مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

10 باور نادرست در مورد دوران سالمندی

خلاقیت و دوران سالمندی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

با افزایش سن Aging ، ممکن است افراد جوان یا جامعه دیدگاه متفاوتی نسبت به دوران سالمندی  داشته باشد و برخی باورهای نادرست را در مورد دوران سالمندی در ذهن خود بسازند.

ویژگی دوران سالمندی

افسانه های زیادی درباره پیر شدن یا افراد مسن وجود دارد که درست نیستند. این باور های نادرست دیدگاه حقیقی نسبت به افراد سالمند را تخریب می نماید و سبب می گردد که نسل جوان  نتوانند ارتباط مناسبی با این افراد ایجاد کنند.

افراد پیر طرز تفکر قدیمی دارند.

حقیقت این است که هر فرد – پیر و جوان – افکار و احساسات منحصر به فرد خود را در مورد جامعه دارد. این یک باور ناعادلانه است که فرض کنید هر فرد بالای 60 سال (یا کمتر از این!) اعتقادات یکسان و مشابهی نسبت به اتفاقات اطراف خود دارد. با اختصاص دادن زمانی برای صحبت با افراد مسن در مورد افکارشان درباره جهان – و تجربیات گذشته  – می تواند این حقیقت را کمی روشن تر کند.

افراد مسن در دوران سالمندی حافظه خود را از دست می دهند

حقیقت این است که همه افراد مسن،  بیماری های  مربوط به اختلال و از دست دادن حافظه مانند زوال عقل یا آلزایمر را تجربه نمی کند. طبق نظرات روانشناسی امروز ، فقط 6 تا 8 درصد افراد بالای 65 سال مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شده اند.

 

بیشتر بخوانید : آیا مشکلات حافظه در سالمندان همیشه به معنی بیماری آلزایمر هستند؟

در دوران سالمندی نمی توان از بروز  بیماری های ژنتیکی جلوگیری کرد

حقیقت این است که گرچه درست است که ژنتیک نقش خاصی در بدن و سلامتی هر شخص دارد ، اما سلامتی و بیماری  تا حد زیادی در اختیار هر فرد است. درست غذا خوردن ، ورزش کافی و استراحت عواملی هستند که  به پیر شدن سالم کمک می کنند.

افراد مسن نمی توانند با تغییرات سازگار شوند

حقیقت این است که  این یک اولویت شخصی است – برخی از افراد از  تجربه چیز های جدید و هیجان و تغییر لذت می برند ، در حالی که سایرین ممکن است ترس بیشتری نسبت به تغییر داشته باشند.

با این حال ، این یک مشکل مرتبط با سن نیست. افراد مسن تا رسیدن به سن خاصی با چالش ها و شرایط متغییر بی شماری روبرو شده اند ، بنابراین اگرچه روند سازگاری آنها کمی کندتر است ، اما مطمئناً قادر به تغییر هستند.

دوران سالمندی شاد

افراد مسن در دوران سالمندی کمتر اهل ماجرا جویی هستند

حقیقت این است که بسیاری از افراد مسن وجود دارند که تمام عمر خود را منتظر فرصت بازنشستگی کرده اند تا بتوانند به دور دنیا سفر کنند و چیزهای جدید را ببینند.

مسافران سالمند دیگر به مقاصد قدیمی و رفتن به  کنار ساحل همیشگی بسنده نمی کنند بلکه بیشتر و بیشتر به دنبال ماجراجویی و تعطیلات پر هیجان هستند. در یک نظرسنجی بزرگ از گردشگران سالخورده در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که به محض اینکه  سالمند به شصت سالگی رسیده است رگه های جدیدی از ماجراجویی در وجود او جریان گرفته است .

افراد در دوران سالمندی از بازده کمتری برخوردار می شوند

حقیق این است که  بازنشستگی به این معنی نیست که افراد مسن فقط می خواهند کل روز را دور هم بنشینند و به اصطلاح گپ بزنند !

اگرچه ممکن است گروهی از سالمندان در یک سن خاص و بسته به مشکلات جسمی نیاز به استراحت بیشتری در طول روز داشته باشند ،اما  بسیاری از افراد در سن بازنشستگی از زندگی فعالی برخوردار می باشند و به عنوان مثال به مراقبت از نوه ها  می پردازند و برای انجام کارهای مختلف داوطلب می شوند. اداره آمار کار داوطلبانه  گزارش داده است که 24٪ از افراد داوطلب شده ،  افراد  مسن در طول سال های بازنشستگی خود هستند.

افراد با افزایش سن خلاقیت کمتری دارند

حقیقت این است که بسیاری از افراد در سالهای بزرگ سالی به سرگرمی ها یا کارهایی می پردازند که در واقع منجر به شغل دوم و / یا درآمد زایی  می شود. چه کارهای نجاری ، هنری و چه بافندگی ، فعالیت های خلاقانه آنها مغز و مهارت های ذهنی سالمندان را هوشیار نگه می دارد.

داشتن خلاقیت و ارتباط  اجتماعی برای حفظ سلامت روحی و جسمی در سنین بالا همچنان مهم است. فرد مسنی که ذهن فعالی دارد  کمتر احساس ناتوانی  می کند. هر مرحله از زندگی با سلامت و بیماری های منحصر به فردی روبرو است.  انعطاف پذیری ذهنی و ریسک پذیری برای تجربیات جدید و بدیع ، سنگ بنای خلاقیت است.

دوران سالمندی و ورزش

افراد پیردر دوران سالمندی ناامید یا افسرده هستند

حقیقت این است که افسردگی یک بیماری واقعی و قابل تشخیص است ، نه احساسی که می تواند به عنوان یک برچسب بر یک گروه سنی مورد استفاده قرار گیرد.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد افراد مسن باهوش تر نیستند – افرادی که به طور کلی در سال های جوانی تیز هوش هستند ممکن است همین راه را در دوران سالمندی ادامه دهند. افرادی که شادی را انتخاب می کنند ، معمولاً این طرز فکر را تا سالهای طلایی و سالمندی خود ادامه می دهند. همه چیز به نگرش انسان  برمی گردد.

افراد مسن  تنهایی را دوست دارند و منزوی هستند

حقیقت این است که  انجمن ها و مجامع بازنشستگان در سرتاسر دنیا وجود دارد که سالمندان را به دور هم جمع می نماید . در این گروه ها سالمندان با یکدیگر ارتباط اجتماعی داشته و به یادگیری  انواع مهارت های سازنده مشغول هستند .

بسیاری از سالمندان در برنامه ریزی فعالیت های اجتماعی خود بسیار گسترده عمل می نمایند و ارتباطلت اجتماعی گسترده ای در زمینه های مختلف دارند و با تمام گروه های سنی فعالیت های مشترک دارند .

از آنجایی که این سالمندان در دوران بازنشستگی خود به سر می برند  اکنون که زمان بیشتری برای انجام فعالیت های دلخواه خود دارند زندگی پرمشغله وشادی را تجربه می کنند .

دوران سالمندی سالم

افراد پیر ناتوان هستند

حقیقت این است که افراد مسنی که همچنان مغز خود را به چالش می کشند ، بدن خود را ورزش می دهند و روح خود را با دین و اعتقادات معنوی تغذیه می کنند ، کاملاً در سن سالمندی افرادی توانمند و قوی هستند. حتی با افزایش سن و از دست دادن حافظه یا زوال عقل ، بسیاری از افراد سالمند توانایی درک ، تصمیم گیری منطقی و مشارکت در زندگی و لذت بردن از آن را دارند .

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمندان ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.