مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

بررسی مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند در منزل

مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند: وقتی موضوع مراقبت از سالمندان به میان می‌آید معمولاً اعضای خانواده و نزدیکان سالمند تمایل زیادی برای به عهده گرفتن این مسئولیت دارند. اما گاهی فرآیند پرستار سالمند به دلیل ابتلای سالمند به بیماری‌های جسمی و ذهنی شدید ممکن است پیچیده و چالش برانگیز باشد.

از سوی دیگر ممکن است اطرافیان سالمند به دلیل مشغله زندگی یا فاصله مکانی امکان حضور مؤثر در کنار سالمند را نداشته باشند. در این شرایط گزینه‌های مختلفی برای مراقبت از سالمندان وجود دارد که انتقال سالمند به خانه سالمندان، انتقال سالمند به منزل نزدیکان یا استفاده از خدمات پرستاری و استخدام پرستار سالمند در منزل شخصی از آن جمله‌اند. البته مشاوران متخصص ما در خدمات پرستاری سلامت اول همیشه پیشنهاد می‌کنند.

مزایای استخدام پرستار سالمند در منزل

مزایای زندگی سالمند در منزل شخصی خود غیرقابل انکار است. استفاده از خدمات پرستاری در منزل یک گزینه عالی برای آن دسته از سالمندان است که علیرغم مشکلات جسمی و بیماری‌های مختلف تصمیم به گذراندن دوران سالمندی در منزل شخصی خود گرفته‌اند.

جدا کردن سالمند از خانه واقعی او و سپردن او به خانه سالمندان علاوه بر تحمیل هزینه سنگین بر سالمند باعث القا احساس از دست دادن استقلال و متعاقباً بروز افسردگی در سالمندان می‌شود. همچنین به دلیل حضور تعدادی زیادی از سالمندان در یک مکان  احتمال انتقال بیماری‌های مسری افزایش می‌یابد.

گزینه دیگر انتقال سالمند به منزل نزدیکان و اعضای خانواده او است که  بازهم منجر به جدا شدن سالمند از محل زندگی و خاطرات گذشته او می‌شود. همچنین در بسیاری از موارد به دلیل ابتلا سالمند به بیماری و بروز ناتوانی‌های مختلف، لازم است برای تسهیل زندگی سالمند تغییرات زیادی در محل اقامت او انجام شود که ممکن است بر زندگی سایر اعضای خانواده تاثیرات منفی داشته باشد. 

حضور یک پرستار سالمند با تجربه و متخصص در کنار سالمند در درجه اول باعث ایجاد احساس امنیت و آرامش در فرد سالمند و خانواده او می‌شود. مهم‌ترین مزایای استفاده از پرستار سالمند در منزل شامل موارد زیر است:

حفظ ارتباطات اجتماعی 

روابط اجتماعی سالمندیکی از مهم‌ترین عواملی که با بالا رفتن سن تحت تأثیر قرار می‌گیرد ارتباطات اجتماعی سالمندان است. حفظ و تداوم ارتباطات اجتماعی برای سالمندی که به‌تنهایی زندگی می‌کند، دچار مشکلات حرکتی شده است، توانایی رانندگی خود را ازدست‌داده  در بسیاری از مواقع غیرممکن است. در چنین شرایطی حضور و  همراهی پرستار سالمند باعث حفظ روابط اجتماعی و جلوگیری از انزوا و افسردگی سالمند می‌شود.

شکل‌گیری تعامل اجتماعی بین پرستار و فرد سالمند فرصت ارزشمندی را برای طرفین به وجود می‌آورد تا از هم‌نشینی با یکدیگر سود ببرند. فعالیت‌های اجتماعی کوچکی مانند گفتگو در حین صرف چایی با قهوه، پیاده‌روی، آشپزی یا باغبانی اثرات مثبت بزرگی به همراه دارد.

حمل‌ و نقل ایمن سالمند

حمل و نقل سالمندبا بالا رفتن سن بسیاری از سالمندان دچار مشکلات بینایی یا ذهنی خاصی می‌شوند که اثرات مخربی بر توانایی رانندگی آنها دارد. در چنین شرایطی رانندگی سالمند برای او و دیگران خطرساز خواهد بود. این ناتوانی ضربه سنگینی به استقلال سالمند وارد کرده و باعث محدود شدن توانایی او برای انجام کارهای روزمره مانند خرید مواد غذایی، رفتن به مطب پزشک و ملاقات با دوستان می‌شود. در چنین شرایطی یک پرستار سالمند حرفه‌ای با رانندگی برای فرد سالمند امکان حضور سالمند را در  فروشگاه‌ها، جلسات مهم، معاینات پزشکی، رویدادهای اجتماعی و موارد دیگر را فراهم می‌آورد. چنین کمکی باعث گسترش دنیای سالمند در خارج از منزل می‌شود و به سالمند کمک می‌کند تا ازنظر جسمی و ذهنی فعال باقی بماند.

 

پیشنهاد  مقاله : انتخاب مرکز مراقبت از سالمندان

 

حفظ استقلال سالمند

حس استقلال سالمنداستفاده از خدمات پرستار در منزل برای  افراد سالمند این امکان را فراهم می‌آورد تا به زندگی امن، راحت و اجتماعی در منزل خود ادامه دهند. پرستار سالمند در حین ارائه خدماتمراقبتی حریم شخصی سالمند را محترم شمرده و به تقویت احساس استقلال فردی او کمک می‌کند. حفظ این رویه در بهبود نگرش سالمند نسبت به زندگی و افزایش اعتمادبه‌نفس او مؤثر است. بیشتر افراد سالمند با ادامه زندگی در محیطی آشنا که بیشتر عمر خود را در آن گذرانده‌اند، احساس آرامش بیشتری دارند که این موضوع با حضور یک پرستار سالمند در منزل امکان‌پذیر است.

نظارت بر زندگی روزمره سالمند

نظارت بر امورات روزانه سالمندحضور یک پرستار سالمند حرفه‌ای که با دقت تمام بر زندگی روزمره سالمند نظارت می‌کند بسیار سودمند است. پرستار سالمند به‌صورت مداوم تغییرات جسمی و ذهنی سالمند مانند امتناع از غذا خوردن، کاهش وزن ناگهانی، سوء مدیریت دارو یا نوسانات حافظه و استدلال را زیر نظر دارد. ارزیابی و اطلاع از این موارد به طرز قابل‌توجهی در پیشگیری از حوادث و بروز مشکلات جدی مؤثر است. معمولاً پرستار سالمند به‌صورت تخصصی برای ارزیابی و تشخیص نشانه‌های ظریف تغییر در وضعیت روحی یا جسمی سالمندان آموزش‌دیده است و به‌سرعت برای اصلاح مشکل اقدام می‌کند.

ایجاد آرامش خاطر برای خانواده سالمند

آرامش خانواده سالمندمعمولاً نزدیکان و اعضای خانواده سالمند نگران وضعیت سلامت سالمند هستند و از هر فرصتی برای حضور در کنار او استفاده می‌کنند. اما گاهی نزدیکان سالمند به دلیل مشغله شخصی و سایر مسئولیت‌های زندگی امکان حضور دائمی را در کنار سالمند ندارند. استفاده از خدمات پرستاری در منزل برای اعضای خانواده سالمند این فرصت ارزشمند را به وجود می‌آورد که مدتی به استراحت پرداخته و سطح استرس خود را کاهش دهند تا از فرسودگی پرستاری از سالمند جلوگیری کنند.

معایب استخدام پرستار سالمند در منزل

علیرغم مزایای ذکرشده استفاده از خدمات پرستاری در منزل ممکن است معایبی نیز به همراه داشته باشد که باید در حین استفاده از این خدمات مورد توجه قرار گیرد:

  • استفاده از خدمات پرستاری از سالمند در منزل ممکن است هزینه نسبتاً بالایی داشته باشد که برای تعدادی از سالمندان غیر قابل پرداخت است. برای رفع این مشکل و کاهش هزینه‌ها می‌توان به‌جای استفاده از خدمات شبانه‌روزی از خدمات مقطعی استفاده کرد و در ساعاتی از شبانه‌روز اعضای خانواده سالمند به مراقبت از او بپردازند.
  • برخی از افراد سالمند ممکن است به دلایل مختلف نسبت به افراد غریبه بی‌اعتماد باشند. این وضعیت باعث می‌شود تا سالمند در کنار پرستار احساس آسیب‌پذیری و تنهایی شدید داشته باشد. در این شرایط لازم است که با فرد سالمند در مورد نگرانی‌های او گفتگو شود تا عامل اصلی بی‌اعتمادی سالمند مشخص و برطرف شود.
  • درصورتی‌ که پرستار سالمند بدون ارزیابی دقیق و بررسی مدارک هویتی و سوابق کاری مورد استخدام قرار گیرد ممکن است امنیت و سلامت سالمند مورد تهدید جدی قرار گیرد. متاسفانه تعدادی افراد سودجو ممکن است با ظاهرسازی خود را پرستار سالمند معرفی کنند در حالی که به دنبال سوءاستفاده از این موقعیت هستند. برای پیشگیری از این مشکل لازم است برای استخدام پرستار سالمند تنها به مراکز مجاز ارائه خدمات پرستاری در منزل مراجعه شود.

این مراکز با کسب مجوزهای رسمی از مراجع بهداشتی کشور محلی امن برای درخواست اعزام پرستار برای سالمند، کودک و بیمار است. گزینش کادر مجرب این مراکز در قالب اعزام پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک با ارزیابی دقیق سوابق کاری، مدارک هویتی و تحصیلی پرستار انجام می‌شود و برای اطمینان بیشتر گواهی عدم اعتیاد و عدم سو سابقه نیز از پرستار دریافت می‌شود.  مشاوران این مراکز پس از دریافت اطلاعات لازم در مورد شرایط سالمند و با توجه به نیازهای او نسبت به اعزام مناسب‌ترین پرستار اقدام می‌کنند.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.