مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

احساس تنهایی در سالمندان و راه های برطرف نمودن این احساس

پیشگیری از احساس تنهایی در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

احساس تنهایی در سالمندان Loneliness in the elderly  یکی از شایع ترین مشکلاتی است که در دوران سالمندی احتمال بروز آن وجود دارد.
روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به افراد سالمند تنها یا منزوی به کار گیرید.

علل احساس تنهایی در سالمندان
قطعا سالمندی که در این مورد به او کمک می کنید از مزایای سلامتی و زندیگ اجتماعی بهره مند می شود و شما نیز متوجه تاثیرات مثبت آن بر کیفیت زندگی سالمند خواهید شد.

چه به عنوان یک پرستار سالمند در منزل و چه به عنوان یک داوطلب که از افراد سالمند مراقبت می کند ، برطرف نمودن احساس تنهایی در سالمندان یکی از مهم ترین وظایف شما خواهد بود . گاهی تنها با یک گفتگوی دوستانه یا تماس تلفنی ساده نیز می توان به برطرف نمودن حس تنهایی کمک شایانی نمود.

وقت گذاشتن برای فرد سالمند نه تنها باعث افزایش حس عزت نفس و احساس هدف در سالمند می شود بلکه کمک نمودن به دیگران باعث می شود که مدتی ذهنتان از مشکلات شخصی دور شده و آرامش بیشتری بیابد.

آیا احساس تنهایی در سالمندان یک مشکل بهداشت روانی است؟

احساس تنهایی به خودی خود مشكل بهداشت روان نیست ، اما این دو به شدت با هم ارتباط دارند. داشتن یک مشکل یا بیماری روانی می تواند شانس افزایش احساس تنهایی سالمند را افزایش دهد.

به عنوان مثال ، برخی از افراد سالمند ممکن است در مورد معنای خاص برخی مشکلات روانی تصورات اشتباهی داشته باشند ، بنابراین ممکن است برای آنها دشوار باشد که در مورد مشکلات خود با دیگران صحبت کنند.
گاهی فرد سالمند ممکن است هراس از برقراری ارتباط اجتماعی را تجربه کنند که به آن اضطراب اجتماعی گفته می شود . برای این افراد مشارکت در انجام کارهای روزمره با افراد دیگر دشوار است ، که می تواند منجر به فقدان ارتباط اجتماعی معنی دار شود و احساس تنهایی شدیدی برای سالمند ایجاد کنند.
اضطراب در این سالمندان مانند یک سد نامرئی عمل می نماید و سبب بروز اختلال در ایجاد روابط با سایرین می گردد.

همچنین احساس تنهایی در سالمندان می تواند بر سلامت روان سالمند تأثیر منفی بگذارد ، خصوصاً اگر این احساسات مدت زیادی طول کشیده باشد.
برخی تحقیقات نشان می دهد که تنهایی با افزایش خطر ابتلا به برخی از مشکلات روانی همراه است ، از جمله افسردگی ، اضطراب ، اعتماد به نفس پایین ، مشکلات خواب و افزایش استرس.

با استفاده از روش های زیر می توان به برطرف نمودن احساس تنهایی در سالمندان کمک نمود:

درمان احساس تنهایی در سالمندا
برطرف کردن احساس تنهایی در سالمندان و اهمیت مکالمه

همیشه نمی توان فهمید که بهترین زمان برای داشتن یک مکالمه خوب با سالمند چه زمانی می باشد اما آنچه که واضح است یک شروع خوب باعث جذب نمودن سالمند به سوی مکالمه با شما می گردد.

اگر یک پرستار یا مراقب شبانه روزی هستید حتما در طول روز ساعاتی را برای گفتگو با سالمند اختصاص دهید و در بین کار های منزل و رسیدگی به امورات سالمند مکالماتی سودمند را با او شروع نمایید.

اگر فکر می کنید یک فرد سالمند ممکن است در شنیدن مشکل داشته باشد یا دچار اختلال در حافظه است ، حتماً با او واضح صحبت کنید اما هرگز فریاد نزنید . بین جملات و سوالات مکث کنید تا آنها فرصت هضم اطلاعات را داشته باشند و کمی بیشتر وقت بگذارید تا پاسخ دهند .

نکته کلیدی در مکالمه با سالمند این موضوع است که در مکالمه با سالمند هرگز عجله نکنید و کاملا صبور باشید.

معالجه احساس تنهایی در سالمندا

بیشتر بخوانید: راهکارهای طلائی برای جلوگیری از انزوای اجتماعی در سالمندان تنها

کمک عملی ارائه دهید

آیا می دانید فرد سالمند ممکن است با چه مشکلاتی روبرو باشد که باعث تشدید احساس تنهایی در سالمندان  شود ؟

  • جا به جا شدن محل زندگی و یا انتقال سالمند به خانه سالمندان
  • از دست دادن همسر یا کسی از اعضای خانواده که بسیار به او وابسته بوده است
  • از دست دادن سلامت جسمی و احساس ناتوانی و از کار افتادگی
  • از دست دادن احساس بینایی یا کم شنوایی که سبب مشکل در برقرار ارتباطات اجتماعی می گردد

و بسیاری از دلایل دیگر که همگی سالمند را به سوی انزوا سوق خواهند داد .

