پرستار سالمند

پرستار سالمند کیست

پرستار سالمند کیست: در واقع پاسخ به سوال پرستار سالمند کیست این است که هر فردی که به صورت دائم یا موقت از یک سالمند نگهداری کرده و در امور روزمره و نیاز‌های شخصی و درمانی به سالمند کمک می‌کند در واقع کار پرستاری از سالمند که در بسیاری موارد کاری تخصصی است را انجام داده است.

پرستار سالمند به صورت موقت یا دائم در محل زندگی سالمند حضور پیدا کرده و طبق یک قرارداد سلامت اول رسمی و شرح وظایف مدون مشغول به خدمات رسانی به فرد سالمند می‌شود. پرستار سالمند گذشته از مواردی که مستقیماً به جسم سالمند مرتبط است به کلیه امور زندگی از جمله رسیدگی به امور منزل را نیز انجام می‌دهد.

مزیت نگهداری از سالمند در خانه شخصی

استفاده از این نوع خدمات مزیت‌های بیشماری نسبت به نگهداری شخصی و یا استفاده از خانه سالمندان دارد. در این روش همانطور که گفته شد مراقب سالمند در محل زندگی خود سالمند به صورت دائم یا موقتی حضور یافته و خدمات نگهداری را ارائه می‌کند.
برای اطلاعات بیشتر در رابط با نگهداری از سالمندان مقاله مطالعه فرمایید: ۰ تا ۱۰۰ نگهداری از سالمند

نگهداری شخصی از فرد سالمند راه دیگری است که از گذشته انجام می‌شده است. در این روش نگهداری از سالمند توسط افراد خانواده و یا نزدیکان انجام می‌شود. گرچه این کار بسیار عادی به نظر می‌رسد اما در برخی موارد وضع سلامتی سالمند به صورتی است که فرد مراقب بایستی فنون و تکنیک‌هایی را برای رسیدگی بهتر و بهبود کیفیت زندگی سالمند مورد استفاده قرار بدهد.

مزایا و معایب پرستار سالمند چیست

گاهی هم ممکن است سالمند مشکلاتی داشته باشد که جابجایی وی باید به صورت تخصصی انجام شود. در این صورت بسیاری از افراد که تخصص و تجربه مورد نظر را ندارند قادر به نگهداری شخصی از سالمند بدحال خود نیستند.
مشکل دیگری که در نگهداری شخصی از سالمند وجود دارد این است که بسیاری از افراد بخاطر مشغله و یا حتی بیماری‌ها و مشکلات شخصی زمان و انرژی لازم برای انجام صحیح نگهداری از سالمند را ندارند.

مزایا و معایب خانه سالمندان

روش دیگر نگهداری از سالمند انتقال به خانه سالمندان است. خانه سالمندان مکانی است که در آن به صورت دسته جمعی و تخصصی از تعدادی سالمند نگهداری می‌شود. پرستاران حرفه ای و مراقبین متخصصی که در این مراکز وجود دارند به امور روزمره سالمندان رسیدگی می‌کنند. در این مکان سالمندان به صورت مرتب مورد معاینات پزشکی قرار گرفته و روند درمانی آن‌ها توسط پرستاران خانه سالمندان پیگیری می‌شود. این مکآن‌ها از گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفته است و خانواده‌هایی که توان و زمان لازم برای نگهداری از سالمندان خود را ندارند آن‌ها را به این مکان منتقل می‌کنند.

ضرر های روحی خانه سالمندان برای سالمند

از لحاظ رسیدگی به سالمند خانه سالمند بسیار مناسب است اما مشکلی نیز وجود دارد. افراد سالمند که در خانه‌های سالمندان نگهداری می‌شوند در واقع بسیار کمتر از سابق خانواده و عزیزان خود را می‌بینند و ملاقات می‌کنند. مشغله افراد طوری است که شاید امکان بازدیدهای مرتب و مناسب از فرد سالمند کمتر برایشان پیش بیاید. در بسیاری از موارد سالمندانی که در خانه سالمندان نگهداری می‌شوند دچار مشکلات روحی شده که باعث وخیم تر شدن اوضاع سلامت آن‌ها شده و در روند سلامت آن‌ها اختلال به وجود می‌آورد.

مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند

مراقبت از سالمند در منزل خدماتی است که توسط مرکز دارای مجوز ارائه می‌شود. در این روش می‌توانید با تماس با مراکز تامین پرستار، پرستار مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر مقاله مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند استفاده از پرستار سالمند در منزل مزایای زیر را دارد:

 • مراقب و پرستار سالمند آموزش‌های مناسبی در زمینه نگهداری از سالمند دیده است و می‌تواند از لحاظ مراقبتی خاطر خانواده را آسوده کند
 • سالمندی که در خانه نگهداری می‌شود با یادآوری خاطرات گذشته می‌توان روحیه خود را استحکام ببخشد
 • وابستگی شدید سالمندان به خانواده باعث می‌شود حضورشان در خانه عزت نفس آن‌ها تقویت می‌شود
 • از لحاظ بیماری‌های جمعی و واگیردار که در محیط‌های بیمارستان و آسایشگاه‌های سالمندان وجود دارند، نگهداری در منزل بسیار سالم‌تر است
 • با حضور سالمند در منزل دیدارها و دورهمی‌های دوستانه روحیه آن‌ها تقویت خواهد شد
 • حضور در کنار وسایل شخصی و آشنایی با فضای خانه به این افراد آرامش می‌دهد
 • حس استقلال و عدم تصور سربار بودن در سالمند

پرستار شبانه روزی سالمند چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

برخی از امور شخصی سالمند که بر عهده پرستار است عبارتند از:

 • کمک به شست و شو و دوش گرفتن سالمند
 • شست و شوی ملحفه و روتختی سالمند
 • آراستن سالمند و شانه کردن موهای سالمند، اصلاح سالمند
 • کمک به بهداشت دهان دندان
 • مراقبت‌های مربوط به بی اختیاری ادراری و اجابت مزاج سالمند و نظافت سالمند
 • انجام امور نظافتی منزل

در مواردی که سالمند دارای شرایط ویژه پزشکی است، باید برای انجام امور منزل از کمک دیگران بهره مند شود. مراقبین می‌توانند بسیاری از امور منزل را انجام دهند.

 • شستن لباس‌ها
 • آشپزی کردن
 • بیرون بردن زباله‌ها
 • انجام امور سبک منزل
 • سایر خدمات تخصصی
 • کمک به تحرک و قدم زدن در سالمندان
 • کمک به خوابیدن در تخت خواب
 • پوشیدن لباس
 • جابجایی روی ویلچر
 • جابجایی از روی تخت روی ویلچر یا صندلی
 • غذا دادن به سالمند
 • کمک به بهداشت فردی
 • نگهداری از سالمند در ایام کرونا

چند سالی از شروع پاندمی کرونا می‌گذرد و همانطور که میدانیم سالمندان بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند. سالمندان به دلیل فرسودگی و سالمندی سیستم ایمنی ضعیف تری داشته و راحت تر به بیماری‌های عفونی مبتلا می‌شوند. در صورت ابتلا این افراد به بیماری‌های عفونی مانند کووید 19 که نوعی بیماری عفونی است خطر مرگ و میر در آنها بالاتر است.
وقتی به امار‌ها نیز نگاه می‌کنیم افراد سالمند تا کنون میزان بالایی از ابتلا و مرگ و میر را در میان دسته‌های دیگر جمعیتی داشته اند. از دلایلی که سالمندان زودتر از بقیه واکسینه شدند هم همین مطلب بوده است.

بسیاری از سالمندان به این بیماری مبتلا می‌شوند و نیاز مبرمی به نگهداری و بررسی روند بیماری به صورت دقیق وجود دارد. برای این کار می‌توانید از پرستار سالمند در ایام کرونا استفاده کنید. در این وضعیت پرستار مورد نظر که تخصص کافی و تچربه کافی در زمینه کنترل کرونا بدست آورده است به صورت شبانه روزی در محل از سالمند نگهداری می‌کند.

پرستار سالمند چه تخصص‌هایی دارد؟

پرستاری از سالمند در بسیاری از موارد امری تخصصی است و افرادی که آموزش و تجربه کافی در این زمینه ندارند نمی‌توانند این کار را انجام دهند. برخی از اموری که سالمند با آن‌ها مواجه است جنبه فیزیکی و جسمی سالمند را در برداشته از طرفی فرد باید آمادگی و توان لازم برای مواجهه با ناهنجاری‌های روانی و روحی و مشکلات اینچنینی سالمند را هم داشته باشد.
توان و تخصص ایجاد ارتباط دوستانه با سالمند و پذیرش پرستار از طرف وی به میزان زیادی به سیاست و رفتارشناسی مراقب بستگی دارد. بسیاری از سالمندان ممکن است عاجز بودنشان را قبول نکرده و اصطلاحاً با پرستار لجبازی کنند. در این موقعیت سالمند سعی خواهد کرد تا بدون استفاده از کمک پرستار کارهای خود را انجام دهد. این عدم اقبال پرستار از طرف سالمند ممکن است به دلیل بیماری، کلافگی یا شخصیت خاص سالمند باشد.

نیازمندی های یک پرستار سالمند چیست

سالمندانی هستند که زمان طولانی را به تنهایی سپری کرده‌اند و اکنون طبیعی است حضور پرستار را چه به صورت موقت و دائم به راحتی قبول نمی‌کنند.
در این شرایط پرستار باید بتواند از تجربه و دانش روانشناسی خود استفاده کرده و این مشکل را حل کند. نکته دیگری که باید پرستاران در آن تخصص و البته توان کافی داشته باشند اصول کمک‌های اولیه است. بهم خوردن حال سالمند بیمار و یا آسیب‌های احتمالی باید سریعا توسط مراقب رسیدگی شود.
موضوع دیگری که پرستار سالمند باید رعایت کند نظم است. پرستار باید در تهیه و سرو غذا، شستشو‌ها و رسیدگی‌هایی که بر عهده اش گذاشته شده بسیار منظم و دقیق باشد. این فرد باید روند درمانی سالمند را دقیقا رصد کند و گزارشات احتمالی از وضعیت سلامت سالمند را به پزشک معالج ارائه کند.
پرستار سالمند باید با علائم اولیه بیماری‌هایی که در سنین سالمندی به صورت گاه گاهی در فرد سالمند بروز پیدا می‌کنند آشنایی نسبی را داشته باشد. این فرد زمان زیادی با سالمند سپری می‌کند از این رو خصوصا در مورد مشکلات و اختلالات روحی روانی گزارشات خوبی می‌تواند به پزشک معالج بدهد.

نگهداری از سالمند معلول

همانطور که می‌دانیم یکی از مشکلاتی که ممکن است در میان سالمندان رخ دهد معلولیت‌های جسمی و حرکتی باشد. این سالمندان قادر به حرکت و جابجا شدن نیستند. جابجایی و کمک کردن به این افراد اصولی دارد که اگر با آنها آشنا نباشیم ممکن است برای سالمند خطرناک باشد. بهترین روش در اینگونه موارد استفاده از خدمات پرستار شبانه روزی سالمند است. پرستار سالمند معلول در زمینه امداد رسانی و کمک‌های حرفه ای به سالمند آموزش‌های لازم را دیده و در این زمینه مهارت کافی را دارد. تا به اینجا به سوال پرستار سالمند کیست کمی پاسخ داده ایم اما مهم ترین سوال در رابط با هر خدماتی این است که چه زمانی به آن نیاز داریم.

چه زمانی به پرستار سالمند احتیاج داریم؟

سالمندان با توجه به ژنتیک و سبک زندگی ای که داشته اند از سطوح سلامتی متفاوتی بهره می‌برند. گاهی سالمند در حالتی قرار دارد که تنها گذاشتن وی به صلاح نخواهد بود. در این هنگام یا افراد خانواده باید عهده دار نگهداری از وی شوند یا اینکه فرد به خانه سالمندان منتقل شود. اما اگر نخواهیم از خانه سالمندان استفاده کنیم و از مزایای نگهداری از سالمند در منزل بهره من راه حل استفاده از پرستار است.
پرستار سالمند به امور منزل مانند شستشو‌ها و تهیه و طبخ غذا نیز می‌پردازد از این رو این خدمات می‌تواند آسایش نسبتاً خوبی برای سالمند در منزل خودش ایجاد کند.
گاهی سالمند به قدری بد حال است که رسیدگی به وی برای افراد خانواده شدنی نیست و یا زمان کافی برایشان وجود ندارد. در این موقعیت ماندن سالمند در منزل به تنهایی ممکن است خطراتی برای سلامتی سالمند داشته باشد. گاهی حال سالمند به صورت ناگهانی عوض می‌شود و در این موقعیت حتماً باید کسی باشد تا به وی کمک کند.
در واقع اگر سالمند نتواند نیازهای حیاتی خود را شخصاً برآورده کند باید شخصی برای نگهداری از وی وقت بگذارد. بهترین و ایمن ترین روش در این حال استفاده از پرستار منزل است.
زمانی که وقت و تخصص کافی برای نگهداری سالمند در خانه وجود نداشته و تمایلی به انتقال سالمند به آسایشگاه سالمندان نیست بهترین راه نگهداری از سالمند در منزل است.

چگونه پرستار سالمند استخدام کنیم

نگهداری از سالمندان که عزیزان خانواده‌ها هستند کاری حساس و گاهی مخاطره آمیز است. مراکز بسیاری در این زمینه در کشور و سطح شهرهای بزرگ وجود دارد که می‌توانیم با تماس تلفنی یا اینترنتی درخواست پرستار را اعلام کرده و با پیگیری فرایند پرستار مورد نظر خود را استخدام کنیم. استخدام پرستار سالمند نیازمند به توجه به نکاتی است که در مقاله چگونه یک پرستار سالمند انتخاب کنیم بیان شده است.

نکته ای که باید درباره استخدام پرستار توجه کنیم سابقه و میزان تعهد مرکز و پرستار مورد نظر است. این مراکز بایستی از طرف وزارت بهداشت و درمان دارای مجوز‌های لازم باشند و تمام پرستارانی که در این مراکز فعالیت می‌کنند باید تعهدات لازم را تحویل دهند.

بهترین راه های انتخاب پرستار سالمند کیست؟
پرستارانی که در این مراکز پذیرفته می‌شوند باید دوره‌های آموزشی نگهداری از سالمند را پشت سر بگذرانند. این الزامات باعث می‌شوند تا اطمینان حاصل شده از استخدام پرستار سالمند در منزل به حداکثر برسد.

هزینه استخدام پرستار سالمند

همانطور که گفته شد وظایف پرستار طیف وسیعی از خدمات را در بر می‌گیرد. بسته به وضعیت سلامت و وضعیت جسمانی سالمند مسلماً این خدمات تغییر خواهد کرد. مراکز ارائه پرستار سالمند برای محاسبه هزینه‌های پرستار در منزل از تعرفه‌ها و دستورالعمل‌های قانونی پیروی می‌کنند. این مراکز با توجه به حجم و نوع خدمات و البته وضعیت سلامتی بیمار هزینه را محاسبه کرده و به متقاضی اعلام می‌کنند.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527