مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

یک مراقب سالمند مجرب باید چه مهارت هایی کسب کند؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

 

به عنوان عضوی از خانواده، همسایه یا مراقب حرفه ای، مراقبت کردن از سالمند با خود چالش ها و مسولیت خاصی به همراه دارد. علی رغم میزان وابستگی و استقلال سالمند، از یک مراقب سالمند مجرب انتظار می رود نیاز های سالمند را در طولانی مدت پاسخگو باشد.

به عنوان یک مراقب سالمند باید باید هر روز تمرین کنید تا نیازهای سالمند را در الویت قرار دهید و سطح رفاه سالمند را افزایش دهید. زمانی که این هدف را با این واقعیت که زندگی را برای فردی بهتر و با کیفیت تر می کنید ترکیب کنید، متوجه خواهید شد که مراقب بودن هدیه ارزشمند زندگی به شما است.

تبدیل شدن به یک مراقب حرفه ای تمرینات زیادی را می طلبد، یک مراقب حرفه ای میداند چگونه از ابتلا سالمند به یک بیماری واگیر پیشگیری کند. چگونه سالمند را خوشحال نگه دارد. چگونه برخی از رفتارهای کودکانه سالمندان را کنترل کند. چگونه در زمان بیماری از سالمند مراقبت کند.

برقراری ارتباط موثر با سالمند کمک می کند تا طول عمر بیشتر و کیفیت زندگی بالاتری داشته باشند. اغلب افراد باید برای کسب مهارت کلامی تمرین کنند.

ارتباط کلامی تنها مهارتی نیست که مراقب سالمند باید کسب کند. با این وجود مهارت کلامی پایه و اساس مراقبت است.

بیشتر از مهارت های تخصصی، مهارت هایی که برای سالمندان دارای اهمیت هستند، مهارت اجتماعی و توانایی برقراری ارتباط موثر است.

در این مبحث نکاتی را بیان میکنیم که به مراقب سالمند کمک کند تا خدمات با کیفیت تری را ارئه دهد.

مراقب سالمند

مهارت های برقراری ارتباط موثر

مراقبین سالمند عامل سلامتی سالمندان هستند. داشتن توانایی برقراری ارتباط خوب با سالمند نشان میدهد چگونگی انجام وظایف را توسط مراقب نشان میدهد.

انجام کارهای مشخص و تکراری برای سالمند بسیار ساده است. صحبت درمورد نگرانی ها  ومسائل مرتبط با سلامت سالمندان مشکل است زیرا سالمندان دوست ندارند به مشکلات خود اشاره کنند و یا آنها را قبول کنند.

عدم مهارت کلامی در مراقب سالمند میتواند به رابطه بین فردی مراقب و سالمند صدمه بزند. نکته دیگری که باید مد نظر قرار داد انتقال اطلاعات بین مراقبین سالمند است. ممکن است سالمند چند مراقب داشته باشد از این رو ارتباط بین مراقبین نیز حائز اهمیت است.

مهارت شنیداری نیز به اندازه مهارت کلامی مهم است. زیرا برای سالمندان بسیار مهم است که مراقب آنها به صحبت و نیازهای آن ها گوش دهند و آنها را درک کنند.

صحبت کردن موثر زمان بر است اما مراقب باید یاد بگیرد که به صورت خلاصه صحبت کند. باید بدانید که فریاد زدن تاثیر مناسبی بر ارتباط با سالمند ندارد و آن ها به عنوان یک انسان لحن شما را موقع فریاد زدن درک می کنند در نتیجه نمی توانید سالمند را با خود همراه کنید.

مراقب باید بتواند منظور خود را با کلمات ساده و مختصر بیان کند

همدلی با سالمند

اختصاص دادن وقت برای مراقبت از فردی دیگر بزرگترین از خود گذشتی محسوب می شود. زمانی که فردی تصمیم می گیرد به عنوان مراقب کار کند قدم اول در این راه را برداشته است. قدم بعدی در این مسیر داشن حس همدلی با سالمند است. که این کار نیز مستلزم کسب مهارت است.

اطلاع از نگرانی هاو چالش های سالمندی که از او مراقبت می کنید، انجام امور مربوط به او را آسانتر می کند. همدلی باعث می شود که شما خود را بجای او قرار دهید و او را بهتر درک کنید. همدلی باعث افزایش کیفیت مراقبت و مدت زمان مراقبت از سالمند می شود و کیفیت زندگی سالمند را بهبود می بخشد.

صبر

صبر به این معنا است که در برخورد با یک سالمند با آرامش رفتار کنید و به دنبال یافتن بهترین راه حل برای رفع مشکل و برقراری ارتباط با سالمند باشید. اگرچه الویت قراردادن فرد دیگر برخود امری غیر معمول است اما زمانی که فردی مراقبت از شخص دیگر را بر عهده می گیرد باید امور مربوط به او را مقدم بر خود بداند.

مراقب سالمند

مثبت بودن

درست مانند هر شغل دیگر داشتن نگرش مثبت به این شغل باعث آسانتر شدن انجام آن می شود. روحیه مثبت مراقب مستقیما روحیه سالمند را تغییر میدهد و او را نیز خوشحال می کند.

زمانی که شما خوشحال هستید کیفیت مراقبتی که ارئه می دهید نیز بیشتر است و احساس نارضایتی کمتری خواهید داشت.

مهارت مشاهده

برای یک مراقب لازم است که مهارت مشاهده را داشته باشد. یعنی شما باید بتوانید وقتی سالمند نیاز به مراقبت پزشکی دارد این موضوع را تشخیص دهید، نیاز های سالمند را تشخص دهید. باید بتوانید اگر اشتباهی در روند مراقب سالمند رخ داد فورا متوجه شوید و آن را با پزشک سالمند در میان بگذارید.

مراقب سالمند

مهارت زبان بدن

زبان بدن ترکیبی از مهارت کلامی و مهارت دیداری است. اگر شما از مهارت کلامی هستید و مهارت دیداری برخوردارید بدون شک زبان بدن دیگران را به خوبی درک خواهید کرد. زمانی که به صحبت های یک سالمند گوش می دهید و یا با اوصحبت می کنید باید به زبان بدن سالمند توجه کنید. در بسیاری از موارد نیازی به صحبت با سالمندان نیست. شما به عنوان یک مراقب می توانید از طریق زبان بدن سالمند به نیاز او پی ببرید و به آن پاسخ دهید.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار