مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

کودک مبتلا به دیابت ! چگونه می توان قند خون کودکان را کنترل کرد؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کودک مبتلا به دیابت دچار اشباع قندخون میشوند، کلیه ها سریعتر عمل می کنند و نمی توانند همه چیز را فیلتر کنند، که این موضوع منجر به تکرر ادرار می شود و نیاز به پرستار کودک دارند. برای جبران این دفع قابل توجه مایع ، کودک عطش شدید پیدا می کند. از آنجا که بدن دریافت انرژی مورد نیاز خود را متوقف می کند، کودک با وجود یک رژیم غذایی معمولی شروع به کاهش وزن می کند.

کودک مبتلا به دیابت

دیابت چیست؟

دیابت نوعی بیماری است که وقتی گلوکز  شما که به آن قند خون نیز گفته می شود زیاد باشد، بروز می کند. گلوکز خون منبع اصلی انرژی شما است و از غذایی که می خورید تامین می شود. انسولین ، هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می شود ، به گلوکز موجود در مواد غذایی کمک می کند تا وارد سلول های شما شوند تا از انرژی آن استفاده کنند. تاکنون دیابت نوع 1 نه قابل پیشگیری است و نه قابل درمان. مراقبت از کودک بیماری به شرایط ویژه ای نیاز دارد که در مقاله نحوه مراقبت از کودک بیمار به آن پرداخته ایم.

اگر به تازگی فرزند شما به دیابت نوع 1 مبتلا شده باشد ، خانواده شما با توجه به مراقبت های مناسب و روال جدید، نیاز به یادگیری مراقبت از کودک مبتلا به دیابت خواهند داشت. زندگی شما تغییر خواهد کرد ، اما به مرور زمان به این “حالت جدید” عادت خواهید کرد.

وقتی برنامه جدید زندگی خود را تنظیم می کنید و درمورد این بیماری  مطالعه می کنید متوجه آن می شوید که در این بیماری لازم نیست کودک خود را محدود کنید. “آندره پیترسن هالکه”  از بنیاد تحقیقات دیابت نوجوانان می گوید: “کودکان مبتلا به دیابت می توانند همانند دیگر کودکان زندگی کنند”

مراقبت های اساسی در دیابت نوع 1

بیمارستان ها دوره های آموزشی برای مراقبت از کودک مبتلا به دیابت ارائه می دهند که می تواند به خانواده و مراقبان شما بینش لازم را برای کمک به مدیریت این وضعیت جدید را ارائه دهد.

تغییر اصلی در روند زندگی شما یادگیری و کنترل مکرر میزان گلوکز خون است.کنترل قند خون کودک مبتلا به دیابت ممکن است نیاز به بررسی 10 تا 12 بار در روز داشته باشد. اینکه کودک مبتلا به دیابت شما به چه میزان انسولین نیاز دارد بستگی به زمان وعده های غذایی، انواع غذای خورده شده و میزان فعالیت وی دارد.

برخلاف آنچه شاید تاکنون شنیده باشید ، کودک مبتلا به دیابت نوع 1 می توانند هر آنچه را که می خواهند بخورند. شیرینی ها خوب هستند اما باید تحت کنترل باشند. هالکه می گوید: “این مسئله در مورد حذف کردن نیست بلکه محدود کردن است”.

کودک مبتلا به دیابت

کودکان مبتلا به دیابت می توانند بازی کنند، فقط قبل و بعد از آن باید سطح قند خون آنها را بررسی کرد. میان وعده ها انتخاب های خوبی برای کمک به طبیعی نگه داشتن دامنه ها است.

به استثنای زمان های معاینات توسط دکتر و آزمایشات، کودکان مبتلا به دیابت نوع1 بیشتر از سایر بچه ها مدرسه را از دست نمی دهند.

نکته مهم کنترل پایدار دیابت است. چیانگ می گوید: “به كودكان مبتلا به دیابت نوع 1 باید اجازه دهند كه زندگی عادی داشته باشند.”فعالیت هایی نظیر مهمانی، خواب طولانی مدت، بازی، رفتن به اردو به همراه دوستان توسط مدرسه و ورزش،فعالیتهای متعارف و عادی برای کودکان مبتلا به دیابت محسوب میشوند. تنها زمانی که  فرزند شما بیمار است توجه و مراقبت ویژه ای نیاز است، زیرا ممکن است قند خون به طرز چشمگیری تغییر کند.

