مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

نظافت سالمند: استحمام ،لباس پوشاندن و پیرایش سالمند مبتلا به آلزایمر

روش نظافت سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نظافت سالمند مبتلا به آلزایمر یکی از مهم ترین وظایف اطرافیان و پرستار سالمند است که شامل حمام کردن، شانه زدن موها، مسواک زدن و لباس پوشیدن و سایر امور مرتبط می باشد. از آنجا که این فعالیت ها جزو امورات خصوصی افراد است، ممکن است سالمند علیرغم نیازاز کسی درخواست کمک نکند.

حفظ نظافت سالمند

ممکن است سالمند از برهنه شدن در مقابل مراقبان و پرستار سالمند احساس خجالت کنند. همچنین ممکن است از اینکه نمی توانند از خود مراقبت کنند احساس عصبانیت کنند. این پیشنهادات ممکن است به مراقبت های روزمره از سالمند مبتلا به آلزایمر کمک کند. یکی از ویژگی های پرستار سالمند در منزل ایجاد ارتباط دوستی واقعی با سالمند است تا احساس خجالت سالمند تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

حمام کردن سالمند

کمک به سالمند مبتلا به آلزایمر در حمام یا دوش گرفتن می تواند یکی از سخت ترین کارهایی باشد که در برنامه پرستاری از این سالمندان وجود دارد . داشتن برنامه ریزی می تواند باعث راحت تر شدن حمام کردن سالمند گردد.

اگر سالمند از استحمام ترس دارد ، عادتهای مادام العمر حمام کردن او را بشناسید و از همان روند پیروی نمایید به عنوان مثال بهتر است برای سالمندی که عادت به حمام یا دوش صبحگاهی یا دوش قبل از خواب داشته است از همین روند پیروی گردد.

نکات ایمنی حمام کردن سالمند

 1. هرگز سالمند گیج و ضعیف را در وان یا زیر دوش تنها نگذارید.
 2. همیشه قبل از ورود وی به وان یا دوش ، دمای آب را بررسی کنید.
 3. از دسته دوش دستی استفاده کنید.
 4. از کف پوش حمام لاستیکی و میله های ایمنی در وان استفاده کنید.
 5. برای مراقبت از سالمندی که بی تعادل است و برای جلوگیری از زمین خوردن از صندلی زیر دوش استفاده کنید. صندلی های دوش را می توانید از داروخانه ها و فروشگاه های لوازم پزشکی خریداری کنید.

پیشنهاد مقاله : آیا می دانید نوزاد در روز به چند پوشک نیاز دارد؟

نکات قبل از حمام کردن و نظافت سالمند

 • صابون ، لیف ، حوله ها و شامپو را آماده کنید.
 • از گرم و روشن بودن دستشویی اطمینان حاصل کنید.
 • اگر به آرامش سالمند کمک می کند ، موسیقی ملایم پخش کنید.
 • در مورد حمام کردن قاطعیت داشته باشید. بگویید ، “اکنون وقت حمام است.” در مورد نیاز به حمام یا دوش با سالمند بحث نکنید.

حمام و نظافت سالمند

 • ملایم و محترم باشید. مرحله به مرحله به او بگویید که قرار است چه کاری انجام دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که دمای آب برای او راحت و قابل تحمل است.
 • از روغن های آرایشی و بهداشتی در حمام استفاده نکنید. اینکار می تواند و ان را لغزنده کند و باعث لیز خوردن سالمندشود و همچنین باعث عفونت ادراری می گردد.

نکات در هنگام حمام کردن سالمند

به سالمند مبتلا به آلزایمر اجازه دهید تا آنجا که ممکن است حمام کردن را انجام دهد. این از کرامت او محافظت می کند و به سالمند کمک می کند احساس کنترل بیشتری بر امورات خود داشته باشد.

در اینجا نکات دیگری در مورد نظافت سالمند وجود دارد:

 • در حین حمام یک حوله را روی شانه ها یا دامان سالمند قرار دهید. این کمک می کند تا احساس کند کمتر در معرض دید قرار می گیرد. سپس با استفاده از اسفنج یا پارچه شستشو زیر حوله را تمیز کنید.
 • اگر شخص ناراحت شد ، با صحبت در مورد چیز دیگری حواس او را پرت کنید.
 • یک دستمال به سالمند بدهید تا بتواند در مقابل اندام های خصوصی خود نگه دارد. این احتمال باعث می شود که او کمتر از حمام رفتن با پرستار ناراحت باشد.

بعد از استحمام سالمند

این پیشنهادات را امتحان کنید

با استفاده از یک حوله لطیف پوست سالمند را خشک نمایید تا بروز از بثورات یا عفونت جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که سالمند کاملا خشک شده است. حتماً بین چین های پوست را خشک کنید.
اگر سالمند دچار بی اختیاری ادرار یا مدفوع است ، از یک پماد محافظ مانند ژل بهداشتی در اطراف رکتوم ، واژن یا آلت تناسلی مرد استفاده کنید.
اگر سالمند در ورود و خارج شدن از وان مشکل دارد ، به جای استفاده از یک وان با اسفنج و زیر دوش او را شستشو کنید.

سایر نکات در حمام کردن

برای بیشتر سالمندان ، انجام دو یا سه بار حمام کردن در هفته کافی است. بین حمام های کامل ، می توانید از یک اسفنج مرطوب برای تمیز کردن صورت ، دست ها ، پاها ، زیر بغل ها و دستگاه تناسلی استفاده نمایید و می توانید این کار را هر روز انجام دهید .

شستن موهای شخص در حوضچه شستشو با اتصال شلنگ ممکن است آسانتر از انجام آن در دوش یا وان باشد.
به هر حال ممکن است انجام حمام سالمند، برای مراقبین در خانواده کاری مشکل و غیر ممکن باشد و بنابراین می توان از متخصصان این موضوع استفاده کنید .

آرایش و نظافت سالمند

آراستن و نظافت سالمند

سالمندان مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب به لباس بیشتری نیاز دارند. معمولا انتخاب لباس برایشان سخت است.
آنها ممکن است لباس نامتناسبی برای فصل بپوشند. آنها همچنین ممکن است رنگهایی را بپوشند که با هم متناسب نباشند یا پوشیدن یک قطعه لباس را فراموش کنند.
به سالمند اجازه دهید تا آنجا که ممکن است لباس ها را خودش بپوشد.

نکاتی برای لباس پوشیدن سالمند

لباس هایی را که سالمند مرتباً باید آنها را بپوشد در دسترس او قرار دهید مانند لباس زیر ، سپس شلوار ، پیراهن و ژاکت.
لباس ها را به ترتیب دراختیار او قرار دهید و هر بار یک مورد را به سالمند تحویل دهید ، یا دستورالعمل لباس پوشیدن را مرحله به مرحله انجام دهید.

برخی از لباس ها را در کمد اتاق دیگر بگذارید تا تعداد انتخاب های سالمند کاهش یابد. فقط یک یا دو لباس را در کمد اتاق سالمند نگه دارید.
در صورت نیاز در کمدی که پر از لباس است را قفل نگه دارید.
اگر سالمند می خواهد هر روز لباس یکسانی بپوشد سه یا چهار ست لباس یکسان بخرید.
لباس های گشاد و راحت مانند پیراهن و شلوار نخی ، جوراب و لباس زیر نخی و کمربندهای کشسان بخرید.
از استفاده از کمربندهای تنگ و خیلی پهن ، جوراب شلواری های تنگ ، لباس های نایلونی ،کفش های پاشنه بلند و جوراب های تنگ خودداری کنید.

به جای بند کفش بهتر است از کفش های چسب دار یا سگکی یا زیپ دار استفاده نمایید.از لباس های بدون دکمه استفاده نمایید که بیشتر زیپ یا دکمه های چسبی داشته باشد .

پیرایش و نظافت سالمند

وقتی سالمند از ظاهر خود احساس خوبی دارند ، اغلب احساس بهتری پیدا می کنند. کمک به سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر در انجام مسواک زدن ، تراشیدن ریش ، آرایش و لباس پوشیدن تاثیرات مساعدی بر روحیه او دارد.

مراقبت های بهداشتی دهان سالمند

در اینجا چند نکته برای کمک به سالمند مبتلا به آلزایمر برای مراقبت از دندان و دهان آورده شده است.
به سالمند نشان دهید که چگونه مسواک بزند. قدم به قدم پیش بروید. به یاد داشته باشید که اجازه دهید سالمند هرچه بیشتر این کار را خودش انجام دهد.

 • دندان های خود را همزمان با سالمند مسواک بزنید.
 • به سالمند کمک کنید دندانهای مصنوعی خود را تمیز کند.
 • از سالمند بخواهید بعد از هر وعده غذایی دهان خود را با آب بشوید و روزی یک بار از دهانشویه استفاده کند.
 • اگر به عنوان پرستار سالمند باید دندان های سالمند را مسواک بزنید ، یک مسواک دسته دار ، زاویه دار یا برقی را امتحان کنید.
 • سالمند را به نزد دندانپزشک ببرید. برخی از دندانپزشکان در معالجه سالمند مبتلا به آلزایمر تخصص دارند. از دندانپزشک بپرسید که هر چند وقت یک بار باید سالمند را ویزیت کند.

رعایت نظافت سالمند

سایر مسائل بهداشتی و نظافت سالمند

اگر یک زن همیشه از آرایش استفاده کرده است ، او را به استفاده از لوازم آرایش تشویق کنید. در صورت نیاز ، به او کمک کنید پودر و رژ لب بزند. جهت حفظ نظافت سالمند از آرایش چشم برای سالمند استفاده نکنید. سالمند مرد را به اصلاح موی سر یا ریش ترغیب کنید ( در صورت تمایل او ) و در صورت لزوم به او کمک کنید. برای ایمنی از دستگاه اصلاح برقی استفاده کنید. فرد سالمند را به آرایشگاه یا سالن زیبایی برسانید. ممکن است برخی آرایشگران به خانه سالمند بیایند . همواره ناخن های سالمند را تمیز و مرتب نگه دارید. پرستار و مراقب سالمند نباید تنها با دانستن این نکات به مراقبت از بیماران آلزایمری بپردازد بلکه باید اطلاعات کاملی راجع با این بیماران داشته باشد. در مقاله راهنمای جامع نگهداری از سالمندان مبتلا به آلزایمر در راجع با این موضوع صحبت کرده ایم.

مرکز پزشکی سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و یک دهه تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

منابع: nia.nih.gov

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.