مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

با اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان آشنا شوید

مهم ترین مشکلات رومزه سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ورود به دوران سالمندی با ظهور مجموعه ای از مشکلات روزمره سالمندان Everyday problems of the elderly و چالش های مختلف همراه است.

تغییرات در توانایی‌های شناختی و فیزیکی و همچنین ارتباطات اجتماعی، برخی از سالمندان را به مسیر تاریک انزوا، اختلال و افسردگی سوق می‌دهد.

مشکلات رومزه سالمندان آلزایمری

علیرغم مشکلاتی که سالمندان با آن مواجه هستند، پرستار سالمند می تواند با ایجاد محیطی مناسب شرایطی را بوجود آورد تا سالمند بتواند بر مشکلات رومزه خود غلبه نماید و از نظری با کیفیت تری برخوردار شود

در این مقاله با مهم ترین مشکلات روزمره سالمندان و روش های برطرف نمودن آن آشنا می شوید:

1. زوال عقل

زوال عقل یکی از شایع ترین مشکلاتی است با بالا رفتن سن رخ می دهد. این مشکل یک بیماری شایع مربوط به سلول های مغزاست که نزدیک به 50 میلیون سالمند را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

به عنوان نمونه، بیماری آلزایمر که در دسته بیماری های مرتبط با زوال عقل قرار می گیرد، سالانه زندگی پنج میلیون نفر از افراد بالای 65 سال را در ایالات متحده به خطر می اندازد.

اعضای خانواده و پرستار سالمند می توانند با آموختن روش های مناسب با عزیزانی که از زوال عقل رنج می برند، ارتباط موثر برقرار کنند. واضح و آهسته صحبت کردن، محدود کردن عوامل حواس‌پرتی‌، تامین آرامش و اطمینان، تقسیم وظایف به مراحل قابل مدیریت و کمک به یاد آوردن خاطرات گذشته از جمله راه‌های مؤثربرای برقراری ارتباط با این سالمندان است.

پرستاران سالمند با استفاده از روش های تخصصی به سالمند کمک می کنند تا با کسب آرامش از بروز سرگردانی، تجربه پارانویا یا حملات بی قراری ناشی از روال عقل پیشگیری کنند.

یک مراقب سالمند باتجربه با شناسایی محرک‌های محیطی که باعث تحریک بیماران زوال عقل می‌شود به تسکین و بهبود مشکلات روزمره این سالمندان کمک شایانی می نماید.

مشکلات رومزه سالمندان در تغذیه

2. سوء تغذیه

به دلیل ضعف عضلانی، سالمندان ممکن است دیگر نتوانند برای پخت و پز زمان کافی را اختصاص دهند. همچنین مصرف ناکافی مواد مغذی ممکن است نتیجه فراموشی یا افسردگی در سالمندان باشد.

درآمد محدود باعث می شود تا تعدادی از سالمندان از وعده های غذایی غنی از مواد مغذی به صورت روزانه محروم شوند. سوءتغذیه را می توان به راحتی با مصرف میوه و سبزیجات کافی و کاهش چربی های اشباع شده و نمک برطرف کرد.

در شرایطی که سالمند از تهیه مواد غذایی و طبخ آنها ناتوان است لازم است از یک پرستار سالمند در منزل استفاده شود تا برای خرید محصولات تازه و تهیه وعده‌های غذایی مطابق با شرایط سالمند اقدام نماید.

3. زمین خوردن

ضعف جسمی، سالمندان را مستعد بروز آسیب های مختلف می کند. زمین خوردن شایع ترین نوع آسیبی است که افراد سالمند آن را تجربه می کنند. هر نیم ساعت یک فرد مسن در اثر آسیب های ناشی از زمین خوردن جان خود را از دست می دهد. فرد سالمند به دلیل از دست دادن قدرت و انعطاف‌پذیری عضلانی ممکن است بیشتر به مشکلات تعادلی و احتمال شکستگی استخوان دچار شود.

برای پیشگیری از سقوط در سالمندان می توان با ایجاد تغییراتی در خانه، مانند برداشتن فرش‌های لغزنده، سیم‌های مزاحم و سایر خطرات اقدام نمود.

سالمندانی که به طور منظم ورزش می کنند قادر خواهند بود با تقویت عضلات بدن از  تعادل فیزیکی بهتری برخوردار شوند. مراقبان سالمند می توانند با همراهی سالمند در هنگام پیاده‌روی و اصلاح مشکلات موجود در منزل سالمند از آسیب های احتمالی ناشی از زمین خوردن پیشگیری نمایند.

مشکلات رومزه سالمندان افسرده

4. افسردگی

یکی از بخش های طبیعی دوران سالمندی  کمرنگ شدن نسبی ارتباطات اجتماعی است. ممکن است همسر و دوستان فرد سالمند فوت کرده باشند و باعث شود که سالمند احساس تنهایی و افسردگی داشته باشد.

