مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

با 8 روش کاهش استرس در خانواده آشنا شوید

روشهای کاهش استرس در خانواده

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کاهش استرس در خانواده Decreasing stress in family یکی از ملزومات زندگی در این دوران پر تنش است . بروز سترس در خانواده امری  اجتناب ناپذیر است به عنوان مثال نمرات بد، مشکلات مالی یا مشاجرات بر سر کار، همه نمونه هایی از استرس های روزمره هستند. خانواده هایی که برای  مقابله این اوقات سخت آماده هستند ، با آمادگی بیشتر برای  رفع این مشکلات آینده ظاهر می شوند.

 

ارتباطلات خانوادگی ترکیبی از احساسات مختلف مانند عشق ، اشتیاق ، درگیری ، مشاجره  است. این روابط سبب رشد اعضای خانواده ،  پیوند مستحکم تر  و یادگیری اصول اصلی زندگی مخصوصا در کودکان می گردد .

در این مقاله چند نکته برای کمک به خانواده در جهت  کنترل و کاهش استرس در خانواده را عنوان می کنیم. کاهش استرس در خانواده به ویژه در کودکان، از دغدغه ها و چالش های بسیاری از خانواده ها محسوب می گردد، به طوری که به دنبال راه حل های گوناگونی، جهت حل این مشکل، هستند، اما علت این امر چیست و چگونه می توان آن را مدیریت کرد :

پرخوری و کاهش استرس در خانواده
چالش اول :پرخوری

شواهد و تحقیقات علمی، نشان می دهد که استرس طولانی مدت، می تواند موجب تولید کورتیزول بیش از حد و افزایش اشتهای فرد گردد. استرس همچنین می تواند شما را به یک فرد پرخوری عصبی مبدل سازد که برای غلبه بر استرس خود، به طور مداوم در حال غذا خوردن است.

راه حل :

جهت کاهش استرس در خانواده، اعضای خانه را در طول روز و حداقل به مدت 10 دقیقه دور هم جمع کنید، باهم صحبت کنید، باهم قدم بزنید، باهم کتاب بخوانید یا مجله ها روز را ورق بزنید، تمامی این اقدامات به طور باورنکردنی حتی برای 10 دقیقه در روز می تواند اثرات شگرفی بر مدیریت و کاهش استرس در خانواده داشته باشد.

چالش دوم : خواب کم، دشمن سلامتی و محرک استرس

خواب کم، می تواند شما را از پای درآورد، همچنین می تواند متابولیسم پایه بدن شما را تحت الشعاع قرار داده و موجب افزایش اشتهایتان گردد و با بی حوصله کردن شما، مانع فعالیت شما خواهد شد که همین عامل هم موجب افزایش و اضافه وزن شما خواهد شد.

راه حل :

برنامه روتین و منظمی را جهت خواب اعضای خانواده فراهم نمایید، در نظر داشته باشید، که افراد بنا به نیازشان، به خواب نیاز دارند:
• کودکان 6 سال و کمتر از 6 سال : 11 تا 13 ساعت در روز
• کودکان در سن مدرسه : 10 تا 11 ساعت در روز
• نوجوانان : 8 تا 10 ساعت در روز
• بزرگسالان : 8 ساعت یا بیشتر

مشکلات مالی و کاهش استرس در خانواده
چالش سوم : مشکلات مالی

مشکلات و دغدغه های مالی، یکی دیگر از مشکلات روتین است که سلامت شما و فرزندانتان را تحت تاثیر قرار می دهد، کودکان ممکن است، احساس کنند که اوضاع مثل همیشه نیست و یا مشکلی در خانه وجود دارد و حتی ممکن است ، این مشکل را به خود مرتبط بدانند.

راه حل :

در مورد مسائل مالی سخت نگیرد، مشکلات مالی، همچون سایر مشکلات روتین زندگی، گذرا و قابل حل است اما ممکن است، زمانبر باشد، با کودکانتان در این مورد صادق باشید و به آن ها وعده و قولی ندهید که نمی توانید از عهده آن برآیید. کودکان، به شدت باهوش هستند و شما را درک می کنند، به شرطی که موضوع را صادقانه برای آن ها توضیح دهید.

چالش چهارم : دعوای والدین

یکی از مخرب ترین علامت های از بین بردن حس امنیت و اعتماد به نفس کودکان، مشاهده دعوای پدر و مادر است. اختلاف نظر در مورد مسائل زندگی و استرس های روزمره و البته تفاوت شخصیت و نگاه دو طرف می تواند عامل اختلاف و بحث و جدل باشد.

راه حل :

در صورتی که کودک شما در منزل حضور دارد و دعوای شما را می شنود، سعی کنید نفس عمیقی بکشید و به خاطر داشته باشید که بحث و جدل در هر خانواده ای ممکن است رخ دهد پس جهت کاهش استرس در خانواده، خونسردی خود را حفظ کرده و بحث را به زمان دیگری موکول کنید.

دوستان و کاهش استرس در خانواده
چالش  پنجم: دوستان

زمانی که کودک شما، به کلاس سوم یا چهارم ابتدایی می رسد، بسیار رخ می دهد که با دوستانش به مشکل برمیخورد و دوست ندارد به مدرسه برود، این عامل نشان می دهد که عاملی مانع از حضور پرشور کودکتان در مدرسه می شود.

راه حل :

به کودکتان زمان دهید، او با چالش های زیادی در زندگی اجتماعی خود رو به رو می شود، بنابراین صبور باشید و به او این اعتماد را بدهید تا شما را محرم اسرار خود بداند و در مورد مشکلاتش با شما صحبت کند و شما را در جریان چالش های زندگی اش قرار دهد، هم صحبت و هم راز او باشید و او را راهنمایی کنید و از مشاوره با روانشناس کودکان غافل نشوید.

چالش ششم : مدرسه

در جامعه رقابت پذیری همچون جامعه ما، کودکان همواره نگران عملکرد درسی و نمرات خود هستند و دوست دارند که به لحاظ درسی و ورزشی و فعالیت های فوق برنامه جز قشر خوب و عالی کلاس باشند که همین خود، می تواند عامل استرس زا باشد.

راه حل :

به کودکتان کمک کنید تا درس های مورد علاقه خود را پیدا کند وآن ها را به
پیش ببرد و او را تشویق کنید که ضعف ها و نقاط ضعف خود را در درس ها پیدا کند و آن ها را با شما در میان بگذارد، به او کمک کنید تا درس هایی که نقطه ضعف دارد، پیشرفت کند و او را با جزیی ترین و کوچکترین پیشرفت ها تشویق کنید. او را به هیچ عنوان با دیگران و دوستانش مقایسه نکنید و تاکید کنید که او، باید نسبت به روز قبل خودش بهتر باشد.

مدرسه و کاهش استرس در خانواده

چالش  هفتم: وعده های غذایی نامنظم

کودک شما، در سن رشد است و لازم است که به صورت منظم، سه وعده غذایی را مصرف کند و در نتیجه لازم است تا برنامه و رژیم غذایی مناسبی را برای وی درنظر بگیرید، سایر اعضای خانواده هم جهت کار وفعالیت روزانه به انرژی نیاز دارند، لذا از وعده های غذایی سالم استفاده نموده و استفاده از مواد فرآوری شده و آماده را به حداقل برسانید.

چالش هشتم : تغییر در روتین زندگی

هر گونه تغییر در سبک زندگی، کار وفعالیت می تواند موجب ایجاد استرس در خانواده و محیط خانه شود، کودکان کمتر از 6 سال نمی توانند استرس خود رانشان دهند واغلب گوشه گیر ومنزوی می شوند و شور و شوق سابق را ندارند.

راه حل :

با کودکتان صحبت کنید و جهت کاهش استرس در خانواده، وعده های غذایی منظم را به خاطر داشته باشید. زمانی را جهت کتاب خواندن و مطالعه و زمانی را جهت پیاده روی صبحگاهی یا عصرگاهی در نظر بگیرید.

کودک شما، لازم است تا به نوعی استرس خود را کاهش دهد و حضور و وجود شما در این زمینه بسیار کارساز است. به یاد داشته باشید که کاهش استرس در خانواده در بهبود عملکرد تک تک اعضای خانواده و رشد و نمو سالم کودکان نقش به سزایی دارد. از اطلاعات روز و کتاب ها غافل نشوید، تکنیک های روانشناسی روز به روز در حال گسترش است پس حتما آن ها را دنبال کنید.

موسسه پرستاری سلامت اول، با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب متشکل از پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار بچه آماده ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل است . این مجموعه در نظر دارد با بهره گیری از روشهای مدرن روانشناسی و پرکاربردترین متدها  به حل مشکلات و معضلات خانوادگی یپردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر  لطفا با کارشناسان مرکز پرستاری سلامت اول  ارتباط حاصل فرمایید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.