مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

معرفی خدمات و وظایف پرستار کودک در منزل

وظایف پرستار کودک در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

خدمات اساسی و وظایف پرستار کودک در منزل موارد مختلفی را شامل می‌شود تا والدین زمانی که در منزل نیستند، از شرایط کودک خود آسوده خاطر شوند. یکی از سوالاتی که درباره استخدام پرستار پرسیده می‌شود، وظایف پرستار کودک در منزل است. زمانی که از یک مرکز معتبر خدمات پرستاری همچون سلامت اول، درخواست اعزام پرستار کودک می‌دهید، از ابتدا باید شرایط و نیازهای خود را مشخص کنید. به همین دلیل آشنایی با خدمات پرستار کودک در منزل اهمیت زیادی دارد و در ادامه این مطلب درباره آن صحبت می‌کنیم.

وظایف پرستار کودک در منزل

اولین سوالی که به وجود می‌آید، وظایف پرستار کودک در منزل است؛ اینکه پرستار چه وظایفی داشته و چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟ از وظایف پرستار کودک در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تامین ایمنی کودک
 • توجه به تغذیه کودک
 • انجام بازی‌های مختلف
 • توجه به تربیت کودکان
 • برقراری ارتباط با کودک
 • کمک در انجام کارهای شخصی کودک
 • نظارت بر انجام تکالیف
 • همراهی کودک در خارج از منزل

شما چه توقعی از پرستار کودک دارید و انتظار دارید چه خدماتی را ارائه دهد؟ پیش از استخدام پرستار درباره شرایط خود و وظایف مورد انتظار، با پرستار صحبت کنید. در ادامه این بخش به شرح وظایف پرستار کودک در منزل پرداخته‌ایم.

تامین ایمنی کودک

همیشه خطرات مختلفی حتی در منزل نیز سلامت کودک را تهدید می‌کند. این خطرات ممکن است شامل سقوط از پله، دست زدن به وسایل داغ یا تیز، خفگی در پی ورود جسم خارجی به گلو و… باشد. یکی از اصلی‌ترین وظایف پرستار کودک در منزل، مراقبت مداوم از کودک و تامین امنیت اوست، به گونه‌ای که هیچ حادثه ناگواری اتفاق نیوفتد.

توجه به تغذیه کودک

کودک برای رشد و نمو باید غذاهای سالم مصرف کند تا انرژی مورد نیاز بدن او تامین شود. یک رژیم غذایی اصولی باید مطابق با هرم غذایی تدوین شده و میزان مصرف از هر گروه غذایی، متناسب با سن کودک باشد.

وظایف پرستار کودک در منزل
سرگرم کردن کودک از وظایف پرستار کودک در منزل

پرستار کودک به اصول تدوین رژیم غذایی سالم آشنایی داشته و وعده‌های غذایی سالم برای کودکان تهیه می‌کند. مصرف غذاهای سالم و مفید سلامت جسمی کودک را تامین کرده و همچنین موجب عملکرد بهتر مغز می‌شود.

انجام بازی‌های مختلف

کودک به هیچ چیز به اندازه بازی علاقه نداشته و دوست دارد تا کسی همراه او بازی کند. علاوه بر این کودک در هنگام بازی چیزهای مختلفی می‌آموزد و بازی‌های فکری نیز به رشد خلاقیت و هوش کودک کمک می‌کنند. یک پرستار با سرگرمی‌های مختلفی آشنا است و در کنار کودک مانده و با او بازی می‌کند. انجام بازی‌های مختلف علاوه بر آموزش کودک، موجب شادی و نشاط او بیشتر می‌شود.

توجه به تربیت کودکان

والدین همیشه درباره تربیت کودک و آموزش رفتارهای صحیح اجتماعی و فردی کودک حساسیت زیادی دارند. کودک از محیط اطراف خود تاثیر می‌پذیرد و به همین دلیل، نحوه برخورد و رفتار صحیح در مقابل کودک اهمیت فراوانی دارد.

از وظایف پرستار کودک در خانه
معرفی خدمات و وظایف پرستار کودک در منزل

یک پرستار بچه حرفه‌ای با رفتارهای صحیح و اصول تربیت کودک آشنایی داشته و تلاش می‌کند تا همچون والدین با صبوری و دلسوزی، کودک را آموزش دهد.

بیشتر بخوانید: اهمیت تربیت فرزندان از سنین کم

برقراری ارتباط با کودک

برای برخی بچه‌ها ورود یک شخص جدید به منزل اتفاق ناخوشایندی نیست، به ویژه زمانی که قرار است با آن شخص تنها بمانند! این موضوع شاید کار برقراری رابطه و پذیرش پرستار توسط کودک را سخت‌تر کند، اما یک پرستار حرفه‌ای با اصول برقراری ارتباط با کودک آشنا بوده و تلاش می‌کند تا به او نزدیک شود. پرستار برای این کار با والدین کودک مشورت کرده و با انجام کارهای مورد علاقه، به او نزدیک می‌شود.

کمک در انجام کارهای شخصی کودک

کودکان برای انجام کارهای شخصی خود به کمک والدین نیاز دارند. زمانی که والدین در خارج از منزل هستند، کمک در انجام کارهای شخصی کودک، یکی از وظایف پرستار کودک در منزل محسوب می‌شود. از جمله این کارهای شخصی می‌توان به حمام کردن، تعویض لباس، شستن دست و صورت، کوتاه کردن ناخن‌ها و… اشاره کرد. برخی از این کارهای شخصی مانند شستن دست‌ها از جمله مراقبت‌های بهداشتی محسوب شده که احتمال ابتلا کودک به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهند.

نظارت بر انجام تکالیف

زمانی که کودک به مدرسه می‌رود و یا در کلاس‌های آموزشی خاصی شرکت می‌کند، باید تکالیف مختلفی را انجام دهد. برخی از بچه‌ها در انجام تکالیف درسی خود سهل‌انگاری می‌کنند و پرستار وظیفه دارد تا بر روند کارهای درسی کودک نظارت کند. پرستار در کنار کودک می‌ماند تا در مسائل درسی خود دچار سهل‌انگاری نشده و به پاسخ سوالات خود دست یابد.

همراهی کودک در خارج از منزل

یکی از وظایف پرستار کودک در منزل را می‌توان همراهی کودک در خارج از منزل دانست. البته این موضوع به تصمیم والدین نیز بستگی دارد. برخی از والدین از پرستار می‌خواهند تا او را به پارک و گردش ببرد، اما برخی دیگر در زمینه خروج از منزل حساس بوده و می‌خواهند تا پرستار وظیفه مراقبت از کودک را تنها در منزل انجام دهد.

موسسه‌های ارائه‌دهنده بهترین خدمات پرستاری همچون سلامت اول، پیش از اعزام پرستار کودک شرح کلیه وظایف پرستار کودک در منزل را مشخص می‌کنند.

زمان مناسب برای استخدام پرستار کودک

پس از تولد نوزاد، مادران شاغل مرخصی زایمان داشته و حتی ممکن است مدت این مرخصی را افزایش دهند. زمانی که مادر قصد دارد تا به محل کار خود بازگردد، زمان کمک گرفتن از پرستار و دریافت خدمات پرستار کودک در منزل است. درباره کودکان بزرگتر نیز زمانی که قرار است در منزل تنها بمانند، باید یک پرستار کودک استخدام نمود. تعیین زمانی که کودک شما دیگر به وجود پرستار نیازی ندارد، به شرایط کودک بستگی دارد. زمانی که کودک رشد ذهنی مناسبی داشته و می‌تواند مراقب خود باشد، به وجود پرستار نیازی نخواهد داشت.

البته برخی مادران پس از زایمان دچار مشکلاتی همچون ضعف‌های بدنی می‌شوند و نمی‌توانند از نوزاد خود به خوبی نگهداری کنند. در این شرایط نیز درخواست اعزام یک پرستار برای نگهداری از نوزاد توصیه می‌شود. پرستار مراقب نوزاد و مادر است و در کنار آن‌ها می‌ماند تا سختی‌های پس از زایمان سپری شود.

مزایای پرستار کودک

وجود یک پرستار بچه در منزل موجب می‌شود تا والدین بدون نگرانی درباره نگهداری از کودکان، به مشغله‌های کاری خود در خارج از منزل برسند. پرستار از کودک مراقبت کرده و ایمنی کودک را تامین می‌کند تا بهترین شرایط زندگی را داشته باشد. از دیگر مزایا وجود پرستار کودک در منزل می‌توان به نظارت بر تغذیه کودک، خواب و استراحت و رعایت نکات بهداشتی اشاره کرد.

توجه پرستار به کودک
توجه به تغذیه و استراحت کودک توسط پرستار کودک

از سوی دیگر پرستار با کودک ارتباط برقرار کرده و در کنار او کارهایی را انجام می‌دهد که موجب سرگرمی کودک می‌شود. از جمله این کارها می‌توان به کتاب خواندن برای کودک، انجام بازی‌های فکری، تماشای کارتون و غیره اشاره کرد. همچنین خلاقیت کودک در حین انجام بازی‌های فکری، شکوفا شده و چیزهای مختلفی را می‌آموزد. ارائه خدمات پرستار کودک در منزل، از یک سو بهترین شرایط را برای کودک فراهم کرده و از سوی دیگر موجب آسودگی خاطر والدین می‌شود.

ویژگی‌های پرستار کودک

انجام وظایف پرستار کودک در منزل، نیازمند ویژگی‌های مختلفی است که یک پرستار باید داشته باشد. از جمله ویژگی‌های پرستار کودک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعهد و مسئولیت‌پذیری
 • داشتن صبر، حوصله و مهربانی
 • وقت‌شناسی و انجام به موقع وظایف پرستار کودک در منزل
 • آشنایی با اصول تغذیه کودک
 • توانایی مراقبت صحیح از کودک
 • ارائه مدرک دوره‌های پرستاری از کودک
 • مهارت‌های برقراری ارتباط موثر
 • آشنایی با مراقبت‌های پزشکی

در واقع مهارت، دانش، تجربه و ویژگی‌های اخلاقی مناسب در برخورد با کودکان برای یک پرستار کودک ضروری است. در ادامه هر یک از این ویژگی‌ها را شرح می‌دهیم.

تعهد و مسئولیت‌پذیری

لازمه موفقیت در هر شغلی، تعهد و مسئولیت‌پذیری است. وظایف پرستار کودک در منزل از ابتدای کار مطابق نظر والدین مشخص می‌شود. پرستار باید در زمان مشخص در منزل حضور یافته و وظایف خود را انجام دهد. هرگونه بی توجهی پرستار به وظایف خود موجب بروز مشکلات بسیاری می‌شود و حتی ممکن است امنیت یا سلامت کودک را تهدید کند. در زمان استخدام پرستار کودک، تنها به مراکز معتبر همچون سلامت اول مراجعه کنید تا از مسئولیت‌پذیری نیروها مطمئن باشید.

داشتن صبر، حوصله و مهربانی

برخورد با کودکان نیازمند صبر و حوصله بیشتری است. بچه‌ها تحرک زیادی دارند و ممکن است به طور مداوم در حال صحبت یا سوال پرسیدن باشند. پرستار کودک باید فردی صبور، باحوصله، دلسوز و مهربان باشد تا با رفتارهای خاص کودکان کنار آمده و با آن‌ها به خوبی برخورد کند. کسی که فاقد روحیه لازم برای کنار آمدن با بچه‌ها است، مناسب شغل پرستاری از کودک نخواهد بود.

وقت‌شناسی و انجام به موقع وظایف

یکی از وظایف پرستار کودک در منزل را می‌توان وقت‌شناسی دانست. پرستار باید در ساعت تعیین شده برای نگهداری از کودک در خانه حاضر شود، در غیر این صورت والدین دچار مشکل می‌شوند. مثلا شرایطی را تصور کنید که والدین باید به محل کار خود بروند، اما پرستار هنوز به منزل نیامده است! از سوی دیگر پرستار باید وظایف خود در نگهداری از کودک را در زمان مشخصی انجام دهد؛ مثلا در تهیه وعده‌های غذایی کودک و غذا دادن به او نباید سهل‌انگاری شود.

آشنایی با اصول تغذیه کودک

همانطور که در بخش وظایف پرستار کودک در منزل گفته شد، پرستار باید با نکات مهم در تغذیه کودکان آشنا باشد. علاوه بر تدوین برنامه غذایی کودک، تهیه وعده‌های غذایی نیز اهمیت دارد. برخی ب‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍چه‌ها ممکن است به خوردن غذاهای سالم علاقه چندانی نشان ندهند و در این شرایط پرستار با انجام کارهایی مانند تزئین غذا یا بازی با کودک، او را به غذا خوردن تشویق می‌کند.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی مناسب در کودکان

توانایی مراقبت صحیح از کودک

پرستار باید توانایی لازم برای مراقبت مداوم از کودک را داشته باشد. نگهدار کودک باید توان بدنی و انرژی کافی را داشته باشد تا به طور مداوم از کودک مراقبت کند. از سوی دیگر یکی از توانایی‌های مهم برای پرستار، اقدام صحیح در مواجهه با شرایط خاص است. مثلا اگر کودک بیماری خاصی داشته و دچار شرایط بحرانی شد، پرستار باید توانایی مدیریت شرایط بحرانی همچون اقدامات اولیه و تماس سریع با اورژانس را داشته باشد، هر گونه سردرگمی در چنین شرایطی بسیار خطرناک خواهد شد.

ارائه مدرک دوره‌های پرستاری از کودک

به خاطر داشته باشید که هر شخصی که ادعای توانایی مراقبت از کودک را دارد، پرستار کودک محسوب نمی‌شود! پرستار باید دوره‌های نگهداری از کودک و کودک‌یاری را سپری کرده باشد تا بتواند به عنوان پرستار کودک مشغول به کار شود. در واقع پرستاری از کودک یک کار تخصصی است و به همین دلیل توصیه می‌شود تا برای درخواست اعزام پرستار کودک تنها به مراکز خدمات پرستاری معتبر همچون سلامت اول مراجعه کنید تا از دانش کافی پرستار آسوده‌خاطر باشید.

مهارت‌های برقراری ارتباط موثر از وظایف پرستار کودک در منزل

یکی از وظایف پرستار کودک در منزل توانایی برقراری ارتباط است. در واقع مهارت‌های ارتباطی در تمامی مشاغل مهم است، اما این ویژگی در پرستاران کودک اهمیت بیشتری دارد، چراکه این افراد با گروه سنی خاص و حساسی برخورد دارند. البته پرستار علاوه بر کودک، با والدین او نیز ارتباط داشته و باید مهارت‌های ارتباطی خود در این زمینه را نیز تقویت کند.

آشنایی با مراقبت‌های پزشکی

برای پرستاری که قرار است از یک کودک بیمار نگهداری کند، آشنایی با مراقبت‌های پزشکی یکی از ویژگی‌های مهم پرستار محسوب می‌شود. نگهدار کودک باید برنامه دارویی کودک را به دقت دنبال کرده و در صورت نیاز علائم حیاتی او همچون ضربان قلب، فشار خون و… را کنترل کند. در زمینه مراقبت از کودک بیمار، ممکن است پرستار نیازمند ارتباط با پزشک کودک نیز باشد.

مادریار کیست؟

همانطور که از نام مادریار مشخص می‌شود، شخصی است که در منزل حضور یافته و انجام کارهای منزل و مراقبت از بچه‌ها را بر عهده می‌گیرد. یک مادریار برای انجام مسئولیت‌های خود آموزش‌های لازم را دریافت کرده و می‌تواند شرایط زندگی خانواده را بهبود بخشد. معمولا خانواده‌هایی از مادریار استفاده می‌کنند که چندین فرزند داشته و یا مادر در خارج از منزل شاغل است.

ویژگی‌های یک مادریار

یک مادریار فردی دلسوز و مهربان بوده که برای انجام وظایف خود آموزش دیده است. مادریار باید ویژگی‌های اخلاقی مختلفی داشته باشد تا بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد؛ از جمله این ویژگی‌های رفتاری می‌توان به صبر و حوصله، علاقه به کودک، وقت شناسی و تعهد کافی برای انجام مسئولیت‌ها اشاره کرد.

مادریار علاوه بر ارائه خدمات پرستار کودک در منزل، کارهای منزل را نیز انجام می‌دهد و به همین دلیل باید توانایی فیزیکی و مهارت کافی برای انجام امور منزل را داشته باشد. حسن شهرت و سابقه خوب مادریار در مراقبت از کودک نیز اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که مادریار برای انجام کلیه وظایف خود باید دوره‌های مختلفی را سپری کرده و آموزش‌های لازم را دیده باشد.

در برخی خانواده‌ها که مادر در خارج از منزل فعالیت دارد، مادریار کلیه کارهای منزل را انجام می‌دهد. اما همانطور که از نام مادریار می‌توان فهمید، برخی خانواده‌ها برای کمک به مادر، یک نیروی خدمات مادریاری را استخدام می‌کنند. پس یک ویژگی مهم مادریار توانایی همکاری و ارتباط به دیگر افراد خانواده به ویژه مادر است. این روحیه همکاری در شغل مادریاری اهمیت بسیاری دارد.

شرح وظایف مادریار

همانطور که گفته شد، وظایف مادریار انجام امور منزل و مراقبت از فرزندان را شامل می‌شود. وظایفی که مادریار ارائه می‌دهد به بهبود کیفیت زندگی اعضای خانواده کمک می‌کند. از جمله این وظایف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نگهداری از کودکان

وظایف مادریار در مراقبت از کودکان مشابه وظایف یک پرستار کودک است. در واقع مادریار خدمات مختلفی همچون بازی با هدف سرگرمی کودکان، تعویض پوشک و لباس، حمام کردن نوزاد، کمک در انجام کارهای شخصی کودک، توجه به تربیت کودکان، تهیه وعده‌های غذايی، غذا دادن به کودک، نظارت بر انجام تکالیف درسی، همراهی کودک در خارج از منزل و… را ارائه می‌دهد.

انجام امور منزل

برخلاف پرستار کودک، تمرکز وظایف یک مادریار تنها نگهداری از کودک نیست. مادریار مسئولیت انجام امور خانه را نیز بر عهده می‌گیرد تا سایر اعضای خانواده در محیطی مناسب زندگی کنند. کارهای منزل شامل تمیز کردن خانه، شستشوی ظرف‌ها و لباس‌ها، تهیه وعده‌های غذایی، جارو کشیدن، ضدعفونی کردن وسایل کودکان، انجام خریدهای منزل، مرتب کردن لباس‌ها، گردگیری، رسیدگی به گل و گیاه‌ها و… است. انجام این وظایف ممکن است به طور کامل بر عهده مادریار بوده و یا اینکه مادریار تنها مسئول انجام برخی از آن‌ها باشد.

در واقع وظایف مادریار تمامی فعالیت‌هایی است که یک مادر در خانه انجام می‌دهد.

مزایای استخدام پرستار کودک در سلامت اول

حال که با وظایف پرستار کودک در منزل آشنا شده‌اید، احتمالا این سوال برای شما پیش می‌آید که چگونه می‌توان یک پرستار کودک یا مادریار استخدام کرد؟ برای استخدام پرستار نمی‌توان به هر شخص یا مرکزی اعتماد کرد. برای درخواست اعزام پرستار تنها باید به مراکز معتبر پرستاری مراجعه کنید که بهترین خدمات را ارائه می‌دهند. سلامت اول یک موسسه خدمات پرستاری معتبر و باسابقه است که بهترین خدمات پرستاری در منزل را ارائه می‌کند.

از مزایا استخدام پرستار کودک در سلامت اول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالای خدمات‌رسانی
 • دارا بودن بیشترین نیروی پرستاری
 • پشتیبانی 24 ساعته
 • مجوز رسمی وزارت بهداشت
 • همکاری با پرستاران آموزش دیده
 • سابقه درخشان سال‌ها فعالیت در حوزه پرستاری در منزل
 • کنترل سلامت روان و جسمی پرستاران
 • قیمت خدمات با نرخ‌های مصوب
 • مشاوره رایگان تلفنی توسط کارشناسان

این مرکز همواره بهترین نیروهای پرستار در منزل را اعزام کرده و موفق شده است تا رضایت تمامی کاربران را کسب کند. در صورتی که برای نگهداری از فرزندان خود به یک نگهدار کودک نیاز دارید، می‌توانید از طریق سایت مرکز پرستاری سلامت اول اقدام کرده و یا با شماره 1527 تماس بگیرید. کارشناسان این موسسه آماده پاسخ‌گویی هستند و در صورت نیاز می‌توانید از مشاوره‌های رایگان کارشناسان سلامت اول نیز بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

وظایف پرستار بچه در منزل چیست؟

وظایف پرستار کودک در منزل تامین ایمنی کودک، توجه به تغذیه کودک، انجام بازی‌های مختلف، توجه به تربیت کودکان، کمک به انجام کارهای شخصی و… است.

چه کسانی به وجود پرستار کودک نیاز دارند؟

در خانواده‌هایی که هر دو والدین در خارج از منزل شاغل هستند و نمی‌توانند کودک خود را در خانه تنها بگذارند، وجود یک پرستار کودک ضروری است.

یک پرستار کودک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

از جمله ویژگی‌های یک پرستار می‌توان به تعهد و مسئولیت‌پذیری، صبر و حوصله، وقت‌شناسی، آشنایی با اصول تغذیه، سپری کردن دوره‌های پرستاری از کودک، مهارت‌های برقراری ارتباط و… اشاره کرد.

مادریار کیست و چه وظایفی دارد؟

وظایف مادریار شامل انجام کارهای خانه (نظافت، شستشو، طبخ غذا و…) و مراقبت از کودک (سرگرمی، تغذیه، مراقبت‌های بهداشتی و…) است.

چگونه می‌توان یک پرستار کودک یا مادریار استخدام کرد؟

بهترین و امن‌ترین روش برای استخدام مادریار یا پرستار کودک مراجعه به مراکز خدمات پرستاری معتبر است. این مراکز با پشتیبانی 24 ساعته بهترین خدمات را ارائه می‌دهند.

هزینه پرستار کودک در منزل چقدر است؟

برای هزینه پرستار کودک نمی‌توان نرخ ثابتی را ارائه کرد. قیمت پرستار کودک به ساعت‌های حضور پرستار در منزل و خدمات ارائه شده بستگی دارد.

چگونه می‌توان به قیمت‌های ارائه شده توسط مراکز خدمات پرستاری مطمئن بود؟

مراکز خدمات پرستاری رسمی همچون سلامت اول که با مجوز رسمی فعالیت دارند، هزینه خدمات مختلف را بر اساس نرخ‌های مصوب دریافت می‌کنند

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.