مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

اضافه وزن در کودکان چه دلایلی دارد و روش های کنترل و درمان آن چیست؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اضافه وزن در کودکان یکی از مهم ترین مشکلات در قرن اخیر است.در واقع این بحران، یک بحران جهانی است و اکثرا کودکانی  که شهرنشین هستند و در کشور هایی با درآمد متوسط یا کم زندگی می کنند دچار این مشکل می شوند. شمار این کودکان هر روز بیشتر می شود،طبق آمار جهانی در سال 2016 شمار کودکان چاق زیر پنج سال به بیش از چهل و یک میلیون می رسد.در واقع نیمی از این کودکان در قاره اسیا و یک چهارم انها در قاره افریقا زندگی می کنند.

دلیل اضافه وزن در کودکان

تناسب اندام،تغذیه،فعالیت بدنی در کودکان

وقتی صحبت به کاهش وزن می رسد،رژیم هایی به شما پیشنهاد می شود که اطمینان نتیجه سریع را به شما می دهد ولی این رژیم ها نیاز های غذایی شما را محدود می کند و می تواند به سلامتی شما آسیب بزند ضمنا بعد از مدتی برگشت پذیر است.

دستیابی به تناسب اندام تنها با یک رژیم غذایی موقت امکان پذیر نیست بلکه به سبک زندگی شما بستگی دارد که شامل؛تغذیه سالم،فعالیت بدنی منظم و متعادل سازی مقدار کالری که از رژیم غذایی خود بدست می آورید با مقدار کالری که بدن شما نیاز دارد.راجبه   روش های ایمن برای کنترل تناسب اندام می توان به خواب مناسب،کاهش استرس،حفظ رژیم غایی سالم(خوردن میوه و سبزیجات) و فعالیت های منظم بدنی(پیاده روی و ورزش) اشاره کرد.

اصلاح رژیم غذایی و فعالیت بدنی برای تناسب اندام

اگر وزن شما طی چندین ماه هیچ تغیری نکند،این به این معناست که رژیم غذایی شما متعادل است(مقدار کالری که مصرف می کنید با مقدار کالری که بدن شما استفاده میکند برابر است).اما برای اینکه وزن شما افزایش یا کاهش پیدا کند باید رژیم غذایی و فعالیت های روزانه خود را طوری تنظیم کنید که به هدف خود برسید.

برای این که مقدار کالری روزانه خود را محاسبه کنید،می توانید غذا ها و نوشیدنی هایی که در روز مصرف می کنید به همراه مقدار کالری که دارند یاداشت کنید.این کار باعث می شود توجه بیشتری به مواد غذایی که در روز مصرف می کنید داشته باشید.همچنین نوشتن مقدار فعالیت روزانه خود هم می تواند مفید باشد

چه میزان فعالیت بدنی کافی است؟

دو ساعت و سی دقیقه فعالیت بدنی در هفته برای بزرگسالان کافی است.(روزانه بیست و دو دقیقه یا سه روز در هفته هر بار پنجاه دقیقه).این فعالیت ها باید شامل تمرینات هوازی متوسط مانند پیاده روی سریع و تمرینات کششی عضلات باشد. این تمرینات کششی باید تمام عضلات اصلی بدن مانند؛پا،باسن،کمر،شکم،سینه،شانه و بازو را درگیر کنند.افزایش سختی و مدت زمان فعالیت بدنی     می تواند به سلامتی و تناسب اندام شما بیشتر کمک کند.کودکان و نوجوانان را تشویق کنید تا حداقل شصت دقیقه در روز فعالیت بدنی داشته باشند.

هر شخص ممکن است به مقدار متفاوتی از مواد غذایی و فعالیت بدنی نیاز داشته باشد.یک سبک زندگی سالم نیاز به تغذیه سالم،خواب کافی،کنترل استرس و فعالیت بدنی کافی در طول روز دارد.نیاز نیست که همیشه کالری مصرفی خود را محاسبه کنید البته که در شروع،این عمل می تواند به شما کمک کند تا میزان کالری موجود در مواد غذایی که به صورت مداوم مصرف می کنید را متوجه شوید.برای اینکه بدانید تغذیه شما سالم است باید ببنید که در حال از دست دادن،نگه داشتن یا افزایش وزن خود هستید.

درمان اضافه وزن در کودکان

سوالات شما راجع به کالری مواد غذایی

سوال:من شنیدم میزان کربوهیدرات مصرفی از میزان کالری مصرفی مهم تر است ایا این درست است؟

جواب:اگر فقط روی مقدار کربوهیدرات مصرفی خود حساس باشید باز هم ممکن است مقدار کالری زیادی را دریافت کنید همینطور اگر تنوع غذایی خود را کم کنید،ممکن است خود را از مواد مغذی ضروری محروم کنید و ممکن نتوانید مدت زمان زیادی رژیم خود را حفظ کنید.

سوال:آیا وقتی فعالیت بدنی زیادی دارم مهم است که چقدر کالری در روز مصرف می کنم؟

جواب:با اینکه فعالیت بدنی بسیار در تناسب اندام شما تاثیر می گذارد اما نمی توان رژیم غذایی را نادیده گرفت.اگر مقدار کالری دریافتی شما از مقدار کالری مصرفی شما بیشتر باشد،باز هم اضافه وزن پیدا خواهید کرد.

