مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

نکاتی مهم در مورد مراقبت از کودکان معلول که لازم است والدین و پرستار کودک بدانند

رفتار با کودکان معلول

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

 کودکان معلول Children with disabilities و مراقبت و پرستاری از آنها دارای تکنیک هایی است که لازم است والدین و پرستار کودک در مورد آنها بداند .

بازی با کودکان معلول

داشتن احساس ناراحتی هنگامی که به شما گفته می شود که  فرزندتان  داراری نوعی معلولیت است احساسی طبیعی است . در این مقاله  چند توصیه مفید برای کمک به کودک  معلول برای  دستیابی کامل به پتانسیل  و استعدادهای پنهانش  آورده شده است.

به عنوان والدین یک کودک معلول ، ​​چه کاری می توانم برای حمایت از فرزندم که با معلولیت  روبرو است انجام دهم؟ چرا تمرکز روی توانایی های کودک مهم است؟

هر کودک معلول دارای نقاط قوت فراوانی است. این توانایی ها ممکن است در انجام کارهای هنری ، نوع شخصیت یا مهارتهای حرکتی و جسمی خاصی در آنها باشد.

لازم است به این ایمان داشته باشید که هر کودک حداقل  یک نقطه قدرت دارد. برای والدین و جامعه مهم تر است که به جای معلولیت ، روی آنچه کودکان می توانند انجام دهند ، متمرکز شوند.

ما می توانیم از توانایی های کودکان برای کمک به رشد و تضعیف نقاط ضعف کودک استفاده نماییم . نقاط ضعف کودک قسمت هایی از ناتوانی های کودک هستند که کودک بیشترین چالش را با آنها در طول زندگی خویش دارد.

چگونه می توانم با کودک معلولم ارتباط برقرار کنم و از کجا بدانم که او  نیز می خواهد با من ارتباط برقرار کند؟

برخی از کودکان معلول توانایی صحبت کردن با اطرافیان را دارند . اما تعدادی از آنها  قادر به صحبت نیستند. اما لازم است بدانیم که کودکان معلول حتی اگر توانایی صحبت کردن نداشته باشند باز هم می توانند با اطرافیان ارتباط برقرار نمایند .

به عنوان مثال ، هنگامی که یک نوزاد در یک خانواده متولد می شود والدین او بدون اینکه کودک صحیت کند می توانند متوجه منظور او شوند و با او ارتباط برقرار نمایند . اینکه کودک  چیزی را دوست دارد یا دوست ندارد را از روی لبخند زدن ، خندیدن یا گریه کردن او متوجه می شوند .

این مسئله در مورد کودکان معلول که نمی توانند صحبت کنند نیز صادق است . آنها با لبخند زدن یا خندیدن به شما می گویند که چه چیزی را دوست دارند  و با گریه یا ایجاد چهره ای ناراحت به شما می گویند که چه چیزی را دوست ندارند.

پرورش کودکان معلول

بیشتر بخوانید: کودک مبتلا به هموفیلی چه نیاز هایی دارد و وظایف والدین و پرستاران چیست؟

والدین روزانه چه کاری می توانند انجام دهند تا مطمئن شوند که رشد کودک  و رشد مغز او را تحریک کنند ؟

کودکان توسط همه چیز در محیط خود تحریک می شوند: توسط صداها ، با تعاملات ، و حتی با لبخند والدین . بنابراین ، اگر کودک معلولی در اطراف شما است  ، باید اطمینان حاصل کنید که وقت خود را صرف صحبت با او می کنید. با زبان ساده در مورد کارهایی که انجام می دهید برای کودک توضیح دهید ، به او لبخند بزنید ، همه چیز را در مورد محیط پیرامون برای کودک توضیح دهید  .

ایجاد صداهای مختلف در اطراف کودک  آنها را قادر می سازد تا به صداها پاسخ دهند. در حالی که در خانه مشغول کار هستید و هر کاری که انجام می دهید توجه فرزندتان را  به آن کا رجلب نمایید و به نوعی ذهن   فرزندتان را با ان کار درگیر کنید.

کودک خود را به اتاقی که در آن کار می کنید منتقل کنید. برای او توضیح دهید که  چه کاری انجام می دهید:به عنوان مثال شما در حال شستن ظرف ها هستید ، ظرف ها را در آب می شویید. به آنها بگویید دقیقاً چه کاری انجام می دهید. همه اینها آنها  ذهن او را تحریک می کند.

شما می توانید با بازی مستقیم با کودکان ، با ساختن اسباب بازی و کاردستی های کوچک در خانه ، قرار دادن سنگ در بطری و تکان دادن آن ، با تکان دادن روبان هایی جلوی چشمانشان ، استفاده از کاغذ رنگی های  مختلف ، ذهن کودکان معلول را  تحریک کنید. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید فقط با کارهای ساده در داخل خانه برای تحریک ذهن کودک انجام دهید.

اگر فرزندم دارای معلولیت باشد آیا می توانم به او شیر دهم؟

شیردهی برای همه کودکان واقعاً  مسئله مهمی است ، اما به ویژه برای کودکان معلول بسیار مهم تر است. شیردهی برای رشد کودکان ، تغذیه کودکان و رشد مغزی کودکان بسیار مهم است. بسیاری از کودکان دارای معلولیت در واقع قادر به شیر خوردن هستند ، فقط تعداد کمی از آنها قادر به مکیدن شیر از پستان یا بطری شیر  نیستند. که بهتر است در مورد نوع تغذیه انها با پزشک مشورت گردد و بهترین راه برای تغذیه انها انتخاب گردد.

پرورش ذهن کودکان معلول

چرا سالهای اولیه زندگی هر کودک ( سالم و معلول )  اینقدر مهم است؟

سالهای ابتدایی زندگی هر کودک ، چه معلولیت داشته باشد و چه نداشته باشد ، بسیار حیاتی است زیرا وقتی مغز در طی این سالهای اولیه تحریک می شود  ، سبب می گردد که قسمت های مختلف مغز به طور کامل رشد نماید .

محققان با اطمینان بیان نموده اند که  مغز کودکان در سالهای اولیه زندگی بهترین پیشرفت  و رشد ممکن را دارد و این  تکامل برای کودکان معلول و کودکان بدون معلولیت اتفاق می افتد.

چگونه می توانم با کودک معلول خود بازی کنم؟

کودکان معلول مانند هر کودک دیگری از بازی کردن لذت می برند. آنها از این لذت می برند که شما برای آنها وقت بگذارید ، به کارهای آنها عکس نشان دهید ، آنها را قلقلک دهید ، آنها را در آغوش بگیرید و  آنها را بغل کنید.

حتی اگر کودک معلول دارای توانایی صحبت کردن نباشد  با خنده های بلند و لبخند پاسخ شما را  خواهند داد . اگر با آنها بازی خاصی  که انجام می دهید که دوست نداشته باشند ، قطعا در رفتارشان  به شما می گویند. مخصوصا اگر دیگر  نخندند یا  لبخند نزنند .بهتر است در این لحظه  چیز دیگری را امتحان کنید. مطمینا  شما چیزی پیدا خواهید کرد که انها نیز از انجام ان لذت ببرند.

اگر وقت بازی یا پول برای تهیه اسباب بازی ندارم ، چه کاری می توانم  برای کودک معلول انجام دهم؟

اگر وقت زیادی برای بازی با فرزند خود ندارید ، ممکن است سایر  اعضای خانواده  بتوانند با کودک معلول بازی کنند. حضور خواهران و برادران در اطراف کودکان معلول واقعاً عالی   و کارآمد است.

اطرافیان در خانواده  ذهن کودک معلول را  تحریک می کنند زیرا با آنها زیاد صحبت می کنند و با آنها بازی می کنند. به نظر نمی رسد که خواهران و برادران یک کودک معلول چندان  نگران این مسئله باشند که  یک خواهر یا برادر دارای معلولیت هستند و  درست مثل بقیه با آنها بازی می کنند.

تربیت کودکان معلول

مهم ترنی توصیه به والدینی که مشکوک به معلولیت فرزندشان هستند چیست؟

اگر نگران این هستید که فرزندتان معلولیت دارد ، به نزدیکترین ارائه دهنده خدمات پزشکی و متخصص اطفال مراجعه کنید و او را از نگرانی های خود مطلع کنید.

ممکن است مشخص شود که برخی از نگرانی ها اصلاً مشکلی ایجاد نمی کند ، اما ممکن است برخی از این نگرانی ها حقیقت داشته باشد و ممکن است فرزند شما  با معلول شناخته شود.

تهیه محیط محبت آمیز برای کودکان معلول بسیار مهم است. کودکانی که به آنها گرمی و محبت نشان می دهند به خوبی پرورش پیدا می کنند  و در زندکی آینده خود نیز افرادی دوست داشتنی و گرم هستند.

کودکی با معلولیت که در خانواده گرما و عشق  دریافت می نمایند ، در بزرگسالی ممکن است معلولیت داشته باشد ، اما برای حضور در کنار سایر افراد جامعه و پذیرفتن مسئولیت های اجتماعی توانمند خواهند بود.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است که آمادگی دارد در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت بپردازد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.