خلاقیت در کودکان

خلاقیت کودک و نقش مراقب و پرستار کودک در رشد خلاقیت در کودک

خلاقیت کودکان در دوران پیش دبستانی و قبل از شش سالگی به اوج خود می رسد و با ورود به مدرسه این موضوع روند نزولی پیدا می کند. به همین دلیل حمایت و کمک به شناخت توانمندی ها و خلاقیت کودکان در این سنین از اهمیت بسیار بالایی برخورددار است. آغاز این فرآیند در کودک از سن سه سالگی آغاز می شود. در این سنین کودک با استفاده از ابزار و وسایل شروع به مشابه سازی واقعیات می کند، می تواند تطابق و ترتیب را درک کند، با ترسیم خطوط بر روی کاغذ عمل یا اتفاقی را به تصویر بکشد. در این سن مهارت های حرکتی در کودک تکامل می یابد و او قادر به استفاده درست از ابزار خواهد بود. به مرور و با افزایش سن تمامی این مهارتها نیز توسعه می یابند و کودک به جزئیات بیشتری توجه می کند.

خلاقیت در کودکان

کودکان در این سن عاشق بازی، آزمایش، جست و جو و کشف محیط اطراف هستند. با افزایش سن کودکان تلاش می کنند بین واقعیت و خیالات خود تمایز قائل شوند.

مراقب و پرستار کودک در مورد رشد و پرورش خلاقیت کودک نقش موثری ایفا می کنند. انها به دلیل اینکه زمان زیادی را با کودک به سر می برند می توانند به کودک در زمینه رشد خلاقیت کمک کنند.

مراقب و پرستار کودک باید زمینه را برای پیشنهادات و روش های منحصر به فرد کودک برای حل مساله فراهم کنند و مسیر حل مساله را برای کودک محدود به یک شیوه و مسیر نکنند.

راه های تقویت خلاقیت کودکان:

تشویق به حل مساله خلاقانه

در زمینه های مختلف از کودکان سوالات باز بپرسید، اجازه دهید نظر خود را بدون محدودیت حتی اشتباه بیان کند. از پرسیدن سوالات بله یا خیر اجتناب کنید.

زمینه را برای تفکر خلاق فراهم کنید

از موزه ها، نمایشگاه ها، کتابخانه و اثار باستانی و … به همراه کودک دیدن کنید تا اجازه تفکر خلاق را به کودک بدهید. اجازه دهید در مورد نحوه کار ابزار مختلف در گذشته و مقایسه آن با نمونه های امروزی فکر کند و ان ها را با هم مقایسه کند.

پیشنهاد مطالعه: 10 نکته‌ی برگزیده در مراقبت از کودک

خلاقیت کودک و نقش مراقب و پرستار کودک در رشد خلاقیت در کودک

کودک را به تولید ابزار و کاردستی های خلاقانه تشویق کنید

از کودک بخواهید اشیائی با ویژگی های خاص(سن های گرد، کاغذهای صورتی و…)را جمع اوری کند و با ان ها کاردستی درست کند. از مواد دور ریختنی برای تهیه کاردرستی استفاده کنید.

در جهت پرورش خلاقیت کودک نگران ریخت و پاش کودک نباشید

بی نظمی و ریخت و پاش در زمان بازی با هدف پرورش خلاقیت کودک طبیعی است و نباید کودک را به دلیل ایجاد بی نظمی از فعالیت و بازی بازداید. اما می توانید محدوده ی مشخصی را برای باز کودک اختصاص دهید. و در عین حال به کودک اموزش دهید بعد از بازی باید محیط اطراف خود را مرتب کند. زمان و فضای کافی برای جست و جو کاوش به فرزند خود بدهید.

برای ایجاد خلاقیت کودک قانون شکنی کنید

با کودک از ابزار نامتعارف و بی خطر کاردستی های جدید درست کنید . اجازه دهید کودک با استفاده از حبوبات و رنگ ها و اشیاء موجود در طبیعت مانند برگ و سنگ و چوب اسبای بازی های مورد علاقه خود را بسازد.

دسته بندی ها و گروه ها را به کودک آموزش دهید

تجهیزات پزشکی، لوازم آشپزی و کیک پزی، لوازم تجهیزات تعمیراتی و تاسیساتی ، حیوانات مختلف(آبزی، پرندگان، خزندگان و …) و سایر مواردی که در یک گروه و خانواده قرار دارند.

کودک را به داستان گویی خلاقانه تشویق کنید

در قصه گویی برای کودکان سعی کنید خلاقیت به کار ببرید، می توانید شخصیت داستان ها را متناسب با شرایط و علاقه مندی های کودک تغییر دهید. از کودک بخواهید برای شما داستان را تعریف کند و مسیر داستان را عوض کنید. می توانید کودک تشویق کنید تا داستانی را که شنیده است  نقاشی کند. به کودک بگویید شبیه حیوانات قصه راه برود، صحبت کند و نقش کاراکترهای قصه را به نمایش تبدیل کند. این پیشنهادات برای کودک هیجان انگیز بوده به ایجاد خلاقیت کودک کمک می کند.

خلاقیت در کودکان

واکنش خود را مدیریت کنید

در روند توسعه خلاقیت کودک با استفاده از روش های مناسب برای کودک هدف را مشخص کنید اما بیش از حد برای رسیدن به آن کودک را تحت فشار قرار ندهید. به کودک بیاموزید که مسیر رسیدن به هدف و چگونگی دستیابی به آن مهم تر از رسیدن به هدف است و در صورتی که در این راه شکست بخورد می تواند از اول مسیر را آغاز کند.

پیشنهاد مطالعه: نکات فرزندپروری

 

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527