مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آیا شیر خشک بر پایه سویا برای کودک من مناسب است

شیر خشک بر پایه سویا

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

شیر خشک سویا Soy Formula جایگزینی برای شیر انسان و شیر خشک گاوی است که از پروتئین سویا تولید می شود. محصولات شیر ​​خشک بر پایه شیر سویا برای نوزادان زیر 12 ماه تولید شده است. این محصولات 12٪ از محصولات شیر خشک را تشکیل می دهند.

 حساسیت به شیر خشک بر پایه سویا

استفاده از شیر خشک کودک مبتنی بر پروتئین سویا در  بین برخی از والدین محبوب است زیرا آنها معتقدند که می تواند به تسکین گاز یا قولنج معده کمک کند.

با این حال ، تغییر شیر خشک های کودک معمولاً این علائم را تسکین نمی دهد. متخصصان می گویند که والدین نباید سریع به شیر خشک سویا روی شیر مادر یا شیر گاو روی بیاورند ، مگر اینکه از نظر پزشکی اثبات شده باشد .

چرا از شیر خشک بر پایه سویا استفاده می شود

در بعضی موارد ، شیر خشک بر پایه سویا می تواند انتخاب بهینه تغذیه برای نوزاد باشد. در حالی که ثابت نشده است که شیر خشک سویا در مواردی مانند کسالت یا اگزما کمک می کند ، اما نوزادانی که شرایط سلامتی خاصی دارند ، ممکن است از شیر خشک سویا استفاده کنند ، زیرا شیر مادر به دلیلی قابل استفاده نمی باشد .

 شیر خشک بر پایه سویا ممکن است انتخاب خوبی برای موارد زیر باشد:

گالاکتوزمیا ، وضعیتی که در آن نوزاد قادر به تجزیه قند گالاکتوز نیست

کمبود اولیه لاکتاز ، یک بیماری ارثی نادر که در آن کودک بدون آنزیم لاکتاز که برای هضم قند لاکتوز مورد نیاز است ، به دنیا می آید

کمبود لاکتاز ثانویه ، عدم تحمل موقتی لاکتوز است که معمولاً ناشی از عفونت تأثیرگذار بر دستگاه گوارش است

خانواده هایی که گیاهخوار یا وگان هستند

ویتامین D موجود در شیر خشک سویا به طور کلی از لانولین تأمین می شود ، بنابراین شیر خشک های سویا صرفاً مخصوص افراد وگان نیست ، اما احتمالاً تا حدی به ساختار آن نزدیک هستند که بتوانید به  عنوان یک شیرخشک مخصوص گیاهخواران استفاده نمایید.

انواع شیر خشک بر پایه سویا

اگر متخصص اطفال فکر می کند که شیر خشک  بر پایه سویا برای کودک شما ضروری است ، مطمئن باشید که این محصولات به خوبی سایر شیرخشک ها هستند و در هر کجا که شیرخشک به فروش می رسد ، به راحتی در دسترس هستند.

تمام مارک های شیر خشک توسط سازمان غذا و دارو  بازرسی می شوند و باید استانداردهای سختگیرانه تغذیه و ایمنی را داشته باشند

نکاتی برای تغییر شیر خشک بر پایه سویا

اگر به فکر تغییر شیر خشک سویا هستید ، حتماً ابتدا تصمیم خود را با متخصص اطفال در میان بگذارید. آنها می توانند در مورد شرایط خاص کودک به شما مشاوره دهند.

تنوع شیر خشک بر پایه سویا

اگر پزشک شما با تغییر نیاز کودک به شیر خشک موافق است ، در اینجا برخی از مواردی که باید هنگام تغییر شیر خشک کودک به خاطر داشته باشید بیان شده است:

از پزشک کودک بپرسید که آیا باید انتقال به شیر خشک جدید را یک باره انجام دهید یا اینکه باید به تدریج شیر خشک جدید را معرفی کنید.

برچسب شیر خشک را بخوانید: حتما شیر خشک را دقیق اندازه بگیرید و مخلوط کنید.

مطمئن شوید که شیر خشک جدید حاوی موادی نیست که کودک شما به آنها  حساسیت دارد.

ظرف را از نظر تاریخ انقضا بررسی کنید.

هنگام انجام انتقال ، کودک خود را از نزدیک برای واکنش به شیر خشک جدید زیر نظر بگیرید. در صورت مشاهده مشکلات گوارشی ، بثورات یا خون در مدفوع کودک یا استفراغ با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید زیرا این علائم نشان دهنده آلرژی است.

آیا شیر خشک بر پایه سویا بی خطر است؟

شیر خشک هایی که از  شیر سویا تهیه می شوند  توسط FDA تأیید شده اند و حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای نوزادان هستند. با این حال ، برخی از نگرانی های خاص وجود دارد که باید در مورد شیر خشک سویا بخاطر بسپارید.

فیتواستروژن ها

فیتواستروژن ها ، به ویژه ایزوفلاون های موجود در سویا ، ممکن است فعالیتی شبیه به استروژن داشته باشند. برخی از کارشناسان نگرانی هایی را در مورد احتمال تأثیر فیتواستروژن ها بر مواردی مانند رشد جنسی و عملکرد ایمنی و تیروئید مطرح کرده اند.

