مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

راهکارهای طلائی برای جلوگیری از انزوای اجتماعی در سالمندان تنها

سالمند تنها

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

روابط اجتماعی در دوران سالمندی به دلایل مختلفی از جمله بازنشستگی، محدودیت حرکتی، ابتلا به بیماری های مزمن و … کاهش میابد. صرف نظر از علل انزوای اجتماعی، پیامد تنهایی سالمند بسیار جبران ناپذیر است. بنابراین وظیفه مراقبین است که سالمندان تنها را از نظر اجتماعی فعال نگه دارند. آگاهی از علت دقیق تنهایی و ترجیح سالمند به انزوای اجتماعی به مراقب کمک می کند تا راه حل مناسبی برای رفع این مشکل پیدا کند. پرستار سالمند می تواند در این امر به سالمند شما کمک کند.

مطالعات انجام شده حاکی از این است که میزان مرگ و میر در سالمندان تنها دوبرابر سایر سالمندان است. تنهایی در سالمندان از نظر میزان خطری که برای سلامت آنها دارد برابر با مصرف سیگار یا دوبرابر چاقی است. این موضوع میتواند سیستم ایمنی سالمند را تضعیف کند و میزان التهاب را در سالمند افزایش دهد. ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی، آرتروز و … از دیگر پیامدهای تنهایی است.

سالمند تنها

 

راهکارهای کاربردی در مراقبت از سالمندان تنها

 • به سالمندان تنها اطمینان دهید که در دسترس هستید. از طریق تلفن، ایمیل یا حضوری با سالمند در ارتباط باشید تا بداند در صورت نیاز به پشتیبانی شما در دسترس هستید.
 • سالمند را برای گردش بیرون از منزل ببرید. اگر سالمند شخصا نمیتواند بیرون برود او را همراهی کنید. مانند رفتن به یک کافه یا ملاقات با یک دوست برای پر کردن اوقات فراغت. اگر زمان کافی ندارید با هماهنگی سالمند می توانید از کمک مراکز مراقبت سالمند در منزل برای این کار بهره ببرید.
 • بپرسید که چه احساسی دارند. با سالمندان صحبت کنید. بدون اینکه ذهن آنها را به سوی مساله خاصی سوق دهید، سعی کنید از علت ناراحتی آنها مطع شوید.
 • از کمک متخصصین استفاده کنید. برخی سالمندان به راحتی درمورد افکار و احساسات خود صحبت می کنند. درمورد سالمندانی که از بیان احساسات خود امتناع می کنند، میتوان از کمک پزشک سالمند یا روانشناس استفاده کنید.
 • قابل اعتماد باشید: ممکن است از نظر شما پاسخ ندادن به تماس های سالمند مهم نباشد اما برای سالمندان تنها که با افراد زیادی ذر ارتباط نیستند بسیار باعث ناامیدی می شود. بنابر این سعی کنید اطمینان سالمند را نسبت به خود سلب نکنید.
 • به سالمندان تنها کمک کنید که راه های جدیدی برای برقراری ارتباط پیدا کنند: امروزه شبکه های اجتماعی کمک زیادی به برقراری ارتباط می کنند اگر سالمندان استفاده از رایانه را بلد نیستند می توانید آنها را به یادگیری کار با رایانه تشویق کنید. می توان سالمندان را به شرکت در گروه ها و دوره های آموزشی مختلف تشویق کرد.

سالمند تنها

 • به سالمند کمک کنید تا فعالیت های جدید را تجربه کند. باشناخت علایق سالمند می توان آنها را به کلاس موسیقی، آواز و باشگاه ورزشی تشویق کرد. اگر از تنهایی رفتن ترس دارند می توانید او را همراهی کنید.
 • درمورد موانع و مشکلات سالمند با او صحبت کنید. مشکلاتی مانند نداشتن وسیله نقلیه، نداشتن منبع مالی و … میتواند مانع از مشارکت سالمند در فعالیت های جمعی شود. با سالمندان تنها در مورد روشهای رفع موانع صحبت کنید.
 • اگر زمان کافی ندارید و یا در فاصله مکانی زیادی از سالمند زندگی می کنید لزومی ندارد همه کارها را به تنهایی انجام دهید. در این موارد می توانید از کمک دوستان و سایر خویشاوندان کمک بگیرید. بهترین گزینه استفاده از کمک مراقبین سالمند متخصص و آموزش دیده در زمینه سالمندی است.
 • روزهای خاص را جشن بگیرید. در جشن ها و مناسبت های خاص و عمومی سالمندان تنها را همراهی کنید.
 • داشتن حیوان خانگی و رسیدگی سالمند به آن می تواند اوقات فراغت سالمندان تنها را پر کند.
 • سالمندان را به انجام ورزش تشویق کنید: به دلیل ترشح اندورفین سطح استرس فرد را کاهش میدهد و به دلیل بهبود شرایط جسمانی تصویر بدنی مثبت فرد نسبت به خود تمایل سالمند به برقراری ارتباط با دیگران و مشارکت در فعالیت های گروهی بیشتر می شود.
 • مشکلات بی اختیاری ادرار سالمندان تنها را پیگیری کنید. بی اختیاری ادرار در سالمندان مساله خجالت آوری محسوب می شود. سالمند دچار بی اختیاری ادرار به همین دلیل در اغلب موارد سعی می کند  از شرکت در جمع یا در خارج از منزل امتناع کند و وقت خود را در تنهایی سپری کند. بنابراین باید زیرنظر پزشک با استفاده از دارودرمانی و پوشینه برای سالمند از انزاوای اجتماعی جلوگیری کنید.

پیشنهاد مطالعه: چه زمانی پرستاری سالمند و مراقبت از سالمند در منزل ضروری می شود؟

 

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار