مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

چرا و چه وقت از مراقبت در منزل برای سالمندمان استفاده کنیم؟

چرا و چه وقت از مراقبت در منزل برای سالمندمان استفاده کنیم؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پرستاری سالمند، خدمات پزشکی، غیرپزشکی، و حتی مصاحبت و هم نشینی را فراهم می‌کند و شما استقلال خود و خانه‌ی خود را حفظ می کنید. اگر شما هم مثل اکثر سالخورده ها باشید احتمالا ترجیح می‌دهید تا جایی که امکان دارد در خانه خود بمانید. شما احساس استقلال را دوست دارید. فکر پرداخت برای کمک تسهیلات زندگی، قلب شما را به درد می آورد. اما ممکن است بعضی فعالیت‌های زندگی مثل لباس پوشیدن، حمام رفتن، رانندگی و خرید برایتان سخت ‌شود.

چرا مراقبت در منزل؟

بررسی ها نشان می دهد که 90% سالمندان تمایل دارند تا حد امکان در خانه ی خودشان بمانند. خانه‌ی شما جایی است که در آنجا راحتید، جایی که با آن آشنایید. اگر به خانه سالمندان بروید شاید مجبور باشید با یک غریبه هم اتاق شوید.

با مراقبت در منزل می توان تا حد امکان مستقل بود. استقلال به خصوص زمانی که اثرات پیری در حال وقوع است یک مزیت روانی به حساب می آید.

فرض کنید شما جراحی مفصل ران داشته باشید و به جای رفتن به خانه سالمندان به خانه خود برگردید. جایی که یک فیزیوتراپیست برای بهبودی به شما کمک می کند و یک پرستار تا زمانی که حال شما خوب شود از شما پرستاری می کند.

محیط اطراف از آن شما می باشد، در رختخواب خود می خوابید و همه ی این آشنایی‌ها به بهبود شما کمک می‌کند.

بررسی ها نشان می‌دهدکسانی که نگهداری در منزل داشتند 25% کمتر از کسانی که خدمات پرستاری در منزل را نداشتند نیاز به پزشک داشته‌اند. بیمارانی که آلزایمر داشتند نیز 50% کمتر به پزشک مراجعه می‌کردند.

انواع مراقبت در منزل

همه‌ی مراقبت‌ها مشابه نیست. برای هر نوع نیاز سرویسی وجود دارد. برای مثال سالمندی که علایم آلزایمر را دارد اما از لحاظ فیزیکی سالم است فقط در پرداخت قبض ها، صورتحساب ها، قرار ملاقات ها و … نیاز به کمک دارد.این افراد لزوما به کمک‌های پزشکی نیاز ندارند.

متخصصین دارای مجوز پزشکی در منزل (Licensed medical professionals) شامل پزشک، دستیار پزشک، پرستار، کمک پرستار، روانشناس، بهیار، کمک بهیار و دستیاران مربوطه می‌شود.

مطالعات صورت گرفته از بیش از 1600 مراقب نشان می‌دهد خدماتی که توسط کارفرمایان (هر سالمندی که به واسطه خدمات مراقبت در منزل با مرکز خدمات سالمند در ارتباط است) مورد استفاده قرار گرفته عبارتند از:

60% استفاده از پرستار

59% استفاده از فیزیوتراپیست‌ها

32% استفاده از کار درمان‌ها

37% استفاده ازدستیار پزشک

17% استفاده از پزشک در خانه

مراقبت در منزل برای سالمند
مراقبت در منزل برای سالمند

مراقبت های غیر پزشکی

مراقبت های غیر پزشکی شامل خدمات بهیار، مسئول مراقبت شخصی، دستیار کمک در خانه و همراه و هم‌نشین می شود.

برخی دستیاران برای کمک به انجام کارهای روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند.آنها در آشپزی، خرید و شستشو کمک می‌کنند.

وظیفه‌ی دستیاران کمک در خانه و هم نشین‌ها انجام کارهای روزانه، رفت و آمد و همراهی می باشد.ا فرادی که آلزایمر دارند معمولا از همنشین کمک می گیرند تا همیشه همراه آنها باشد.

کارهای روزمره:

 • حمام کردن
 • لباس پوشیدن
 • غذا خوردن
 • توالت رفتن
 • نظافت
 • بهداشت دهان
 • راه رفتن یا استفاده از ویلچر

فعالیت های روزانه درخانه:

 • خانه‌ داری
 • خشکشویی
 • تعویض ملحفه
 • خرید
 • حمل و نقل
 • آماده کردن غذا
 • مدیریت پول
 • مدیریت دارو

چه کسانی نیاز به مراقبت در خانه دارند؟

بنابر آمار مراکز خدمات سالمندی در منزل مشکلات سالمندان شامل موارد زیر می‌شود:

61% مشکل حرکتی دارند

48% ضعیف بودند. (ضعف عضلانی، پیاده روی آهسته، خستگی)

43% برخی از انواع زوال عقل (dementia)

29% بیماری آلزایمر

22% با عوارض سکته مغزی دست و پنجه نرم می‌کردند.

هزینه مراقبت در منزل در برابر خانه سالمندان:

اگر قصد دارید مزایا و معایب مراقبت در منزل و خانه سالمندان را با هم مقایسه کنید باید گفت که طبق بررسی های انجام شده توسط سازمان هزینه مراقبت های مالی )Genworth Genworth Financial Cost of Care) در سال 2010 اعداد زیر میانگین بین المللی برای مراقبت از افراد سالخورده را نشان می دهد:

 • خانه سالمندان به طور میانگین روزانه 222 دلار برای اتاق خصوصی و 200 دلار برای اتاق نیمه خصوصی هزینه دارد.
 • خدمات همیاری زندگی (Assisted living facilities) که معمولا شامل 2 وعده غذا در روز، خانه داری، کمک های مراقبت شخصی، برای آپارتمان یک خوابه یا اتاق خصوصی با حمام اختصاصی می باشد. این نوع مراقبت به طور میانگین 3300 دلار در ماه هزینه دارد.
 • مراقبت در منزل با میانگین 19 دلار در ساعت برای خدمات بهداشتی و 18 دلار در ساعت برای خانه داری و همراهی می‌باشد. به علاوه 82% ازمرکزهای نگهداری در منزل به کارکنان خود آموزش نحوه‌ی برخورد با افراد با بیماری آلزایمر را می دهند و 99% از مراکز برای مراقبت از بیمار آلزایمری هزینه‌ی اضافی دریافت نمی کنند. اکثر سالمندان در منزل به حداقل 4 ساعت مراقبت در روز نیاز دارند پس حداقل هزینه 76 دلار در روز می باشد.

مراقبت در منزل بسته به اینکه چه نوع مراقبتی نیاز دارید و چه مدت زمانی این مراقبت را نیاز دارید می‌تواند هزینه  کمتری نسبت به خانه سالمندان داشته باشد.

(مرکز سلامت اول: مقایسه ارقام بالا با هزینه‌های پرداختی در ایران برای هر یک از خدمات فوق جالب توجه است.)

خلاصه

برای بسیاری از سالمندان مراقبت در خانه نسبت به خانه سالمندان گزینه‌ی بهتری است چون می توانند استقلال خود را حفظ کنند. همچنین مراکز مراقبت در منزل به کارکنان خود برای مراقبت از افراد با بیماری آلزایمر آموزش می‌دهند.

منابع برای مراقبت از سالمند در خانه

ممکن است مراقبت از سالمند برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از سالمند به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت از سالمند خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به سالمند عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.