نکات مراقبت از نوزاد و کودکان تازه متولد شده

10 مورد برگزیده و نکات مراقبت از نوزاد

مراقبت از یک کودک تازه متولد شده می تواند با چالش های زیادی همراه باشد. ولی با این حال چیزی لذت بخشتر از مراقبت از نوزاد نیست. در ادامه‌ی مطلب به چند نکته اشاره شده است تا در این کار به شما کمک کند.

کودک را با شیر مادر تغذیه کنید.

برای یک نوزاد تازه متولد شده، چیزی بهتر از شیر مادر وجود ندارد. به محض این که مادر می شوید، امکان شیر دادن به کودک برایتان مهیا می گردد. بنابراین در مراقبت از کودک، شیر دادن به او را هر 2 تا 3 ساعت یکبار، تکرار کنید.

به آرامی به پشت کودک بزنید.

نوزادان اغلب ممکن است پس از شیر خوردن، مقداری از غذا را پس زده و از دهان خود خارج کنند. بنابراین در مراقبت از کودک ضروریست که چند بار به پشت کودک پس از شیر خوردن ضربه بزنید تا احتمال این اتفاق را به حداقل برسانید.

به پشت زدن و گرفتن بادگلو برای آرامش کودک

جلوگیری از مکیدن انگشت

تقریبا هر کودک تازه متولد شده‌ای پس از گذشت مدتی، اقدام به مکیدن انگشت شست خود می‌کند.بنابراین لازم است در مراقبت از کودک، اقداماتی را به کار گیرید تا از این اتفاق جلوگیری نمایید. بهترین راه، برقراری ارتباط با کودک و فهماندن درست نبودن مکیدن انگشت به کودک است. جدای از این مسئله، می‌توانید در مراقبت از کودک از شست مصنوعی برای مکیده شدن توسط کودک استفاده کنید. با این کار احتمال مریضی کودک در اثر این مکیدن انگشت کمتر شده و مراقبت از کودک بهداشتی‌تر خواهد بود.

کودک را ماساژ بدهید.

ماساژ دادن کودک، یکی از ضروریات در مراقبت از کودک می‌باشد. این کار می تواند توسط خودتان و یا پرستار کودک انجام شود.لازم است که برای مراقبت از کودک، هر روز حدود 30 دقیقه را به ماساژ تمام نقاط بدن کودک با روغن مخصوص اختصاص دهید.

استفاده از اسباب بازی به رشد ذهنی کودک کمک می‌کند.

از وقتی که کودک ماه‌های اول تولد را پشت سر می گذارد، در اختیار کودک گذاشتن اسباب بازی ، ایدهی بسیار خوبی در مراقبت از کودک به حساب می آید. با این کار توجه کودک معطوف به اسباب بازی ها شده و فرآیند یادگیری او شروع خواهد شد.

اسباب بازی مناسب برای کودک تازه متولد شد باعث تقویت ذهن او می‌شود

کودک خود را تشویق کنید.

در مراقبت از کودک، به ازای هر عملی که انجام میدهد، او را تشویق کنید. نوزاد پس از تولد تمام تلاش های اطرافیان را برای برقراری ارتباط درک می کند. بنابراین مهم است که تمام تلاشتان را به کار گیرید و او را تشویق کنید. انجام این کار به شکل گیری ارتباط های اولیه بین شما و کودکتان کمک زیادی می کند.

با کودکتان بازی کنید.

در طی مراقبت از کودک، تا می توانید با کودکتان بازی کنید. او را در دستانتان بگیرید، بغلش کنید، با او به پارک بروید و به طور خلاصه هر کاری که از دستتان بر می آید در این راه انجام دهید. این کار باعث تسریع روند رشد فیزیکی و ذهنی کودک شده و او را فعال نگه میدارد.

از استفاده از پوشک اجتناب کنید.

بکوشید که در مراقبت از کودک، کمتر از پوشک استفاده کنید. به رغم این که استفاده از پوشک کار شما را خیلی ساده می کند، کودک از استفاده‌ی آن احساس راحتی نمی‌کند چون پوست لطیف کودک را آزار میدهد. بنابراین در مراقبت از کودک سعی کنید تا حد ممکن به جای استفاده از پوشک، به تعویض متناوب لباس کودک اقدام نمایید.

به غذای کودک حساس باشید.

در مراقبت از کودک حتما به خاطر داشته باشید که کودک در 6 ماه اول زندگی، به چیزی جز شیر مادر برای تغذیه نیازی ندارد. پس از 6 ماهگی می توانید با مشورت با پزشک، اقدام به دادن غذاهای نیمه جامد و یا مایع های متفرقه به کودک بکنید.در مراقبت از کودک حتما توجه داشته باشید که مصرف غذاهایی که راحت هضم نمی شودند می تواند سبب ایجاد مشکلات جدی برای کودک شود.

حساسیت برای غذای نوزادان

به حس خود مراجعه کنید.

در طی مراقبت از کودک، سعی کنید به نیازهای او توجه کرده و نیازهای او را با حس مادری بفهمید. تا می توانید از این توان خود استفاده کرده تا روزهای بهتری برای کودک خود رقم بزنید.

مؤسسه پرستاری سلامت اول به‌عنوان یکی از برترین مؤسسات کشور عملکرد حرفه‌ای را سرلوحه کار خود قرار داده است. صداقت، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی در قبال اعمال خود شیوه کار ما است. پرستاران و متخصصان ماهر و آموزش‌دیده با رفتاری مؤدبانه گویای شایستگی ما است.


مقالاتی که در مجله سلامت اول به شما پیشنهاد می‌شود:

  1. چالش هنگام دندان در آوردن در کودکان برای والدین
  2. علت سردی دست و پا هنگام تب در کودکان
  3. پرستاری از کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند
(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527