021-27630

بیماری پارکینسون را بهتر بشناسیم

بیماری پارکینسون یکی از بیماری‌های دشوار سالمندان است. همان‌طوری که در بخش قبلی اشاره شد، این بیماری ریشه‌ی عصبی دارد و می‌تواند بسیاری از عملکردهای حرکتی و روانی فرد را مختل کند. مراقبت از بیمار و مراقبت از سالمند مبتلا به پارکینسون به‌صورت اصولی و توسط مراکز پرستاری تخصصی از اهمیت ویژه‌ای در جلوگیری از گسترش آن برخوردار است.
هزینه‌های اقتصادی مراقبت از بیمار مبتلا به پارکینسون
هزینه مراقب از بیمار مبتلا به پارکینسون، از جمله درمان، پرداخت‌های تأمین اجتماعی و درآمد ازدست‌رفته از ناتوانی در حفظ اشتغال، حدود 25 میلیارد دلار در سال فقط در ایالات متحده تخمین زده می‌شود. هزینه دارو برای یک فرد با بیماری پارکینسون به‌طور متوسط 2،500 دلار در هر سال تخمین زده می‌شود و جراحی‌های درمانی می‌تواند هزینه‌ها را تا 100000 دلار در هر بیمار بالا ببرد.
با توجه به این هزینه‌های بالا، پیشگیری از پارکینسون و مراقبت از بیمار به صورت اصولی جهت کنترل بیماری و آگاهی از نیازمندی ها در مراقبت از بیمار از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌شود.
عوامل ایجاد پارکینسون
به طور کلی، پزشکان از علت پارکینسون اطلاع ندارند ولی دو عامل اصلی آن به صورت زیر است:
ژنتیکی. حدود 15 تا 20 درصد از افراد مبتلا به پارکینسون بستگانی مبتلا به این بیماری داشته‌اند. حال محققان ثابت کرده‌اند که افراد با بستگان درجه اول مبتلا به این بیماری 4-9 درصد شانس بالاتری برای ابتلا به آن را دارند.
شیمیایی. در سال 2009، وزارت امور سربازان بازنشسته بیماری پارکینسون را به فهرست بیماری‌های احتمالی مربوط به قرار گرفتن در معرض عامل نارنجی افزود. ترکیب دیگر، عامل نوروتوکسین مصنوعی به نام MPTP نیز می‌تواند باعث بیماری پارکینسون فوری و دائم شود. این ترکیب در سال 1980 در کسانی که خود را با شکل مصنوعی هروئین آلوده به MPTP تزریق کرده بودند کشف شد. موارد این‌چنین از MPTP ناشی از پارکینسون نادر است.
پیشگیری از پارکینسون
پزشکان از دلایل ایجاد پارکینسون و راه حلی واضح جهت جلوگیری از این بیماری مطمئن نیستند. برخی تحقیقات نشان داده است که کافئین (در قهوه و چای و کولا) و یا چای سبز خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را ممکن است کاهش دهند. با مراقبت از سالمند به صورت اصولی تا حد زیادی می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

از سنگ غدد بزاقی جه می دانید ؟ راه های پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا چیست
مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با سلامت اول