تاثیر بر قاعدگی

برخی تحقیقات نشان داده است که ارتباطی بین خونریزی قاعدگی شدید و تغذیه با شیر خشک سویا در دوران نوزادی وجود دارد.

تحقیقات دیگر حاکی از آن است که  قاعدگی در دخترانی که از شیر خشک تغذیه می شوند ، ممکن است دوره های دردناک تری را تجربه کنند. مخصوصا کسانی که از شیرخوارگی با شیر خشک سویا تغذیه می شوند

در عین حال ، ایزوفلاون ها ممکن است کودک را مستعد ابتلا به  بیماری های قلبی و سرطان های خاص کند . تحقیقات در مورد پیامدهای سلامتی فیتواستروژن ها بر روی انسان ، به ویژه نوزادان ، ادامه دارد.

عوارض شیر خشک بر پایه سویا

آلومینیوم

شیر خشک  بر پایه پروتئین سویا در مقایسه با شیر مادر و شیر خشک گاو حاوی سطح نسبتاً بالایی از آلومینیوم است. تصور نمی شود که قرار گرفتن در معرض آلومینیوم خطری  برای نوزادان سالم  باشد ، اما ممکن است منجر به کاهش کانی استخوان در نوزادان نارس ، به ویژه در کودکان با عملکرد ضعیف کلیه یا نارسایی کلیه شود. نوزادان سالم و كامل در برابر آلومینیوم  در معرض خطر سویا نیستند.

تفاوت شیر خشک بر پایه سویا در مقابل شیر سویا

شیر خشک سویا و شیر سویا کاملاً متفاوت هستند. شیر خشک سویا از پروتئین سویا و سایر موادی که به طور خاص برای تأمین نیازهای غذایی نوزاد طراحی شده اند ، ساخته شده است.

از سوی دیگر ، شیر سویا از دانه های سویا و آب فیلتر شده ساخته شده است. این ماده حاوی مواد لازم برای تأمین نیازهای غذایی نوزاد نیست و هرگز نباید به عنوان جایگزین شیر مادر یا شیر خشک برای کودک زیر یک سال استفاده شود.

برای کودکان نوپا ، گاهی اوقات از شیر سویا به عنوان منبع شیر جایگزین استفاده می شود. شیر کامل برای کودکان نوپای 12 تا 23 ماهه توصیه می شود زیرا حاوی چربی های مورد نیاز کودکان برای رشد است.

لازم به یادآوری است که شیر سویا در هر وعده شیر، چربی کمتری از شیر گاو دارد  (4 گرم چربی به 8 گرم شیر گاو). اگر به کودک نوپای خود شیر کم چربی مانند شیر سویا می دهید ، حتماً سایر چربی های رژیم غذایی کودک خود را از چربی های دیگر  جبران کنید.

چه موقع از شیر خشک بر پایه سویا اجتناب کنید

شیر خشک سویا توصیه نمی شود مگر اینکه نوزادی یک بیماری نادر داشته باشد یا خانواده ای کاملاً گیاهخوار یا وگان باشد. علاوه بر این ، شیر خشک سویا برای برخی شرایط خاص توصیه نمی شود.

از مصرف شیر خشک سویا برای موارد زیر خودداری کنید:

کولیک یا سر و صدا ، زیرا احتمالاً تغییر شیر خشک مفید نخواهد بود

آلرژی به پروتئین شیر گاو ، از آنجا که بسیاری از نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند نیز به پروتئین های سویا حساسیت دارند و به جای آن باید یک شیر خشک پروتئین هیدرولیز شده زیاد بنوشند.

خطر بالایی برای آلرژی غذایی  وجود دارد ، از آنجا که سویا از جمله آلرژن های رایج است نوزادان نارس ، از آنجا که شیر خشک سویا می تواند منجر به کاهش مواد معدنی استخوان شود ، حتی اگر به کودکان کلسیم  اضافی داده شود باز هم موثر نخواهد بود

انواع شیر خشک بر پایه سویا

درصورتی که دلیل خوبی برای شروع استفاده کودک  از شیر خشک وجود داشته باشد ، اگر قبل از 12 ماهگی شیردهی را متوقف کردید و یا نیاز به مکمل دارید ، بهتر است به جای شیر خشک سویا با شیر خشک گاو شروع کنید.

بنابراین به غیر از شرایطی که کودک شما از نظر سلامتی دچار مشکلات نادر باشد یا رژیم غذایی خانواده شما کاملاً گیاهی باشد ، شیر خشک به طور کلی توصیه نمی شود.

نوزادانی که  حساسیت به شیر گاو دارند نیز ممکن است واکنش های یکسانی به سویا داشته باشند ، در این صورت ، شیرخشک های ضد آلرژی اغلب جایگزین بهتری هستند.  اگر در حال تغییر شیر خشک هستید ، حتماً برای راهنمایی با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک در منزل ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.