مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

نقش پرستار سالمند در کاهش افسردگی

نقش پرستار سالمند در کاهش افسردگی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نقش پرستار سالمند در افسردگی

سالمندان بیش از افراد دیگر در معرض گرفتار شدن به افسردگی هستند. با وجود داشتن بالاترین نرخ خودکشی در میان سالمندان، به طور سنتی از کمک گرفتن از  درمانگران و مشاوران محروم هستند. بسیاری از سالمندان در برابر کمک گرفتن در مسایل بهداشت روانی مقاومت می کنند چون دوست ندارند که باری بر دوش خانواده باشند و یا درمان را نمی پذیرند چون اختلالات روانی را لکه ی ننگی می دانند و اینکه برداشت نادرستی در مورد مشاوره گرفتن دارند. در این حالت شاید انتخاب یک پرستار سالمند در خانه برای همراهی با او مفید باشد.

یکی از سخت ترین کارهای پرستار سالمند این است که بیمار افسرده ی خود را به انجام کاری تشویق کند یا او را سرگرم نماید. گاهی این تلاش ها نه تنها بی تاثیر است بلکه می تواند باعث شود سالمند احساس ناراحتی، نا امیدی و نا مفیدی بکند.

پس چه تلاش هایی مفید هستند؟

  • ارائه ی چند گزینه. یکی از علایم افسردگی، احساس درماندگی و بیچارگی است. زمانی که توانایی های سالمند مورد توجه قرار نمی گیرد و او بیشتر برای انجام کارهایش به دیگران متکی می گردد، سالمند افسرده به شدت غیر فعال و بی حال می گردد. با ارائه ی گزینه های مختلف، سالمند پویا می شود و آن بی حالی و افسردگی کمتر می شود. مثلا پرستار سالمند می تواند به او این انتخاب ها را بدهد که قبل از ناهار به پیاده روی برود یا بعد از ناهار. از او بپرسد که کدام را ترجیح می دهد.

 ارائه ی فرصت ها برای موفقیت.پرستار سالمند می داند که حس فرد در مورد کاری که انجام می دهد، قسمت بزرگی از حس مفید بودن است. وقتی سالمند از فعالیت سر باز می زند، شانس کمتری برای داشتن احساس موفقیت دارد. پرستار سالمند می تواند با پیشنهاد کارهای ساده و مفید، به او احساس تسلط و اعتماد به نفس را بدهد. بهتر است گزینه هایی از کارها به او بدهد. کارهای مشارکتی مثل ساخت صنایع دستی به صورت گروهی می تواند اعتماد به نفس را زیاد کند و او را از انزوا در بیاورد.

تحسین دستاورد های مثبت. پرستار سالمند باید به جای صحبت در مورد رفتارهای منفی، بیشتر دستاوردهای مثبت سالمند را تحسین کند. زمانی که سالمند به شدت افسرده است، سخت است که علائم پیشرفت را یافت. اما هرچه پرستار سالمند بتواند آنها را تشخیص دهد و کارهای مثبت او را تشویق کند، می تواند به بهبودی بیمار کمک کند. مثلا بگوید اگر امروز ژاکت صورتی ات را بپوشی، میدرخشی. یا اینکه امروز خیلی زیبا به نظر میرسی.این هنر یک پرستار سالمند خوب است که بتواند با حرف هایش به سالمند روحیه بدهد.

برقراری ارتباط. پرستار سالمند وظیفه دارد برای برقرار ارتباط با سالمند خصوصا برای صحبت در مورد موضوعات ناراحت کننده وقت بگذارد. سالخوردگی یعنی افزایش از دست دادن ها. از دست دادن افرادی که دوستش دارند، از دست دادن کارکرد و از دست دادن ارزش. افراد سالخورده نیاز دارند که برای این غم ها ناراحتی کنند و غمگین باشند تا بتوانند این مشکلات را پشت سر بگذارند. پرستار سالمند باید از سالمند حمایت کند و هر زمان که او دوست داشت به حرفش گوش کند، بدون اینکه سرزنش کند و بگوید که او نباید به این موضوعات فکر کند.پرستار سالمند باید سعی کند در زمان های ناراحتی سالمند فقط به او گوش کند و سعی در تغییر موضوع نداشته باشد.

 تشویق به فعالیت. اگر سالمند به خاطر افسردگی کند شده، پرستار سالمند باید با پیشنهاد فعالیت های کم و تدریجی او را به فعالیت وادار کند، در غیر اینصورت تشویق به فعالیت مفید نخواهد بود. پیاده روی در پارک یا مشارکت در کلاس های ورزشی و گوش دادن به موزیک همه می تواند سالمند را به روحیه ی مثبت تری برساند. پرستار سالمند خود می تواند با او برای پیاده روی به پارک برود یا اینکه در زمانی که دوستان سالمند در پارک هستند او را تشویق کند که با آنها همراه شود.

 مشارکت در فعالیت های اجتماعی.یکی دیگر از کارهایی که پرستار سالمند افسرده می تواند انجام دهد، این است که او را به مشارکت در فعالیت های اجتماعی تشویق کند. تنهایی یکی از عوامل مهم افسردگی است. اگر سالمند می تواند به طور منظم در برنامه های روزانه مشارکت کند یا با دوستان خود در ارتباط باشد، حس تنهایی به شدت کم می شود. ارتباط اجتماعی باید شامل لمس کردن افراد باشد. بسیاری از سالمندان به شدت نیاز به در آغوش گرفته شدن، فشردن دست و بوسه ی مهربانانه دارند. ارتباط آرام با افراد برای سلامت روحی ضروری است. پرستار سالمند باید برنامه ای برای فعالیت های سالمند داشته باشد تا وقت او را پر کند و البته این برنامه نباید خسته کننده باشد.

مرور خاطرات. زمانی که جوانان در حال ساخت خاطره هستند، اکثر سالمندان به گذشته نگاه می کنند و به دنبال حس مفید بودنشان در گذشته می گردند. یک پرستار سالمند می تواند با همراهی در نگاه کردن به آلبوم عکس ها و پرسیدن سوالات در مورد اتفاقات گذشته در زندگی سالمند به او حس خوبی را منتقل کند. همچنین پرستار سالمند می تواند در نوشتن زندگینامه ی سالمند به او کمک کند. با این کارها احساس موفقیت و ارزش برای سالمند به وجود می اید.

با هم خندیدن. هیچ فعالیتی بیشتر از خندیدن تغییرات مثبتی در مغز ایجاد نمی کند. پرستار سالمند باید بررسی کند که چه چیزی سالمند را سرگرم می کند و هرگاه که ممکن بود سعی کند با سرگرم کردن او را بخنداند. میتوان با نگاه کردن یک فیلم خنده دار با بازی یک کمدین مورد علاقه ی سالمند یا خواندن از کتاب های طنز یا انجام کارهای احمقانه در طول روز او را خنداند. اگرچه افسردگی در افراد سالمند شایع است، این بیماری به راحتی قابل درمان می باشد. با داروهای موثر و استراتژی های درمان، سالمند افسرده همانند خانواده و پرستار سالمند می تواند به بهبودی علایم و بازگشت به زندگی زیبای گذشته امیدوار باشد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.