فواید غرغره آب نمک

مزایای غرغره آب نمک برای سلامتی چیست؟

غرغره آب نمک Salt Water Gargle  یک درمان خانگی ساده ، ایمن و مقرون به صرفه است.  آب نمک  اغلب برای  برطرف کردن گلودرد ، عفونت های تنفسی ویروسی مانند سرماخوردگی یا عفونت های سینوسی استفاده می شوند.

مزایای غرغره آب نمک

غرغره آب نمک همچنین می تواند به برطرف نمودن آلرژی یا سایر مشکلات خفیف کمک کنند. غرغره آب نمک ممکن است هم برای تسکین عفونت و هم برای جلوگیری از بدتر شدن آنها موثر باشد.

تهیه غرغره آب نمک کاملاً آسان است. این ترکیب فقط به دو ماده – آب و نمک نیاز دارد. زمان ساخت و استفاده از آن بسیار کم است و استفاده از آن برای کودکان بالای 6 سال (و برای هر کسی که به راحتی بتواند غرغره نماید ) کاملاً ایمن و بی خطر است.

از آنجا که این یک درمان نسبتاً طبیعی ، مقرون به صرفه و راحت است ، برای درمان برخی از بیماری ها یک درمان خانگی استاندارد محسوب می شود.  در این مقاله به بررسی نحوه انجام غرغره آب نمک ، فواید آن و موارد دیگر پرداخته ایم.

چرا باید از غرغره آب نمک استفاده کنم؟

غرغره های آب نمک به عنوان یک ترکیب آماده برای استفاده برای  درمان برخی از بیماری های جزئی می باشد. این ترکیب از گذشته و  قبل از روی کار آمدن طب مدرن به عنوان درمان جایگزین با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.

در حقیقت امروزه تحقیقات پزشکی مدرن از غرغره  آب نمک به عنوان یک روش موثر برای درمان برخی از مشکلات جزیی بهداشتی استفاده می نماید .

از نظر علمی ثابت شده است که نمک  به بیرون کشیدن عفونت از بافت های دهان کمک می کند و همزمان  یک سد  دفاعی از نمک ایجاد می کند جلوی ورود آب و عوامل بیماری زای مضر را به داخل بافت می گیرد.

این ترکیب باعث می شود که غرغره  آب نمک برای جلوگیری از ویروس ها و باکتری ها ، کاهش احتمالی عفونت در دهان و گلو ، و تسکین التهاب در موارد خاص مورد استفاده قرار گیرد .

 موارد استفاده از غرغره آب نمک  :

گلو درد

در حالی که غرغره آب نمک یک روش درمانی خانگی بسیار قدیمی برای درمان گلو درد است ، اما غرغره آب نمک هنوز هم برای گلو درد توسط پزشکان در درمانهای بالینی توصیه می شود ، البته نتایج موثر آن در در تحقیقات بالینی گسترده ای که در  سال 2011 انجام شد ذکر شده است .

غرغره آب نمک به خصوص برای سرماخوردگی یا آنفولانزا که باعث گلودرد خفیف می شوند بسیار موثر  هستند . استفاد از این ترکیب در گلو درد شدید به همراه استامینوفن یا ایبوپروفن می تواند از شدت درد بکاهد .

علل غرغره آب نمک

عفونت های سینوسی و تنفسی:

مطالعات همچنین نشان می دهد که آب نمک ممکن است به کاهش شدت عفونت کمک کند ، چه از نظر عفونت ویروسی و چه باکتریایی. این  عفونت ها شامل موارد زیر هستند :

سرماخوردگی

آنفولانزا

گلودرد

مونونوکلئوز

یک مطالعه در سال  2013 که  در مورد روش های پیشگیری از آنفلوانزا  انجام شد نشان داد که غرغره های آب نمک برای جلوگیری از عفونت مجدد ،  از واکسیناسیون آنفولانزا موثر تر می باشند. این ترکیب مخصوصا وقتی که فرد با افراد کمی در تماس بوده است برای جلوگیری از بیماری تاثیر بیشتری دارد .

آلرژی

از آنجایی که التهاب گلو می تواند در اثر  آلرژی های خاصی  مانند گرده گل یا پوسته بدن سگ و گربه نیز رخ دهد،  غرغره آب نمک می تواند به  کاهش علائم گلودرد ناراحت کننده به دلیل واکنش های آلرژیک کمک کند.

بهداشت دندان

آب نمک ضمن محافظت از لثه می تواند عفونت و باکتری های موجود در لثه و دندان ها  را بیرون بکشد ، بنابراین غرغره ممکن است برای بهبود لثه و سلامت دندان موثر باشد. همچنین ممکن است به جلوگیری از التهاب لثه ، پریودنتیت و پوسیدگی کمک  نماید .

در یک ارزیابی که در سال  2010  انجام شد مشخص گردید ه استفاده از غرغره آب نمک به صورت روزانه به کاهش تعداد باکتری های مضر در بزاق کمک می کند.

آفت دهان

در همان راستای گلودرد ، غرغره های آب نمک می توانند زخم ناشی از آفت  را که به عنوان زخم دهان نیز شناخته می شوند ، تسکین دهند. آب نمک ممکن است این کار را با کاهش درد و التهابی که این زخم ها ایجاد می کنند ، انجام دهند.

مزایای غرغره آب نمک برای سلامتی چیست؟

بهترین راه های غرغره آب نمک

تهیه غرغره آب نمک در خانه بسیار آسان و ساده است. بزرگسالان در هر سنی و کودکان بالای 6 سال می توانند از آن استفاده کنند. کودکان استثنایی زیر 6 سال و افرادی که مشکل غرغره کردن دارند  ، استثنا خواهند بود.

چگونه ترکیب آب نمک ساخته شود :

حدود 4/1 تا 1/2 قاشق چای خوری نمک را به هر 227  سی سی آب اضافه کنید.بهتر است آب استفاده شده اندکی گرم باشد ، زیرا گرما بیش از سرما باعث تسکین گلو درد می شود. همچنین استفاده از آب گرم به طور کلی لذت بخش تر است. اما اگر آب سرد را ترجیح می دهید ، مشکل خاصی ایجاد نمی شود .

استفاده از آب گرم همچنین ممکن است به حل شدن نمک در آب کمک کند. اگر از نمک هایی با بلور های  درشت دریایی به جای نمک های ریز ید دار استفاده می کنید ، استفاده از آب نمک جهت حل شدن بهتر نمک ایده آل است. برای غرغره آب نمک می توانید از هر نوع نمکی استفاده کنید.

روش انجام غرغره آب نمک :

تا جایی که توانایی تحمل  نگه داشتن آب پشت حلق خود را دارید به غرغره کردن ادامه دهید و آب را دهان خود نگه دارید . سپس ، آب نمک را در دهان و  اطراف دندان  های خود بچرخانید. وقتی کار را تمام کردید ،آب را از دهان خود بیرون بریزید اما اگر مقداری از آن را بنوشید اشکالی نخواهد داشت .

در هنگامی که دهان دچار عفونت است بیرون ریختن آب نمک بهتر است که عفونت را  بدن خارج می سازد . اگر چندین بار با آب نمک غرغره انجام میدهید و دهانشویه در روز انجام می دهید و بیش از حد آب نمک می بلعید ، مراقب باشید زیرا این کار باعث کم آبی بدن شما می شود.

نوشیدن بیش از حد آب نمک همچنین می تواند خطرات جسمی مانند کمبود کلسیم و فشار خون بالا را به همراه داشته باشد. غرغره حداقل دو بار در روز توصیه می شود. با خیال راحت می توانید چندین بار آب نمک را غرغره کنید.

اثرات غرغره آب نمک

اگر می خواهید طعم و مزه آب نمک را بهبود ببخشید ، مواد زیر را می توان به آن اضافه کنید:

عسل

لیمو

سیر

بنابراین برای کودکان بالای 6 سال و بزرگسالانی که توانایی غرغره کردن دارند  ، غرغره آب نمک می تواند درمان  خانگی عالی و موفقی باشد.

این ترکیب به ویژه توسط پزشکان  به عنوان روشی برای کمک به کاهش درد و التهاب گلو درد استفاده می شود . غرغره آب نمک همچنین می تواند به جلوگیری و تسکین درد برخی از عفونت های باکتریایی و ویروسی دهان ، سرماخوردگی ، آنفولانزا و گلودرد کمک کنند.

استفاده از این ترکیب به مقدر جزئی؛  همچنین می تواند برای آلرژی ، زخم های آفت  و بهبود سلامت دهان مفید باشد. بهتر از همه ، نشان داده شده است که غرغره های آب نمک درمانی بسیار ایمن برای تمام گروه های سنی می باشد . تهیه آنها در خانه نیز بسیار آسان است.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید

4.1/5 - (29 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید
2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید
  • سلام من مشگل سیونوسی دارم وبشدت بینی ام میگیره و بعد گشتن دکترهای فوق تخصص که هیچ اثری نداشت برام جزپول خرج کردن تنها راه مفید آب نمک غرغره دهان و کشیدن داخل بینی و تخلیه بود که فعلا راحتم کرده .خیلی تاثیرش بالاست

    پاسخ
  • ن. ح. م
    2021/09/20 02:05

    چون به تازگی از این روش برای بهبود بعد از کشیدن دندان عقل استفاده کردم متوجه شدم درگیریهای سینوسیم رو هم بسیار زیاد کاهش داد ، الان هم تو گوگل و اینجا فوایدش رو مطالعه کردم ، پس به همه توصیه نی کنم و این روش رو ادامه میدم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527