علاوه بر این، افسردگی ممکن است یکی از عوارض جانبی یک بیماری مزمن باشد. افسردگی در میان سالمندان شایع است و هفت درصد از جمعیت سالخورده را تحت تاثیر قرار می دهد. پیروی ازسبک زندگی سالم و حفظ روابط اجتماعی در پیشگیری از افسردگی سالمندان موثر است.

نقش مراقب و پرستار سالمند در حفظ روابط اجتماعی سالمند بسیار ارزشمند است. یک مراقب و پرستار سالمند با تجربه می تواند با ایجاد ارتباط موثر با سالمند به کاهش انزوا و احساس تنهایی او کمک شایانی نمایند.

5. از دست دادن شنوایی و بینایی

بروز اختلالات حسی معمولا سالمندان بالای 70 سال را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. ضعف بینایی ممکن است ناشی از بیماری هایی مانند آب مروارید، گلوکوم یا رتینوپاتی دیابتی بروز نماید.

کم شنوایی نیز مشکلی شایع درمیان جمعیت سالمند است. استفاده از وسایل کمکی مانند عینک و سمعک برای بازیابی بینایی و شنوایی سالمند بسیار کمک کننده هستند.

همچنین ایجاد تغییرات جزئی در خانه سالمند، می تواند زندگی روزمره سالمندان مبتلا به مشکلات بینایی را آسان تر کند. استفاده از چراغ های مناسب شب در محل تردد سالمند بسیار مهم است.

همچنین با تهیه کتاب و ساعت با چاپ بزرگ می توان به بهبود کیفیت زندگی سالمند کمک نمود. پرستار سالمند باید برای معاینه سالانه چشم سالمند با متخصص چشم پزشک از قبل برنامه ریزی نماید.

مشکلات رومزه سالمندان برای دفع ادرار و مدفوع

6. بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع

بیماری هایی مزمن و رژیم غذایی نامناسب اغلب دلیل اصلی بروز مشکلات مثانه و یبوست در سالمندان است. بی اختیاری ادرار نیز احتمالاً در افرادی که در مراحل پایانی بیماری آلزایمر هستند رخ می دهد. سالمندان در این مرحله از بیماری ممکن است نیاز به حمام رفتن را  فراموش کنند یا متوجه نشود که باید برای دفع ادرار به دستشویی برود.

معمولا استفاده از نوشیدنی هایی مانند چای کافئین دار یا نوشابه باعث افزایش ادرار می شوند بنابراین محدود کردن استفاده از این نوشیدنی ها از بروز حوادث جلوگیری می کند. با این حال، سالمندان باید به اندازه کافی آب بنوشند.

اطمینان حاصل کنید که سالمند به طور منظم استراحت می کند همچنین دقت نمایید که راهروهای منتهی به سرویس بهداشتی کاملا منظم و دور از هر گونه به هم ریختگی بوده و از روشنایی خوبی برخوردار باشند.

7. مشکلات در مصرف داروها

گاهی سالمندان ممکن است به دلیل فراموشی، از مصرف داروهای تجویز شده خود غافل شوند. وقتی افراد سالمند هر روز با مصرف چندین دارو در زمان‌های مختلف مواجه می‌شوند، ممکن است گیج شوند و قرص ها را با دوز یا ساعات نادرست مصرف کنند. هر یک از این عوامل می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود.

خوشبختانه، پیشرفت‌های فناوری مصرف به موقع داروها را تسهیل می‌کنند. به عنوان مثال، می توان با تنظیم هشدار در تلفن هوشمند سالمندان ساعت مصرف داروها را یادآوری نمود.

حضور یک مراقب حرفه ای در کنار سالمند که بر مصرف داروها نظارت می نماید می تواند از بروز مشکلات احتمالی ناشی از فراموشی داروها یا مسمومیت دارویی پیشگیری نماید.

اصلی ترین مشکلات رومزه سالمندان

8. مشکلات رانندگی و جابه جایی

سالمندانی که تمایلی به رانندگی ندارند، احتمالاً در انجام وظایف شخصی ضروری، مانند مراجعه به پزشک یا فعالیت های اجتماعی با مشکل مواجه خواهند شد.

از دست دادن توانایی رانندگی قابل اعتماد در سالمندان می تواند منجر به انزوا، کیفیت پایین تر زندگی و حتی مرگ زودرس شود. خدمات حمل و نقل قابل اطمینان برای سالمندان نیز به عنوان بخشی از خدمات روزانه توسط مراقبان حرفه ای ارائه ‌می‌ شود.

موانع روزمره زندگی سالمندان با حمایت دلسوزانه پرستاران سالمند اعزام شده از مرکز پرستاری سلامت اول برطرف خواهد شد. پرستاران و مراقبان سالمند این مرکز آماده ارائه خدمات مراقبتی کوتاه مدت یا بلندمدت در منزل هستند و از طریق اجرای یک برنامه مراقبت شخصی سعی بر برطرف نمودن نیازهای مراقبتی سالمند می‌نماید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.