انواع انسولین

انسولین انواع مختلفی دارد که طبق درمان شخصی هر کودک ترکیب و تجویز می شوند. نام انواع انسولین ممکن است از یک شرکت دارویی به دیگری متفاوت باشد ، اما زمان عمل آنها مشابه است.

 • انسولین فوق سریع: چند دقیقه بعد از تزریق شروع به عمل می کند و مدت زمان اثر آن 2-3 ساعت است.
 • انسولین سریع: 15-30 دقیقه بعد از تزریق شروع به فعالیت می کند و مدت زمان اثر آن 4-6 ساعت است.
 • انسولین منظم: عمل 30-45 دقیقه بعد از تجویز شروع می شود و مدت زمان اثر آن 10 تا 16 ساعت است.
 • انسولین طولانی مدت: 1-2 ساعت بعد از تزریق شروع به فعالیت می کند و مدت زمان اثر آن 20-24 ساعت است.

نقش والدین و پرستار کودک در مراقبت از کودکان دیابتی

مراقب و والدین نقش اساسی در درمان و ارائه مراقبت از کودک دیابتی خود دارند. در حالی که در ابتدا ، روال مراقبت ممکن است سنگین و پیچیده به نظر برسد ، با گذشت زمان و با توصیه های خوب تیم پزشکی ، مراقبت های دیابتی روزانه به صورت خودکار انجام می شود و به مهارت های خود اطمینان خواهید یافت. مهم است که با معالجه کودک کنار بیایید تا او نیز با این روند درمان راحت باشد و درنهایت مسئولیت آن را بر عهده بگیرد.

طبیعتاً در مراحل مختلف زندگی مانند شروع مدرسه یا مسافرت لحظات سخت و پر استرس تری برای کودکان و والدین به وجود خواهد آمد. این موضوع کاملاً طبیعی است.

 • برنامه منظم وعده های غذایی و میان وعده ها را تشویق کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی را تامین کنید.
 • سطح قند خون را به طور متوسط ​​5 تا 8 بار در روز آزمایش کنید؛
 • دوز انسولین را طبق برنامه مقرر تجویز کنید.
 • علائم هیپوگلیسمی و قند خون را تشخیص دهید.

کودک مبتلا به کرونا

هیپوگلیسیمی چیست؟

قند خون پایین یا همان هیپوگلیسمی هنگامی اتفاق می افتد که سطح قند خون برای عملکرد طبیعی بدن کافی نباشد. در کودک مبتلا به دیابت نوع 1 ، این وضعیت توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود ، مانند زمانی که کودک فعال تر از حد معمول است – بدن از تمام قندهای موجود برای رفع نیازهای مربوط به ورزش استفاده می کند. علاوه بر این ، اگر مقدار کربوهیدرات در یک وعده غذایی اشتباه محاسبه شود ، ممکن است خطر تجویز انسولین زیاد وجود داشته باشد که منجر به کمبود قند برای تغییر و در نتیجه منجر به قند خون پایین شود.

برنامه های واضح را در صورت وجود گلوکز یا قند خون تنظیم کنید.

برنامه ریزی مداوم مراقبت با مراقبان خانواده و پرسنل مدرسه.

در صورت بروز موارد اضطراری ، لیست تماس تهیه كنید.

بسته به سن و سطح درک کودک ، مهم است که درباره دیابت در کودکان با او صحبت کنیم و او را در فرایند تصمیم گیری قرار دهیم. هرچه فرزند شما بیشتر مطلع شود ،سریعتر استقلال را فرا خواهد گرفت.

روش های مختلفی برای تقویت مسئولیت فرزند شما در رابطه با وضعیت او وجود دارد:

 • جدول زمانبندی برنامه کنید که درک و پر کردن آن آسان باشد.
 • هنگام ارائه مراقبت از استراتژی های بازی استفاده کنید.
 • گفتگوی آزاد با سایر اعضای خانواده ، دوستان ، پرسنل مدرسه و غیره برقرار کنید.

منابع: www.diabetes-children.ca

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.