علایم انسداد مجاری اشکی

انسداد مجاری اشکی در بزرگسالان چیست و چگونه درمان می شود ؟

انسداد مجاری اشکی  Blocked Tear Duct  بیماری است که مسیر تخلیه اشک به بینی به طور جزئی یا کاملا مسدود شده است و منجر به مشکل در تخلیه اشک از غدد اشکی می شود.

علایم انسداد مجاری اشکی

انسداد مجاری اشکی در نوزادان شایع است ، از هر 10 نوزاد شش نفر را درگیر می کند و معمولاً در این موارد خود به خود برطرف می شود  .در کودکان ، مجرای اشک ممکن است در بدو تولد کاملاً رشد نکرده باشد و یا توسط یک لایه نازک پوشانده شود ، که باعث انسداد جزئی می شود. همچنین در بزرگسالان نیز ممکن است مجرای اشکی دچار انسداد و گرفتگی باشد .

بزرگسالان دارای مجرای اشک مسدود شده نیاز به کمک چشم پزشک دارند. در این موارد ، مجرا ممکن است در اثر عفونت ، آسیب یا تومور آسیب دیده باشد.

علائم انسداد مجاری اشکی در بزرگسالان

اشک به طور معمول از طریق مجاری بینی – اشکی که لوله های کوچکی هستند که از چشم به داخل بینی کشیده می شوند از چشم خارج می شود. اگر مجرای اشک مسدود شود یا باز نشود ، اشک نمی تواند به درستی از چشم تخلیه شود. سپس مجرا ممکن است از مایع پر شده و متورم ، ملتهب و گاهاً عفونی شود.

علائم انسداد مجاری اشکی:

علامت اصلی افزایش میزان اشک ریزش  (اپی فورا) است که باعث سرازیر شدن اشک روی صورت یا گونه می شود. بعضی اوقات ، ممکن است اندازه قطرات اشک بزرگتر به نظر برسد. همچنین چشم ها نیز ممکن است خشک شوند.

علائم انسداد مجرای اشک ممکن است بعد از عفونت های سرماخوردگی یا سینوس بدتر شود. همچنین ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض سرما ، باد یا نور خورشید بدتر شود.

علائم عفونت انسداد مجاری اشکی:

با مسدود شدن مجاری اشک ، باکتری های محبوس شده در کیسه بینی می توانند منجر به عفونتی به نام داكریوسیستیت شوند. در موارد شدید ، عفونت می تواند به پلک ها منتقل شود.

علائم عفونت شامل موارد زیر است:

التهاب ، حساسیت و قرمزی گوشه داخلی چشم یا اطراف چشم و بینی

عفونت های مکرر چشم

ترشحات مخاط چشم

مژه های پوسته دار

تاری دید

اشکهای خون آلود

تب

در صورت مشاهده علائم عفونت ، لازم است برای تشخیص و درمان با چشم پزشک تماس بگیرید.

درمان انسداد مجاری اشکی

علل انسداد مجاری اشکی:

در بزرگسالان ، انسداد مجاری اشکی ممکن است به دلیل آسیب دیدگی استخوان ها یا بافت های اطراف چشم یا اختلالات دیگری ایجاد شود.دلایل اضلی  انسداد مجرای اشک در بزرگسالان عبارتند از:

رشد غیرطبیعی جمجمه یا صورت:

کسانی که دارای ناهنجاریهایی مانند سندرم داون هستنند ، بیشتر تحت تأثیر انسداد مجاری اشکی قرار می گیرند.

ضربه به بینی:

در آسیب های بینی مانند شکستگی بینی ، بافت اسکار می تواند مجرای اشک را مسدود کند.

پولیپ های بینی:

پولیپ ناشی از رشد  پوشش بینی است (برخی از افراد مبتلا به آلرژی بینی به پولیپ مبتلا هستند) ، که می تواند سبب انسداد مجاری اشکی شود.

تومورها:

تومورها ممکن است به خود مجرای اشک فشار وارد کرده و از تخلیه اشک جلوگیری کنند.

تغییرات مربوط به سن:

تغییراتی مانند باریک شدن سوراخ های کوچک در پلک داخلی ، می تواند باعث مسدود شدن مجاری اشک شود.

ورم ملتحمه:

بیماری ناشی از التهاب ملتحمه است. در بعضی موارد ، التهاب ملتحمه به دلیل التهاب ممکن است باعث پارگی مجرای اشک شود.

تشخیص انسداد مجاری اشکی:

چشم پزشک (یا بینایی سنج) ابتدا معاینه پزشکی کاملی را انجام می دهد.  همچنین درمورد سابقه پزشکی و سوابق بیماری های شما پرسش کرده و چشمهای شما را به طور کامل معاینه می کند تا سایر علل احتمالی علائم بیماری را بررسی کنند.

برای بررسی انسداد در مجرای اشک ،  آزمایش ناپدید شدن رنگ را انجام می دهند. یک قطره از یک رنگ مخصوص در هر چشم ریخته می شود. اگر بعد از پنج دقیقه پلک زدن طبیعی هنوز مقدار قابل توجهی از رنگ در چشم شما وجود داشته باشد ، ممکن است  مشکل مجرای اشک مسدود شده داشته باشید.

در موارد پیچیده ، پزشک ممکن است عکسبرداری از ناحیه مجرای اشک را انجام دهد. به طور خاص ، ممکن است یک داکریوسیستوگرام برای بیمار تجویز شود  ، که شامل تزریق رنگ رادیوگرافی به داخل کانال اشک است. این ماده حاجب به پزشک اجازه می دهد انسداد در مجرای اشک شما را تصویر برداری کند .

تشخیص انسداد مجاری اشکی

درمان انسداد مجاری اشکی :

بسته به اینکه علت مسدود شدن مجرای اشکی چیست روش درمان متفاوت خواهد بود. اگر انسداد به دلیل آسیب دیدگی صورت ایجاد شده باشد ، سیستم تخلیه اشک چند ماه پس از آسیب مجدداً به طور خودکار دوباره شروع به کار می کند و هیچ درمان اضافی لازم نیست. در موارد دیگر ، پزشک ممکن است داروهای تجویز نماید یا جراحی را توصیه کند.

آنتی بیوتیک ها:

اگر مشکوک به عفونت باشید ، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. در موارد شدید ، افراد مبتلا به عفونت مجرای اشک ممکن است به آنتی بیوتیک های داخل وریدی و بستری در بیمارستان نیاز داشته باشند. در بعضی موارد ممکن است پماد آنتی بیوتیک چشم یا قطره چشم تجویز شود.

از داروهای بدون نسخه که حاوی آنتی بیوتیک است و به طور خاص برای استفاده در چشم فرموله نشده است ، به چشم یا ناحیه اطراف آن استفاده نکنید زیرا برای استفاده در چشم ساخته نشده اند و ممکن است مواد تحریک کننده داشته باشند.

گشاد کردن ، شستشو :

برای بزرگسالانی که دارای مجرای نیمه مسدود شده یا باریک شدن جزئی سوراخ هستند ، ممکن است از این روش استفاده شود.

از ابزاری برای بزرگ کردن دهانه های سوراخ استفاده می شود و یک لوله باریک از طریق سوراخ مجرا به سیستم تخلیه اشک هدایت می شود ، سپس از طریق دهانه بینی برداشته شود. مجرای اشک با محلول نمکی شسته می شود تا انسداد باقی مانده از بین برود.

اتساع سوند بالونی :

در این روش اتساع یک سوند بالونی سبب باز شدن مجاری تخلیه اشک می شود  که در اثر زخم یا التهاب باریک شده یا مسدود شده است.

پزشک یک سوند به عرض حدود 2-3 میلی متر با یک بادکنک باد شده روی نوک آن را از طریق مجرای اشک مسدود شده عبور می دهد. سپس پزشک چندین بار بادکنک کوچک را باد کرده و تخلیه می کند تا انسداد سیستم  مجرای اشک باز شود. این کار با بیهوشی عمومی انجام می شود.

استنت گذاری:

با استفاده از این روش که لوله گذاری نیز نامیده می شود ، از لوله های کوچک برای باز کردن انسداد و باز شدن سیستم تخلیه اشک استفاده می شود.

پزشک یک لوله فلزی (استنت) را از طریق یک یا هر دو سوراخ گوشه چشم وارد می نماید و در آن باقی می گذارد  و گرچه قابل مشاهده است ، اما معمولاً آزار دهنده نیست. این لوله ها به طور کلی برای سه تا چهار ماه در داخل مجرا باقی مانده و سپس خارج می شوند. این روش همچنین به بیهوشی عمومی نیاز دارد.

عمل جراحی

اگر گزینه های درمانی فوق برای باز کردن مجرای اشک مسدود شده کافی نباشد ، پزشک جراحی را توصیه می کند ، معمولاً داکریوسیستورینوستومی نام دارد .

این روش با ایجاد ارتباط جدید بین کیسه اشکی و بینی ، مسیر جدیدی برای تخلیه اشک از طریق بینی به طور عادی ایجاد می کند. مراحل این روش بسته به نوع انسداد مجرای اشکی  متفاوت خواهد بود.

اگر توموری باعث انسداد مجرای اشکی شده باشد ، جراحی برای از بین بردن آن انجام می شود یا ممکن است دکتر شما برای کوچک کردن آن از روش های دیگری مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی استفاده کند.

قطره انسداد مجرای اشک

مراقبت های بعد از عمل

برای جلوگیری از عفونت و التهاب بعد از عمل ، باید از اسپری ضد احتقان بینی و قطره های چشم استفاده کنید. بعد از حدود سه تا شش ماه ، چشم پزشک شما هرگونه استنت را که در چشم قرار داده شده است برمی دارد تا کانال جدید در حین بهبود باز بماند.

مجاری اشک مسدود شده می توانند ناراحت کننده و تحریک کننده باشند ، اما بسته به شدت انسداد ، قابل کنترل و درمان هستند.  این بیماری یک مشکل شایع در کودکان است ، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. برخی از دلایل انسداد مجرای اشک مانند آسیب دیدگی صورت به خودی خود برطرف می شود ، اما برخی دیگر به آنتی بیوتیک و حتی درمان های جراحی نیاز دارند.

هرچه زودتر مجرای اشکی مسدود شده را درمان کنید ، نتیجه و کیفیت زندگی شما بهتر خواهد بود. اگر چشمان شما اشک آلود است و علائم دیگر انسداد مجرای اشکی است ، با پزشک متخصص مراقبت از چشم خود در مورد تشخیص و درمان صحبت کنید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

4.1/5 - (70 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید
1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید
  • سلام و عرض ادب
    از مطالب مفیدتان بی نهایت ممنونم. 🙏🙏🙏

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527