مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

راه های پیشگیری و علائم گزش حشره ساس برای کودک

حشره.ساس

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

حشره ساس حشرات کوچک و قهوه ای مایل به قرمز به اندازه یک دانه سیب هستند. آنها را می‌توان در سراسر جهان یافت. ساس ها در طول روز در داخل یا اطراف تخت ها و شکاف های موجود در صندلی ها، کاناپه‌ها، پرده‌ها، فرش ها، کمدها و حتی در ترک دیوارها و کف و پشت کاغذ دیواری پنهان می‌شوند. در این مقاله به بررسی حشره ساس و تاثیر نیش آن بر بدن انسان و همچنین تاثیر آن بر روی کودک و نوزاد می‌پردازیم.

این حشرات شب ها بیرون می‌آیند تا غذا پیدا کنند، و غذای اصلی آنها خون است. ساس ها دارای ماده خاصی در بزاق خود هستند که باعث جلوگیری از لخته شدن خون در هنگام تغذیه می‌شود، به طور معمول در شب هنگام به سراغ طعمه های خود می‌روند.

همانطور که ذکر شد یک ساس بعد از وعده غذایی که خون می‌باشد، مدت زیادی روی بدن شخص نمی‌مانند. در عوض، در نزدیکی محل استراحت فرد پنهان می‌شوند، غالباً در لباس یا چمدان، به آنها اجازه می‌دهد هنگام انتقال وسایل به مکان دیگر، گسترش پیدا کنند.

علائم.ساس.در.منزل
زمانی که ساس نیش بزند فرد معمولاً گزش واقعی ساس را احساس نمی‌کند.

علائم وجود حشره ساس چیست؟

فرد معمولاً گزش واقعی ساس را احساس نمی‌کند. اما پس از آن، محل نیش زدگی احساس خارش می‌کند. گزش ساس مانند برجستگی های کوچک قرمز (شبیه گزش پشه) است و گاهی اوقات می‌تواند به صورت خط قرمز روی بدن اتفاق بیفتد.

این گزش ها عمدتا در مناطقی از پوست است که هنگام خواب در معرض هوا قرار دارد. ساس ها آزار دهنده هستند، اما میکروب یا بیماری خاصی را گسترش نمی‌دهند.

چگونه یک مکان به حشره ساس آلوده می‌شود؟

برخی معتقدند که یک اتاق کثیف می‌تواند ساس هایی را به ارمغان می‌آورد، اما این درست نیست. ساس ها به شرط داشتن غذا می‌توانند در هر جایی زندگی کنند. اگر اتاقی به هم ریخته باشد، این فضا به آنها کمک می‌کند تا پنهان شوند. اما بهم ریختگی اتاق سبب جذب این حشرات نیم شود.

ساسها معمولاً در مکانهایی که میزان گردش مسافران و مهمانان زیاد است مانند هتلها، بیمارستانها یا خانه های سالمندان دیده می‌شوند.
اما می توان آنها را در بسیاری از مکان های دیگر مانند وسایل حمل و نقل عمومی، آپارتمان ها و خوابگاهها یافت. این حشرات می‌توانند با لباس، اثاثیه و چمدان از مکانی به مکان دیگر سفر می‌کنند.

چگونه می‌توان فهمید که فردی دچار گزش حشره ساس شده است؟

گزش ساس می‌تواند شبیه سایر گزش های حشره های دیگر مانند گزش پشه یا گازگرفتگی باشد. برای دانستن اینکه آیا این ساس است یا خیر، مهم است که خود احتمال وجود ساس را بررسی کنید.
به رختخواب و تشک ها نگاه کنید تا لکه های کوچکی از خون، لکه هایی با ظاهر زنگ زده (اشکالات خرد شده) یا نقاط سیاه (مدفوع ساس ) داشته باشید.
ممکن است حشرات زنده ای در اطراف درزها یا برچسب های تشک و فنرهای تخت یا درزهای بالش و تخت و سایر مبلمان مشاهده کنید. این حشرات حتی می توانند در کتابها، پرزهای فرش و پریزهای برق پنهان شوند.

