علل زوال عقل

آیا همه افراد سالمند نهایتا دچار زوال عقل می شوند ؟

طبق آمار ، بیش از 35 میلیون سالمند در سراسر جهان تحت تأثیر زوال عقل Dementia هستند. این تعداد شامل بیش از چهار میلیون سالمند در ایالات متحده است.

علایم زوال عقل

بسیاری از افراد بر این باورند که زوال عقل نتیجه طبیعی پیری است ، اما این باور نادرست است. عوامل متعددی احتمال ایجاد اختلال شناختی را تعیین می کنند.

سن

احتمال ابتلا به زوال عقل با افزایش سن افزایش می یابد. متخصصان براساس آمار سالمندان در ایالات متحده تخمین می زنند که تقریباً 14 درصد افراد مسن بالای 71 سال به زوال عقل مبتلا هستند.

این تعداد برای سالمندان بالای 90 سال به شدت افزایش می یابد و به 37 درصد می رسد. در ایتالیا بیش از 13 درصد جمعیت بالای 80 سال با زوال عقل زندگی می کنند و این تعداد برای سالمندان 85 سال به بالا به 31 درصد می رسد. از سالمندان بالای 90 سال ، بیش از نیمی از آنها به زوال عقل مبتلا هستند.

مراقبان و افراد خانواد سالمندی که دچار زوال عقل است ممکن است مکن است با افزایش پیچیدگی مسئولیتهای روزمره پرستاری از سالمند بیمار دچارخستگی و سردرگمی زیادی شوند .

مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل می تواند برای مراقبان خانواده چالش برانگیز باشد. خوشبختانه ، مرکز پرستاری سلامت اول با کادری متخصص در زمینه نگهداری از سالمندان مبتلا به زوال عقل برای کمک به این عزیزان آماده به خدمت است .

خانواده افراد سالمند با آرامش تمام می توانند مسئولیت بزرگ و مهم نگهداری از عزیزان سالمند خود را به مراقبان حرفه ای ما بسپارند و به آنها اعتماد نمایند .

پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل با جلوگیری از سرگردانی ، تحریک شناختی و کمک به کارهای خانه به سالمندان مبتلا به زوال عقل کمک می کنند تا در خانه خود به صورت ایمن و راحت زندگی نمایند .

اثرات زوال عقل

جنسیت

در ارزیابی سلامت مغز 900 بزرگسال آمریکایی بالای 90 سال ، 45 درصد از زنان و 28 درصد از مردان دچار زوال عقل بودند.

تعداد زنان مبتلا به زوال عقل با افزایش سن افزایش می یابد. با این حال ، زنان همچنین  احتمال زندگی طولانی تری  نسبت به مردان دارند و زنانی که به سطح بالاتری از تحصیلات می رسند ، در مقایسه با مردان ، احتمال کمتری جهت ابتلا به مشکلات شناختی و زوال عقل دارند .

ژنتیک

افراد مبتلا زوال عقل دارای  ژن متفاوتی هستند که به APOE معروف است و سابقه خانوادگی فردی که دچار آلزایمر است از اهمیت زیادی برخوردار است .

سالمندانی که این ژن را ندارند و هیچ گونه سابقه خانوادگی آلزایمر در آنها وجود ندارد ، تنها 9 درصد در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند.

از طرف دیگر ، خطر ابتلا به افراد با آلل e4 29 درصد است. این خطر برای افراد مسن که هم ناهنجاری ژنی دارند و هم سابقه خانوادگی آلزایمر دارند ، افزایش می یابد.

 

بیماری قلب و عروقی

در افراد مسن که کلسترول بالا و / یا فشار خون دارند ، خطر ابتلا به زوال عقل افزایش می یابد. افزایش سطح LDL باعث ایجاد پلاک در سیستم عروقی می شود که در جریان خون در مغز تداخل ایجاد می کند.

پلاک ها نیز مانند فشار خون بالا به عروق خونی آسیب می رسانند. اگر مغز نتواند جریان خون کافی و مواد مغذی منتقل شده در خون را دریافت کند ، فرآیندهای بیولوژیکی که از مغز محافظت می کند یا پروتئین های مضر را که باعث آسیب نورون می شوند و اختلالات شناختی بعدی را از بین می برند ، رخ نمی دهد.

زوال عقل و دیابت

دیابت

افراد مسنی که با دیابت تشخیص داده نشده یا درمان نشده زندگی می کنند ، سطح قند خون بالایی را تجربه میکنند .

مشخص شده است که سطح بالای گلوکز خون باعث التهاب می شود ، که منجر به آسیب نورون و عروق می شود. به همین ترتیب ، سالمندان مبتلا به دیابت به احتمال زیاد به زوال عقل مبتلا می شوند.

دیابت یکی از چندین بیماری جسمی است که می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. اگر  سالمند عزیزی در خانواده دچار یک بیماری جدی است و در انجام کارهایی مانند آماده سازی غذا ، حمل و نقل ، استحمام و نظافت به کمک نیاز دارد ، می توانید از خدمات شبانه روزی مرکز پرستاری سلامت اول و پرستاران حرفه ای آن استفاده نمایید .

پرستاران حرفه ای این مرکز با تجربه فراوان در خصوص مراقبت از بیماران و سالمندان مبتلا به زوال عقل ، آلزایمر و پارکینسون ، آماده ارائه خدمات مراقبتی در منزل سالمندان عزیز هستند .

 

سبک زندگی ناسالم

افراد سالمندی که دارای اضافه وزن هستند،  به احتمال زیاد به دیابت و خطر  ابتلا به زوال عقل روبرو می شوند. چاقی در هر سنی مشکلات جسمی فراوانی را برای فرد بوجود می آورد و البته این مشکلات در دروان سالمندی می تواند شدیدتر و جدی تر باشد .

سیگار کشیدن رگ های خونی را منقبض می کند ، ضربان قلب را افزایش می دهد و توانایی خون در دریافت اکسیژن را مختل می کند.  تداخل بعدی که در سیستم قلبی عروقی اتفاق می افتد ، همراه با کمبود اکسیژن ، خطر زوال عقل را نیز افزایش می دهد.

نوشیدن بیش از حد الکل به سلول های عصبی و سایر سیستم های بدن سالمند آسیب می رساند و ممکن است منجر به بروز اختلال شناختی و زوال عقل شود.

زوال عقل و سیگار

بنابراین لازم است فرد به اصلاح سبک زندگی ناسالم خود بپردازد تا در دوران طلایی زندگی خود دچار مشکلات و عوارض ناخواسته نگردد.

اگر سالمندی در خانواده شما  مبتلا به زوال عقل یا بیماری جدی دیگری شده باشد و برای نگهداری از او با شرایط پیچیده ای روبرو هستید  ، می توانید با استخدام یک مراقب حرفه ای،  نگهداری از سالمند را به گروه تخصصی این مرکز بسپارید .

همانطور که بیان شد مراقبت از یک سالمند  می تواند برای خانواده هایی که تخصص یا آموزش حرفه ای در مراقبت از سالمند در منزل  ندارند چالش برانگیز باشد ، اما لازم نیست که این افراد با این چالش به تنهایی روبرو شود.

پرستاران حرفه ای در این مرکز برای کمک به مراقبت از سالمند ، کودک و بیمار در منزل آمادگی دارند در هر ساعت شبانه روز به ارائه خدمت بپردازند .

مرکز پرستاری سلامت اول با ارائه خدمات مراقبتی با کیفیت بالا و همچنین مراقبت های جامع از آلزایمر ، زوال عقل ، سکته مغزی و پارکینسون به صورت بیست و چهار ساعته آماده خدمت به همشهریان گرامی است .

 

1/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527