری باشد، که درمانش نیازمند تجهیزات خصی است؛ می‌توان از خدمات پزشکی طب سالمند در منزل استفاده کرد. بدین صورت که؛ پزشک به منزل سالمند می‌رود و بیماری وی را شناسایی می‌کند و سپس برنامه‌ای برای درمان می‌چیند. این روند درمان می‌تواند به صورت دوره‌ای باشد و پزشک در تاریخ‌های مشخص به منزل سالمند سر بزند.

متخصصین فعال در حوزه طب سالمند با تکیه بر دانش و مهارت خود این توانمندی را دارند تا از افراد سالمند و کسانی که بیشتر از 65 سال سن دارند مراقبت نمایند. آموزش هایی که این پزشکان طی دوران تحصیلی خود دیده اند به آن ها مهارت بالایی جهت تامین سلامت سالمندان اعطاء کرده اند و این موضوعی است که نباید نادیده گرفته شود.

وظایف و مسئولیت‌های پرستار سالمند روزانه در منزل
استخدام پرستار سالمند از موسسه پرستاری سلامت اول

اگر سالمند به بیماری خاصی مبتلا باشد و بابت این موضوع، تحت نظر پزشک باشد، مراقب سالمند باید دارو‌های او را که پزشک تجویز کرده است، به موقع به سالمند بدهد و مطمئن شود که سالمند در زمان مناسب دارو‌های خود را مصرف می‌کند. علاوه بر این پرستار سالمند، باید در صورت نیاز، به‌صورت روزانه و هفتگی فشار خون، میزان قند خون (برای افراد دیابتی) و دمای بدن فرد سالمند رااندازه‌گیری کند و بسنجد.

در ارائه خدمات پرستاری سالمندان، مدعی هستیم!

پرستاران در شرکت خدمات پرستاری سلامت اول، دوره‌های کامل آموزشی را در ‌جهت مراقبت و نگهداری از سالمندان، کودکان و بیماران می‌گذرانند و تجربیاتی کسب می‌کنند. پرستاران یاد‌‌می‌گیرند که خیلی سریع خود را با شرایط وفق دهند و آمادگی لازم را در مواجهه با هر موقعیتی را داشته‌باشند.

شرکت پرستاری سالمند سلامت اول، باتوجه به نیازهای روزافزون افراد سالمند، خدمات مراقبتی و پرستاری سالمند در منزل را با قیمت مناسب و ارزان و باکیفیت بالا ارائه می‌دهد.

مراقبان سالمند، می‌تواند با در نظر‌گرفتن نیازهای سالمندان، خدماتی را ارائه می‌دهند که باعث بهبود آسایش و سلامت آن‌ها شود.

در صورت استفاده از خدمات پرستار سالمند در منزل، دیگر نمی‌خواهد سالمند بیمار خود را تنها در بیمارستان بستری کنید. هزینه استفاده از خدمات پرستار سالمند بیمار در منزل در مقایسه با بستری وی در بیمارستان بسیار به‌صرفه است و سالمندان می‌توانند از تمام آن خدمات مراقبتی و پزشکی، با کیفیت بیشتر، قیمت خیلی کمتر و به‌صورت خصوصی بهره‌ببرند.

خدمات نگهداری و پرستاری سالمند در منزل

خدمات پرستاری، مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل با‌توجه به خواسته و میزان سلامتی فرد سالمند می‌باشد. پرستاران سالمند سلامت اول از تخصص ابتدایی پزشکی برخوردار هستند و زیر‌نظر پزشک معالج سالمند؛ اقدامات درمانی را در جهت بهبود وی انجام می‌دهند.

مزیت پررنگ استفاده از خدمات پرستار در منزل برای سالمند در مقابل بستری کردن او در بیمارستان این است که؛ علاوه بر قیمت مناسبی که دارد؛ سالمند در محیط آشنا و صمیمی خانه روند درمان خود را طی می‌کند، همچنین در منزل فضای کافی وجود دارد و نمی‌خواهد نگران شلوغی و نبود جا در بیمارستان بود و تمام خدمات پزشکی و درمانی را باکیفیت‌تر و به طور خصوصی دریافت می‌کند.

استخدام پرستار سالمند آقا
نگهداری از سالمند آقا در منزل

صحبت و همراهی عاطفی از سالمند یکی دیگر از مزایای استفاده از خدمات پرستاری در منزل است. سالمندانی که به‌صورت تنها زندگی می‌کنند، پرستاران علاوه‌بر مراقبت و نگهداری از آن‌ها، با صحبت کردن با سالمندان، آن‌ها را از حالت منزوی خارج می‌کنند و بدین صورت از افسرگی ‌آنان جلوگیری می‌شود. پرستاران سالمند نقش بسزایی در سرگرم‌کردن و پر‌کردن اوقات فراغت سالمند دارند.

مراقبان آموزش دیده فعالیت‌های متنوعی را برای پر کردن اوقات فراغت سالمند انجام می‌دهند. مانند:

 • بردن سالمند به خارج از منزل برای بهتر شدن روحیه او
 • داستان گفتن و خواندن مطالب مورد علاقه سالمند برای او
 • انجام فعالیت‌های سرگرم کننده مانند بازی‌های ساده و قابل درک برای سالمند
 • کمک به پیاده‌روی سالمند در داخل یا خارج از منزل
 • ارسال پیام یا نوشتن متن یا نامه از طرف فرد مسن
 • کمک در انجام ورزش‌های سبک و مناسب سالمند

مزایای مراقبت از سالمند در منزل

همیشه انتخاب یک گزینه از میان سایرین، مستلزم وجود مزیت در آن گزینه است؛ استفاده از خدمات پرستاری سالمند در منزل در مقایسه با سایر روش‌های مراقبت از سالمند سالم یا بیمار، مستثنا نیست و  باید مزیت‌هایی داشته‌باشد تا مورد استفاده قرار‌گیرد. بله همان طور که می‌دانید، استفاده از خدمات پرستار در منزل مزایای بیشماری دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. عوامل زیادی می‌تواند در شرایط و شیوه مراقبت از سالمند در منزل تاثیر‌گذار باشد. این موارد شامل: میزان توانایی جسمانی و روحی سالمند، میزان سلامت یا بیماری، نوع بیماری، انجام عمل جراحی و… می‌باشد. با در نظر گرفتن این شرایط می‌توان بهترین پرستار را متناسب با وضعیتتان انتخاب کنید و از خدمات آن استفاده کنید.

مزایای نگهداری از سالمندر در منزل توسط پرستار عبارت است از:

 • دریافت خدمات مراقبتی و پزشکی به صورت خصوصی
 • آرامش بیشتر سالمند و احاس امنیت کردن
 • مراقبت‌های بیشتر بعد از عمل جراحی
 • نظارت بیشتر بر سالمند
 • هم‌صحبتی و ایجاد فضای صمیمانه
 • ایجاد آرامش خاطر برای خانواده‌ها
 • نگه‌داری و مراقبت از حیوانات سالمند در منزل خودش

یکی از ملاک مهم استخدام از خدمات پرستاری در منزل؛ حفظ اعتماد به نفس، افزایش احساس امنیت و آسایش بیشتر شخص مسن می‌باشد. زمانی که سالمندان در خانه خود بمانند و آنجا ازشان مراقبت شود؛ چون که با محیط منزل خود آشنا هستند احساس خیلی خوبی دارند.

پرستاری و نگهداری از سالمند در منزل

هنگامی که برای مراقبت از یک سالمند در منزل شخصی خود تصمیم می‌گیریم، باید درنظر داشته باشیم که وجود لوازمی که شخص مسن به استفاده از آن‌ها عادت دارد، همواره باعث ایجاد آرامش و حفظ عزت نفس در سالمند می‌شود. مخصوصا، مسنی که در منزل خود تحت مراقبت قرار می‌گیرد، مراقبت‌های خصوصی متناسب با وضعیت و شرایط خود را از طرف مراقب یا پرستار سالمند دریافت می‌کند. علاوه براین، یک پرستار خصوصی سالمند، می‌تواند روابط دوستانه بهتری نسبت به زندگی در خانه‌های سالمندان، برای شخص کهنسال به‌وجود آورد.

همچنین، زمانی که شخص مسن نیازمند مراقبت‌های مخصوصی است، امکان دارد نیازهای او در محیط بزرگتری مانند خانه‌های سالمندان چون تنها است، احساس خوبی ندارد. اما با مراقبت در خانه خودش، سالخوردگان می‌توانند به‌طور صمیمی‌تر و با کمک‌های شخصی مورد نیاز خود، روزگار خود را با آرامش بیشتری در کنار خانواده خود، سپری کنند.

پرستاری سالمندان دچار ناتوانی جسمی و ذهنی

مراقبانی که از افراد مسنی که از نظر جمسمانی و ذهنی بسیار ناتوان هستند و نمی‌توانند به راحتی و تنهایی حرکت کنند و یا مشکلات ذهنی دارند؛ باید از تخصص و مهارت‌های زیادی برخوردار باشند. در مواردی که سالمند قادر به انجام هیچ‌کاری نیست؛ پرستار باید خیلی دوستانه با او رفتار کند و نوعی برخورد نکند که عزت نفس سالمند خدشه‌دار شود.

پرستاری از سالمند پوشکی

برخی از‌ سالمندان به علت بیماری، ناتوانی جسمانی زیاد، مشکل حافظه و… نمی توانند ادرار و مدفوع خود را نگهدارند و باید حتما از پوشک استفاده کنند. پرستاری که وظیفه نگهداری از سالمند پوشکی را به عهده دارد؛ باید روش اصولی بستن و تعویض پوشک را بداند و همچنین بتواند نظافت کامل شخص را انجام دهد و به بهداشت سالمند رسیدگی کند.

برخلاف تصوری که وجود دارد؛ استفاده از پوشک مخصوص سالمندان نیازمند دانستن نکات و مواردی می‌باشد که پرستار باید قبل از به‌عهده گرفتن این مسئولیت، آموزش‌های لازم را دیده‌باشند تا بتوانند این کار را درست و اصولی انجام دهند.

