مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار نوزاد

پرستار نوزاد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

این روزها مشغله روزمره خانواده ها بسیار زیاد شده است و نیاز به پرستار نوزاد بیشتر از قبل احساس می شود.، با توجه به شرایط اقتصادی و همچنین فعال تر شدن بانوان تعداد مادران شاغل رو به افزایش است. اما مادری که شغل آزاد دارد و به تازگی فرزندی به دنیا آورده است، باید به زودی به محل کار خود بازگردد و این امر نگرانی هایی را در خصوص مراقبت از فرزندش برایش به وجود می آورد.

این مادران به دلیل مشغله های شغلی وقت کافی برای رسیدگی به امور فرزندشان را ندارند. اما نوزادان نیازمند کسی هستند که به صورت دائم به آن ها توجه کند و حتی با آن ها بازی کند. برای حل کردن این مشکل پیشنهاد می کنیم از طریق ارتباط با موسسه پرستاری سلامت اول، درخواست اعزام پرستار از این مراکز داشته و از یک پرستار نوزاد کمک بگیرید.

این پرستاران در خصوص نگهداری از نوزاد آموزش ویژه دیده اند و تجربه و دانش بالایی در این خصوص دارند. این پرستار با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده باعث رشد کودک و توانایی های او می شود و خیال مادر را از بابت نگهداری صحیح از فرزندش، راحت می کند.

البته با توجه به مشخصات نوزاد از قبیل سن، مشخصات فیزیکی، شرایط خاص و … پرستاری را باید انتخاب کرد که با روحیات کودک هماهنگ شود. وظیفه پرستار نوزاد این است که کودک را به چشم فرزند خود نگاه کند و در شرایط سخت بهترین تصمیمات را بگیرد. تصمیمات او باید در جهت کمال و رشد نوزاد باشد.

وظایف پرستار نوزاد

پرستار نوزاد باید به امور بهداشتی نوزاد شما رسیدگی کند. پوشک او را تعویض کند و ویتامین هایش را سر موقع به او بخوراند. در رعایت بهداشت باید دقیق باشد زیرا سیستم ایمنی بدن نوزاد هنوز تکمیل نشده است و خطر آسیب های احتمالی بسیار بالا است.

قبل از این که یک پرستار در منزل مناسب را استخدام کنید باید با متقاضیان مصاحبه کنید و بررسی کنید کدام یک از آن ها با مشخصات و ویژگی های کودک شما سازگارترند. اگر مادر کنار پرستار حضور داشته باشد، بهتر است؛ زیرا پرستار این گونه بهتر می تواند با خصوصیات تربیتی خانواده شما آشنا شود.

وظایف پرستار نوزاد

مشخصات پرستار نوزاد

ممکن است فکر کنید نوزادان درکی از آنچه در اطرافشان رخ می دهند ندارند، اما باید به شما بگوییم این فکر کاملا اشتباه است. کودک از بدو تولد شروع به یادگیری می کند و از مراقبان خود الگو برداری می کند. بسیاری از خانواده ها ممکن است فکر کنند، پرستار کسی است که به کودک شیرخشک و غذا می دهد، او را می خواباند و پوشکش را تعویض می کند، اما این طور نیست. پرستار نوزاد کسی است که زمان زیادی را با کودک شما سپری می کند و کودک رفتار هایش را از او الگو برداری می کند، پس باید کسی را انتخاب کنید که رفتارهای مناسبی دارد.

همچنین بهتر است سن پرستار بین ۲۸ تا ۴۲ سال باشد. پرستارانی که خودشان مادر هستند دغدغه های یک مادر را بیشتر درک می کنند و می توانند کودک را بهتر درک کنند. همچنین پرستار نوزاد شما باید صبور باشد و در مقابل دل درد و کولیک نوزاد شما به خوبی عمل کند. یکی از ویژگی مهم پرستاران کودک این است که آن ها باید ذاتا عاشق نوزادان و کودکان باشند و از بودن کنار آن ها لذت ببرند.

بازی برای کودکان به معنی زندگی است. پرستار نوزاد باید بتواند بازی هایی را در جهت رشد او برایش طراحی کند. نیاز به بازی کوکان در سنین مختلف با یکدیگر متفاوت است:

مشخصات پرستار نوزاد

نوزادان زیر ۶ ماه

این نوزادان تازه متولد شده اند و تحرک چندانی ندارند. اما چشم هایشان وسایل متحرک رنگی با کنتراست بالا را می بیند و از خودشان ذوق نشان می دهند. پرستار نوزاد باید کارت هایی به رنگ های سیاه و سفید درست کند و آن ها را به کودک نشان دهد.

نوزادان شش ماه تا هشت ماه

این نوزادان شیر خوار از گرفتن اشیا مختلف در دستانشان لذت می برند و می توان بازی های حسی زیادی را برایشان طراحی نمود.

نوزادان بالای هشت ماه تا یکسال

کودکان در این سن برای ایستادن و راه رفتن تلاش می کنند. بنابراین پرستار نوزاد باید مراقب باشد که او به جایی برخورد نکند و آسیب نبیند.

نوزادان بالای یک سال

دیگر کم کم دوران نوزادی کودک شما به پایان می رسد. کودکان در این سن احتمالا یاد گرفته اند که از پله ها بالا بروند و باید بسیار مراقب او بود. همچنین کم کم یاد می گیرند خودشان غذا بخورند و باید برای تغذیه آن ها خلاقانه عمل کرد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.