سوال:چه عوامل دیگری علاوه بر رژیم غذایی و عملکرد بر چاقی و اضافه وزن تاثیر میگذارد؟

جواب: به فاکتور هایی مانند محیط زندگی و عوامل ژنتیکی هم می توان اشاره کرد.

توصیه هایی برای والدینی که درگیر اضافه وزن در کودکان هستند

والدین،سرپرستان و معلمان می توانند با ایجاد تغذیه سالم و کنترل وسوسه های غذاهای پر کالری در کودکان خود،به آنها کمک کنند تا وزن خود را کنترل کنند.همینطور می توانند به آنها کمک کنند تا در روز از لحاظ فیزیکی فعالتر باشند،کمتر به صفحه ها گوشی و موبایل یا تلویزیون نگاه کنند و خواب مناسب و کافی داشته باشند.

هدف برای کودکانی که چاق هستند این است که وزن خود را بدون اینکه به رشد طبیعی آنها آسیبی برسد کاهش دهند.کودکان هرگز نباید تحت رژیم های غذایی محدود کننده بدون نظارت پزشک متخصص قرار گیرند.

تغذیه و اضافه وزن در کودکان

ایجاد نغذیه سالم در کودکان

.مقدار زیادی میوه،سبزیجات و غلات تهیه کنید.

.لبنیات مانند شیر(کم چرب یا بدون چربی)،پنیر و ماست تهیه کنید.

.برای تامیین پروتیین گوشت لخم،مرغ،ماهی،عدس و لوبیا تهیه کنید.

.خانواده خود را تشویق کنید تا آب بیشتری بنوشند.

.نوشیدنی های شیرین را محدود کنید.

.مصرف شکر و چربی های اشباع شده را محدود کنید.

.به خاطر داشته باشید تغییرات کوچک،در طولانی مدت سبب تغییرات بزرگ می شوند.

اضافه وزن در کودکان و غذاهای پر کالری و وسوسه انگیز

دور از دسترس کردن غذا های چرب،پر شکر و خوراکی های نمکی می تواند سبب ایجاد عادت های غذایی درست در کودکانتان شود.کمتر به کودکان خود اجازه دهید تا این غذا ها را بخورند تا واقا برای آنها موهبتی باشد.اینجا میتوانید فهرستی از میان وعده هایی که به سرعت آماده می شوند که کم چرب و کم شکر هستند و کالری آنها به صد کالری هم نمی رسد مشاهده کنید:

.یک فنجان هویج،بروکلی یا فلفل دلمه ای به همراه دو قاشق غذاخوری حمص(غذایی لبنانی که از نخود،ارده،روغن زیتون و سیر تهیه می شود.)

.یک عدد موز یا سیب متوسط

.یک فنجان تمشک آبی یا انگور

.یک چهارم فنجان تن ماهی پیچیده شده در برگ کاهو

.چند چیپس خانگی کلم پیچ که در فر تهیه کرده اید.

تشویق کودکان برای انجام فعالیت بدنی

فعالیت بدنی برای کودکان علاوه بر اینکه میتواند شاد و مفرح باشد فواید بسیاری برای سلامت آنها مانند:

. تقویت استخوان ها

. کاهش فشار خون

. کاهش استرس و اضطراب

. افزایش عزت نفس

.کمک به تناسب اندام

اصلاح اضافه وزن در کودکان

کودکان سه تا پنج سال باید در طول روز کاملا فعال باشند.کودکان و نوجوانان شش تا هفده سال حداقل یک ساعت در طول روز باید فعالیت ورزشی داشته باشند.این ها باید شامل فعالیت های هوازی باشند که باعث می شود ضربان قلب شما افزایش پیدا کند.همینطور بای

شامل فعالیت های تقویت کننده ی استخوان مانند دویدن و پرش و فعالیت های تقویت کننده ی عضلات مانند کوه نوردی و شنا،به یاد داشته باشید که کودکان از والدینشان الگو می گیرند پس سعی کنید فعالیت های ورزشی را هم به برنامه روزانه خود اضافه کنید تا کودکان خود را به ورزش تشویق کنید، همانطور که اشاره شد انجام ورزش به تقویت استخوان در کودکان بسیار کمک میکند در مقاله تقویت استخوان‌های کودکان تکنیک هایی را جهت ایجاد استحکام در استخوان کودکان ارائه کرده ایم .

برای کاهش اضافه وزن در کودکان زمان نشستن و کم تحرکی را کاهش دهید

نشستن برای کتاب خواندن یا انجام تکالیف اشکالی ندارد،اما تلویزیون دیدن بازی کاپیوتری یا گشت و گزار در اینترنت بیشتر از دو ساعت می تواند آسیب زننده باشد پس کودکان خود را کنترل کنید. آکادمی اطفال آمریکا تلویزیون دیدن را برای کودکان زیر دو سال را توصیه نمی کند. در عوض،کودکان خود را تشویق به انجام فعالیت های مفرح (به همراه اعضای خانواده یا به تنهایی)کنید که باعث می شود فعالیت بدنی آنها بیشتر شود.

از داشتن خواب کافی اطمینان حاصل کنید

کم خوابی یکی از عوامل چاقی است.زیرا کم خوابی باعث می شود بیشتر غذا بخورید و فعالیت بدنی کمتری داشته باشید.مدت زمان خواب به سن بستگی دارد به طور مثال کودکان به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان احتیاج دارند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه در ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل به سالمندان ، پرستار کودک و بیماران گرامی ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می باشد.

منابع:www.cdc.gov

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.