وظایف پرستار سالمند در انجام امور روزانه سالمند

وظایف پرستار سالمند در منزل بسیار گسترده است. مراقب سالمند با انجام دادن وظایف خود با توجه به اصول مراقبتی می‌تواند به حفظ سلامتی و بالابردن کیفیت زندگی سالمند کمک کند. درصورتی که سالمند تحت مراقبت دارای بیماری مزمن حاد باشد، وظایف و مسئولیت‌های پرستار سالمند بیشتر شامل فراهم آوردن مراقبت‌های تخصصی و پزشکی مانند انجام تزریقات، کنترل فشار و قندخون و رعایت رژیم غذایی سالم برای سالمند می‌شود. از طرفی نگهداری از سالمند سالم، علاوه‌بر نظارت بر مصرف داروها، بیشتر شامل توجه به روحیه و سلامت روان فرد مسن می‌شود؛ فعالیت‌هایی همچون پیاده‌روی، مرور خاطرات، بازی‌های رومیزی مانند شطرنج و بافتنی از اصلی‌ترین وظایف پرستار مراقب سالمند است.
در ادامه به بررسی دقیق‌تر انواع وظایف پرستاران در مراقبت از سالمندان و کمک به رفع نیازهای روزانه آن‌ها می‌پردازیم.

مسئولیت های پرستار سالمند در رسیدگی به امور شخصی

پرستاران سالمند در مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل با طیف گسترده‌ای از وظایف در رسیدگی به امور شخصی افراد سالمند، سر و کار دارند. مراقبان سالمند، مسئولیت بهبود بهداشت فردی و بهداشت فیزیکی را بر عهده دارند که شامل: مراقبت و توجه به بهداشت بدنی، تمیزی و تغییر لباس می‌شود.

استخدام پرستار نیمه وقت و تمام وقت سالمند در منزل
اعزام پرستار سالمند نیمه وقت و تمام وقت در منزل تهران

علاوه براین، پرستاران سالمند به دقت برخی از امور روزمره شخصی افراد سالخورده  از قبیل: رسیدگی به نیازهای تغذیه‌ای، مدیریت داروها، تعامل با افراد دیگر در تشخیص و رفع مشکلات عملکرد جسمانی را مدیریت می‌کنند. در ادامه لیستی از مهمترین موارد که پرستار باید در نگهداری از سالمند به آن ها توجه کند را مشاهده می‌کنید:

 • کمک به شست‌و‌شو و دوش گرفتن سالمند
 • شست و شوی ملحفه و روتختی سالمند
 • آراستن سالمند (شانه کردن موهای سالمند، اصلاح سالمند)
 • کمک به بهداشت دهان و دندان فرد کهنسال
 • مراقبت های مربوط به بی اختیاری اداری و اجابت مزاج سالمند و نظافت وی
 • انجام امور نظافتی منزل فرد مسن
 • در مواردی که سالمند دارای شرایط ویژه پزشکی است، باید برای انجام امور منزل از کمک دیگران بهره‌مند شود. مراقبان می‌توانند بسیاری از امور منزل را انجام دهند.
 • شستن لباس‌ها
 • آشپزی کردن
 • بیرون بردن زباله‌ها
 • انجام امور سبک منزل
 • سایر خدمات تخصصی
 • کمک به تحرک و قدم زدن سالمندان
 • پوشاندن لباس
 • کمک به خوابیدن در تخت خواب
 • جابجایی روی ویلچر
 • جابجایی از روی تخت، روی ویلچر یا صندلی
 • غذا دادن به سالمند
 • کمک به بهداشت فردی کهنسال

وظایف پرستار در نگهداری سالمند آلزایمری

بیماری‌های شایعی وجود دارند که در آن‌ها نگهداری از سالمند نیازمند حساسیت‌های بیشتری است. آلزایمر، یکی از این بیماری هاست که متأسفانه، در سنین بالا، گریبان‌گیر برخی از کهنسالان می‌شود. توجه به نکات زیر، در نگهداری و مراقبت از سالمند آلزایمری، می‌تواند هم برای پرستار سالمند و هم برای فرد مسن، مفید باشد:

 • یکی از وظایف مهم مراقب سالمند ، حفظ و برقراری رابطه صمیمانه با سالمند است. برخی اوقات که سالمند بیماری‌های خاصی دارد،  اهمیت این نکته بیشتر نمودار می‌شود.
 • در نگهداری درست از بیماران آلزایمری، یکی از نکات اصلی برقراری ارتباط چشمی است.
 • برای برقراری ارتباط کلامی بهتر، دست بیمار الزایمری را بگیرید.
 • سوالات کوتاه از سالمند بپرسید و به جای سوالات تکراری و کلیشه ای سعی کنید سوالاتی بپرسید که سالمند به درستی از حالات جسمی و روحی خود به شما بگوید.
 • تا جایی که میتوانید سوالات کوتاه با جواب های مختصر و خلاصه اماده کنید و بپرسید تا سالمند اذیت نشود و نخواهد زیاد فکر کند

وظایف پرستار در بهداشت شخصی سالمند

جزو وظایف مهم مراقب سالمند، انجام کارهای روزمره و شخصی سالمند است.

پرستار سالمند در منزل با تجربه بالا و مجوز رسمی

کارهایی مانند مرتب کردن و پوشیدن لباس های مرتب،اصلاح مو،عطر زدن و دوش گرفتن مداوم،موجب بالا بردن روحیه سالمند خواهد شد.

پرستار  سالمند باید نظافت شخصی را رعایت کند و ظاهر خود را آراسته نگهدارد و وظایفی را برعهده بگیر. این وظایف شامل:

در مراقبت از سالمند؛ رسیدگی به آراستگی سالمند و پوشش او اهمیت زیادی دارد. توجه به نکات زیر هنگام لباس پوشاندن و حذف آراستگی سالمند برای پرستار ضروری به نظر می‌رسد:

 • لباس‌های راحت انتخاب کنید. اگر از کمربند‌های کشی راحت استفاده کنید لباس پوشیدن سالمند و یا تعویض لباس برای وی ساده‌تر خواهد بود به‌شکلی که ممکن است خودش بتواند لباس بپوشد.
 • بهتر است لباس هایی را که میخواهیم سالمند بپوشد مرتب در جایی که سالمند دسترسی راحت دارد قرار دهیم.
 • در صورتی که سالمند با مسواک زدن راحت نیست میتواند با دهان شویه دهان خود را تمیز کند.
 • در حمام و سرویس بهداشتی بهتر است دستگیره های مقاوم و محکم نصب شود و مراقب مراقبت مداوم از نزدیک داشته باشد.
 • دوش گرفتن سالمند باید کوتاه باشد و بهترین میزان آن دوبار در هفته است.
 • رفتن به حمام یا وان برای سالمند کمی مشکل است گاهی می‌توانید از شستشوی سر در سینک ظرف‌شویی یا لگن استفاده کنید.

وظایف مراقب سالمند در جلوگیری از افتادن و زمین خوردن 

یکی از اتفاقاتی که معمول است و رایج،زمین خوردن و افتادن از بلندی است. این افراد به دلیل ضعف جسمانی که دارند ممکن است به‌راحتی زمین بخورند و متأسفانه به‌دلیل ضعف جسمانی آسیب‌های جدی ببینند. می‌توان برای جلوگیری از این سری اتفاق ها تدابیر پیشگیرانه‌ای را  اندیشید:

 • کم کردن خطرات و موانع مانند برداشت فرش ها و قالیچه های کوچک میتواند در راستای بالا بردن امنیت سالمند  گامی باشد.
 • سیم ها را چک کنید و تمامی کابل های خراب را بردارید و در صورت امکان دسترسی به وسایل برقی غیر ضروری را از سالمند بگیرید.
 • لوازم خانگی اضافه ای را بردارید که  پیمودن مسیر سالمند را سخت می‌کنند.
 • سعی کنید با نصب نرده در راه پله ها و سرویس بهداشتی امنیت سالمند را بالاتر ببرید.
 • به صورت مداوم چک کنید تا موانع خطرناکب سر راه سالمند نباشد.
 • نور کافی برای خانه در تمام قسمت‌ها ایجاد کنید. در همه قسمت‌های خانه از چراغ خواب استفاده کنید.

نقش و وظیفه پرستار در رسیدگی به ورزش فرد سالخورده

برای سلامت قلب و مفاصل، ورزش بسیار مؤثر می‌باشد؛ همچنین ورزش کردن باعث می‌شود سالمند خواب راحت‌تری داشته باشد. پرستار سالمند باید زیر نظر پزشک معالج برای تحرک و ورزش سالمند برنامه ریزی کند.

خدمات پرستاری سالمند در منزل نقش پرستار سالمند در افزایش انگیزه و امید به زندگی سالمند

پرستار سالمند با در نظر گرفتن نکات زیر می‌تواند سالمند تحت مراقبتش را برای داشتن یک زندگی فعال تشویق کند:

 • پرستار سالمند می‌تواند برای تفریح و ورزش سالمند یک برنامه ثابت پیاده‌روی تنظیم کند که این پیاده‌روی برای هم پرستار و هم سالمند مفید خواهد بود.

 • سالمند نباید احساس بی فایده بودن کند؛ به همین علت پرستار می‌تواند با انجام مراقبت‌های لازمه در کارهایی مانند آبیاری گیاهان و یا کارهای کوچک مشابه از سالمند کمک بگیرد.

 • برای سالمندی که توانایی جابجا شدن ندارد، پرستار می‌تواند از ورزش‌های ساده و سبکی مانند حرکت دادن یک وسیله سبک شروع کند.

 • درصورتی که سالمند در راه رفتن مشکل دارد، پرستار سالمند می‌تواند برای ورزش کردن سالمند از دوچرخه‌های ثابت استفاده کند که فشار کمتری به زانو می‌آورند.

 • بدن سالمند، به‌خصوص در هوای گرم، باید هیدراته بماند و دچار کم آبی نشود. پرستار سالمند باید این موضوع را تحت نظر داشته باشد و در طول ورزش، مرتب به سالمند آب یا آب میوه تعارف کند تا سالمند دچار احساس تشنگی نشود.

سایر خدماتی که می‌توان به سالمندان در منزل ارائه نمود:

 • گفتار درمانی سالمندان:
  کارشناسان گفتار درمانی به سالمندان حین نگه داری و مراقبت از آن‌ها کمک می‌کنند توانایی برقراری ارتباط واضح و صحبت کردن خود را به‌دست بیاورند یا تقویت کنند.
 • کاردرمانی سالمندان:

  متخصصان کاردرمانی به سالمندی که دچار ناتوانی‌های فیزیکی یا روحی شده کمک می‌کنند تا بتواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد و برای انجام آن‌ها به کمکی احتیاج نداشته باشد؛ نهایتا این متخصصان، به کسب آزادی عمل سالمندان کمک می‌کنند.

 • فیزیوتراپی سالمندان در منزل:

  خدمات فیزیوتراپی برای سالمندان به علت ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزانه می‌تواند بسیار مؤثر باشد و در بهبود عملکرد جسمانی سالمندان تاثیرگذار باشد. برای این خدمات می‌توانید از یک فیزیوتراپ خبره کمک بگیرید.

 • خدمات روانپزشکی:

  در سالمندان به علت بیماری‌های جسمانی قابل توجه، اختلالات روانی سالمند آشکار نمی‌شود. به همین دلیل، مرکز سلامت اول به خواسته خانواده‌ها، خدمات اعزام مشاورین روانشناس خود به منزل سالمند را نیز به بقیه خدمات این مرکز اضافه کرده است.

 • متخصص تغذیه برای سالمندان:
  متخصصان تغذیه با حضور در منزل سالمند و انجام ارزیابی‌های لازم برنامه غذایی و توصیه‌های مناسب را به سالمند ارائه می‌دهند.

پرستار سالمند خوب، چه نکاتی را باید در نظر بگیرد؟

برای یک پرستار سالمند ریزبین بودن بسیار مهم است و باید تمامی جزئیات را ثبت و یادداشت کند و به نیازهای سالمند توجه داشته باشد؛ به عنوان پبشنهاد به پرستاران سالمند، اگر تا اکنون یک دفتر یادداشت تهیه نکرده‌اید تهیه کنید که نتیجه شما را غافل گیر می‌کند.

 • منظم بودن:

  منظم و سروقت بودن پرستار سالمند بسیار مهم است؛ سالمندان داروهایی مصرف می‌کنند که باید حتما سروقت مصرف شوند. از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باید شکست پرستار در نگهداری از سالمند شود بی‌نظمی می‌باشد.

 • توانایی کنترل عواطف و احساسات:

  پرستار نباید حین نگهداری از سالمتد تحت تأثیر احساسات قرار بگیرد و باید بتواند خودش را در مقابل سالمند کنترل کند و اجازه بروز احساسات را به خودش ندهد. از راه‌هایی که می‌توان برای کنترل احساسات استفاده کرد مدیتیشن است که باعث تسلط بر احساسات خواهد شد.

 • انعطاف پذیری:

  پرستار سالمند روزهای متفاوتی را تجربه خواهد کرد، پرستار سالمند نمی‌داند که طی آن روز چه چیزهایی در انتظارش است. به همین دلیل، پرستار سالمند باید انعطاف پذیر باشد و بتواند خودش را با اتفاقات محیط وفق دهد. پرستار سالمند باید برای اتفاقات احتمالی آماده باشد و به سرعت عکس العمل نشان دهد.

 • قدرت و توانایی فیزیکی و ذهنی:
   کار پرستار در نگهداری از سالمند به‌گونه‌ای است که ممکن است در طی روزهای زیادی استراحت نداشته و یا استراحت کمی داشته باشد. بنابراین، پرستار فرد کهنسال  باید توانایی فیزیکی و ذهنی خوبی داشته باشد تا بتواند در طول زمان کار، دچار کمبود انرژی نشود. ورزش کردن راه مناسبی برای تقویت قدرت فیزیکی بدن پرستاران است. همچنین، پرستار می‌تواند از تمرین‌ها و بازی‌های فکری برای تقویت ذهن استفاده کند.
 • توانایی استراحت در زمان محدود:
   در نهایت مهم‌ترین نکته در این مورد برای پرستار سالمند در منزل این است که هر زمان که می‌تواند  استراحت کند. خستگی، تأثیر بسیار بدی بر ذهن و کارایی یک پرستار دارد. بنابراین، پرستار باید از هر زمان کوتاهی برای استراحت کردن استفاده کند.
 • نگهداری سالمند باید سالمند محور باشد:
  همانطور که گفته شد، هر سالمند یک انسان است و حقوقی برابر با سایر انسان‌ها دارد. بنابراین، پرستار نیز در مراقبت از سالمند؛ باید با او مانند سایر انسان‌ها رفتار کند. پرستار سالمند باید در کنار مراقبت پزشکی، آزادی و شخصیت سالمند را نیز در نظر بگیرد. این یک نگرش صحیح برای شروع کار یک پرستار است.

