مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آفت دهان کودک؛ آفت دهان نوزاد و درمان آنها

آفت دهان کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آفت دهان کودک در حقیقت همان زخم‌های دردناک ،سطحی و قرمز رنگ که در دهان، بر روی لثه‌ها، قسمت‌های داخلی لب‌، پشت‌گونه‌ها یا زبان ایجاد می‌شود. اگر زخم ها فقط بیرون لب باشد، آفت دهان، محسوب نمی‌شود. آفت دهان کودکان ازآن دسته بیماری‌هایی است که والدین را به چالش زیادی می‌کشاند. کودک بی حوصله می‌شود و به علت دردی که ناشی از زخم‌ها است، نمی تواند به درستی غذا بخورد.

آفت دهان کودک توسط ویروس تب خال، سمپاتوس و کاندیدا ایجاد می‌گردد هرچند علت دقیق آن هنوز ناشناخته است. ما در مجله سلامت اول قصد داریم، شما را با آفت دهان کودک و مراقبت‌های پرستاری لازم در این زمینه، آشنا سازیم:

 علت آفت دهان کودک

به نقل از webmd.com :

Canker sore causes aren’t entirely clear, but outbreaks tend to follow patterns: Girls, for example, tend to get canker sores more often than boys do. Canker sores also usually affect teens more than kids under the age of 10, but younger children can get them too. Your pediatrician may not be able to confirm the exact cause of your child’s sores. Nobody really knows why they develop

ترجمه:

علت آفت دهان کودک هنوز به طور دقیق مشخص نیست. ولی یافته های جدید نشان از پیروی این عارضه از یک سری الگو های مشخص می دهد. برای مثال دختر ها بیشتر از پسر ها آفت دهان میزنند. همچنین آفت دهان معمولا نوجوانان را بیشتر مبتلا می کند تا کودکان زیر 10 سال ولی کودکان نیز می توانند آفت بزنند. شاید متخصص اطفال شما نتواند علت آفت دهان کودک شما را بگوید. هیچکس دقیقا نمی داند علت اصلی آفت چیست.

 • حساسیت های غذایی: برخی غذاها می توانند دهان برخی از کودکان را تحریک کرده و باعث آفت شوند. مقصر در اینجا معمولاً غذاهای بسیار اسیدی مانند شکلات، قهوه و مرکبات هستند که غشاهای مخاطی حساس در دهان کودک شما را تحریک می کنند.
 • کمبودهای تغذیه ای: کمبود آهن ذخیره شده در بدن فرزند شما، با زخم های مکرر دهان مانند آفت ها مرتبط است. کمبود آهن در کودکان رایج است و ممکن است علائم دیگری از این کمبود مانند پوست رنگ پریده، سیاهی زیر چشم و خستگی را مشاهده کنید، حتی اگر فرزندتان خوب بخوابد. کودک شما به 8 تا 15 میلی گرم آهن در روز بسته به وزن او و اینکه آیا ماهانه قاعدگی دارد یا خیر، نیاز دارد. کمبود اسید فولیک یا ویتامین B-12 نیز با آفت دهان مرتبط است.
 • یک عفونت ویروسی: اگر کودک نوپا یا دانش آموز دبستانی شما مدام دچار آفت می شود، ممکن است یک ویروس عامل آن باشد. بیماری های پوستی دست، پا و دهان یک ویروس شایع (و بسیار مسری) است که نوزادان، کودکان نوپا و پیش دبستانی را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر کودک شما به این بیماری مبتلا باشد، متوجه زخم های دهان و همچنین لکه های مشابهی خواهید شد که به صورت تاول روی دست ها و پاهای فرزندتان ظاهر می شود.
 • خود ایمنی: آفت‌های عودکننده که دلیل واضحی مانند بیماری ویروسی یا کمبود مواد مغذی ندارند، ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری خودایمنی در حال ظهور باشد. بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری سلیاک و بیماری های التهابی روده با زخم های مکرر آفت مواجه هستند و علاوه بر آن با بسیاری از علائم دیگر مانند خستگی، مه مغزی و درد مفاصل دست و پنجه نرم می کنند.

 

آفت دهان

خاطرتان باشد که در کودکانی که کمتر از 6 سال دارند از خمیر دندان‌ها و دهانشویه‌های مخصوص کودک که فاقد فلوراید ولوریل سولفات است، استفاده نمایید.

درمان آفت دهان کودک

 • استفاده از کمپرس یخ برای بی حس کردن ناحیه دچار آفت دهان در کودک
 • تهیه غذاهای سرد و جلوگیری از مصرف غذاهای داغ، تند و یا مرکبات در کودک برای جلوگیری و درمان آفت دهان کودک
 • اجازه ندادن به کودک جهت مصرف غذا های شور مانند چیپس و آجیل
 • عدم استفاده از خمیر دندان ها و دهانشویه های حاوی لوریل سولفات توسط کودک
 • انتخاب مسواک های نرم و مخصوص کودک
 • تهیه لیستی از غذا هایی که کودک به آن ها حساسیت دارد و تنظیم رژیم غذایی مناسب کودک
 • پرهیز از مصرف مواد غذایی تند، شور واسیدی مانند لیمو وگوجه فرنگی
 • کمک به کودک جهت نوشیدن مایعات، مصرف مایعات با استفاده از نی تا حد زیادی به نخفیف درد و درمان آفت دهان کودک کمک خواهد کرد.
 • استفاده از محلول شیر منیزیوم به عنوان داروهای ضد اسید برای کودک
 • آموزش بهداشت دهان و دندان به کودک
 • آموزش استفاده از شستشوی مرتب و مداوم دهان و دندان ها با آب نمک و دهانشویه های معمولی

در مورد آفت دهان نوزادان هم، مطالب بالا صدق می‌کند. عامل آفت دهان نوزادان، در اکثر اوقات قارچی به نام کاندیدا آلبیکانس است که رنگ آن سفید بوده و بر روی زبان و داخل دهان، ایجاد آفت می کند. بهداشت دهان نوزادان، تنها به لثه ها محدود نمی‌شود و پدر و مادرها باید در نظر داشته باشند که باید به سقف دهان و کام نرم نوزاد هم توجه کنند.

آفت دهان نوزاد

آفت دهان نوزاد از بیماری های شایع بوده و شیر خوردن نوزاد را مختل می کند و باعث بی قراری نوزاد می گردد.در مورد آفت دهان نوزادان هم‌چون آفت دهان کودک، با رعایت بهداشت دهان و دندان به راحتی می توان از بروز آفت دهان در کودکان و نوزادان جلوگیری کرد. متخصصان اطفال، بیان می کنند که پیشگیری از بروز آفت دهان بسیار راحت تر از درمان است.

آفت کودکان

درمان آفت دهان نوزاد

بعضی روش های درمان آفت دهان نوزاد که در درمان آفت تاثیرات بسزایی گذاشته و روند درمان آن را سریعتر می نماید. موارد زیر تعدادی از این روش ها است که توصیه می گردد در درمان آفت نوزاد مورد استفاده قرار گیرد.

 • عسل
 • ترکیب عسل و زردچوبه
 • نارگیل و روغن نارگیل
 • روغن حیوانی
 • کشک
 • آلوئه ورا
 • قرقره آب نمک
 • عصاره گیاه شیرین بیان
 • آبرسانی
 • برگ ریحان
 • ماست
 • سرکه سیب

علائم آفت دهان کودک

مهم است که بدانید آفت دهان کودکان مانند تبخال نیستند و آفت مسری نیست. تبخال معمولا برای فردی که به کودک نگاه می کند قابل مشاهده است زیرا در اطراف دهان، روی لب ها یا نزدیک بینی قرار دارد. در مقابل، آفت دهان در داخل دهان ایجاد می شود. آنها روی بافت های نرم داخل گونه های کودک قرار دارند. کودک مبتلا به آفت ممکن است متوجه علائمی شود که در پایین ذکر شده اند.
اگر شک دارید که زخم به وجود آمده در دهان کودک شما آفت است یا علت دیگری دارد می توانید از یک پرستار کودک مجرب برای معاینه و تشخیص دقیق تر کمک بگیرید.

 1. این زخم ها دارای مرکز سفید با محوریت قرمز هستند.
 2. اندازه آفت ها معمولا کمتر از 6 میلی متر است.
 3. معمولا درون لب ها و پشت گونه ها ایجاد می شوند.
 4. این زخم ها دردناک بوده و حتی بدون مصرف غذا هم دردناک هستند.
 5. معمولا در هرنوبت،یک آفت دهان در کودک ایجاد می‌شود و به‌ندرت، 2 تا 3 آفت ایجاد می‌شود.
 6. تب یا علامت بالینی دیگری در کودک مشاهده نمی‌شود.

برای تشخیص و درمان آفت دهان در کودکان، بهتر است به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کنید.

آفت در کودکان

زخم آفت دهان کودک معمولا دارای یک دوره، 1 تا 2 هفته بوده و به این بازه زمانی جهت درمان نیازمند خواهد بود و درمان های حمایتی تنها تحمل درد را میسر می‌کند اما درصورتی که کودک دچار تب یا علایم همراه مانند راش پوستی و ورم غدد لنفاوی شد ،لطفا سریعا به پزشک مراجعه بفرمایید.

این بیماری ،قابلیت سرایت فرد به فرد را ندارد، لذا لزومی به مرخصی از مدرسه نیست اما کودکانی که علاوه بر آفت دهان، تب یا علایم همراه مانند راش پوستی و تورم غدد لنفاوی را دارند لازم است که به پزشک مراجعه نمایند، در مقاله مهم ترین بیماری های رایج کودکان چیست؟ علاوه بر صحبت کردن درباره بیماری های رایج در کودک درباره بیماری التهاب دهان در کودکان نیز توضیحاتی را داده‌ایم .

تفاوت آفت دهان کودک با تبخال

آفت دهان و تبخال دو مشکل متفاوت در دهان کودکان هستند:

آفت دهان

آفت دهان به عنوان زخم‌های کوچک و پرسایشی در دهان کودکان توصیف می‌شود. این زخم‌ها ممکن است در لب‌های دهان، لثه، زبان یا داخل گلوی کودکان ظاهر شوند. آفت دهان معمولاً با درد و تنفس سختی همراه نیست و به طور معمول به صورت خودبخود در چند روز بهبود می‌یابد. آفت دهان می‌تواند به علت عوامل مختلفی مانند استرس، آسیب فیزیکی، التهاب‌ها یا عوامل غذایی ایجاد شود. به طوری که آسیب های خفیف مانند گازگرفتن فضای داخل دهان هم به صورت اتفاقی می تواند سبب ایجاد آفت دهان شود. هم‌چنین آفت دهان کودک، مسری نیست درحالی که تب‌خال بسیار مسری می‌باشد. آفت دهان در هر سنی می تواند رخ دهد اما معمولا در 10 تا 40 سالگی برای نخستین بار فرد را گرفتار میکند.

تبخال

تبخال‌ها نقاط کوچک سفید یا معمولاً زرد رنگ در دهان کودکان هستند که ممکن است روی دهان، دهانه زبان و داخل لب کودکان ظاهر شوند. تبخال‌ها معمولاً بی‌درد و بی‌عوارض هستند و معمولاً به صورت خودبخود در چند هفته محو می‌شوند. تبخال‌ها نهایتاً ناشی از ویروس‌هایی مانند ویروس هرپس ساده (HSV) می‌شوند.

آفت دهان کودک، بیشتر بافت دهان را گرفتار می کند، در حالی که به ندرت توسط زخم‌های تبخال درگیر می‌شوند. در هر صورت، اگر کودک شما مشکلی در دهان دارد که نگرانی ایجاد می‌کند یا بهبود نمی‌یابد، معمولاً بهتر است به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کنید تا تشخیص صحیح و درمان مناسب را دریافت کنید.

پرهیز غذایی برای بهبود آفت دهان نوزاد

همانگونه که بیان گردید ضروری است والدین و پرستاران کودک در رژیم غذایی کودک دقت نموده و از دادن غذای گرم به کودک مبتلا به آفت خودداری کنند. همچنین بهتر است در تهیه غذای کودک از هیچگونه ادویه و فلفلی استفاده ننمایند، زیرا این مواد سبب تحریک زخم های دهان کودک میگردد. هر غذایی که طعم های تیزی دارند را برای کودک محدود نمایید. نوع مسواک کودک از اهمیت ویژه ای در بهبود آفت دهان کودک برخوردار است. لازم است از برس های نرم برای دندان و مسواک استفاده گردد.

در صورتیکه آفت بعد از طی مدت یک یا دو هفته یا حتی چند ماه خوب نشد، باید سریعا با پزشک اطفال صحبت نمایید و دلیل این زخم ها را پیدا نمایید. بعضی آفت های دهانی ممکن است در ظاهر آلوده و عفونی به نظر برسند و با تب همراه باشند که علی الخصوص این موارد نیاز به بررسی پزشکی دارد.

به یاد داشته باشید که اگر قصد استخدام پرستار کودک را داشتید، حتما توجه داشته باشید که فرد حرفه ای و کار بلد را جذب کنید زیرا رعایت نکردن این موارد می تواند موجب ایجاد آسیب های جدی به کودک شود.مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن پرستار کودک مجرب و آگاه آماده خدمت رسانی به کودکان و خانواده های آن عزیزان است. رعایت رژیم غذایی مناسب برای کودکان مبتلا به آفت دهان و هر بیماری جسمی دیگری بسیار مهم است . پرستاران ماهر و با تجربه این مرکز با استفاده از بهتری رژیم غذایی به بهبود آفت دهان کودک و افزایش سلامت کودک کمک می نمایند.

تاثیر آفت دهان کودک بر سلامت او چیست؟

کودکانی که زخم‌های شانکر دارند ممکن است احساس تحریک‌پذیری یا حواس پرتی کنند و احتمالاً تمایلی به خوردن یا نوشیدن چیزهای تند یا اسیدی (مانند سس اسپاگتی یا آب پرتقال) ندارند، زیرا این می‌تواند باعث درد بیشتر شود. اگرچه آفت‌ها پس از حدود یک یا دو هفته با درمان از بین می‌روند، اما برخی از کودکان زخم‌های عودکننده‌ای دارند که واقعاً آنها را آزار می‌دهد و بر نحوه غذا خوردن، صحبت کردن و تعامل آنها با دیگران تأثیر می‌گذارد.

آفت دهان بخش طبیعی زندگی بسیاری از کودکان سالم است. برای دو سوم کودکانی که به آنها مبتلا می شوند، ابتلا یک یا دو بار اتفاق می افتد. اگر کودک شما آفت‌های مکرر در دهان را تجربه می‌کند، مهم است که به پزشک اطفال خود مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا دلیل زمینه‌ای وجود دارد که می‌توانید آن را درمان کنید.


سوالات متداول

طول دوره آفت چقدر است؟

اصولا اغلب آفت های دهانی به مدت یک الی دو هفته از بین می‌روند.

چگونه آفت دهان کودکمان را درمان کنیم؟

شربت دیفن هیدرامین، استفاده از دهان‌شویه و استفاده از یخ از درمان‌های خانگی آفت دهان هستند

تفاوت اصلی آفت دهان کودکان با تبخال چیست؟

آفت دهان کودکان مسری نیست در حالی که تبخال یک بیماری مسری محسوب می‌شود.

علل آفت دهان کودک چیست؟

آفت دهان می‌تواند بعلت کمبود های تغذیه ای مانند کمبود اسید فولیک، ویتامین B12 وآهن، بیماری های لوله گوارش یا حساسیت های غذایی (آلرژی های غذایی)

آفت دهان بچه چه علائمی دارد؟

آفت دهان می‌تواند باعث ایجاد زخم‌هایی مانند جوش‌های سر سفید که مرکز سفید داشته و اطراف‌شان قرمز و ملتهب است. معمولا با زخم‌های نهایتا ۶ میلیمتری همراه است. آفت می‌تواند شامل زخم‌های داخلی دهان شود نه زخم‌هایی که روی پوست صورت هستند. دردناک بودن زخم‌ها حتی در صورت عدم مصرف غذا. معمولا در هر بار آفت زدن نهایتاً سه عدد آفت در دهان بچه دیده می‌شود

guest
39 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.