مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

خدمات نگهداری کودک

خدمات نگهداری کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

خدمات مراقبتی و نگهداری از کودک

یافتن خدمات نگهداری کودک مناسب برای نوزاد یا کودک خردسال­تان کار سختی به نظر می­رسد. به عنوان پدر و مادر، شما می­خواهید اطمینان حاصل کنید که کودک­تان در محیط خدمات نگهداری کودکی که سرگرم کننده، آموزشی و پرورشی است، ایمن و خوشحال است.

فرزند و خانواده­ تان را در نظر بگیرید

حدود 70 درصد خانواده­ ها کودکان خردسال­شان را در مراکز روزانه­ ی خدمات نگهداری کودک می­گذارند. چه بخواهید مراقبت در منزل توسط پرستار کودک یا در یک مرکز مراقبتی را انتخاب کنید یا پیش دبستان یا منزل فرد دیگری را برای مراقبت از کودک­تان انتخاب کنید، در هر صورت باید راهنمایی­های خاصی را دنبال کنید تا مطمئن شوید خدمات نگهداری کودک­تان با کیفیت و حرفه‌­ای است.

از همه مهم­تر باید خلق و خو، علاقه­مندی­ها و بی­علاقگی­ها، سلامت، دلبستگی­ها و رفتار کودک خود را بشناسید. برای نوزاد زیر یک سال باید توجه و دقت خاصی به نیازهای پرورشی، نگهداری، غذایی و همچنین شخصی که می­خواهید در یک سال اول زندگی کودک­تان از وی نگهداری کند داشته باشید. در خدمات نگهداری کودکان بزرگ­تر، انجام بازی و یادگیری تعامل با سایر کودکان، کنجکاوی فکری و نیاز به توجه فردی باید مورد توجه قرار گیرد.

ارزش­ها و نیازهای احساسی خانواده­ی خودتان نیز مهم هستند. برخی والدین بیش از حد نگران تنها گذاشتن کودک­شان با فردی غریبه هستند. اما در سن 3 یا 4 سالگی بهتر است کودک تعاملاتی با سایر کودکان تحت برنامه­ی مشخصی مانند پیش دبستانی یا مراکز خدمات نگهداری کودک داشته باشد.

قبل از انتخاب خدمات نگهداری کودک باید بفهمیم چه گزینه­هایی وجود دارند و هزینه، مکان و شهرت مرکز مورد نظر را بررسی کنیم.

به دنبال چه چیز باشیم

لیستی از خصوصیاتی که می­خواهید در یک مرکز خدمات نگهداری کودک به دنبال­شان باشید تهیه کنید، مانند تجربه، زمینه­ی مذهبی، عقاید تربیتی و انعطاف پذیری. انجمن بین­المللی مراقبت از کودک (INA) پیشنهاد می­کند که با افراد متقاضی حداقل دو بار مصاحبه کنید و سوء پیشینه­شان را بررسی کنید که معمولا توسط بیشتر موسسات کاریابی انجام می­شود.

علاوه بر این، سوالات زیر را در مصاحبه­تان مطرح کنید:

 • چرا به کار با کودکان علاقمندید؟
 • چرا کار قبلی خود را رها کردید؟ (شما باید همیشه معرف­های فرد را بررسی کنید؛ از خانواده­ی قبلی بپرسید که روابط­شان چگونه به پایان رسیده و اینکه آیا وی را برای ارائه­ی خدمات نگهداری کودک توصیه می­کنند یا نه).
 • سیاست انضباطی شما چیست؟ (وضعیت­هایی را برایش مطرح کنید که “اگر چنین اتفاقی بیفتد چه می­کنید”. برای مثال اگر کودکی کودک دیگری را بزند یا با خشم به یک اسباب بازی که کودک دیگری در حال بازی با آن است نگاه کند، عواقب آن چه باید باشد؟)
 • آیا آموزش کمک­های اولیه و احیاء قلبی ریوی را دیده­اید؟
 • چگونه تجربیات جدیدی را در اختیار فرزندم قرار می­دهید تا از نظر فیزیکی و ذهنی رشد پیدا کند؟ چه فرصت­هایی را می­توانید برای تجربه­ی هنر، موسیقی، بازی­های گروهی و فردی و بازی­های داخل خانه و در هوای آزاد پیشنهاد دهید؟
 • استفاده از توالت را چگونه آموزش می­دهید؟
 • چطور به اضطراب کودک ناشی از جدایی از والدینش رسیدگی می­کنید؟

اگر یک مرکز خدمات نگهداری کودک را در نظر دارید، برای مدتی آن مرکز را تحت نظر بگیرید و با والدینی که فرزندان­شان را آنجا می­گذارند صحبت کنید. سوالات زیر را به سوالات بالا اضافه کنید:

 • آیا والدین می­توانند به راحتی از مرکز بازدید کنند؟
 • اگر برنامه متوقف شود، چه مقررات جایگزینی برای خدمات نگهداری کودک وجود دارد؟ در چه تعطیلاتی مرکز بسته است؟
 • سیاست شما در قبال نگهداری از کودکان بیمار چیست؟
 • چگونه مراقب کودکان در زمین بازی هستید؟ تجهیزات شما چند ساله هستند و آیا به تازگی بازبینی شده­اند؟
 • کودکان چگونه گروه بندی می­شوند؟ از روی سن­شان؟
 • آیا پذیرای کودکانی با پیش زمینه­های نژادی، فرهنگی و مذهبی مختلف هستید؟ آیا از کودکانی با نیازهای خاص هم مراقبت می­کنید؟
 • پیش زمینه­های تحصیلی مربیان شما چیست؟
 • آیا وعده­های غذایی و میان وعده ارائه می­کنید؟ در صورت پاسخ مثبت، چه نوع غذاهایی را ارائه می­کنید (یعنی رژیم غذایی سالم و متعادل است)؟
 • آیا مجوز دولتی یا هر گونه مجوز رسمی دیگری دارید؟

در ارزیابی پاسخ­ها، دقت کنید که تربیت کودک، نظم و انضباط و پرورش او با تصور شخصی شما از اینکه می­خواهید خدمات نگهداری کودک­تان چگونه باشد سازگاری داشته باشد.

در آخر آیا به مرکز خدمات نگهداری کودک مورد نظر حس اعتماد دارید؟ آیا معتقدید کودک­تان خوشحال خواهد بود و فرصت یادگیری و رشد را در این محیط خواهد یافت؟

جهت بهره‌برداری از برترین خدمات پرستاری کودک، نوزاد و بیمار میتوانید از موسسه پرستاری سلامت اول؛ مشاوره دریافت نمایید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.