مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

ترس در کودک و راه کارهای موثر برای کاهش ترس در کودکان توسط مراقبین

علت ترس در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

 

ترس در کودک از جمله هیجانات طبیعی است که کودک را برای مقابله با موقعیت های خطرناک از بروز حوادث محفوظ نگه میدارد. اما کودکان با ترس از همه اتفاقات به دنیا نمی آیند بلکه آن را فرا می گیرند. آموزش اطرافیان و واکنش آن ها نسبت به موقعیت هایی که باعث ایجاد ترس می شود توسط کودک آموخته می شود و کودک در مواجه با شرایط خطرناک خود را از خطر دور می کند.

اما نکته مهم میزان اضطراب و ترسی است که کودک تجربه می کند. اگر کودک بیش از حد معمول از موضوعات روزمره زندگی وحشت داشته باشد و نتواند خود را با موفعیت های جدید تطابق دهد و یا از ترس مواجه خود را از تجربه محروم کند در سنین بالاتر با مشکلات عدیده ای مواجه می شود.

کودکان باید روند تکاملی خود را به درستی طی کنند و تجارب مربوط به دوره های مختلف سن خود را به دست بیاورند. احساس ترس در کودکان از دوری از خانواده تا ترس از موجودات خیالی و … متفاوت است. علت ترس در سنین مختلف نیز متفاوت است و در بسیاری از مواقع امری بسیار طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. مانند ترس از تنها ماندن، ترس از رفتن به آغوش فرد ناشناس، ترس از رفتن به مدرسه و…. . اما نکته مهم در مورد ترس در کودک در این شرایط واکنشی است که مراقب و یا پرستار کودک از خود نشان می دهند.

ترس در کودک

علت ترس در کودکان چیست؟

  • واکنش شدید اطرافیان به پدیده ها
  • تماشای فیلم و صحنه های ترسناک
  • ترس از گم شدن
  • ترس از تنهایی
  • توقعات نابجای والدین از کودک
  • نگفتن حقیقت به کودک درمورد مواجه با موقعیت های جدید
  • تهدید شدن توسط اطرافیان

مراقب و پرستار کودک باید با تسلط و غلبه بر ترس های خود بتوانند شرایطی را که باعث ایجاد اضطراب در کودک می شود را کنترل کند.

پیشنهاد مقاله : باد فتق نوزاد

ترس در کودک

از جمله کارهایی که در این زمینه می توانند انجام دهند عبارتند از:

پیدا کردن عامل ترس

اولین و مهمترین قدم برای کمک به کودک شناسایی عامل ایجاد کننده ترس در کودک است. در این صورت شما می توانید روش های مناسب مقابله و منترل ترس را برای کودک به کار ببرید.

مواجه کردن کودک با عامل ترس

این کار باید برنامه ریزی شده و با احتیاط صورت بگیرد تا نتیجه عکس نداشته باشد و کودک را بیش از پیش وحشت زده نکند. برای این کار سعی کنید کم کم کودک را با عامل ترس مواجه کنید و به حمایت از کودک با او اطمینان خاطر بدهید که در طول مواجه او را تنها نخواهید گذاشت. در این حین از امن بودن شرایط اطمینان حاصل کنید. اگر کودک از نظر روحی آماده نباشد این کار را به تعویق بیاندازید.

 

کودک را ترسو خطاب نکنید

ترس در کودک

الگوهای مناسب را به کودک معرفی کنید

خواند کتاب های قصه که در آن کودکان نقش افراد قهرمان را بازی می کنند و یا تشویق به دیدن فیلم های با نقش کودکان قهرمان می تواند به کودک در مقابله با ترس هایش کمک کند.

کودک را ستایش کنید

به او بگویید که او شجاع است و در مقابله با ترس هایش موفق خواهد شد و در این مسیر حمایت شما را همیشه خواهد داشت.

با تهدید در کودک احساس ترس را ایجاد نکنید

به کودک نگویید اگر فلان کار را انجام ندهد با خشم موجودات خیالی روبه رو خواهد شد. زیرا شما با این کار در کودک احساس اضطراب و وحشت فراوانی ایجاد خواهید کرد.

عدم استفاده از روش های تنبیهی

اگر کودک از روبه رو شدن با عامل ترس امتناع می کند از اجبار برای غلبه به ترس کودک استفاده نکنید. به او فرصت دهید تا خودش زمان مواجه را تعیین کند.

ترس های کودک را نادیده نگیرید و ان ها را مورد تمسخر قرار ندهید.

با کودک در مورد ترس هایش صحبت کنید و با شناخت علت و عامل ترس به کودک کمک کنید تا کم کم با آنها مواجه شود. کمک از یک مشاور و متخصص روانشناس کودک می تواند به شما در انجام عکس العمل درست یاری کنید. در صورتی که خودتان قادر به کمک به کودک نیستید حتما از مشاوران این حیطه کمک بخواهید. روانشناسان و پرستار کودک مرکز سلامت اول می توانند با حضور در منزل کودک و با ارزیابی شرایط محیط خانوادگی جدیدترین و علمی ترین راهکارهای روز دنیا را برای مقابله با ترس در کودک ارائه دهند.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.