مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مراقبت از کودک نابینا و نکاتی که باید در مراقبت از این کودک مورد توجه قرار گیرد

مراقبت از کودک نابینا

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مراقبت از کودک نابینا برای والدین و پرستار کودک بسیار پیچیده است. حتما همیشه خودتان را در حال مراقبت از کودک نابینا خود تصور می‌کنید و فکر می کنید شاید، نتواند فعالیت‌هایی که همسالانش انجام می‌دهند را مشابه آن ها انجام دهد. اما شما تنها نیستید؛ کودکان بسیار زیادی در سراسر دنیا دچار مشکلات مختلف بینایی هستند. ناتوانی در خواندن و یا حتی نابینایی کامل که حتی با استفاده از لنزهای اصلاحی تنها ۲۰ درجه توان بهبود در چشم قوی تر و کمتر از ۲۰ درجه در چشم ضعیف تر تاثیرگذارند . ۱.۵میلیون کودک در جهان کاملا نابینا هستند.

برای مراقبت از کودک نابینا باید زمان کافی را برای اموزش و ارائه خدمات لازم و فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز کودک زمان کافی صرف کنید. تشخیص این مشکل و ارائه راه حل های موثر در سریعترین زمان ممکن در زندگی کودک تاثیر مثبت زیادی خواهد داشت. از این رو برای مراقبت از کودک نابینا باید چند نکته را مد نظر قرار داد.

مراقبت از کودک نابینا
مراقبت از کودک نابینا و نکاتی که باید در مراقبت از این کودک مورد توجه قرار گیرد.

قدم اول مراقبت از کودک نابینا کمک گرفتن

زمانی که متوجه می شوید؛ کودک شما نابینا است باید بدانید که چه کسی می‌تواند برای مراقبت از کودک نابیناتان به شما کمک کند و دقیقاً به چه نوع کمکی احتیاج دارید؟ خانواده‌هایی که کودک نابینا دارند و یا افرادی که خودشان نابینا هستند گزینه های خوبی برای مشاوره به شمار می روند. مهم است که سریعاً اقدام کنید. زیرا که کودکان نابینا مهارت های زیادی را باید بیاموزند.

شروع هر چه سریعتر این آموزش‌ها تغییرات فاحشی را موجب می‌شود و در نتیجه فرزند دلبندتان فردی شاد و مفید برای جامعه خواهد شد. بیشتر والدین تصور می کنند این آخرین کاری است که باید برای مراقبت از کودک نابینا خود انجام دهند و این مسئله حاصل از تاثیرات رسانه ها ست. شما باید بپذیرید که کودک شما نابینا است و دور کردن او از جامعه ی نابینایان موجب گوشه‌گیری و ناتوانی فرزندتان در مشارکت های اجتماعی خواهد شد. رفتار و برخورد شما مهم ترین تاثیر را بر زندگی فرزندتان دارد. در این مسیر افراد نابینا می توانند تجربیات ارزشمند خود را با کودک دلبند شما به اشتراک بگذارند و آن ها را در این مسیر یاری کنند.

مراقبت از کودک نابینا
قدم اول مراقبت از کودک نابینا کمک گرفتن

در مورد تحصیلات کودکتان تصمیم بگیرید

در وهله اول باید برای تحصیل کودک دلبندتان تصمیم‌گیری کنید. برای این کار می‌توان از ارگانهای ذیربط این موضوع مشاوره گرفت و در انتخاب مدرسه و  نحوه خواندن کودک تصمیم گیری کرد. سه روش خواندن وجود دارد، روش اول استفاده از پرینت با حروف بزرگ، روش دوم خط بریل و روش سوم استفاده از کامپیوترهای سخنگو است. در نهایت فرزند شما از یکی از همه این روش ها و یا ترکیبی از چند روش استفاده می‌کند.

ممکن است به شما توصیه شود از روش بریل استفاده کنید اما بسیاری از کودکان بینایی کافی برای خواندن پرینت بزرگ را داشتند یادگیری زبان بریل بسیار دشوار است. اما اگر احتمال بسیار کمی هم وجود دارد که وضعیت بینایی فرزندتان در آینده تغییر کند تاکید کنید که خط بریل را بیاموزد. مسئله مهم بعدی این است که فرزندتان یاد بگیرد که به تنهایی از پس مسائل روزمره زندگی بر آید همچنین آنها باید قبل از ورود به دانشگاه یا کار مهارت هایی برای استفاده از فناوری های مختلف را بیاموزند پس؛ برای این موضوع باید حتماً حداقل برای مدت کوتاهی هم که شده به مدرسه مخصوص نابینایان برود.

 

برای اشتغال کودک برنامه ریزی کنید

بعد از اتمام دبیرستان، شما به پایان مراقبت از کودک نابینا خود نزدیک شده اید. برای آینده فرزندتان با همفکری وی تصمیم گیری کنید. به این کار، برنامه‌ریزی انتقال، می‌گویند. در این مسیر می‌توان از افرادی که به شغل یا رشته مورد علاقه فرزندتان که در شهرهای مورد علاقه او مشغول هستند مشورت گرفت. فرزندتان هر مسیری که انتخاب کند، مسئله مهمتری وجود دارد، زیرا که؛ این فعالیت‌ها (دانشگاه و کار) بخشی از زمان وی را پر می کند. پس؛ باید برای زمان خالی باقی مانده اش نیز تصمیم‌گیری کرد. اگر به خوبی فرزندتان را آموزش داده باشید، انتخاب های زیادی از جمله ورزش، فعالیت های بدنی مختلف، تفریحات متنوع و… را برای زمان آزاد خود خواهد داشت. این باعث می شود که خوشحالی حقیقی را مشابه افرادی که نابینا نیستند تجربه کنند.

ما نیز در مرکز سلامت اول با کمک مراقبن و پرستاران متخصص خود در زمینه مراقبت از کودک نابینا شما را همراهی می کنیم.

 

 

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.