مراقبت از خواب سالمندان

تکنیک های مراقبت از سالمندان در طول شب

تکنیک های مراقبت از سالمندان Overnight care for the elderly در طول شب از اهمیت زیادی برخوردار است و  با استفاده از یک پرستار سالمند و انتخاب مراقبت های شبانه می توان اطمینان حاصل نمود که سالمند در تمام ساعات شب در امنیت و آرامش استراحت می نماید.

انواع مراقبت از سالمندان

معمولا افراد مسن کمتر از افراد جوان در طول شب می خوابند.  این موضوع می‌تواند به دلیل تعدادی از عوامل باشد . گاهی اوقات عوارض یک بیماری مانند زوال عقل ممکن است آرامش سالمند را در طول شب سلب نماید.

اما به صورت کلی مشکلات خواب سالمند به تغییر در ساعت شبانه روزی بدن او وابسته است . طبق گزارش بنیاد خواب افراد سالمند در بخشی از مغز که چرخ‌ه های روزانه و شبانه بدن را تنظیم و کنترل می نماید دچار اختلال می گردند.

این شرایط می تواند به طور مستقیم ریتم ساعت شبانه روزی بدن را مختل کرده و باعث بروز مشکلات مختلف خواب گردد.

مراقبت شبانه از سالمند چیست

لازم است مراقبت های شبانه از سالمند را با یک استراحت طبیعی در شب اشتباه نگیریم.  در ساعات شب افراد سالمند اغلب دچار اختلالات خواب می گردند.

الگوهای خواب نامنظم سبب تشدید علائم بیماری هایی مانند زوال عقل می گردد و بر سلامت عمومی افرادی که با سالمند زندگی می‌کنند نیز تاثیر مخربی دارد.

اختلالات خواب می تواند به مرور اعتماد به نفس و احساس استقلال در سالمند را از بین ببرد . مخصوصا سالمندانی که در منزل خود به تنهایی زندگی می‌کنند،  ممکن است به مرور زمان دچار احساس اضطراب و سردرگمی گردند .

در سالمندان که با بیماری‌هایی مانند زوال عقل یا آلزایمر زندگی می‌کنند بروز این اضطرابها بسیار شایع است . به عنوان مثال  سندروم غروب خورشید باعث می گردد که سالمند از اواخر روز تا اواسط شامگاه احساس سردرگمی و گیجی نماید.

گاهی اوقات با تغییر ساعت در فصل بهار و پاییز،  این سندرم  شدت بیشتری می یابد. پرستار سالمندی که به صورت شبانه مسئولیت مراقبت از سالمند را به عهده دارد با پشتیبانی کامل و همه جانبه ای که از سالمند به جا می آورد سبب ایجاد احساس اطمینان و امنیت در طول ساعات شب برای او می گردد.

علی الخصوص مواقعی که اعضای خانواده سالمند امکان نگهداری و مراقبت از او را در ساعات شب ندارند استخدام یک پرستار سالمند شبانه تصمیم هوشمندانه می باشد.

مراقبت از سالمندان

برخی از بهترین روشهای مراقبت از افراد سالمند در طول شب

نصب چراغهای حسگر حساس به حرکت در اتاق‌خواب و معابر سالمند

اطمینان حاصل کنید که مسیرهای رفت و آمد سالمند بدون ریخت و پاش  وسایل اضافی باشد

بررسی کلیه درها و پنجره ها که به صورت ایمن قفل باشد

قرار دادن یک نوشیدنی و یک میان وعده در کنار تخت سالمند

نظارت بر مصرف کافئین در بعد از ظهر و غروب

اطمینان از این که هوای تازه در خانه سالمند جریان دارد

در صورتی که سالمند ورزش‌های مانند یوگا را قبل از خواب انجام میدهد از انجام صحیح مراحل آن اطمینان حاصل نمایید  ( در صورت لزوم با مربی یوگا مشورت نمایید )

اطمینان حاصل نمایید که داروهای سالمند به درستی مورد استفاده او قرار می گیرد و در مورد مصرف هیچ قرصی ابهام ندارد . در صورتی که سالمند دچار بی اختیاری ادرار یا مدفوع می باشد،  تهیه لباس زیر مناسب و ضد آب بودن تشک آنها مسئله بسیار مهمی است .

فعالیت های شبانه مناسب برای افراد سالمند

همانطور که می دانید الگوی خواب همه انسان ها متفاوت است. اکثر افراد در یک شب معمولی از یک چندین ساعت خواب بدون وقفه لذت میبرند .

در هنگام انتخاب پرستارسالمند لازم است در مورد وضعیت خواب شبانه سالمند، به او اطلاع رسانی نمایید و  حتما در مورد وضعیت خواب سالمند  و انتظاراتی که از پرستار دارید با او گفتگو نمایید.

همانطور که اشاره شد ،  پیرشدن به معنای تغییر در الگوی خواب سالمند می باشد که گاهی اوقات به طرز چشمگیری زندگی سالمند را تغییر می دهد به خصوص اگر با بیماری های خاصی مانند زوال عقل و بی اختیاری ادرار همراه باشد تاثیرات منفی بیشتری بر سالمند می گذارد

بنابراین بهتر است فرد سالمند را به صورت دائمی تحت نظر داشته باشید.  برای یک فرد سالمند یک تا دوبار دستشویی رفتن در شب ها طبیعی است اما بیش از این مقدار می تواند به این معنا باشد که سالمند در این مورد به مراقبت شبانه نیاز دارد و بهتر است کسی در کنار او حضور داشته باشد تا در صورت نیاز به او کمک نماید.

روشهای نظارت بر خواب سالمند

دوربین های خانگی

یکی از بهترین پیشنهادات برای نظارت بر خواب شبانه سالمند نصب دوربین های خانگی می باشد. البته لازم است قبل از نصب این دوربین ها از سالمند در این خصوص اجازه گرفته شود. با این کار می‌توانید ً اتفاقاتی که برای سالمند در طی شب می افتد را زیر نظر گرفته ، صدای او را بشنوید و الگوی خواب او را درک نمایید .

مراقبت شبانه از سالمندان

 

برنامه های خواب

برنامه‌های نرم افزاری مختلفی برای نظارت بر خواب سالمند وجود دارد که برای ردیابی چرخه های خواب و بیداری سالمند استفاده می گردد.  اگر سالمندی قادر به استفاده از این نرم افزارها باشد می توان روش خوبی برای پیگیری چرخه خواب آنها باشد.

صحبت کردن

یکی از بهترین روش ها برای نظارت بر خواب سالمند این است که با او در مورد مشکلات خواب و الگوی خواب او صحبت کنید. حتی کسانی که به زوال عقل دچار هستند ممکن است بتوانند در مورد مشکلات خواب خود با شما گفتگو نمایند.  بنابراین سعی کنید همواره در مورد مسائل مختلف با سالمند صحبت کنید.

ردیاب های ساعت هوشمند

اگر سالمند راضی به استفاده از ساعت ردیاب هوشمند گردد، این ساعت ها برنامه هایی برای نظارت بر الگوی خواب صحیح دارند .

این ساعت ها می توانند برای نظارت بر الگوی خواب سالمند یک گزینه ایده‌آل باشند و مواردی مانند ضربان قلب را ردیابی کنند. با استفاده از فناوری هایی مانند این ساعتها می توان عادتهای خواب سالمند و عوامل تاثیرگذار بر آن ها را بهتر درک نمود. اطمینان حاصل کنید که درک درستی از نیازهای شبانه سالمند به دست آورده اید تا بتواند بر اساس این نیازها از سالمند مراقبت نمایید.

خطر آسیب ها را کاهش دهید

تاریکی در شب یک خطر واقعی برای سالمندان است که باعث افزایش خطر سقوط و آسیب رسیدن به می شود. قرار دادن چراغ های حساس به حرکت در اتاق خواب و راهرو ها می‌تواند خطر زمین خوردن سالمند را در هنگام رفتن به دستشویی کاهش دهد.

اطمینان حاصل نمایید که مسیر سالمند از تخت خواب تا دستشویی و آشپزخانه هموار و بدون مانع است و هیچ فرش بدون ترمزی و لغزنده ای در آن وجود ندارد .

سالمندانی که دچار بیماری هایی مانند آلزایمر یا اشکال مختلف زوال عقل هستند ممکن است احساس سردرگمی داشته باشند. گاهی این سردرگمی جای خود را به بی قراری می دهد و ممکن است سالمند تمایل به بیرون رفتن از خانه داشته باشد.

بنابراین لازم است اطمینان حاصل کنید که درهای خانه به صورت کامل قفل شده باشد.  همچنین لازم است کلید ها در مکان امنی قرار داده شود و سالمند امکان دسترسی به آنها را نداشته باشد.

بهتر است دلیل اصلی بیقراری سالمند را متوجه شوید تا بتوانید پیش از آنکه مشکل جدی برای سالمند پیش بیاید از وقوع آن پیشگیری نمود. برای سالمندی که مشکلات حرکتی دارد لازم است یک لیوان آب یا یک میان وعده برای خوردن در کنار تخت او قرار دهید .

مراقبت از سالمندان در شب

مدیریت بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یا عدم کنترل مثانه یک مشکل شایع در دوران سالمندی است.  گرچه نمی توانید این شرایط را به صورت کامل کنترل کنید اما می توانید با استفاده از لباس زیر مخصوص بی اختیاری ادرار و پوشک های ضد آب و تشک های ضد آب برای محافظت از سالمند اقدام نمایید .

گاهی لازم است در طی شب ملافه ها را تعویض نمایید که باعث کاهش اضطراب  و ناراحتی سالمند می گردد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

2/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527