مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

کودک بیمار و مراقبت های ویژه ای که پرستار کودک باید بداند

کودک بیمار

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کودک بیمار و مراقبت از او در منزل برای هر پرستار کودکی بسیار سخت است. فارغ از نوع بیماری، پرستار کودک همیشه می خواهد کودک را سالم و سرحال ببیند. بیمار شدن کودک برای پرستار کودک بسیار سخت خواهد بود، اما پرستار کودک در هر صورت با این موضوع مواجه خواهد شد. هنگامی که کودک بیمار می شود، زمان آن است که پرستار کودک بیش از پیش به کودک توجه کند. در هنگام بیماری کودک، نکات زیر به پرستار کودک کمک بسیاری خواهد کرد:

کودک بیمار

  • استراحت کودک بیمار

پرستار کودک باید به استراحت کودک توجه ویژه ای داشته باشد. پرستار کودک باید بداند که یک کودک حتی اگر بیمار هم نباشد، به خواب کافی نیاز دارد. یک کودک در سن مدرسه باید روزانه حداقل 10 ساعت بخوابد. اگر کودک دچار سرماخوردگی و یا تب شود نیز به خواب بیشتری احتیاج خواهد داشت. پرستار کودک باید همیشه به کودک بگوید که استراحت برای بهبود بیماری او لازم است.

  • هیدراته نگه داشتن بدن کودک کودک بیمار

پرستار کودک باید بدن کودک را هیدراته  نگه دارد. کودک بیمار معمولا تمایلی به خوردن و نوشیدن ندارد اما پرستار کودک باید تلاش کند تا کودک به خوردن نوشیدنی های مختلف متقاعد شود. نکته قابل توجه دیگر برای پرستار کودک این است که کودکان با سنین پایین تر بیشتر در معرض بی آبی و کم آبی بدن هستند. پرستار کودک می تواند مایعات خوش طعم ماننده آبمیوه که به دلیل وجود ویتامین برای درمان بیماری کودک نیز مفید هستند، به کودک پیشنهاد دهد.

کودک بیمار

  • جلوگیری از خشکی بینی کودک بیمار

پرستار کودک باید توجه داشته باشد که داروهای مرطوب کننده بینی برای کودکان زیر 4 سال خطرناک است. بنابراین، پرستار کودک می تواند از اسپری های مخصوص بینی و یا قطره آن برای مرطوب و ضد عفونی کردن بینی کودک استفاده کند. بخور دادن نیز از کارهای مفید دیگر است که پرستار کودک می تواند از آن در جهت بهبود سلامتی کودک بیمار استفاده کند.

  • محبت کردن به کودک بیمار

پرستار کودک باید به یاد داشته باشد که بیماری برای بسیاری از کودکان ترسناک است. بغل کردن کودک باعث کاهش اضطراب و ترس او می شود و به او احساس امنیت می دهد. بنابراین، پرستار کودک باید با بغل کردن و محبت کردن به کودک، احساس آرامش را برای او باز گرداند.

محبت کردن بهترین درمان برای کودک است. پرستار کودک باید به کودک نشان دهد که چقدر او را دوست دارد و برایش اهمیت قائل است. کافی است پرستار کودک به کودک عشق بورزد تا روند درمانی کودک سرعت چشم گیری بیابد. پرستار کودک باید به نیاز های کودک رسیدگی کند و کودک نیز قدر دان این محبت ها و صبوری های پرستار کودک خواهد بود.

موضوع مهم دیگر برای پرستار کودک، مطلع نگه داشتن کودک است. اگر لازم است که پرستار کودک برای مدتی (مثلا چند دقیقه) کودک را تنها بگذارد، بهتر است به او بگوید و کودک را در جریان زمان بازگشتش قرار دهد. آگاه بودن کودک از اینکه پرستار کودک در همین نزدیکی است، آرامش را برای او حفظ می کند.

پرستار کودک باید در حین محبت کردن به کودک، احساس خوب و خاص بودن را برای کودک به وجود بیاورد.

کودک بیمار

  • پرت کردن حواس کودک بیمار

پرستار کودک می تواند همیشه کودک بیمار را به تماشای تلویزیون مشغول کند. اما این کار به او کمکی نمی کند. پرستار کودک با خلاقیت خود می تواند کودک را بیشتر از اینها سرگرم کند تا حواس کودک از بیماری پرت شود. پرستار کودک می تواند با انجام بازی های مختلف و مفرح، با در نظر گرفتن شرایط کودک، او را به خوبی سرگرم کند.

  • کسب اطمینان از راحتی کودک بیمار

برای شروع این مورد، پرستار کودک باید دمای خانه را متعادل نگه دارد. اگر هوا سرد است، پرستار کودک باید دمای خانه را با وسایل گرم کننده بالا ببرد. اما اگر هوا گرم است، بهتر است که پرستار کودک با باز کردن پنجره ها دمای هوا را کنترل کند. چرا که هوای تازه تاثیر بهتری نسبت به کولر ها بر سلامت کودک بیمار خواهد داشت.

پرستار کودک باید اطمینان حاصل کند که لباس کودک نرم و راحت است. پیژامه ها لباس های راحتی هستند.

در مرحله بعد، پرستار کودک باید جای مناسبی را برای استراحت کودک در نظر بگیرد. پرستار کودک باید به یاد داشته باشد که جا، متکا و رو انداز مناسب نیز در راحتی کودک بسیار موثر خواهد بود.

منابع: kidsit.com

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.