قیمت و تعرفه پرستاری سالمند در منزل

تنوع و سطوح خدمات در مرکز ارائه خدمات مراقبتی- پرستاری سلامت اول از نظر تخصصی سطوح مختلف را در بر می‌گیرد. مدت زمانی که سالمندان تمایل به دریافت خدمات دارند نیز با توجه به شرایط می‌تواند بازه‌های مختلف را در بر گیرد.

پرستاری و نگهداری سالمند با قیمت ارزان
توصیه‌های مهم در دریافت خدمات پرستار سالمند باکیفیت و با هزینه مناسب

از این رو سالمندان و خانواده‌های گرامی با تماس و برقراری ارتباط با مشاورین سلامت اول که به صورت 24 ساعته آماده خدمات‌رسانی هستند، می‌توانند از جزئیات هزینه خدمات اطلاع یابند.

عوامل موثر در تعیین نرخ و قیمت پرستار سالمند

روش‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها در هزینه‌های خدمات مراقبتی در منزل صرفه‌جویی کرد. اما برای این‌کار در ابتدا باید عواملی که در تعیین هزینه موثراند را شناسایی و با استفاده از مشاوره‌های کارشناسان مجرب مناسب‌ترین راه کار برای کاهش هزینه را در نظر بگیریم:

 • نوع خدمات موردنیاز(مراقبتی، درمانی، توانبخشی):
  از آن جا که انواع خدمات پرستاری سالمند از جمله مراقبتی، درمانی و توانبخشی، می‌تواند در مصرف منابع پزشکی، داروهای لازم و همچنین تخصص مورد نیاز برای درمان و بهبود سلامت فیزیکی تأثیرگذار باشد، انتخاب و ارائه صحیح نوع خدمات پرستار سالمند از جهت تعیین هزینه‌های درمانی، بسیار حائز اهمیت است.
 • سطح سلامتی و توانایی جسمانی سالمند:
  سلامت جسمانی به عنوان پارامتری اساسی، میزان نیاز به مراقبت‌های پرستاری، نوع درمان و توانبخشی، شدت استفاده از خدمات دارویی و تجهیزات پزشکی و همچنین نیاز به تغییرات و اصلاحات در شرایط زندگی سالمندان را تعیین می‌کند. بنابراین، سطح سلامت سالمندان و میزان نیاز آن‌ها به مراقبت و نگه‌داری، در تعیین هزینه‌های پزشکی و خدمات پرستاری، بسیار هائز اهمیت است.
 • مدت زمانی که به مراقب یا پرستار سالمند نیاز داریم:
  میزان ساعاتی که سالمند به حضور پرستار در منزل نیاز دارد، از جمله عوامل مهم در تعیین هزینه‌های خدمات پرستاری سالمندان می‌باشد. تعیین ساعات حضور پرستار سالمند در منزل، می‌تواند بر اساس سطح وضعیت سلامتی، انواع بیماری، میزان نیاز به مراقبت و درمان، و سطح توانایی سالمند در انجام فعالیت‌های روزمره تعیین شود.
 • محل سکونت:
  نزدیک بودن محل زندگی پرستار سالمند به محل سکونت وی، عاملی بسیار حائز اهمیت در تعیین هزینه‌های پرستاری سالمند در منزل می‌باشد. فاصله کم بین پرستار و سالمند، نه تنها امکان دسترسی سریع‌تر به ارائه مراقبت‌های فوری، و برخورد سریع‌تر با وضعیت‌های اضطراری را تسهیل می‌کند، بلکه هزینه‌های رفت و آمد پرستار را کاهش می‌دهد؛ بنابراین یکی از عوامل تاثیرگزار در تعیین قیمت نگهداری از سالمند در منزل است.

دریافت خدمات پرستاری سالمند باکیفیت و با هزینه مناسب 

جستجو و انتخاب پرستار و مراقب سالمند در منزل، برای خانواده فرآیندی زمان‌بر و پراسترس است و نیازمند آگاهی کامل از ناتوانی‌ها و نیازهای سالمند است. از سویی با توجه به عدم پوشش بیمه از خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان، ما به شما چند توصیه در جهت برآورد هزینه و انتخاب خدمات پرستار سالمند ارزان در منزل ارائه می دهیم:

 • لیستی از خدمات و نیازهای مورد نیاز خود تهیه کنید:
  فعالیت‌هایی را که سالمند می‌تواند به‌صورت مستقل یا با کمک مراقب و پرستار انجام دهد را مشخص کنید. خدماتی که سالمند نیاز دارند شامل خدمات مراقبتی مانند انجام امور شخصی و فعالیت‌های روزمره و همچنین خدمات درمانی و توانبخشی است.
 • سعی کنید به کمک کارشناسان مشاور کمترین زمان را که مراقبین می توانند برای ارائه خدمت در کنار شما باشند برآورد کنید:
  درمورد برخی از بیماری‌ها با بهبود شرایط سالمند میتوان از ساعات حضور مراقب و یا پرستار سالمند در منزل؛ کم کرد. درمورد سالمندانی که در طول شب توسط فرزندان و سایر اعضای خانواده مراقبت می شوند، میتوان از خدمات پرستاری پاره‌وقت استفاده کرد.
 • اگر می‌توانید، در روزهایی از هفته و یا اخر هفته در کنار سالمند باشید:
  با این‌کار، می‌توانید مدت حضور مراقب را کاهش دهید و انجام برخی از امور را برعهده بگیرید و در نتیجه، به میزان قابل توجهی، هزینه‌های مراقبت از سالمند را کاهش دهید.
 • قیمت پرستار سالمند را در مراکز مختلف، مقایسه کنید:
  از بین مراکز مختلف با توجه به سابقه‌کار و میزان رضایتی که سایر خانواده‌ها برای آنها ثبت کرده اند، مراکز معتبرتر را انتخاب و هزینه خدمات مورد نیاز خود را با یکد‌‌یگر مقایسه کنید و نسبت به انتخاب مراکزی مراقب باشید که قیمت‌های بسیار پایین تری نسبت به سایرین ارائه می دهند باشید.

نکات مهم در استخدام پرستار سالمند ارزان در منزل

پرستار سالمند ارزان و هزینه‌های مربوط به مراقبت و نگهداری از سالمند که هم باکیفیت باشد و هم به‌صرفه، اهمیت بالایی دارد. این نکته هم هزینه‌های پرستار بالاست و حقوق بازنشستگان و خانواده‌های سالمندان کفاف آن را نمی‌دهد یک مساله اجتناب‌ناپذیر است. به همین دلیل باید در انتخاب و  استخدام پرستار دقت بالایی داشته باشیم و از نظر هزینه بهترین پرستار و به‌صرفه‌ترین پرستار و مراقب سالمند رو انتخاب کنیم.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته این خدمات شامل بیمه هم می‌شود ولی متأسفانه در کشور ما این مساله هنوز تبدیل به قانون نشده و خانواده‌ها، برای هزینه‌های پرستاری و مراقبت از سالمندان و پدر و مادر خود؛ تحت فشار زیادی هستند.به‌همین خاطر پرستار سالمند ارزان و باکیفیت دغدغه اصلی خانواده شده و بسیاری از فرزندان دنبال این مراقب‌ها و پرستارها هستند.

پرستار سالمند ارزان
در استخدام پرستار، علاوه بر هزینه پرستار، باید به مهارت و تخصص و کیفیت خدمات پرستار، نیز توجه نمود.

در کنار دریافت خدمات مقرون به صرفه در منزل رضایت و آرامش سالمند نکته ی بسیار مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد.

طبق مطالعات گسترده ای که در این زمینه انجام شده است، اغلب سالمندان تمایل دارند دوران سالمندی را در منزل خود، سپری کنند. آشنایی با محیط خانه و خاطرات لذت‌بخشی که طی سال‌های عمر خود در خانه، تجربه کرده‌اند و آزادی که در خانه خود دارند، بسیاری از رخداد های دوران سالمندی را برای آن‌ها قابل تحمل می‌کند. این موضوع، به ویژه برای سالمندان مبتلا به اختلالات بینایی و آلزایمر، دارای اهمیت ویژه‌ای است.

 پرستار سالمند در منزل: خدمت موسسه سلامت اول برای سالمندان تهران

دستمزد
پرستار سالمند در تهران، در مؤسسه‌های پرستاری مختلف مانند سلامت اول یا سایر مؤسسه‌ها
متفاوت است. دستمزد این پرستاران برحسب مدت زمان
ارائه خدمات و همچنین نوع خدمات مراقبتی و درمانی محاسبه می‌شود. در صورتی که
از پرستار خدمات اضافی بخواهید مثل نظافت محیط اطراف سالمند و یا پوشک کردن سالمند
، بر دستمزد پرستار اضافه می‌شود. 
بدین‌صورت،در بررسی میزان دستمزد پرستار سالمند نوع خدمات، مدت زمان ارائه
خدمات، وضعیت سلامتی سالمند تاثیر داشته و در هزینه نهایی تغییر ایجاد می‌کنند. ما
به شما پیشنهاد میکنیم برای آسایش خاطر خود و سالمندتان به مؤسسه پرستاری سلامت
اول مراجعه کنید تا از بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات بهره‌مند شوید.

قیمت پرستار تمام وقت نیز به همین ترتیب و روال تعیین می‌شود. هزینه پرستار تمام وقت در منزل، معمولاً به عوامل دیگری نظیر شهر محل سکونت هم مربوط است. مثلاً انتخاب خدمت پرستار منزل شرق تهران و یا پرستار منزل در کرج  در مبلغ و هزینه تاثیرگذار است.

پاسخ به سوالات مهم شما در انتخاب پرستار سالمند

بهترین روش برای برگزیدن پرستار سالمند این است که در ابتدا خواسته‌های خود را از یک پرستار سالمند تعیین کنید و سپس با تشکیل یک مصاحبه با آن پرستار؛ تمام این نیاز هار را به او اعلام کنید و بعد، با بررسی سوابق آن شخص، درباره استخدام او تصمیم گیری کنید.

در زمان بستن قرارداد با پرستار، حتما به این نکته توجه داشته باشید که درخواست اعزام پرستار را به شرکت معتبر و قابل اعتمادی بدهید و سپس مدارکی که حاکی از عدم سوء سابقه و عدم اعتیاد پرستار باشد را دریافت کنید.

قبل از درخواست اعزام پرستار، اول از معتبر بودن آن مرکز اطمینان حاصل کنید و سپس از اطرافیان و کسانی که از خدمات آن شرکت استفاده کردند پرس‌و‌جو کنید.

بله صد‌در‌صد؛ موسسه ما با توجه به نیاز‌ها و خواسته‌هایتان، پرستارانی برایتان گزینش می‌کند و سپس شما می‌توانید مناسب‌ترین و بهترین پرستار را انتخاب کنید.

بله؛ تمام مراکز پرستاری باید بعد از اعزام پرستار برای هر‌کس، قراردادی را به صورت کتبی ارسال کند.

دیدگاه خود را مطرح کنید
67 دیدگاه
پرستار سالمند
محمد محمدی

پرستار سالمند در منزل تهران فقط هستش یا در سایر شهرستان ها هم وجود داره؟

پرستار سالمند
علی ثقفی

سلام وقت بخیر خیر متاسفانه خدمات پرستار سالمند فعلا تنها در تهران وجود داره

پرستار سالمند
شیرین جوگندمی

چطور میتونم پرستار برای سالمند خودم بگیرم ؟؟ میتونم انتخاب کنم کی باشه یا نباشه انتخاب کنم پرستارم رو

پرستار سالمند
علی ثقفی

سلام وقت بخیر بله شما میتونید در ابتدا پرستار مناسب سالمند خودتون رو با مصاحبه انتخاب نمایید

پرستار سالمند
مهدی محمدی

مراقبت و نگهداری سالمند در خانه تنها هستش یا میشه در جاهای دیگه هم باشه برای مثال در سر کار؟

پرستار سالمند
علی ثقفی

سلام وقت بخیر در رابط با این موضوع باید با کارشناسان مجموعه صحبت انجام بدید به احتمال زیاد در صورت تقبل هزینه های جابجایی توسط شما، پرستار از سالمند شما امکان پذیر است.

پرستار سالمند
ریحانه زیانی

مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل به چه صورت انجام میشه آيا تنها یک پرستار فرستاده میشه ؟

پرستار سالمند
علی ثقفی

سلام وقت بخیر اگر منظورتون این هستش که تنها یک نفر فرستاده میشه به صورت اجباری و شما حق انتخاب ندارید خیر شما میتونید با پرستار های مختلف مصاحبه کنید و پرستار سالمندی که مد نظرتون هستش رو انتخاب کنید تا از سالمند عزیز شما نگهداری کنند

پرستار سالمند
مهدی مهدوی

وقت بخیر نگهداری از سالمند به چه صورت انجام میشه؟ و پرستار چه خدماتی را ارائه میده؟

پرستار سالمند
علی ثقفی

وقت شما بخیر نگهداری از سالمند شما به شیوه های مختلفی میتونه صورت بگیره که بسته به نیاز سالمند شما و بودجه ای که توانایی هزینه آن را دارید صورت میگیره. برای استخدام پرستار سالمند در منزل میتوانید با مشاورین ما در ارتباط باشید.

پرستار سالمند
محمد ثقفی

سلام روز بخیر پرستار سالمند در منزل فقط خدمات ارائه میده پدر من بخاطر آلزایمر و بیماری که داره نمیتونه از من دور شه آیا امکانش هست در روز پرستار بنده رو همراهی کنه؟

پرستار سالمند
علی ثقفی

برای نگهداری سالمند به این صورت می بایستی با مشاورین ما در ارتباط باشید و در صورت پذیرفتن شرایط توسط پرستار این امر امکان پذیر است

پرستار سالمند
عاطفه شجاعی

سلام پرستاری سالمند در تهران فقط امکان داره یا در شهرستان ها هم خدمات ارائه میشه؟ من برای پدر سالمندم پرستار میخوام

پرستار سالمند
علی ثقفی

وقت بخیر خیر محدوده پشتیبانی خدمات پرستاری سالمند فقط در تهران می باشد

پرستار سالمند
مسعود عزتی

نسبت به سایر مراکزی که در این زمینه کار می کنن قیمت و کیفیت کارتون خیلی بهتره بوده. ممنونم ازتون.

پرستار سالمند
امیرحسین

از خدمات پرستاری سالمند شما استفاده کردیم ممنونم

پرستار سالمند
سحر

پرستار سالمند باید به احساسات و عواطف سالمندان توجه داشته باشد. خوش اخلاق و خوش رو باشد و با صبر و مهربانی با سالمند رفتار کند.
همینطور از درک بالایی برخوردار باشد و گوش شنوا داشته باشد مراقب سالمند و مسئولیت پذیر باشد.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

18 − یک =

تماس 1527