مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

با علل یبوست در نوزادان و روشهای درمان آن آشنا شوید

یبوست در نوزادان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یبوست در نوزادان  Constipation in Children  کمتر از یک سال معمول است ، اما می تواند باعث نگرانی والدین شود. بعضی اوقات کودک شما واقعاً یبوست ندارد ، اما باید به او زمان دهید تا برنامه خود را برای دفع مدفوع تنظیم کند.

علل یبوست در نوزادان

به طور معمول مدفوع نوزاد نرم و به راحتی دفع می شود. حتی اگر یک نوزاد یبوست نداشته باشد ، حرکات روده ای او ممکن است نامنظم باشد.

در موارد نادر ، یبوست ممکن است به دلیل کمبود اعصاب یا مشکلات ساختاری در  بخش تحتانی روده بزرگ باشد. اگر پزشک احساس کند کودک شما ممکن است این مشکل را داشته باشد برای او آزمایش تجویز می شود .

غیرمعمول است که نوزادانی که مواد جامد را شروع نکرده اند ، یبوست بگیرند یا در تولید پوسته مشکلی داشته باشند. قرمز شدن یا غر زدن بعضی از نوزادان هنگام پوپ زدن امری طبیعی است. اگر فکر می کنید کودک شما یبوست دارد ، در دفع مدفوع مشکل دارد یا به نظر می رسد هنگام مدفوع درد دارد ، با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

پیشنهاد مفاله : عوارض و علائم کم کاری تیروئید در زنان و مردان چیست؟

چه عواملی باعث یبوست در نوزادان می شود؟

به دلایل مختلف یبوست ممکن است در کودکان رخ می دهد. رژیم غذایی. تغییر در رژیم غذایی یا کافی نبودن فیبر یا مایعات در رژیم غذایی کودک باعث یبوست می شود.

بیماری.

اگر کودک شما بیمار است و اشتهای خود را از داده است ، تغییر در رژیم غذایی او می تواند سیستم گوارش کودک را تحت تاثیر قرار دهد و باعث یبوست شود.

یبوست ممکن است از عوارض جانبی برخی داروها باشد. یبوست ممکن است در اثر برخی بیماری ها  کم کاری تیروئید (غده تیروئید کم کار) ایجاد شود.

اجتناب از مدفوع

کودک شما ممکن است به دلایل مختلف مدفوع خود را  نگه دارد . ممکن است کودک جهت جلوگیری از  درد ناشی از دفع مدفوع از این کار اجتناب نماید . اگر کودک شما به پوشک حساسیت داده باشد حتی می تواند درد ناشی از مدفوع دردناک تر باشد. یا ممکن است با مسائلی در مورد استقلال و کنترل سروکار درگیر باشد که این مسئله در سنین 2 تا 5 سالگی معمول است.

درمان یبوست در نوزادان

به این معنا که فرزند شما ممکن است جلوی دفع مدفوع خود را عمدا بگیرد زیرا نمی خواهد از بازی فاصله بگیرد.

کودک بزرگتر شما ممکن است هنگامی که از خانه یا مدرسه دور است ،از دفع مدفوع خودداری کند زیرا از استفاده از توالت عمومی خجالت می کشد یا احساس راحتی نمی کند.تغییرات دیگر به طور کلی ، هرگونه تغییر در روال زندگی کودک ، مانند مسافرت ، هوای گرم یا موقعیت های استرس زا ، ممکن است بر سلامت کلی وی و نحوه عملکرد روده های او تأثیر بگذارد.

اگر یبوست درمان نشود ، ممکن است بدتر شود. مدفوع هرچه بیشتر در مجاری تحتانی روده بماند ، بزرگتر ، محکم و خشک می شود. سپس دفع مدفوع دشوارتر و دردناک تر می شود. کودک شما ممکن است به دلیل درد مدفوع خود را نگه دارد. این یک چرخه معیوب ایجاد می کند.

علائم یبوست در نوزادان

مدفوع کم که دفع آن دشوار باشد

بیشتر از حد طبیعی فشار آوردن تا دفع مدفوع داشته باشید

مدفوع مانند سنگریزه های کوچک و سخت  تشکیل می شود.

مدفوع مایع (مانند اسهال) که ممکن است از اطراف مدفوع جامدی که در داخل آن باقی مانده است عبور کند

شکم (شکم) با گاز ورم می کند

گرفتگی های دردناک

درمان یبوست در نوزادان :

اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ است و می تواند غذاهای پرآب بخورد ، ممکن است به او میوه و سبزیجات بدهید. اگر کودک شما هنوز شیرخوار باشد و  غذای کودک نمی خورد ، ممکن است روزانه 2 تا 4 اونس آب میوه ( گلابی ، گیلاس یا سیب) به او بدهید. اگر مدفوع او خیلی شل شد ، آب کمتری به کودک خود بدهید.

اگر کودک شما غلات برنج می خورد ، ممکن است تغییر آن به تغییر غلات جو دوسر یا جو کمک کند.  فرنی برنج می تواند در برخی کودکان باعث یبوست شود. به کودک خود ، تنقیه ، ملین یا شیاف ندهید ، مگر اینکه دکتر به شما گفته باشد.

تشخیص یبوست در نوزادان

درمان یبوست در نوزادان از طریق اقدامات پزشکی

پزشک شما درمان های زیر را سفارش داده است:

با استفاده از یک دماسنج رکتوم روان شده ، درجه حرارت کودک خود را با مقعد بررسی کنید. این ممکن است کودک را برای دفع مدفوع تحریک کند.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر در مورد یبوست در نوزادان با پزشک کودک خود تماس بگیرید:

کودک شما تحریک پذیر است و به نظر می رسد درد شکم دارد.

در مدفوع کودک خود خون مشاهده می کنید.

با درمان فعلی ، یبوست کودک شما بهبود نمی یابد.

والدین همچنین نگران هستند که نوزادان آنها به اندازه کافی ادرار نداشته باشند.در صورت  شیر خشک خوردن  معمولا کودک ً در بیشتر روزها حداقل یک بار مدفوع دارد ، اما ممکن است بین دفع مدفوع 1 تا 2 روز طول بکشد.

برای نوزادان شیر خوار میزان مدفوع بستگی به سن دارد. در طی ماه اول زندگی ، مدفوع کمتر از یک بار در روز ممکن است به این معنی باشد که نوزاد شما به اندازه کافی غذا نمی خورد.

با این حال ، نوزادان شیرخوار ممکن است چند روز یا حتی یک هفته بین حرکات روده ای فاصله داشته باشند و از هر قطره ای که می خورند برای تغذیه استفاده کنند ، نه مدفوع.

نوزادان به طور معمول برای دفع مدفوع بسیار سخت به خود فشار می آورند ، بنابراین طول کشیدن زمان مدفوع لزوماً نگران کننده نیست ، حتی وقتی کودک گریه می کند یا صورت او قرمز می شود.

حرکات روده برای یک نوزاد می تواند یک تلاش اساسی باشد و این حالت چهره این موضوع را نشان می دهد. فقط تصور کنید که بخواهید به پشت بخوابید و عمل دفع را انجام دهید ، دراین حالت شاید احساس کودک درهنگام دفع را درک نمایید .

برای نگرانی ها در مورد یبوست در نوزادان ، سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا کودک من بیش از حد کلافه است؟

آیا کودک من بیش از حد معمول تف می کند؟

آیا کودک من به طور چشمگیری بیشتر از قبل مدفوع دارد یا کمتر؟

آیا مدفوع کودک من به طور غیرمعمولی سفت است یا حاوی خون مربوط به مدفوع سخت است؟

آیا کودک من بیش از 10 دقیقه بدون موفقیت به خود فشار می آورد؟

همه این علائم می توانند نشان دهنده یک یبوست واقعی باشد .

یبوست در نوزادان

آنچه والدین می توانند برای یبوست در نوزادان انجام دهند:

بعد از ماه اول زندگی ، اگر فکر می کنید کودک شما یبوست دارد ، می توانید کمی آب سیب یا گلابی به او بدهید. قندهای موجود در این آب میوه ها خیلی خوب هضم نمی شوند ، بنابراین مایعات را به روده می کشند و به شل شدن مدفوع کمک می کنند.

به عنوان یک قاعده کلی ، شما می توانید برای هر ماه زندگی کودک، حداکثر تا 4 ماه روزانه  یک اونس به او آّب میوه بدهید  (کودک 3 ماهه 3 اونس ).

بعضی از پزشکان توصیه می کنند از شربت ذرت مانند کارو ، معمولاً حدود 1 تا 2 قاشق چای خوری در روز ، برای نرم شدن مدفوع استفاده کنید.

هنگامی که کودک شما از مواد غذایی جامد استفاده می کند می توانید سبزیجات و میوه ها را امتحان کنید ، به خصوص آلو خشک که در آب خیس خورده باشد و خوردن آن آسان تر باشد . اگر این تغییرات غذایی کمکی نکرد ، وقت آن است که با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

وقتی کودک شما رشد می کند ، مدفوع کمتری دفع می کند و ممکن است نگران باشید که علت کم شدن میزان مدفوع او چیست ؟

نوزادان شیر خوار در ماه اول زندگی بسیار مدفوع می کنند ، سپس ممکن است به سرعت به مرحله ای بروند که چند روز بدون پوشک کثیف بمانند. نوزادان همچنین وقتی به سمت غذای جامد می روند کمتر مدفوع می کنند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار نوزاد ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار