مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

غرغره کردن آب نمک؛ فواید غرغره آب نمک

غرغره آب نمک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

غرغره آب نمک یک درمان خانگی ساده ، ایمن و مقرون به صرفه است. آب نمک اغلب برای برطرف کردن گلودرد ، عفونت های تنفسی ویروسی مانند سرماخوردگی یا عفونت های سینوسی استفاده می شوند. قرقره کردن آب نمک همچنین می تواند به برطرف نمودن آلرژی یا سایر مشکلات خفیف کمک کنند و ممکن است هم برای تسکین عفونت و هم برای جلوگیری از بدتر شدن آنها موثر باشد. تهیه غرغره آب نمک کاملاً آسان است. این ترکیب فقط به دو ماده – آب و نمک نیاز دارد.

زمان ساخت و استفاده از آن بسیار کم است و استفاده از آن برای کودکان بالای 6 سال و برای هر کسی که به راحتی بتواند قرقره نماید کاملاً ایمن و بی خطر است. از آنجا که این یک درمان نسبتاً طبیعی، مقرون به صرفه و راحت است که برای درمان برخی از بیماری ها یک درمان خانگی استاندارد محسوب می شود. در این مقاله به بررسی نحوه انجام غرغره کردن آب نمک، فواید آن و موارد دیگر پرداخته ایم.

چرا باید از غرغره آب نمک استفاده کنیم؟

آب نمک غرغره به انگلیسی Salt Water Gargle به عنوان یک ترکیب آماده برای استفاده برای درمان برخی از بیماری های جزئی می باشد. این ترکیب از گذشته و قبل از روی کار آمدن طب مدرن به عنوان درمان جایگزین با موفقیت توسط پرستار بیمار مورد استفاده قرار گرفته است. در حقیقت امروزه تحقیقات پزشکی مدرن از غرغره آب نمک به عنوان یک روش موثر برای درمان برخی از مشکلات جزیی بهداشتی استفاده می نماید .

از نظر علمی ثابت شده است که نمک به بیرون کشیدن عفونت از بافت های دهان کمک می کند و همزمان یک سد دفاعی از نمک ایجاد می کند جلوی ورود آب و عوامل بیماری زای مضر را به داخل بافت می گیرد. این ترکیب باعث می شود که غرغره آب نمک برای جلوگیری از ویروس ها و باکتری ها، کاهش احتمالی عفونت در دهان و گلو و تسکین التهاب در موارد خاص مورد استفاده قرار گیرد.

فواید غرغره آب نمک

فواید غرغره آب نمک شامل موارد زیر می باشد:

 1. درمان گلودرد
 2. تسکین التهاب و عفونت
 3. کاهش عفونت گلو و سینوس
 4. درمان آلرژی های فصلی
 5. از بین برنده بوی بد دهان
 6. درمان آفت دهان
 7. جلوگیری از خونریزی لثه 
 8. تسکین دندان درد
 9. کمک به بهداشت دهان
 10. غرغره برای درمان سریع سرماخورگی

فواید غرغره کردن آب نمک

 موارد استفاده از غرغره آب نمک

یکی از موارد استفاده از غرغره آب نمک درمان سریع گلو درد بوده که بسیاری از مردم با خواص آن آشنایی دارند اما کاربرد ها و موارد استفاده از آن بسیار زیاد بوده که در ادامه محتوا با تعدادی از این موارد آشنا خواهید شد.

Salt water gargles have become a popular standby for some minor ailments. They’ve also been used successfully as alternative treatments since before modern medicine. In fact, research and modern medicine still support salt water gargles today as an effective approach for certain mild health issues.

Salt has been scientifically proven to help draw water out of oral tissues, while creating a salt barrier that locks out water and harmful pathogens from getting back inside. This makes salt water gargles valuable for blocking viruses and bacteria, reducing the chance of infections in the mouth and throat, and relieving inflammation in certain cases

 • غرغره آب نمک برای عفونت گلو و سینوس

مطالعات همچنین نشان می دهد که آب نمک ممکن است به کاهش شدت عفونت کمک کند، چه از نظر عفونت ویروسی و چه باکتریایی. این عفونت ها شامل موارد زیر هستند :

 1. سرماخوردگی
 2. آنفولانزا
 3. گلودرد
 4. مونونوکلئوز

یک مطالعه در سال 2013 که در مورد روش های پیشگیری از آنفلوانزا  انجام شد نشان داد که فواید غرغره آب نمک برای جلوگیری از عفونت مجدد، از واکسیناسیون آنفولانزا موثرتر می باشند. این ترکیب مخصوصا وقتی که فرد با افراد کمی در تماس بوده است برای جلوگیری از بیماری تاثیر بیشتری دارد .

 • آب نمک برای آلرژی

از آنجایی که التهاب گلو می تواند در اثر آلرژی های خاصی مانند گرده گل یا پوسته بدن سگ و گربه نیز رخ دهد، غرغره آب نمک می تواند به کاهش علائم گلودرد ناراحت کننده به دلیل واکنش های آلرژیک کمک کند.

 • غرغره آب نمک برای گلو درد

در حالی که غرغره آب نمک یک روش درمانی خانگی بسیار قدیمی برای درمان گلو درد است ، اما غرغره آب نمک هنوز هم برای گلو درد توسط پزشکان در درمانهای بالینی توصیه می شود، البته نتایج موثر آن در در تحقیقات بالینی گسترده ای که در سال 2011 انجام شد ذکر شده است. غرغره آب نمک به خصوص برای سرماخوردگی یا آنفولانزا که باعث گلودرد خفیف می شوند بسیار موثر هستند. استفاده از این ترکیب در گلو درد شدید به همراه استامینوفن یا ایبوپروفن می تواند از شدت درد بکاهد .

غرغره آب نمک برای گلو درد

 • رعایت بهداشت دندان با غرغره آب نمک

آب نمک ضمن محافظت از لثه می تواند عفونت و باکتری های موجود در لثه و دندان ها را بیرون بکشد، بنابراین غرغره کردن آب نمک ممکن است برای بهبود لثه و سلامت دندان موثر باشد. همچنین ممکن است به جلوگیری از التهاب لثه، پریودنتیت و پوسیدگی کمک نماید. در یک ارزیابی که در سال 2010 انجام شد مشخص گردید استفاده از غرغره آب نمک به صورت روزانه به کاهش تعداد باکتری های مضر در بزاق کمک می کند.

 • آب نمک برای آفت دهان

در همان راستای گلودرد، غرغره آب نمک می توانند زخم ناشی از آفت دهان کودک و بزرگسال را که به عنوان زخم دهان نیز شناخته می شوند، تسکین دهند. آب نمک ممکن است این کار را با کاهش درد و التهابی که این زخم ها ایجاد می کنند، انجام دهند.

بهترین راه غرغره آب نمک

تهیه غرغره آب نمک در خانه بسیار آسان و ساده است. بزرگسالان در هر سنی و کودکان بالای 6 سال می توانند از آن استفاده کنند. کودکان استثنایی زیر 6 سال و افرادی که مشکل غرغره کردن دارند  ، استثنا خواهند بود. بهترین راه اب نمک قرقره استفاده از آب ولرم می باشد که بهتر است بعد از غرغره تمامی آب را از دهان داخل خود خارج کنید تا عفونت های گلو و سینوسی به طور کامل از بدن خارج شود. توجه داشته باشید که قورت دادن میزان کمی از محلول آب نمک ایرادی ندارد.

چگونه ترکیب آب نمک ساخته شود؟

حدود 4/1 تا 1/2 قاشق چای خوری نمک را به هر 227  سی سی آب اضافه کنید.بهتر است آب استفاده شده اندکی گرم باشد ، زیرا گرما بیش از سرما باعث تسکین گلو درد می شود. همچنین استفاده از آب گرم به طور کلی لذت بخش تر است. اما اگر آب سرد را ترجیح می دهید ، مشکل خاصی ایجاد نمی شود .

استفاده از آب گرم همچنین ممکن است به حل شدن نمک در آب کمک کند. اگر از نمک هایی با بلور های  درشت دریایی به جای نمک های ریز ید دار استفاده می کنید ، استفاده از آب نمک جهت حل شدن بهتر نمک ایده آل است. برای غرغره آب نمک می توانید از هر نوع نمکی استفاده کنید.

روش انجام غرغره آب نمک

برای انجام نحوه صحیح غرغره آب نمک تا جایی که توانایی تحمل نگه داشتن آب پشت حلق خود را دارید به غرغره کردن ادامه دهید و آب را در دهان خود نگه دارید . سپس، آب نمک را در دهان و اطراف دندان های خود بچرخانید. وقتی کار را تمام کردید، آب را از دهان خود بیرون بریزید اما اگر مقداری از آن را بنوشید اشکالی نخواهد داشت.

روش انجام غرغره آب نمک

در هنگامی که دهان دچار عفونت است بیرون ریختن آب نمک بهتر است که عفونت را از بدن خارج می سازد. اگر چندین بار با آب نمک غرغره انجام میدهید و دهانشویه در روز انجام می دهید و بیش از حد آب نمک می بلعید، مراقب باشید زیرا این کار باعث کم آبی بدن شما می شود. نوشیدن بیش از حد آب نمک همچنین می تواند خطرات جسمی مانند کمبود کلسیم و فشار خون بالا را به همراه داشته باشد. غرغره حداقل دو بار در روز توصیه می شود. با خیال راحت می توانید چندین بار آب نمک را غرغره کنید. اگر می خواهید طعم و مزه آب نمک را بهبود ببخشید، مواد زیر را می توان به آن اضافه کنید:

 • عسل
 • لیمو
 • سیر

بنابراین برای کودکان بالای 6 سال و بزرگسالانی که توانایی غرغره کردن دارند این روش میتواند درمان خانگی عالی و موفقی باشد. این ترکیب به ویژه توسط پزشکان به عنوان روشی برای کمک به کاهش درد و التهاب گلو درد استفاده می شود. غرغره آب نمک همچنین می تواند به جلوگیری و تسکین درد برخی از عفونت های باکتریایی و ویروسی دهان، سرماخوردگی، آنفولانزا و گلودرد کمک کنند.

استفاده از این ترکیب به مقدر جزئی؛ همچنین می تواند برای آلرژی، زخم های آفت و بهبود سلامت دهان مفید باشد. بهتر از همه، نشان داده شده است که غرغره های آب نمک درمانی بسیار ایمن برای تمام گروه های سنی می باشد . تهیه آنها در خانه نیز بسیار آسان است. مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.


سوالات متداول

در چه مواردی از غرغره آب نمک استفاده کنیم؟

 • گلودرد
 • عفونت‌های سینوسی و تنفسی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا، مونونوکلئوز
 • آلرژی
 • بهداشت دهان و دندان
 • آفت دهان

برای تهیه آب نمک جهت غرغره چه میزان نمک و آب نیاز داریم؟

برای هر لیوان معمولی که حدود 500 میلی لیتر آب می‌شود یک قاشق چای خوری نمک کفایت می‌کند.

امکان غرغره کردن آب نمک برای کودکان وجود دارد؟

غرغره آب نمک هیچ محدودیت سنی نداشته و هر فردی که توانایی این کار را داشته باشد می تواند انجام دهد.

آیا غرغره آب نمک برای افت و زخم دهان موثر است؟

با توجه به خاصیت ضد عفونی کننده بودن نمک، غرغره کردن آب نمک در درمان و تسکین افت دهانی نیز موثر است.

آیا غرغره آب نمک فشار را بالا میبرد؟

به طور کلی نمک باعث افزایش فشار خون میشود اما در هنگام تهیه آب نمک سعی داشته باشید تا غلظت کمتری داشته باشد و اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید قبل از این کار با پزشک مشورت نمایید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
4 3 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.