حتما از سالمند سوال کنید که آیا در انجام کارهایی مانند خرید ، ارسال نامه ، استفاده از نسخه ها و داروها یا گرداندن حیوان خانگی خود نیاز به کمک دارند؟
حتی اگر سالمند اظهار بی نیازی نمود اما با توجه بر کیفیت امورات روزانه سالمند می توان به توانایی او به انجام فعالیت های روزانه پی برد .
سعی کنید که در کلیه امورات خارج منزل به همراه او باشید . در ملاقات هایی که با پزشک دارد حتما حضور بهم رسانده و در مورد نحوه استفاده از داروهای سالمند اطلاعات دقیقی دریافت نمایید

وقت خود را به اشتراک بگذارید

به عنوان یک پرستار و مراقب سالمند لازم است وقت خود را با سالمند به اشتراک بگذارید و همچنین سالمند را به عضویت در برنامه های اجتماعی مخصوص سالمندان دعوت کنید . شرکت در گردهمایی ها و انجمن های مربوط به سالمندان و مشارکت در رویداد های اجتماعی مشابه برای برطرف نمودن احساس تنهایی سالمند بسیار سودمند خواهد بود .

در صورتی که دایما در کنار سالمند قرار ندارید برای برطرف نمودن  احساس تنهایی در سالمندان،  گاهی برقراری یک تماس تلفنی ساده ، بازدیدهای منظم از سالمند در منزلش ، کمک به خرید و رانندگی و مهیا نمودن شرکت او در مهمانی و دور همی های خانوادگی می تواند در برطرف نمودن احساس تنهایی در سالمندان بسیار کار آمد و سودمند باشد .

اگر پرستار سالمند نباشید و علاقه مند به انجام فعالیت های داوطلبانه برای کمک به سالمند هستید می توانید با تماس با انجمن ها و مراکز مراقبتی و مددکاری سالمندان نسبت به نام نویسی و انجام امورات داوطلبانه اقدام نمایید .

احساس تنهایی در سالمندان در منزل

مشارکت در انجام کارهای خانه

بالا رفتن سن می تواند سبب بروز احساس تنهایی در سالمندان  شده و حتی باعث ناتوانی در حل یک مشکل ساده در خانه باشد.
افراد سالمند اغلب از در انجام این امورات در منزل شکایت دارند مانند بیرون بردن زباله ، تعویض لامپ سوخته، بستن پنجره ها و درها ، پاکسازی برف از مسیر ، خرید و رسیدگی به حیوان خانگی … که به راحتی توسط پرستار سالمند قابل انجام است .

آماده سازی وعده های غذایی

گاهی لازم است برای برطرف نمودن  احساس تنهایی در سالمندان ، تعدادی وعده غذایی اماده در یخچال و یا منجمد قرار داده شود که در هنگام ضرورت نسبت به گرم کردن آن اقدام نمایند. البته استفاده از غذاهای تازه و سبزیجات در وعده های غذایی سالمند بسیار اهمیت دارد .

گاهی به عنوان یک پرستار سالمند میتوانید از سالمند بخواهید ( در صورت توانایی و علاقه ) که در پختن غذای مورد علاقه خود در آشپزخانه به شما کمک نماید و مقداری از غذا را در ظروف دربسته در فریزر منجمد کرده و در زمان کوتاهی به مصرف برسانید .

اگر فرد سالمندی در همسایگی شما زندگی می کند که از مراقبت شبانه روزی بهره مند نیست بهتر است گاهی از غذاهایی گرم و تازه خود با آنها به اشتراک بگذارید و از مناسب بودن وضعیت خوراک او اطمینان حاصل کنید .

مراقب علائم بیماری های زمستانی باشید

افراد سالمند به ویژه در زمستان آسیب پذیر تر هستند زیرا هوای سرد خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی ، سرفه ، آنفولانزا ، سکته های قلبی ، سکته های مغزی ، مشکلات تنفسی و هیپوترمی (کاهش خطرناک دمای بدن) را افزایش می دهد.

در ابتدای شروع فصل پاییز امکان تزریق واکسن آنفلوانزا به سالمند را با پزشک مطرح نمایید و تمام اقدامات پیشگیرانه را در این خصوص به انجام برسانید .

به دنبال نشانه هایی از بیماری جدی مانند خواب آلودگی ، تنگی نفس و تب باشید . در مورد روش های مراقبت از سالمند مبتلا به بیماری های فصلی و زمستانی اطلاعات دقیق کسب نمایید.

مرکز پزشکی سلامت اول با داشتن کادری مجرب و آموزش دیده آماده ارائه خدمات شبانه روزی و پرستار سالمندان ، کودکان و بیماران گرامی می باشد. کافی اس با کارشناسان این مرکز تماس گرفته تا در اسرع وقت نسبت به ارسال حرفه ای ترین پرستاران برای شما اقدام گردد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.