بهترین.روش.از.بین.بردن.ساس
اثرات برجسته و کوچک شبیه خوشه و به رنگ قرمز از نشانه های اصلی ساس می‌باشد.

اگر فکر می‌کنید شخصی در خانواده شما توسط ساس گزیده شده است، محل گزش را با آب و صابون بشویید.

لوسیون کالامین، کرم ضد خارش یا کمپرس خنک می‌تواند به رفع خارش کمک کند. در برخی موارد، آنتی هیستامین خوراکی می‌تواند خارش را تسکین دهد. محل گزش ها طی 1-2 هفته درمان می‌شوند.

به بچه ها بگویید که محل نیش ساس را با خارش زخم نکنند زیرا انجام این کار می تواند باعث عفونت پوستی مانند زرد زخم و به ندرت آبسه شود. در صورت بروز عفونت، پزشک برای درمان ممکن است آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

ساس گزیدگی در کودک و نوزاد

گزیدگی ساس یک سری علائم دارد، در ابتدا باید تفاوت ساس از نیش پشه را مشخص کرد. اثرات برجسته و کوچک شبیه خوشه و به رنگ قرمز از نشانه های اصلی ساس می‌باشد. بر روی برجستگی سوراخی وجود دارد که همان محل نیش می باشد.

درمان اثر نیش ساس در کودک و نوجوان

با دیدن اثرات نیش ساس روی بدن کودک و یا نوزاد، ابتدا محل مورد نظر را با صابون و آب شستشو دهید. این اقدام باعث جلوگیری از عفونت بیشتر پوست کودک کمک می‌کند. و از خارش محل نیش می‌کاهد.

به عنوان درمان خانگی می‌توان از ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید و وقتی به شکل خمیری دراومد آن را روی سطح مورد نظر بگذارید.

استفاده از کمپرس یخ می‌تواند به تسکین درد و سوزش نیش ساس کمک زیادی بکند. همچنین پمادهای کورتونی تاثیر خوبی دارد. آنتی بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از عفونت کودک و یا نوزاد با تجویز پزشک میتوان از کورتیکواستروئید خوراکی برای کودک استفاده کنید.

چگونه می توان از ساس جلوگیری کرد؟

اگر خانه شما ساس دارد، احساس خیلی بدی نداشته باشید. آلودگی اماکن به ساس معمولی و عادی است. این نکات می تواند به شما کمک کند:

  • خانه خود را تمیز و مرتب نگه دارید تا ساس ها مکانی برای پنهان شدن نداشته باشند.
  • هفته ای یک بار ملافه ها را عوض کنید و مرتباً کف اتاق و سطوح را جاروبرقی بزنید.

اگر ساس پیدا کردید، همه ملافه ها، لباس ها و رخت خواب را در آب داغ بشویید و در محیط گرم خشک کنید. برای کمک به جلوگیری از ورود حشرات به ملافه های خود، از روکش تشکی با عنوان “ضد حساسیت” یا “تشک ضد گرد و غبار” استفاده کنید تا در صورت وجود ساس ها را راحت‌تر ببینید.

همچنین می‌توانید با شرکت های کنترل کننده آفات محلی تماس بگیرید تا در مورد راه های خلاص شدن از شر ساس تحقیق نماید و از روشهای کاربردی آنها استفاده کنید.

توصیه های مسافرتی برای پیشگیری از حشره ساس

از آنجا که به احتمال زیاد هنگام مسافرت ممکن است به اماکنی بروید که ساس در آن وجود داشته باشد، برنامه ریزی برای پیشگیری کاری عاقلانه است. برخی از وب سایت ها به مسافران اجازه می‌دهند گزارشات آلودگی ساس را بر اساس شهر (و گاهی هتل) جستجو کنند، بنابراین قبل از اینکه از خانه خارج شوید کمی تحقیق کنید.

حشره.ساس.خطرناک.است
لباس های آلوده را وقتی به خانه برگشتید مستقیماً داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

در مقصد خود، قبل از اقامت اتاق در مورد وجود ساس بررسی های لازم را انجام دهید. اگر نشانه ای از ساس پیدا کردید، اتاق دیگری بخواهید و آنه را نیز از لحاظ وجود ساس بازرسی کنید. اگر هنوز نشانه هایی از ساس مشاهده کردید، کلا مکان دیگری برای اقامت پیدا کنید.

چمدان ها را ازکف اتاق و تخت خواب در اتاق های هتل دور نگه دارید. از قفسه های چمدانی که اکثر هتل ها و متل ها تهیه می کنند استفاده کنید یا چمدان ها را روی میز قرار دهید. لباس های آلوده را وقتی به خانه برگشتید مستقیماً داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

آلودگی خانه به حشره ساس

هنگام خرید پوشاک یا مبلمان دست دوم از فروشگاه ها مراقب باشید. همیشه این اماکن و وسایل را از نظر وجود ساس بررسی کنید. هرگز، یک کاناپه دور انداخته شده یا سایر مبلمان خراب و شکسته را از گوشه خیابان را برندارید. ممکن است ساسهایی در پارچه های آن پنهان شوند. در واقع، ممکن است به همین دلیل باشد که صاحب قبلی از شر آنها خلاص شد!

اگر به جایی رفته اید که متوجه شده اید آنجا ساس وجود داشته است حتما هنگام بازگشت به خانه لباس های خود را با آب گرم بشویید. اگر نمی‌توانید بلافاصله لباس خود را بشویید، آن را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده قرار دهید تا زمانی که بتوانید آن را بشویید.

همچنین اگر درخواست پرستار کودک داشتید، مراقب کودک و پرستار کودک با آموزش هایی که دیده است، کمک به بهبود شرایط کودک و نوزاد شما می‌پردازد. به یاد داشته باشید که اگر قصد استخدام پرستار بیمار در منزل را داشتید، حتما توجه داشته باشید که فرد حرفه ای و کار بلد را جذب کنید زیرا رعایت نکردن این موارد می‌تواند موجب ایجاد آسیب های جدی به بیمار شود.

حشره ساس (Bedbugs) حشرات کوچک و قهوه ای مایل به قرمز به اندازه یک دانه سیب هستند. آنها را می‌توان در سراسر جهان یافت. ساس ها در طول روز در داخل یا اطراف تخت ها و شکاف های موجود در صندلی ها، کاناپه ها، پرده ها، فرش ها، کمدها و حتی در ترک دیوارها و کف و پشت کاغذ دیواری پنهان می‌شوند.

این حشرات شب ها بیرون می‌آیند تا غذا پیدا کنند، و غذای اصلی آنها خون است. ساس ها دارای ماده خاصی در بزاق خود هستند که باعث جلوگیری از لخته شدن خون در هنگام تغذیه می‌شود، به طور معمول در شب هنگام به سراغ طعمه های خود می‌روند.

همانطور که ذکر شد یک ساس بعد از وعده غذایی که خون می‌باشد، مدت زیادی روی بدن شخص نمی مانند. در عوض، در نزدیکی محل استراحت فرد پنهان می شوند، غالباً در لباس یا چمدان، به آنها اجازه می‌دهد هنگام انتقال وسایل به مکان دیگر، گسترش پیدا کنند.

علائم گزش حشره ساس چیست؟

فرد معمولاً گزش واقعی ساس را احساس نمی کند. اما پس از آن، محل نیش زدگی احساس خارش می‌کند. گزش ساس مانند برجستگی های کوچک قرمز (شبیه گزش پشه) است و گاهی اوقات می‌تواند به صورت خط قرمز روی بدن اتفاق بیفتد.

این گزش ها عمدتا در مناطقی از پوست است که هنگام خواب در معرض هوا قرار دارد. ساس ها آزار دهنده هستند، اما میکروب یا بیماری خاصی را گسترش نمی‌دهند.

برخی معتقدند که یک اتاق کثیف می تواند ساس هایی را به همراه داشته باشد، اما این درست نیست. ساس ها به شرط داشتن غذا می‌توانند در هر جایی زندگی کنند. اگر اتاقی به هم ریخته باشد، این فضا به آنها کمک می‌کند تا پنهان شوند. اما بهم ریختگی اتاق سبب جذب این حشرات نمی‌شود.

ساس‌ها معمولاً در مکانهایی که میزان گردش مسافران و مهمانان زیاد است مانند هتل‌ها، بیمارستان‌ها یا خانه های سالمندان دیده می‌شوند.

اما می‌توان آنها را در بسیاری از مکان های دیگر مانند وسایل حمل و نقل عمومی، آپارتمان ها و خوابگاه‌ها یافت. این حشرات می‌توانند با لباس، اثاثیه و چمدان از مکانی به مکان دیگر سفر کنند.

چگونه می‌توان فهمید که فردی دچار گزش حشره ساس شده است؟

گزش ساس می‌تواند شبیه سایر گزش های حشره های دیگر مانند گزش پشه یا گازگرفتگی باشد. برای دانستن اینکه آیا این ساس است یا خیر، مهم است که خود احتمال وجود ساس را بررسی کنید.

به رختخواب و تشک ها نگاه کنید تا لکه های کوچکی از خون، لکه هایی با ظاهر زنگ زده (اشکالات خرد شده) یا نقاط سیاه (مدفوع ساس ) داشته باشید.

ممکن است حشرات زنده ای در اطراف درزها یا برچسب های تشک و فنرهای تخت یا درزهای بالش و تخت و سایر مبلمان مشاهده کنید. این حشرات حتی می‌توانند در کتابها، پرزهای فرش و پریزهای برق پنهان شوند.

گزش ساس چگونه درمان می‌شود؟

اگر فکر می کنید شخصی در خانواده شما توسط ساس گزیده شده است، محل گزش را با آب و صابون بشویید. لوسیون کالامین، کرم ضد خارش یا کمپرس خنک می‌تواند به رفع خارش کمک کند. در برخی موارد، آنتی هیستامین خوراکی می‌تواند خارش را تسکین دهد. محل گزش ها طی 1-2 هفته درمان می‌‌شوند.

به بچه ها بگویید که محل نیش ساس را با خارش زخم نکنند زیرا انجام این کار می‌تواند باعث عفونت پوستی مانند زرد زخم و به ندرت آبسه شود. در صورت بروز عفونت، پزشک برای درمان ممکن است آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

چگونه می‌توان از ساس جلوگیری کرد؟

اگر خانه شما ساس دارد، احساس خیلی بدی نداشته باشید. آلودگی اماکن به ساس معمولی و عادی است. این نکات می تواند به شما کمک کند:

خانه خود را تمیز و مرتب نگه دارید تا ساس ها مکانی برای پنهان شدن نداشته باشند. هفته ای یک بار ملافه ها را عوض کنید و مرتباً کف اتاق و سطوح را جاروبرقی بزنید.

اگر ساس پیدا کردید، همه ملافه ها، لباس ها و رخت خواب را در آب داغ بشویید و در محیط گرم خشک کنید.

برای کمک به جلوگیری از ورود حشرات به ملافه های خود، از روکش تشکی با عنوان “ضد حساسیت” یا “تشک ضد گرد و غبار” استفاده کنید تا در صورت وجود ساس ها را راحت تر ببینید.

همچنین می‌توانید با شرکت های کنترل کننده آفات محلی تماس بگیرید تا در مورد راه های خلاص شدن از شر ساس تحقیق نماید و از روشهای کاربردی آنها استفاده کنید.

توصیه های مسافرتی برای پیشگیری از حشره ساس

از آنجا که به احتمال زیاد هنگام مسافرت ممکن است به اماکنی بروید که ساس در آن وجود داشته باشد، برنامه ریزی برای پیشگیری کاری عاقلانه است. برخی از وب سایت ها به مسافران اجازه می دهند گزارشات آلودگی ساس را بر اساس شهر (و گاهی هتل) جستجو کنند، بنابراین قبل از اینکه از خانه خارج شوید کمی تحقیق کنید.

در مقصد خود، قبل از اقامت اتاق در مورد وجود ساس بررسی های لازم را انجام دهید. اگر نشانه ای از ساس پیدا کردید، اتاق دیگری بخواهید و آنه را نیز از لحاظ وجود ساس بازرسی کنید. اگر هنوز نشانه هایی از ساس مشاهده کردید، کلا مکان دیگری برای اقامت پیدا کنید.

چمدان ها را ازکف اتاق و تخت خواب در اتاق های هتل دور نگه دارید. از قفسه های چمدانی که اکثر هتل ها و متل ها تهیه می کنند استفاده کنید یا چمدان ها را روی میز قرار دهید. لباس های آلوده را وقتی به خانه برگشتید مستقیماً داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

آلودگی خانه به حشره ساس

هنگام خرید پوشاک یا مبلمان دست دوم از فروشگاه ها مراقب باشید. همیشه این اماکن و وسایل را از نظر وجود ساس بررسی کنید. هرگز، یک کاناپه دور انداخته شده یا سایر مبلمان خراب و شکسته را از گوشه خیابان را برندارید. ممکن است ساسهایی در پارچه های آن پنهان شوند. در واقع، ممکن است به همین دلیل باشد که صاحب قبلی از شر آنها خلاص شد!

اگر به جایی رفته اید که متوجه شده اید آنجا ساس وجود داشته است حتما هنگام بازگشت به خانه لباس های خود را با آب گرم بشویید. اگر نمی‌توانید بلافاصله لباس خود را بشویید، آن را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده قرار دهید تا زمانی که بتوانید آن را بشویید.

سخن پایانی

شرکت خدمات پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همهشریان گرامی خدمات پرستاری ارائه خدمت نماید. در مرکز سلامت اول، ارائه خدمات پرستار سالمند در منزل انجام شده و شما می‌توانید مراقبت از سالمندان خود را به ما بسپارید. علاوه بر این، امکان استخدام پرستار کودک و پرستار بیمار نیز در این مرکز مهیا شده و شما قادر هستید مراقبت از بیماران و کودکان خود را نیز به پرستاران مجرب مرکز سلامت اول واگذار کنید. برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان ما به شماره 1527 در تماس باشید.


سوالات متداول

علائم گزش حشره ساس چیست؟

فرد معمولاً گزش واقعی ساس را احساس نمی‌کند. اما پس از آن، محل نیش زدگی احساس خارش می‌کند. گزش ساس مانند برجستگی های کوچک قرمز (شبیه گزش پشه) است و گاهی اوقات می‌تواند به صورت خط قرمز روی بدن اتفاق بیفتد.

چگونه می‌توان فهمید که فردی دچار گزش حشره ساس شده است؟

گزش ساس می‌تواند شبیه سایر گزش های حشره های دیگر مانند گزش پشه یا گازگرفتگی باشد. برای دانستن اینکه آیا این ساس است یا خیر، مهم است که خود احتمال وجود ساس را بررسی کنید.

گزش ساس چگونه درمان می‌شود؟

اگر فکر می‌کنید شخصی در خانواده شما توسط ساس گزیده شده است، محل گزش را با آب و صابون بشویید.

چگونه می‌توان از ساس جلوگیری کرد؟

خانه خود را تمیز و مرتب نگه دارید تا ساس ها مکانی برای پنهان شدن نداشته باشند. هفته ای یک بار ملافه ها را عوض کنید و مرتباً کف اتاق و سطوح را جاروبرقی بزنید.

5 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار