مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار کودک در منزل در شمال تهران

پرستار کودک در منزل در شمال تهران

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از ملزومات حضور پرستار کودک در منزل در شمال تهران در خانواده‌ها است. دریافت خدمات پرستاری تقاضای بسیار بالایی در سال‌های اخیر داشته است. شاغل بودن تمامی اعضای خانواده و افزایش دغدغه‌های روزمره موجب محدودیت در زمان لازم برای همراهی با کودک می‌شود و طبیعتا این عامل می‌تواند تبعات منفی در روحیه کودک داشته باشد. به همین سبب اغلب خانواده‌ها در صدد استخدام پرستار برای انجام امورات مربوط به کودکان برآمده اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از شرایط انتخاب و استخدام پرستار در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

پرستار کودک کیست؟

پرستار کودک متخصص غیرپزشکی است که در راستای نگهداری و آموزش کودکان آموزش‌های لازم را دریافت می‌کند و مسئول تمامی امورات مرتبط به کودک است. پرستاری بچه  پس از خانواده یکی از بزرگترین الگوهای رفتاری کودک است و مستقیما در رفتار و شخصیت کودک تاثیر می‌گذارد. در همین راستا انتخاب و استخدام پرستار از سوی خانواده‌ها بسیار مهم است. ارائه خدمت از سوی پرستار کودک بر اساس نیاز و تقاضای خانواده صورت می‌گیرد و ممکن است بصورت ساعتی، پاره وقت، تمام وقت و شبانه روزی باشد.

پرستار کودک متخصص
پرستار کودک متخصص غیرپزشکی است که در راستای نگهداری و آموزش کودکان آموزش‌های لازم را دریافت می‌کند.

توانایی سرگرم کردن کودکان در سنین مختلف از دیگر مهارت‌های لازم در پرستاران است. ممکن است پرستار در مواردی با بازی‌های فیزیکی و فکری و در موارد دیگر با حرف زدن، داستان تعریف کردن و… کودک را سرگرم نماید و این هنر پرستار است که در چه شرایطی کدام روش را انتخاب نماید.

مهارت‌های لازم برای پرستار کودک چیست؟

پرستاران یکی از مهم‌ترین اشخاص در زندگی کودکان هستند و روزانه بیش از 8 ساعت در ارتباط مستقیم با او هستند. بسیاری از عادات رفتاری در پرستار روی کودک تاثیر می‌گذارد و توسط او تکرار می‌شود. یکی از چالش‌های پیدا کردن پرستار کودک، تضمین اعتماد و اطمینان والدین به مهارت‌ها و توانمندی‌های پرستار مورد نظر است.

به همین سبب پرستار کودک می‌بایست دارای برخی از ویژگی‌ها و مهارت‌ها باشد. اولین و مهم‌ترین ویژگی پرستار کودک مسئولیت پذیری او است. این ویژگی باعث می‌شود شخص به درستی به وظایف خود آگاه باشد و به بهترین شکل ممکن ارائه خدمت کند. مهارت‌های نگه‌داری از کودکان عبارتند از:

  1. ایمنی و حفاظت: پرستار کودک باید توانایی ایجاد محیطی ایمن برای کودکان داشته باشد و از خطرات احتمالی مانند سقوط، خفگی، آتش سوزی و … جلوگیری کند.
  2. تغذیه: پرستار کودک باید توانایی تامین نیازهای تغذیه‌ای کودکان را داشته باشد و بتواند برنامه غذایی مناسب برای آنها تهیه کند.
  3. مراقبت از بهداشت شخصی: پرستار کودک باید توانایی بهداشت و نظافت شخصی کودکان را داشته باشد. از جمله تعویض پوشک، شستن دست‌ها، تمیز کردن دندان‌ها و …
  4. مدیریت خواب و استراحت: پرستار کودک باید توانایی مدیریت برنامه خواب و استراحت کودکان را داشته باشد و بتواند آنها را به خواب ببرد و به استراحت مناسب برساند.
  5. بازی و سرگرمی: پرستار کودک باید توانایی ارائه بازی‌ها و فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای کودکان را داشته باشد و بتواند آنها را به سرگرمی‌های سالم و مناسب هدایت کند.
  6. مدیریت رفتار: پرستار کودک باید توانایی مدیریت و کنترل رفتارهای کودکان را داشته باشد و بتواند آنها را به تربیت و انضباط مناسب هدایت کند.
  7. توانایی ارائه مراقبت اضطراری: پرستار کودک باید در مواقع اضطراری مانند صدمه، بیماری و حوادث قادر به ارائه مراقبت‌های اولیه و اضطراری به کودکان باشد.
  8. ارتباط و ارائه حمایت: پرستار کودک باید توانایی ارتباط برقرار کردن با کودکان و ارائه حمایت و عشق و محبت به آنها را داشته باشد. این مهارت‌ها تنها برخی از مهارت‌های لازم برای نگه‌داری از کودکان هستند و بسته به نیاز و سن کودک، می‌تواند تکمیل شود. همچنین، همیشه مهم است که پرستار کودکان در حین انجام مهارت‌های خود، به خواسته‌ها و نیازهای فردی هر کودک توجه کند و با احترام به آنها رفتار کند.

ویژگی بعدی که بسیار مهم است علاقه‌ی او به کودک و داشتن شناخت نسبت به کودک و ویژگی‌های او در سنین مختلف رشد بوده و تسلط بر آرامش خود در زمان مواجهه شدن با رفتاری نادرست از سوی کودک است.پرستار کودک باید توانایی انجام کارهای بهداشتی کودکان را داشته باشد. از جمله تغییر پوشک، استحمام، تغذیه، دسشویی و مراقبت از بهداشت دهان و دندان‌ها.

با توجه به اینکه کودک توان تشخیص رفتار درست و غلط را ندارد و برخورد او در برابر عوامل مختلف بیشتر تابع تاثیرات محیطی است. پس مهم است پرستاری استخدام شود که در هر شرایط ضمن حفظ آرامش و اعتماد بنفس خود، بهترین برخورد را از خود نشان دهد و کودک را وادار به صبر در برابر عوامل مختلف کند.پرستار کودک باید توانایی مدیریت اضطراب و فشارهای شغلی را داشته باشد، زیرا مراقبت از کودکان ممکن است با خطرات و وضعیت‌های غیرمنتظره همراه باشد

تربیت کودک توسط پرستار در چارچوب قوانین و اصول خانوادگی صورت می‌گیرد و اغلب پرستاران موظفند به زبان مادری با کودکان صحبت کنند. کنترل مرتب روند رشد کودک و ارائه گزارش به خانواده توسط پرستار صورت می‌گیرد و این عامل موجب تقویت نقاط مثبت و توجه به نقاط منفی در راستای پرورش صحیح کودک می‌شود.

از دیگر مهارت‌های لازم آشنایی نسبی پرستار کودک با اصول مراقبت‌های اولیه و احیا است و حفظ آرامش در شرایط بحرانی و اجرای بهترین تصمیم از ویژگی‌های یک پرستار خوب است.

پرستار کودک در شمال تهران
توانایی سرگرم کردن کودکان در سنین مختلف از دیگر مهارت‌های لازم در پرستاران است.

البته بهتر است تمامی این وظایف به همراه حق‌الزحمه ی توافق شده، تحت یک قرارداد کتبی به امضای طرفین در بیاید تا از وقوع مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

بررسی دروس کودکانی که به مدرسه می‌روند و آموزش و حل مسائل و آماده شدن برای حضور در کلاس درس بر عهده‌ی پرستار کودک است. در مواردی خانواده وظیفه رفت و آمد به مدرسه را هم به پرستار محول می‌نمایند. پر کردن اوقات فراغت کودکان، تمیز کردن اتاق کودکان، شست‌وشوی لباس کودکان، آماده کردن تغذیه، کنترل ساعات خواب کودک و مواردی از این قبیل از خدماتی است که از سوی پرستار کودک ارائه می‌شود.

وظایف پرستار کودک چیست؟

پرستار کودک موظف به انجام برخی کارها بصورت روتین و روزمره است. اولین کاری که برعهده ی پرستار می‌باشد رسیدگی به کارهای بهداشتی کودک نظیر تعویض پوشک، استحمام، کمک به دسشویی رفتن و … است.

رسیدگی به تغذیه کودک و آشنایی با برنامه غذایی مورد نیاز کودک در سنین مختلف و رسیدگی به کارهای منزل در هنگام نبود سایر اعضای خانواده بخش دیگری از وظایف پرستار کودک است.

ارائه خدمات شبانه روزی

پرستار کودک پس از خانواده یکی از اشخاص مهم در شکل گیری شخصیت کودک است و انتخاب بهترین پرستار در منزل از مهم‌ترین اقدامات خانواده است. در این راستا می‌بایست دریافت خدمات از سوی موسسات معتبر انجام شود. مجموعه‌ی سلامت اول یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات پرستار کودک در شرق تهران است و بطور شبانه روزی در حال ارائه خدمات به محلات نارمک، پاسداران، تهرانپارس، پیروزی و … است.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.