مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

اصول مراقبت از سالمند در منزل

پرستار سالمند بیمار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اصول مراقبت از سالمند در منزل: افزایش امید به زندگی، افزایش جمعیت سالمندان و سبک زندگی منجر به شیوع بیماری های مزمن در سالمندان می شود. مراقبت از سالمندان بیمار در منزل با توجه به نوع بیماری، شامل رعایت نکات اساسی توسط سالمند و به کمک پرستار سالمند است. پرستار بیمار سالمند باید علاوه بر اقدامات مربوط کنترل بیماری از بروز ناتوانی و عوارض بعدی آن نیز جلوگیری کند. سالمند بیمار ممکن است از ابتلا به اختلال شنوایی، بینایی، دستگاه گوارش و اختلالات شناختی رنج ببرد. پرستار سالمند بیمار با شناخت از تغییرات دوران سالمندی می تواند روند بیماری را کاهش و با تشویق سالمند به سبک زندگی سالم، کیفیت زندگی سالمند را ارتقا دهد.

پرستار سالمند بیمار

بیماری های دوران سالمندی:

دوران سالمندی مساوی با بروز بیماری نیست اما برخی از بیماری ها در این سن شایعترند و به عنوان بیماری های مرتبط با سن شناخته می شوند.

از جمله این بیماری ها بیماری های قلبی عروقی، اختلالات روانی و شناختی،  اختلالات شنوایی و بینایی، پوکی استخوان، دمانس، التهاب مفاصل، دیابت و ناتوانی های حرکتی، ابتلا به فشار خون بالا و کاتاراکت می باشد.

بنا به شرایط جسمانی سالمند و با توجه به بیماری سالمند بر اساس دستورات پزشک، پرستار سالمند در منزل بیماری سالمند را کنترل می کند.

اختلال شنوایی

موجب انزوای اجتماعی و بروز حوادث در سالمند می شود، برقرار رابطه درست با سالمند بدون تمسخر و توهین به سالمند و استفاده از پروتزهای شنوایی می تواند به میزان قابل توجهی کیفیت زندگی سالمند را ارتقا دهد.

 اختلالات بینایی:

باعث سقوط، مصرف داروهای اشتباه و انزوای اجتماعی و نهایتا بروز حوادث و افسردگی می شوند. پرستار سالمند بیمار با توجه به نکات فضای فیزیکی و مناسب سازی محیطی می تواند از بروز بسیاری از اتفاق ها جلوگیری کند.

فشارخون بالا:

فشار خون بالا را با عنوان قاتل خاموش می نامند، زیرا علائم آن به مرور زمان بروزز پیدا می کند و باعث تخریب عروق میشود. سکته قلی و مغزی از عوارض فشار خون بالا هستند. ژنتیک و سبک زندگی در بروز فشار خون بالا نقش مهمی دارند.

پرستار سالمند بیمار

مراقب و پرستار سالمند بیمار مبتلا به فشار خون بالا باید سه اصل اساسی را در مراقبت از سالمند

 • محدود کردن مصرف نمک
 • حذف مصرف نوشیدنی های الکلی
 • کاهش استرس سالمند
 • انجام فعالیت بدنی و ورزش

آرتروز

این بیمار اگر چه کشنده نیست ولی به دلیل درد مزمنی که اغلب به صورت مادام العمر ایجاد می کند، سطح کیفیت زندگی را در سالمندان کاهش می دهد. اگرچه آرتروز باعث کاهش فعالیت در سالمند می شود اما مراقب و پرستار در منزل سالمند مبتلا به آرتروز باید سالمند را به انجام فعالیت بدنی تشویق کند.

کلسترول خون بالا

کلسترول بالای خون کنترل نشده منجر به بیماری های قلبی عروقی و نهایا مرگ می شود. وظیفه مراقب در نگهداری سالمند بیمار مبتلا به کلسترول بالای خون:

 • محدود کردن مصرف دخانیات
 • محدود کردن مصرف مشروبات الکلی
 • تشویق به انجام ورزش منظم
 • کاهش مصرف چربی است.

دیابت:

ابتلا به دیابت با آسیب به اعصاب، چشم ها، کلیه ها، عروق خونی و… منجر به نابینایی، اختلال عملکرد کلیه، مشکلات عصبی، عفونت لثه و در نتجه قطع عضو می شود.

مراقب سالمند بیمار در سالمندان مبتلا به دیابت باید نکات زیر را رعایت کند:

 • تشویق سالمند به مصرف غذاهای رژیمی
 • حذف و یا محدود کردن مصرف مشروبات الکلی
 • ورزش به مدت 30 دقیقه در روز و حداقل 5 روز در هفته
 • در صورت تشخیص پزشک کاهش وزن سالمند
پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.