مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

مراقبت از افراد سالمند دارای بیماریهای مزمن در مراکز مراقبت از سالمندان

مراقبت از افراد سالمند دارای بیماریهای مزمن در مراکز مراقبت از سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

با رشد افراد سالمند در جامعه ی ایرانی نقش مرکز مراقبت از سالمندان در تدارک پرستاری سالمند برجسته شده است. در این مطالعه سعی شده است چالشهای قرار دادن افراد سالمند دارای بیماریهای مزمن در مراکز مراقبت از سالمندان بیان شود.

بررسی یک نمونه از خانواده سالمند دارای بیماریهای مزمن


نمونه ی مورد 11 عضو خانواده از افراد مسن اند که در مرکز مراقبت از سالمندان زندگی میکنند و به صورت هدفمند انتخاب شدند .
مصاحبه هایی نیمه ساختار یافته جهت جمع اوری اطلاعات انجام شد و تحلیلهای مقایسه ای ثابت جهت تحلیل اطلاعات صورت گرفت. در جریان تحلیل اطلاعات 3 دسته عمده شناسایی شد :
1-تقلا و تلاش جهت تصمیم گیری
2-به اجماع رسیدن راجع به تصمیم جهت قرار دادن سالمند در مرکز مراقبت از سالمندان
3-نگرانی پایدار

‌‌اولین اطلاعات ما

فهم این موضوعات توسط خانواده ها در تصمیم گیری راجع به اختصاص وظیفه ی مراقبت از سالمند به مرکز مراقبت از سالمندان به اعضای تیم سلامت جهت مهیا کردن حمایت و مشاوره به اعضای خانواده کمک میکند. این مطالعه در صدد اعلام ضرورت اصلاح و تغییر نگرش های جامعه در ارتباط با مقررات در خصوص مراقبت از سالمند در مرکز مراقبت از سالمندان است.
جمعیت افراد سالمند جهان از سال 1980 م دوبرابر شده است و پیش بینی میشود که در سال 2050م که چالشهای منحصر به فرد مراقبتهای بهداشتی در قرن 21 را به دنبال خود دارد به 2 میلیارد نفر برسد. رشد سریع جمعیت سالمند موجب افزایش شمار افراد سالمندی شده است که جهت مراقبت در مرکز مراقبت از سالمندان قرار گرفته اند.
اگرچه بیشتر خانواده ها ترجیح میدهند که مراقبت از سالمند را که متحمل رنج کشیدن از بیماریهای مزمن وپیری اند را در منزل خودشان انجام دهند فاکتورهایی از قبیل منابع غیر کافی جهت نگهداری از سالمند در خانه و افزایش در تقاضا جهت مراقبت از سالمندان انها را به انتقال به مرکز مراقبت از سالمندان متقاعد کرده است .وابستگی افراد سالمند در فعالیتهای روزانه ی زندگی – اختلالات شناختی و تجربیات پیشین زندگی در مرکز مراقبت از سالمندان افراد را متقاعد کرده که سالمند را به این مراکز انتقال دهند.
زوال سلامت انسانهای سالمند مهمترین علت قرار گرفتن انها در مرکز مراقبت از سالمندان است.

سالمند دارای بیماریهای مزمن
سالمند دارای بیماریهای مزمن

چرا خانواده‌ها سالمند خود را به خانه سالمندان میسپارند


دلایل عمده که توسط اعضای خانواده جهت قرار دادن خویشان سالمند به منظور مراقبت از انها در مرکز مراقبت از سالمندان است عبارت اند از:
1-نیاز به مراقبت حرفه ای 34%
2-وضعیت سلامت اعضای خانواده 49%
3-همراه بودن رفتارها با حالت جنون در دوران کهنسالی 46%
4-نیاز به کمک در فراهم اوردن مراقبت از سالمند 23%

بنابراین زمینه های فرهنگی و خصیصه های اجتماعی انسانهای سالمند اهمیت عمده ای در تصمیم گیری راجع به انتقال انها به مراکز مراقبت از سالمند جهت نگهداری انهاست .
انتقال به مرکز مراقبت از سالمندان یک اتفاق بزرگ برای شخص سالمند و اعضای خانواده اش است.
مجبور شدن به انتقال از خانه به مرکز مراقبت از سالمندان ممکن است تجربه ی دردناکی باشد و اعضای خانواده در این جریان ممکن است رنجهای جسمانی واحساسی را تجربه کنند.اگرچه انتقال افراد سالمند به مرکز مراقبت از سالمندان ممکن است باعث کاهش بار مراقبت از انها برای اعضای خانواده شود اما ممکن است تنش جدیدی را نیز ایجاد کند .
اعضای خانواده معمولا راجع به فقدان مراقبان حرفه ای در جریان تصمیم گیریهای سخت و چالش بر انگیز شکایت میکنند.
ایران به عنوان کشوری در حال توسعه در خاورمیانه با بیش از 76 میلیون جمعیت تغییرات قابل ملاحظه ای از لحاظ فرهنگی اقتصادی و اجتماعی و جمعیتی تجربه کرده است که منجر به افزایش افراد سالخورده شده است تعداد افراد بالای 65 سال از 9/3 درصد در سال 1956 به 3/7 درصد درسال 2006 افزایش یافت و پیش بینی میشود که 7/10 درصد در سال 2021 برسد .
در طی قرن گذشته تعداد افرادی که بیش از 65 سال سن دارند از 751607 نفر به 512043 نفر افزایش یافته است که نمایانگر افزایش 7 برابری افراد سالمند است در حالی که مرکز مراقبت از سالمندان در جامعه افزایش نیافته است .مقررات مراقبت از سالمند به یک نگرانی عمده برای ایرانیان تبدیل شده است.

سالمند دارای بیماریهای مزمن
سالمند دارای بیماریهای مزمن

اهمیت نظارت بر مراکز نگهداری از سالمندان


مرکز مراقبت از سالمندان ( خصوصی و عمومی) در ایران توسط سازمان بهزیستی اداره میشود .امکانات و افراد متخصصی که به مراقبت از سالمند اختصاص یافته اند محدود اند. در تهران با جمعیتی بیش از 12 میلیون نفر 64 مرکز توانبخشی و مراقبت از سالمندان –یک مرکز اموزش مراقبت روزانه و توانبخشی – 10 خانه ی سالمندان و توانبخشی و 4 مرکز مراقبت روزانه وجود دارد.
ایرانیان مردمی خانواده محور اند و به افراد سالخورده در خانواده هایشان احترام میگذارند براساس فرهنگ ما مراقبت از سالمند یک وظیفه ی مقدس است بنابر این بیشتر خواهان آن هستند که مراقبت از سالمند عضو خانواده را توسط خودشان در منزل انجام دهند و نه در مرکز مراقبت از سالمندان. گرچه فرهنگ نگهداری از سالمند در مرکز مراقبت از سالمندان هنوز در ایران موجود نشده است به نظر میرسد توسعه ی مراکز مراقبت از سالمند در اینده امری ضروری است.

منابع برای مراقبت از سالمند در خانه

ممکن است مراقبت از سالمند برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از سالمند به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت از سالمند خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به سالمند عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار